Data dodania: 2011-06-21 (09:55)
Kolejne zapewnienia Jean – Claude’a Junckera, przewodniczącego Eurogrupy, że zostanie znalezione rozwiązanie greckiego kryzysu zadłużenia pozwoliło na chwilę poprawić nastroje na światowych rynkach akcji.
Dziś odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla przemeblowanego gabinetu premiera Papandreou, bez uzyskania którego pod wielkim znakiem zapytania staną szanse na przeforsowanie w przyszłym tygodniu w greckim parlamencie projektu głębokich oszczędności mających na przestrzeni czterech lat przynieść 78 miliardów euro. Jeśli grecki parlament nie uchwali do początku lipca tych planów zakładających m.in. prywatyzację państwowego majątku wartego (wg źródeł rządowych) około 50 miliardów euro – nie zostanie wypłacona wynosząca 12 miliardów euro transza w ramach pierwszego pakietu pomocowego, przyznanego w ubiegłym roku, którego łączna wartość opiewa na 110 miliardów euro. Biorąc pod uwagę, że greckie władze stoją pod ścianą, gdyż do końca sierpnia przypada termin wykupu greckich obligacji i instrumentów rynku pieniężnego o wartości około 10 miliardów euro, najprawdopodobniej czarny scenariusz się nie zrealizuje i Papandreou uzyska dziś poparcie, ale ponieważ głosowanie odbędzie się w późnych godzinach wieczornych, dzisiejsza sesja może mieć nerwowy przebieg.
W poniedziałek indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average finiszowały po raz trzeci z rzędu nad kreską i zyskały odpowiednio 0,5 i 0,6 proc. W przypadku indeksu S&P 500 bardzo istotne znaczenie mają okolice 1250 punktów, w których przebiega zarówno linia trendu wzrostowego poprowadzona od minimów bessy z początku 2009, 200 – sesyjna średnia krocząca, jak również usytuowany dołek ustanowiony w marcu, na fali panicznej wyprzedaży po trzęsieniu ziemi w Japonii. W zeszłym tygodniu indeks zbliżył się do średniej, ale zawrócił, a jej przebicie otworzy drogę do dalszych spadków.
Nikkei 225 zanotował najmocniejszy wzrost w tym miesiącu – zwyżkował o 1,1 do poziomu 9460 punktów i oddalał się od trzymiesięcznych minimów ustanowionych w ubiegłym tygodniu. Indeksy w Szanghaju i Hong Kongu przerwały na wtorkowej sesji serie spadków i pod koniec dnia zyskiwały około 1 proc. Dla indeksu Hang Seng był to dopiero druga sesja w czerwcu zakończona nad kreską.
W Europie, na początku sesji również przeważali kupujący. Rodzimy indeks blue chipów WIG 20 zyskiwał 0,7 proc. i wzrastał do poziomu 2850 punktów. Dziś Londyński FTSE 100 zwyżkował o 0,5 proc. i bronił poziomu 5700, w okolicach którego znajduje się 76,4 proc. zniesienia Fibo wiosennych wzrostów. DAX wzrastał o 0,6 proc. w okolice 7200 punktów, po przebiciu tej bariery kolejny opór stanowić będą okolice 7225 punktów.
W poniedziałek indeksy S&P 500 i Dow Jones Industrial Average finiszowały po raz trzeci z rzędu nad kreską i zyskały odpowiednio 0,5 i 0,6 proc. W przypadku indeksu S&P 500 bardzo istotne znaczenie mają okolice 1250 punktów, w których przebiega zarówno linia trendu wzrostowego poprowadzona od minimów bessy z początku 2009, 200 – sesyjna średnia krocząca, jak również usytuowany dołek ustanowiony w marcu, na fali panicznej wyprzedaży po trzęsieniu ziemi w Japonii. W zeszłym tygodniu indeks zbliżył się do średniej, ale zawrócił, a jej przebicie otworzy drogę do dalszych spadków.
Nikkei 225 zanotował najmocniejszy wzrost w tym miesiącu – zwyżkował o 1,1 do poziomu 9460 punktów i oddalał się od trzymiesięcznych minimów ustanowionych w ubiegłym tygodniu. Indeksy w Szanghaju i Hong Kongu przerwały na wtorkowej sesji serie spadków i pod koniec dnia zyskiwały około 1 proc. Dla indeksu Hang Seng był to dopiero druga sesja w czerwcu zakończona nad kreską.
W Europie, na początku sesji również przeważali kupujący. Rodzimy indeks blue chipów WIG 20 zyskiwał 0,7 proc. i wzrastał do poziomu 2850 punktów. Dziś Londyński FTSE 100 zwyżkował o 0,5 proc. i bronił poziomu 5700, w okolicach którego znajduje się 76,4 proc. zniesienia Fibo wiosennych wzrostów. DAX wzrastał o 0,6 proc. w okolice 7200 punktów, po przebiciu tej bariery kolejny opór stanowić będą okolice 7225 punktów.
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
WIG20 bez paniki, DAX i CAC w lekkiej zadyszce. Azja reaguje na wahania Wall Street
2025-12-03 Komentarz giełdowy MyBank.plNa globalnych rynkach akcji środa upływa pod znakiem wyczekiwania – inwestorzy mają przed sobą kolejną porcję danych makro i sygnałów z banków centralnych, a jednocześnie próbują „przetrawić” ruchy z początku tygodnia. Na razie nigdzie nie widać klasycznej paniki, ale też trudno mówić o euforii. GPW, główne parkiety w Europie Zachodniej oraz Wall Street poruszają się w rytmie, który bardziej przypomina ostrożne ustawianie pozycji niż jednokierunkowy rajd.
GPW kontra NYSE: polskie indeksy rosną przed wynikami Nvidii
2025-11-19 Komentarz giełdowy MyBank.plŚrodowa sesja giełdowa upływa pod znakiem ostrożnego powrotu apetytu na ryzyko – zarówno w Warszawie, jak i w Nowym Jorku. Giełda od rana żyje jednym hasłem: „test dnia”, bo to właśnie dzisiejsze wyniki Nvidii oraz wieczorna publikacja minutek FOMC mają nadać ton rynkom akcji na najbliższe tygodnie. Inwestorzy na GPW i na NYSE poruszają się więc w otoczeniu podwyższonej niepewności, ale jednocześnie korzystają z faktu, że po kilku słabszych dniach na światowych parkietach widać pierwsze oznaki uspokojenia nastrojów.
Czekając na koniec shutdownu
2025-11-12 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsze notowania na europejskich rynkach akcji wykazały się dużą siłą i kontynuowały wzrosty, które są efektem rosnącego optymizmu inwestorów względem sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Główne indeksy, takie jak CAC 40, zyskują około 1,2 procent, IBEX 35 rośnie o 1,3 procent, DAX o 1,1 procent, a Euro Stoxx 50 o 1,2 procent. Takie wyniki wskazują na zdecydowany apetyt na ryzyko oraz nadzieję na szybkie zakończenie najdłuższego w historii federalnego shutdownu, który trwa już 43 dni.
GPW na fali – energetyka ciągnie indeksy, rekord w aktywach funduszy
2025-11-12 Komentarz giełdowy MyBank.plIndeksy GPW utrzymują się w okolicach lokalnych maksimów, a wzrosty napędzane są zarówno przez sektor energetyczny, jak i wybrane banki oraz spółki przemysłowe. WIG20 otwiera dzień powyżej 3 020 punktów, mWIG40 testuje granicę 8 130 punktów, a sWIG80 zbliża się do pułapu 29 900 punktów, co potwierdza wyraźny popyt na akcje średnich i małych spółek.
Jak polskie spółki reagują na geopolitykę – wojna, sankcje, kurs złotego
2025-10-08 Analizy MyBank.plKonflikt zbrojny w Ukrainie, który rozpoczął się 24 lutego 2022 roku, fundamentalnie zmienił krajobrozy geopolityczny Europy i wywołał bezprecedensową falę sankcji gospodarczych wobec Rosji. Polskie spółki giełdowe, będące integralną częścią globalnych łańcuchów dostaw i rynków kapitałowych, musiały szybko adaptować się do nowej rzeczywistości charakteryzującej się wysoką niepewnością, zmiennością kursów walut oraz radykalną przebudową modeli biznesowych.
TheBrainTrade: Twoja brama do mądrzejszego handlu w Polsce
2025-09-29 Artykuł sponsorowanyNa polskim rynku edukacyjnym coraz większą rolę odgrywa TheBrainTrade, marka skupiająca się na rozwijaniu praktycznych umiejętności finansowych. Jej programy są tworzone z myślą o osobach, które chcą lepiej zrozumieć mechanizmy rynku Forex i innych instrumentów inwestycyjnych. W centrum oferty znajduje się edukacja tradingowa, dzięki której początkujący oraz bardziej doświadczeni uczestnicy rynku mają dostęp do sprawdzonych metod analizy i podejmowania decyzji.
Dzień zero FED. Świat w oczekiwaniu na przełom
2025-09-17 Komentarz giełdowy XTBAktualna kondycja gospodarki USA wskazuje na wyraźne spowolnienie wzrostu, choć na razie nie ma jednoznacznych przesłanek, by mówić o recesji. W sierpniu 2025 roku przyrost nowych miejsc pracy wyniósł jedynie 22 tysiące, co było znacznie poniżej prognoz i świadczy o osłabieniu na rynku pracy. Ponadto, rewizje historycznych danych wykazały, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba nowo utworzonych etatów była o 911 tys. mniejsza niż wcześniej szacowano.
Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie
2025-08-01 Komentarz giełdowy Mybank.plPierwszy dzień sierpnia wywrócił rynki do góry nogami. Administracja USA uruchomiła nowe stawki celne, a niespodziewanie słaby raport z rynku pracy dolał do ognia paliwa, odwracając sentyment na głównych parkietach. Inwestorzy zaczęli wyceniać jednocześnie wyższe koszty w handlu międzynarodowym i niższą dynamikę zatrudnienia w Stanach – mieszankę, która historycznie szkodziła wycenom ryzykownych aktywów. Europejskie indeksy ruszyły z poślizgiem w dół, a gdy do gry weszła Nowa Zelandia i Azja, widać było narastającą ostrożność w sektorach najbardziej narażonych na taryfy. Kulminacja nastąpiła wraz z otwarciem Wall Street: NYSE rozpoczęła dzień w wyraźnej czerwieni, a próby odbicia gasły przy pierwszych większych zleceniach podażowych.
GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał
2025-07-30 Komentarz giełdowy MyBank.plRynki akcji po obu stronach Atlantyku pozostają dziś w ruchu, a inwestorzy koncentrują się na tym, co jeszcze może wydarzyć się przed dzwonkiem zamykającym handel. W Warszawie na GPW widać selektywny popyt i ostrożne zdejmowanie ofert sprzedaży na największych walorach, we Frankfurcie DAX porusza się w rytmie doniesień z przemysłu i konsumpcji, a na NYSE w centrum uwagi są publikacje kwartalne oraz komentarze zarządzających do drugiej połowy roku.
NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie
2025-07-28 Komentarz giełdowy MyBank.plEuropa obudziła się dziś w poniedziałek, 28 lipca 2025 r., w rzeczywistości bez groźby natychmiastowej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi — ale również bez euforii, jaka zwykle towarzyszy oddaleniu takiego ryzyka. Po niedzielnym porozumieniu Waszyngtonu z Brukselą kluczowe rynki akcji odbiły tylko na moment, a finalnie Stary Kontynent zakończył dzień słabszy.









