Dolar pozostaje słaby

Dolar pozostaje słaby
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-10-16 (11:10)

Początek tygodnia rozpoczął się nie najlepiej dla dolara. Od początku poniedziałkowej sesji dolar tracił na wartości, zbliżając się do ostatnich minimów lokalnych w stosunku do funta i dolara. Mocniejsze natomiast pozostawały waluty rynków wschodzących na czele ze złotym, który istotnie umocnił się po publikacji lepszych danych z Polski.

Nieco gorzej miały się rynki akcji. Silna wyprzedaż aktywów w USA była spowodowane doniesieniami Citigroup, który oczekuje spadku zysków o 57% w III kwartale, co jest największym spadkiem od trzech lat. W swoich wypowiedziach Bernanke zwrócił uwagę na to, że warunki na rynkach finansowych są nieco lepsze od czasu ostatnich turbulencji jakie miały miejsce w połowie sierpnia. Usłyszeliśmy powtórną deklaracje, że Fed jest gotów do działania w celu utrzymania stabilności na rynku jak i wzrostu gospodarczego na odpowiednim poziomie, gdyż skutki kryzysu na rynku kredytów hipotecznych zdaniem szefa Fed będą widoczne w trzecim kwartale. W centrum uwagi pozostanie rynek pracy i rynek nieruchomości, skąd oczekuje się w dalszym ciągu słabszych danych. Dziś zapoznamy się z indeksem rynku nieruchomości podawanym przez NAHB, a jutro z ilością rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy w USA. Istotne dla dolara będą dzisiejsze dane na temat produkcji przemysłowej i przepływie kapitałów do USA. Jeśli dzisiaj nie ujrzymy nowego minimum na dolarze, biorąc pod uwagę, że znajdujemy się na niskich poziomach, to bardzo prawdopodobny jest ruch korekcyjny.

EURPLN

Złoty kontynuował umacnianie się w dniu wczorajszym, a nasilenie ruchu spadkowego na EURPLN miało miejsce po publikacji lepszych niż oczekiwano danych z Polski. Wyższy od przewidywanego wzrost inflacji we wrześniu wynikał z dużego wzrostu cen żywności. Inflacja bazowa nie zmieniła się. Poziom 3,70 stanowi najbliższe wsparcie. Najprawdopodobniej będą dziś testowane okolice 3,7230, gdzie złoty może już być kupowany. Lepszym poziomem do zakupu polskiej waluty wydają się być jednak okolice 3,7360. Docelowy poziom dalszego umocnienia się złotego wyznacza rejon 3,6800. W dalszym ciągu kurs utrzymuje się poniżej 60-okresowej średniej.

EURUSD

Euro pozostaje mocne, a wypowiedzi Trichet’a jastrzębie. Znajdujemy się blisko ostatniego lokalnego maksimum i obecnie eurodolarowi potrzeba nowych impulsów by kontynuować wzrosty. Takim bodźcem do wybicia się z zakresu 1,4150-1,4240 będą zapewne dzisiejsze dane, w tym indeks ZEW z Niemiec oraz inflacja CPI ze strefy euro. Wyższa inflacja a także lepsze nastroję przyczynią się na wzrostu oczekiwań na jeszcze jedną podwyżkę stóp w tym roku. Spodziewamy się, że lepsze dane mogą przyczynić się do testu 1,4280, w przeciwnym wypadku możliwy jest ruch korekcyjny, jako że impet obecnego ruchu wzrostowego na EURUSD już nieco wyhamował. Najbliższe wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach, przebiegająca w rejonie 1,4200.

GBPUSD

Funt pozostaje słabszy w oczekiwaniu na dzisiejsze dane odnośnie inflacji CPI. Obecnie inflacja utrzymuje się poniżej celu Banku Anglii, co zmniejsza oczekiwania na kolejne podwyżki stóp procentowych. Istotne wsparcie wyznacza rejon 2,0320, gdzie zmierza obecny ruch spadkowy na GBPUSD. Utrzymujemy się w szerszym zakresie wahań i jak na razie dobra strategia okazuje się sprzedaż GBPUSD blisko ostatnich maksimów i kupno blisko dolnej granicy tego zakresu. 20-okresowa średnia na wykresie dziennym przebiega obecnie w rejonie 2,03.

USDJPY

Rynku akcji miały się nieco gorzej w dniu wczorajszym. Wzrost awersji do ryzyka znalazł odbicie w kursie USDJPY. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami jen kontynuował osłabianie się w rejon 118,00, skąd rozpoczęła się korekta. Jen pozostaje dzisiaj mocniejszy. USDJPY wyłamał się z kanału wzrostowego i obecnie zbliżamy się w rejon wsparcia. Znów obserwujemy odwrotne skorelowanie jena z giełdą. 38,2% zniesienia fib całości ostatnich wzrostów z poziomu 112,60 na 118,00 wyznacza silne wsparcie na poziomie 116,00, gdzie również zbiegają się średnie na wykresie dziennym. Rejon ten wyznacza dobry poziom do wznawiania długich pozycji w USDJPY.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).