Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Hiszpania kontra Niemcy – kto wygra ten pojedynek?
2012-10-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutPotwierdzają się nasze wcześniejsze przypuszczenia, iż premier Mariano Rajoy zaczyna zdawać sobie sprawę z piętrzących się ryzyk gospodarczo-politycznych w najbliższych miesiącach i rozważa wykonanie ruchu wyprzedzającego w postaci złożenia wniosku o dodatkową pomoc finansową już w najbliższy weekend – agencja Reuters poinformowała o tym ...
Europa wygrywa z USA w golfa… a co z konkurencjami ekonomicznymi?
2012-10-02 Komentarz ekonomiczny Saxo BankPoczątek dnia i jednocześnie IV kwartału 2012 rozpoczął się od lekkich wzrostów. Pomogły w tym pozytywne odczyty PMI dla Włoch i Hiszpanii. Niestety już po kilkunastu minutach sesji odczyt PMI dla Francji i Niemiec ostudził chwilowo zapał inwestorów.
Nastroje pozostają zmienne
2012-10-02 Codzienny Puls Rynku IDMSANastroje na rynkach pozostają zmienne w zależności od napływających danych z globalnej gospodarki. Podczas poniedziałkowej sesji pozytywnie zaskoczyły dane z USA. Po raz pierwszy od maja indeks obrazujący kondycję przemysłu w USA wzrósł we wrześniu powyżej 50pkt. czyli granicy oddzielającej wzrost od spowolnienia w sektorze i uplasował się na poziomie 51,5pkt.
Dolar australijski pod presją
2012-10-02 Komentarz poranny TMS BrokersApetyt na ryzyko od poniedziałkowego poranka, kiedy nastroje popsuł odczyt PMI dla przemysłu Chin, wyraźnie wzrósł. Wczoraj zniżki kursu EUR/USD wyhamowały przy 200 – dziennej średniej ruchomej i linii trendu wzrostowego.
Kontynuacja zwyżek na GPW
2012-10-02 Komentarz giełdowy Domu Kredytowego NotusPoniedziałkowa sesja zakończyła się solidnym wzrostem głównych indeksów warszawskiej giełdy. WIG poszedł w górę o 1,01%, a WIG20 zwyżkował o 1,20%. Akcji zakupowej na GPW sprzyjały dobre nastroje utrzymujące się na rozwiniętych parkietach Starego Kontynentu, które to przełożyły się na 1,43%, najsilniejszą od 6 września aprecjację obrazującego ich stan indeksu STOXX Europe 600.
Złoty pozostaje stabilny czekając na jutrzejszą RPP
2012-10-02 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutW trakcie porannego, wtorkowego handlu notowania złotego oscylują blisko poziomów wyznaczonych podczas godzin sesji amerykańskiej. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,11 PLN za euro, 3,19 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,39 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą obecnie 4,72% w przypadku obligacji 10-letnich.
W strefie euro pogłębienie recesji, w USA poprawa koniunktury
2012-10-02 Poranny Szkic Walutowy AFSWskaźniki PMI wskazują na pogłębienie recesji w Europie i trwanie dekoniunktury co najmniej do I kw. 2013 r. Nadzieja w gospodarce USA, gdzie po chwilowym zastoju, we wrześniu przemysł ponownie się rozwijał. Pytanie czy w najbliższej przyszłości to Stany Zjednoczone będą w większym stopniu wspierały wzrost w Europie czy Stary Kontynent osłabiał koniunkturę za oceanem.
Hiszpania gotowa poprosić o pomoc…
2012-10-02 Raport poranny FMCMByki nadal w przewadze: Końcówka wczorajszej sesji londyńskiej charakteryzowała się sporą zmiennością. Strona popytowa podciągała kurs głównej pary na nowe maksima, wykorzystując ku temu m.in. lepsze dane odnośnie indeksu ISM dla przemysłu w USA, który powrócił powyżej poziomu 50 pkt.
RBA obniżył stopy
2012-10-02 Poranny komentarz rynkowy X-Trade BrokersKolejny bank centralny luzuje politykę monetarną. Tym razem był to Bank Australii, który ma jeszcze spore pole manewru w zakresie stóp procentowych. Pozytywnie zaskoczyły dane z USA, ale nie należy na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków.
Nastroje ważniejsze niż fatalne dane z Polski
2012-10-01 Komentarz do rynku złotego X-Trade BrokersZłoty, po tym jak rozpoczął dzień od lekkiego osłabienia, w reakcji na nienajlepsze nastroje na rynkach globalnych i bardzo słaby odczyt indeksu PMI dla polskiej gospodarki, w kolejnych godzinach systematycznie zyskiwał na wartości. Pomogła poprawa nastrojów na rynkach europejskich.
Udany początek nowego kwartału i miesiąca
2012-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW czasie hossy początek nowego miesiąca niezwykle często prowadzi do zwyżek indeksów na fali pozytywnych odczytów indeksów PMI oraz dzięki odnowieniu limitów inwestycyjnych przez fundusze. Choć w przypadku większości rynków mówienie o hossie niekoniecznie musi być zasadne, to dzisiejsze zwyżki z pewnością przypomnieć mogły czasy z końca 2009 roku, ...
W oczekiwaniu na słowa Wielkiego Bena
2012-10-01 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutOpublikowane dzisiaj dane z USA były mieszane - chociaż kluczowy ISM dla przemysłu uległ poprawie rosnąc we wrześniu do 51,5 pkt. wobec 49,6 pkt. w sierpniu, ale liczony podobną metodą PMI dla przemysłu spadł do 51,1 pkt. z 51,5 pkt. Jednocześnie o 0,6 proc. m/m obniżyła się dynamika wydatków na inwestycje budowlane w sierpniu (oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. m/m).
Słabszy start z lepszą końcówką
2012-10-01 Raport popołudniowy FMCMEurodolar na ważnym oporze: Otwarcie tygodnia na rynku głównej pary walutowej nie przebiegało zbyt pomyślnie dla wspólnej waluty. Już w pierwszych godzinach sesji azjatyckiej kurs osunął się do wartości 1,2803, czy wyrównał poziom z 11 września.
Dzisiaj wieczorem przemawia szef FED
2012-10-01 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut„Pięć pytań na temat prowadzonej przez FED polityki monetarnej” – to temat dzisiejszego wieczornego (godz. 18:30) wykładu Bena Bernanke na forum ekonomicznym w Indianapolis. Konferencja jak najbardziej na rzeczy – niewykluczone, iż ustawi ona rynki pod publikowane w najbliższą środę zapiski z wrześniowego posiedzenia FOMC.
Oczekiwanie na chiński impuls
2012-10-01 Komentarz ekonomiczny Saxo BankPiątek okazał się dniem rozczarowań. Kolejne dane makro z USA były słabsze od oczekiwań – indeks Chicago PMI spadł we wrześniu do 49,7 pkt. z 53 pkt. w sierpniu. Z kolei indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan obniżył się na koniec miesiąca do 78,3 pkt. z wcześniejszych 79,2 pkt.
Polskie obligacje najdroższe od 6 lat
2012-10-01 Poranny Szkic Walutowy AFSRentowności polskich 10-latek spadły do najniższego poziomu od marca 2006 r. Jest to dobra informacja dla rządu, ponieważ spadają koszty obsługi zadłużenia. Ale atrakcyjność obligacji w dłuższym okresie stwarza zagrożenie aprecjacji złotego.
Złoty nie zareagował znacząco na gorszy odczyt PMI dla Polski
2012-10-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia przynosi lekki spadek notowań złotego na rynku. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,114 PLN za euro, 3,204 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,403 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają poniżej psychologicznej granicy 5,00% i wynoszą obecnie 4,786% w przypadku instrumentów 10-letnich.
Hiszpania i banki centralne w centrum uwagi
2012-10-01 Raport poranny FMCMKiepskie otwarcie nowego tygodnia: Końcówka piątkowej sesji na eurodolarze przebiegała pod znakiem umocnienia amerykańskiej waluty. Słabe odczyty indeksów Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan pogorszyły nastroje na rynku i podniosły poziom awersji do ryzyka.
Audyt banków nie zaskoczył
2012-10-01 Komentarz poranny TMS BrokersEurodolar dalej pogłębia korektę. Obecnie kurs znajduje się znacznie poniżej 23,6 proc. zniesienia Fibonacciego ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w lipcu i sierpniu bieżącego roku. Obecnie ważnym wsparciem jest 200-dzienna średnia krocząca (1,2820). Dzisiejsza świeca formuje się w kształt młota i jeśli przez cały dzień utrzymałyby się takie tendencje to byłaby to zapowiedź spadków kursu EUR/USD.
Złoty może zyskać w październiku
2012-10-01 Komentarz walutowy DM BOŚNadchodzące tygodnie mogą okazać się dobre dla złotego, dzięki spadkowi globalnego ryzyka. Inwestorzy będą uważnie przyglądać się sytuacji w Chinach i liczyć na postępy w kwestii rozwiązania problemów Hiszpanii i Grecji. Kluczowa może okazać się też dyskusja nt. zwiększenia skali programu QE3 w wydaniu FED.