Inwestorom puściły nerwy

Inwestorom puściły nerwy
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-10-24 (10:37)

Jeden Facebook wiosny nie czyni. Seria słabych raportów kwartalnych uświadomiła inwestorom, iż dane nie kłamały – sytuacja gospodarcza rzeczywiście się pogorszyła. Paradoksalnie pogorszenie nastrojów na rynkach ma miejsce w momencie, gdy z gospodarek zaczynają napływać lepsze dane. Wcześniej jednak rynki mocno rosły, gdy dane wyraźnie się pogarszały.

Dzisiejszy kalendarz obfituje w ważne wydarzenia. Rano publikacje wskaźników PMI dla strefy euro, przed sesją w USA kolejne wyniki, zaś wieczorem decyzja Fed.

Facebook na plus, ale inni rozczarowali

Akcje Facebooka wyraźnie zwyżkowały po sesji po tym, jak spółka podała wyniki, które przekroczyły oczekiwania rynku zarówno w zakresie zysku na akcję (12c wobec oczekiwanych 11c), jak i przychodów (1,26 mld USD wobec 1,23 mld USD). Szczególnie wyraźnie rosły przychody z reklam, co ma istotne znaczenie dla oceny przyszłości biznesu. Jednak w innych przypadkach nie było już tak dobrze. Pięć najważniejszych raportów przed sesją było pod jakimś względem rozczarowaniem: UPS podał niższe od oczekiwań przychody (zysk i przychody były też niższe niż rok wcześniej), to samo tyczy się 3M i Xeroxa – we wszystkich tych trzech przypadkach zysk był jedynie równy oczekiwaniom. United Technologies podał wyższy zysk niż oczekiwano (choć niższy niż rok wcześniej), ale przychody były już słabsze. DuPont rozczarował na całej linii publikując zyski i przychody poniżej oczekiwań i poziomów sprzed roku. Ogólnie mamy zatem kontynuację tendencji z ubiegłego tygodnia, gdzie spółki nie są w stanie sprostać oczekiwaniom, które i tak były uważane za dość niewygórowane. W efekcie inwestorzy, którzy wcześniej ignorowali podobne sygnały ze strony danych, teraz wychodzą z rynku, przesądzając o pierwszej od maja rynkowej korekcie.

Dziś najważniejsze wyniki poznamy jeszcze przed sesją. Raporty podadzą wtedy Boeing, AT&T, Lockheed Martin oraz Motorola. O skali korekty w tym tygodniu przesądzić może jednak raport Apple, który poznamy jutro po sesji.

EURUSD nie czeka na Rajoy’a

Kurs EURUSD osunął się wczoraj do poziomu najniższego od połowy października. To reakcja rynków na pogorszenie nastrojów na Wall Street przy jednoczesnym braku jakichkolwiek namacalnych doniesień z Hiszpanii. Szansa na hiszpański wniosek w perspektywie kolejnych 2-3 tygodni cały czas wydaje się spora, ale jeśli korekta na Wall Street będzie kontynuowana, to do czasu pojawienia się konkretów w kwestii pomocy EURUSD będzie tracił.

Chiński PMI w górę, czekamy na dane z Europy

Indeks PMI dla chińskiego przemysłu w wersji markit/HSBC wzrósł w październiku do 49,1 pkt. z 47,9 pkt. Wzrost jest zauważalny i wpisuje się w oczekiwania poprawy koniunktury w największej azjatyckiej gospodarce, choć warto zauważyć, iż na przestrzeni ostatnich 11 miesięcy wskaźnik fluktuował pomiędzy 47,8 a 49,7 pkt. To zaś oznacza, że październikowy wzrost – choć jest pozytywnym sygnałem – nie musi oznaczać jeszcze końca okresu słabszej koniunktury w Chinach.

Dziś podobne wskaźniki poznamy dla Niemiec i Francji. Niemiecki PMI dla przemysłu wzrósł w ostatnich dwóch miesiącach, dając nadzieję, iż Europa najtrudniejszy okres ma już za sobą. Rynki oczekują trzeciego miesiąca wzrostu wskaźnika, jak i niewielkiego wzrostu wskaźnika Ifo, który zostanie opublikowany pół godziny po PMI (o 10.00). PMI zostanie też opublikowany dla USA i warto przy tej okazji nadmienić, iż regionalny wskaźnik z Richmond nieoczekiwanie obniżył się w październiku do -7 pkt., stanowiąc ostrzeżenie, aby nie popaść w przesadny optymizm co do perspektyw ożywienia w USA.

AUDUSD w górę po inflacji

Kurs AUDUSD w nocy odrobił niemal całe straty z wtorku po tym, jak kwartalna inflacja okazała się znacznie wyższa niż oczekiwano (1,4% q/q wobec konsensusu 0,9% q/q). Te dane mają niebagatelne znaczenie, gdyż RBA jest w trakcie obniżania stóp procentowych. Jednak naszym zdaniem wpływ danych o inflacji jest przejściowy. Perspektywy AUDUSD są na ten moment niekorzystne, szczególnie, gdyby korekta na Wall Street była kontynuowana.

Fed będzie siedział za założonymi rękoma

Jedną z licznych ważnych pozycji środowego kalendarza jest posiedzenie Fed. Amerykański bank centralny miał ostatnio tak istotny wpływ na rynki, iż wydarzenia tego nie można ignorować, choćby jako katalizatora rynkowych ruchów. Z punktu widzenia prowadzonej polityki jednak niczego ono nie zmieni. Na poprzednim posiedzeniu Bank dokonał istotnych zmian wprowadzając QE3 i ponownie przesuwając datę oczekiwanej pierwszej podwyżki stóp procentowych (na połowę 2015 roku). Od tego czasu z amerykańskiej gospodarki napłynął szereg pozytywnych danych sugerujących przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W tej sytuacji jeśli Fed miałby dokonać jakichkolwiek zmian musiałby ograniczyć skalę zakupów obligacji i/lub cofnąć datę oczekiwanej pierwszej podwyżki (np. na późny rok 2014, tak jak to było przed wrześniowym posiedzeniem). Na to jednak nie ma co liczyć – Fed będzie chciał mieć naprawdę mocne dowody na ożywienie zanim zdecyduje się ruch, który zostałby odebrany jako początek strategii odejścia od super luźnej polityki pieniężnej (exit strategy). Do tego Bernanke nie będzie chciał psuć rynkowych nastrojów tuż przed wyborami prezydenckimi (szczególnie wobec i tak rysującej się korekty), ryzykując zakończenie wygodnego aliansu z Obamą. Fed ma zatem dwa wyjścia: nie robić nic lub zwiększać skalę zakupów w ramach QE3. Wobec lepszych danych wybierze to pierwsze rozwiązanie.

Na wykresach:

S&P500 (kontrakt), D1 – formacje potrójnego lub nawet poczwórnego szczytu nie są dla indeksu S&P500 niczym nowym i tym razem właśnie taka formacja doprowadziła do korekty po konsolidacji na szczytach; obrona podwójnego szczytu i dolnego ograniczenia kanału nie doprowadziła do ustanowienia nowych maksimów i ostatecznie obydwa wsparcia (1423,5 pkt. i dolne ograniczenie kanału) zostały przełamane; pierwszym celem dla korekty jest rejon 1379-1394 pkt., teoretycznie jednak wyjście dołem z długiego i dość regularnego kanału spadkowego powinno poprowadzić nas niżej (np. do 50% zniesienia na poziomie 1364 pkt.)

Oil (brent), D1 – wczoraj spadały też notowania ropy naftowej; cena testowała dolne ograniczenie formacji trójkąta, w którym ostatnio się konsolidowała oraz poziom 107,90 USD; na chwilę obecną wsparcia te jeszcze są bronione, choć nie bez problemów; jeśli kupującym ta sztuka się uda, cena powinna wrócić w okolice 115 USD; jeśli wsparcia zostaną przełamane, kolejnym istotnym wsparciem będzie 102,50 USD – ten kierunek jest naszym zdaniem bardziej uzasadniony fundamentalnie

EURPLN, D1 – wracając po dłuższej przerwie do trójkąta na EURPLN na wykresie dziennym możemy odnotować, iż wybronienie dolnego ograniczenia okazało się trafnym sygnałem – kurs od tego czasu systematycznie (choć powoli) rośnie; celem jest górne ograniczenie, czyli okolice 4,15; dopiero pokonanie któregoś z ograniczeń trójkąta będzie sygnałem do większego ruchu kierunkowego

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.