Poranny komentarz rynkowy XTB – rynki czekają na sygnał

Poranny komentarz rynkowy XTB – rynki czekają na sygnał
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2012-10-23 (09:48)

Rajoy wygrał wybory w rodzimej Galicji, ale na razie taka wiadomość musi inwestorom wystarczyć. Wczoraj nie pojawiły się sygnały, jakoby Hiszpania miała wkrótce poprosić o pomoc. Dlatego też rynki koncentrowały się na wynikach amerykańskich spółek i trzeciej wyborczej debacie w USA, jednak ewidentnie brakowało silniejszego impulsu.

Dziś wyniki poda m.in. Facebook, zaś w nocy ważne dane z Chin.

Cisza zirytowała inwestorów

Pod koniec ubiegłego tygodnia rentowności hiszpańskich 10-latek spadły w okolice 5,35%. Nawet pomimo fatalnej piątkowej sesji na Wall Street kurs EURUSD oparł się spadkom. Inwestorzy czekali bowiem na wynik wyborów w Galicji z nadzieją na wniosek o pomoc. Trudno było oczywiście oczekiwać, iż Rajoy momentalnie po ogłoszeniu wyników z takim wnioskiem wystąpi, jednak wczoraj w tym temacie panowała zupełna cisza. W efekcie rentowności wzrosły w okolice 5,5%. Nie wykluczone, iż ten tydzień upłynie na nerwowym wyczekiwaniu na konkrety z Hiszpanii, co może sprzyjać osuwaniu się kursu EURUSD. Jednak jak tylko stanie się jasne, iż wniosek jest blisko rentowności spadną, a kurs może rosnąć w okolice 1,35.

Yahoo ratuje poniedziałkową serię, dziś Facebook

Po tym jak spora grupa spółek rozczarowała raportami w ubiegłym tygodniu, obecny również nie rozpoczął się dobrze. Grupa Caterpillar, producent maszyn budowlanych, podała, iż przychody były niższe oczekiwano (16,45 mld USD vs. 16,79 mld USD) i mimo wyższego zysku na akcję ogólne wrażenie było negatywne, gdyż spółka ostrzegła przed pogorszeniem koniunktury w swoim biznesie. Podobny wydźwięk miał raport Texas Instruments – w tym przypadku zarówno zysk na akcję (0,67 USD), jak i przychody (3,39 mld USD) były wyższe od oczekiwań, ale spółka skorygowała w dół oczekiwania co do kolejnych kwartałów. Na tym tle pozytywnie wyróżniła się spółka Yahoo i można powiedzieć, iż póki co wybroniła Wall Street przed korektą. W tym przypadku zysk na akcję był dużo wyższy od oczekiwań i od zysku wypracowanego przed rokiem (odpowiednio 35c, 26c i 23c), nieco wyższe były też przychody.

Dziś najwięcej uwagi przyciągnąć może publikacja raportu przez Facebooka (po sesji w USA). Spółka od momentu debiutu była rozczarowaniem i wyniki kwartalne mogą mieć spore znaczenie dla kursu w najbliższym czasie. Przed sesją poznamy wyniki 3M i Xeroxa.

Chiński PMI powie prawdę o koniunkturze

Rynki generalnie zignorowały spowolnienie wzrostu w Chinach w trzecim kwartale (do 7,4%) koncentrując się na lepszych miesięcznych danych za wrzesień (eksport, produkcja, sprzedaż), spodziewanych efektach rozluźnienia monetarnego i zapowiedziach władz, iż będą bardziej aktywnie stymulować inwestycje. Na tę chwilę powszechnie oczekuje się, iż w bieżącym kwartale wzrost przyspieszy i poprawa ta będzie miała trwały charakter. Publikowany w nocy (3.45) indeks PMI pokaże czy są na to szanse. We wrześniu miał on wartość 47,9 pkt., teraz naturalnie rynki chciałyby widzieć wyższą wartość.

Na wykresach:

USDJPY, D1 – notowaniom pary USDJPY z reguły sprzyjają dobre nastroje na rynkach globalnych; ostatnio jednak pomimo wyraźnego zawahania na Wall Street dolar zyskuje względem jena; od strony technicznej nie powinno to dziwić – kilkukrotnie wskazywaliśmy, iż pokonanie strefy oporu 78,80-79 powinno zaowocować wzrostami nawet do 80,50; taki też jest cały czas cel dla obecnej fali wzrostowej, choć należy pamiętać, iż para ta „lubi” okrągłe figury – stąd w okolicach 80,00 można spodziewać się prób realizacji zysków

USDCAD, D1 – dziś czeka nas decyzja Banku Kanady, a to zawsze daje szanse na większe ruchy na rynku walut; szczególnie, iż postawa Banku pasuje do tego co widzimy na wykresie – wcześniejsze spekulacje o tym, iż Bank mógłby zacząć wkrótce podnosić stopy wyparowały, wspierając osłabienie CAD wobec USD; na wykresie dziennym widzimy natomiast konsekwencje wybicia górą z formacji trójkąta, w ramach której para konsolidowała się przez prawie miesiąc; zasięg wybicia to 1,0045, choć psychologiczny poziom 1,00 może również odegrać pewną rolę

Copper, H4 – konsolidacja w ramach formacji trójkąta została rozstrzygnięta na korzyść niedźwiedzi; to zaś oznacza, iż fali 5-tej nie będzie i cena kieruje się ku wsparciu na poziomie 7800 USD za tonę wyznaczonemu przez dwa lokalne szczyty; warto zwrócić uwagę, iż ceny aluminium z wyprzedzeniem zasugerowały taki kierunek wybicia z konsolidacji, a na chwilę obecną wskazują, iż cena miedzi mogłaby nawet spaść poniżej wsparcia 7800 USD

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

11:46 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

10:16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

09:35 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

09:12 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

2024-09-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).