Gorsze prognozy dla Chin

Gorsze prognozy dla Chin
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2023-06-19 (12:38)

W weekend szereg banków inwestycyjnych obniżyło swoje prognozy dla wzrostu gospodarczego w Chinach w tym i przyszłym roku. Mimo spodziewanych działań stymulacyjnych szykowanych przez władze, oraz możliwego dalszego poluzowania polityki monetarnej przez Ludowy Bank Chin, nie uda się spełnić osiągniętych wcześniej celów. Tamtejsza gospodarka straciła swoją "przewagę", a pomysłów na szybką zmianę tej sytuacji, nie ma. Mimo tego chińskie akcje mają za sobą niezły tydzień, chociaż dzisiaj widoczna była korekta.

Z kolei w przypadku juana, to po odbiciu w drugiej połowie tygodnia, dzisiaj powrócił on do spadków.
Czy wątek chiński ma jakieś znaczenie globalne? Wcześniej oczekiwano, że ożywienie w Chinach będzie równoważyć gorsze warunki gospodarcze w innych krajach, ale teraz okazuje się, że amerykańska gospodarka radzi sobie nadal dobrze, a w Europie udało się uniknąć recesji. Także temat Chin wróci wtedy, kiedy świat zacznie się na powrót martwić pukającą do drzwi recesją. Na razie takiego ryzyka nie ma - powszechne jest oczekiwanie miękkiego lądowania gospodarki.

Dzisiaj w USA mamy święto (Dzień Wyzwolenia) i aktywność inwestorów będzie niska. Piątek indeksy na Wall Street zakończyły handel lekkimi spadkami, ale perspektywy nadal pozostają dobre. Mimo, że FED zasugerował, że cykl podwyżek stóp procentowych jeszcze się nie skończył (dot-plot wskazał na jeszcze dwa ruchy o 25 punktów baz.) to rynek w to nie uwierzył i dolar zaliczył jeden z gorszych tygodni. W najbliższych dniach (dokładnie w środę i czwartek) mamy okresowe zeznania szefa FED przed komisjami Kongresu (Powell będzie prezentował półroczny raport nt. polityki monetarnej i stanu gospodarki) i najpewniej wątek konieczności dalszego zacieśnienia polityki zostanie przywołany. Ale czy to sprawi, że rynki zaczną wyceniać scenariusz dwóch podwyżek? Wydaje się, że na to wpływ mogą mieć dopiero stosowne dane makro, jakie być może poznamy w nadchodzących tygodniach.

W tym tygodniu uwaga rynków poza wystąpieniem Powella w Kongresie skoncentruje się na posiedzeniach banków centralnych: SNB (Narodowego Banku Szwajcarii), Norges Banku (banku centralnego Norwergii), Banku Turcji, oraz Banku Anglii. Wszystkie cztery odbędą się w czwartek. W przypadku SNB oczekuje się ruchu o 25 punktów baz. do 1,75 proc., podobnie Norges Banku (do 3,50 proc.) i Banku Anglii (do 4,75 proc.). Ale najciekawsze mogą być informacje właśnie z Turcji (czy bank centralny się złamie i podniesie stopy procentowe, aby bronić kursu liry?), oraz Banku Anglii (rynek wycenia w tym roku nawet 5 podwyżek po 25 punktów baz., więc być może BOE zaskoczy nas ruchem już teraz o 50 punktów baz.?).

W poniedziałkowy ranek dolar kosmetycznie odbija, pośród G-10 najgorzej wypada dolar australijski tracąc 0,16 proc., dalej mamy franka i funta z wynikiem 0,1 proc. Najsilniejszy jest dolar kanadyjski, który zyskuje 0,05 proc. wobec swojego amerykańskiego odpowiednika.

EURUSD - płytka korekta

Jak na silny ruch z czwartku, który wywindowany został m.in. oczekiwaniami na to, że ECB mógłby jednak dojść ze stopą depozytową do poziomu 4,00 proc. w tym roku, to obserwowana korekta EURUSD jest dość płytka. To sygnał, że mamy do czynienia z chwilowym postojem przed dalszymi wzrostami, a zatem bariera 1,10 może zostać naruszona. Patrząc szerzej na całą sytuację przez pryzmat układu tygodniowego, uwagę przykuwa znaczenie szczytu z zimy przy 1,1032. Jeżeli założymy, że rynek z opóźnieniem uwierzy w przekaz FED co do jeszcze dwóch podwyżek stóp w tym roku i dolar odbije w wakacje, to wspomniany rejon 1,1032 nie powinien zostać znacząco naruszony.

Rozkład jazdy na ten tydzień dla EURUSD będzie dyktować wystąpienie Jerome Powella w Kongresie w środę i czwartek, oraz szacunki indeksów PMI za czerwiec ze strefy euro w piątek.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kontynuacja odbicia dolara

Kontynuacja odbicia dolara

2025-03-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta kontynuuje w piątek odbicie, jakie widoczne było w czwartek. W narracji rynków wysuwa się data 2 kwietnia, kiedy to USA mają wprowadzić tzw. cła wzajemne wobec swoich partnerów handlowych, co generuje coraz większą niepewność odnośnie prognoz globalnego wzrostu gospodarczego. Widać to też po rynkach akcji - zwyżki nie pociągnęła Wall Street, a giełdy w Azji, czy Europie spadają. Przyszły tydzień będzie w zasadzie ostatnim przed wprowadzeniem ceł Trumpa, co może podbijać nerwowość i tzw. risk-off.
Taryfy rządzą rynkiem

Taryfy rządzą rynkiem

2025-03-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Temat taryf celnych jest wiodący dla rynków i to prawdopodobnie nie zmieni się w najbliższej przyszłości. Przynajmniej do 2 kwietnia, kiedy to wygasa zwolnienie z opłat na wybrane produkty z Kanady oraz Meksyku i kiedy mają zostać ogłoszone nowe wzajemne taryfy na partnerów handlowych USA. Należy pamiętać, że cła mogą mieć dwa całkowicie przeciwstawne cele. Mogą być stosowane jako narzędzie negocjacyjne lub jako instrument długoterminowej polityki przemysłowej.
Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

Czy Fed zmieni swoje nastawienie?

2025-03-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na dzisiejszym posiedzeniu, co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek cały czas zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem.
BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

BoJ utrzymuje stopy zgodnie z oczekiwaniami

2025-03-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Bank Japonii (BoJ) utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 0,5%, najwyższym od 16 lat po ostatniej podwyżce w styczniu. Bank komunikuje, że kolejne takie decyzje są możliwe co 6 miesięcy, w zależności od sytuacji ekonomicznej. Komunikat BoJ podkreśla niepewność gospodarczą, zwłaszcza w kontekście globalnej polityki handlowej, która wydaje się być przysłowiowym oczkiem w głowie bankierów BoJ.
Ważny tydzień dla banków centralnych

Ważny tydzień dla banków centralnych

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zacznie się w środę od decyzji Banku Japonii, a skończy w czwartek na posiedzeniu Banku Anglii - kluczowe dwa dni w tym tygodniu dotkną jednak też FED, PBOC, Riksbank i SNB - będzie się, zatem działo. Niemniej ruchy na stopach są spodziewane tylko w przypadku chińskiego PBOC i szwajcarskiego SNB. O ile w pierwszym przypadku to bardziej plotki, to o tyle Szwajcarzy powinni "planowo" zejść ze stopami procentowymi do poziomu 0,25 proc.
W oczekiwaniu na FED

W oczekiwaniu na FED

2025-03-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Amerykańskie rynki finansowe znajdują się w trudnej sytuacji, ponieważ inwestorzy nie mogą liczyć na wsparcie ani ze strony administracji Donalda Trumpa, ani Rezerwy Federalnej. Prezydent jasno zadeklarował, że nie będzie interweniował w celu stabilizacji giełdy, nawet jeśli jego agresywna polityka celna doprowadzi do recesji. Z kolei Jerome Powell, przewodniczący Fed, priorytetowo traktuje walkę z inflacją, co praktycznie wyklucza możliwość szybkiego luzowania polityki monetarnej.
Kluczowy FED i Ukraina?

Kluczowy FED i Ukraina?

2025-03-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian w poziomach złotego - EURPLN oscyluje wokół 4,18, a USDPLN 3,84. Uwagę zwraca brak reakcji polskiej waluty na pozytywne zachowanie rynków akcji w USA i w Chinach, ale i też z drugiej strony EURUSD jest notowany płasko wokół 1,0880. To pokazuje, że rynek walut zaczyna koncentrować się już na zaplanowanych na ten tydzień posiedzeniach banków centralnych, z czego kluczowy będzie FED w środę.
Coraz niższe stopy w Szwajcarii

Coraz niższe stopy w Szwajcarii

2025-03-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Powiedzieć, że banki centralne zeszły na drugi plan rynkowej uwagi to jak nic nie powiedzieć. Także w tym tygodniu uwagę inwestorów zdominują wydarzenia polityczne, przede wszystkim oczekiwana na jutro rozmowa Trumpa z Putinem. Tym niemniej przed nami kilka ciekawych decyzji banków centralnych. Zacznijmy od decyzji Fed, którą poznamy w środę o 19:00 naszego czasu. Pozornie wydaje się, że tematu nie ma, bo oczekiwania są jednomyślne i stopy pozostaną w przedziale 4,25-4,5%.
Fed ma wiele dylematów

Fed ma wiele dylematów

2025-03-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed najprawdopodobniej powstrzyma się od jakichkolwiek działań na posiedzeniu, które zaplanowane jest na przyszły tydzień co będzie oznaczać, że główna stopa procentowa w USA wciąż będzie mieścić się w przedziale 4,25-4,5 proc. Pomimo rosnących obaw gospodarczych, inflacja wciąż utrzymuje się powyżej założonego celu. Rynek wciąż zastanawia się w jaki sposób Rezerwa Federalna rozwiąże ten problem. Rynek kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że nie powinno dojść do zmiany parametrów polityki monetarnej na marcowym spotkaniu FOMC.
Mieszane wskazania dla dolara

Mieszane wskazania dla dolara

2025-03-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek FX wydaje się zastanawiać, co zrobić dalej - w piątek rano dolar wypada mieszanie na szerokim rynku. To pokazuje, że niższe odczyty inflacji CPI i PPI za luty, jakie poznaliśmy w tym tygodniu, zderzają się z obawami, co do dalszej eskalacji wojny celnej Trumpa i jej krótkoterminowego wpływu na inflację. Niemniej rynkowe oczekiwania, co do trzech cięć stóp przez FED w tym roku począwszy od czerwca, wyglądają na coraz bardziej solidne.