Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Wyhamowanie wzrostu PLN, inflacja CPI w kalendarzu
2015-07-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚŚrodowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego po wczorajszym lekkim ruchu korekcyjnym. Polska waluta wyceniana jest przez inwestorów następująco: 4,1275 PLN za euro, 3,7580 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9703 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8755 PLN w relacji do funta szterlinga.
Sprzedaż detaliczna w USA rozczarowuje
2015-07-14 Rynki po południuPodczas popołudniowego handlu dolar oddaje poranne zyski, a to za sprawą gorszych od oczekiwań danych dotyczących sprzedaży detalicznej w czerwcu w Stanach Zjednoczonych. Zarówno rynek obligacji (spadek rentowności) jak i rynek walutowy zareagowały na dane z USA, które poznaliśmy o godzinie 14:30.
Jutro greckie decyzje
2015-07-14 Raport popołudniowy FMCMPierwsza faza wcielania w życie postanowień dotyczących Grecji, rozegrana zostanie właśnie w tym kraju – i to już jutro, a mowa tu o parlamentarnym głosowaniu nad szybkim wdrożeniem pakietu reform dotyczących VAT czy systemu emerytalnego.
Brak euforii po porozumieniu z Grecją
2015-07-14 Komentarz walutowy XTBWydawać by się mogło, że zawarcie porozumienia po 17 godzinach ciężkich negocjacji będzie stanowiło preludium do uspokojenia sytuacji wokół Grecji. Wskazywała na to również reakcja rynków w pierwszych godzinach handlu w poniedziałek, dla przykładu silne wzrosty na europejskich parkietach. Jednak walka o przyszłość Grecji w Europie, oraz o sam kształt Unii i strefy euro dopiero się zaczyna.
Emocje powoli opadają, wraca normalny handel
2015-07-14 Poranny Szkic walutowy AFSW oczekiwaniu na przegłosowanie w greckim parlamencie odpowiednich ustaw warunkujących dalsze kroki w sprawie pomocy rynki pozostaną w stabilizacji. Dziś dwa ważne odczyty z Niemiec (ZEW) i USA (sprzedaż detaliczna). Jutro ważne wystąpienie J. Yellen przed Izbą Reprezentantów. Złoty może korekcyjnie tracić, ale wzrosty kursu EUR/PLN nie przekroczą poziomu 4,18. USD/PLN utrzyma się powyżej 3,75.
Powrót do fundamentów
2015-07-14 Komentarz poranny TMS BrokersEuro pozostaje najsłabszą walutą w G10 w tym tygodniu, gdyż mimo wstępnego porozumienia Grecji z UE, wciąż czyhają przeszkody na drodze do trzeciego pakietu pomocowego. Jednak ryzyko rychłego grexitu istotnie zmalało, na czym przede wszystkim korzysta USD. Dziś na chwilę możemy zepchnąć Grecję na drugi plan i skupić się na fundamentach.
Złoty wyraźnie mocniejszy wobec euro
2015-07-14 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację wczorajszych tendencji wokół PLN. Złoty nieznacznie zyskuje wobec euro i franka, równocześnie osłabiając się w relacji do dolara amerykańskiego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1360 PLN za euro, 3,7608 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9500 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,8200 PLN w relacji do funta szterlinga.
Grecja – jak to podsumować?
2015-07-14 Raport poranny FMCMEurodolar stoi nisko: Kompromis w sprawie Grecji powinien, teoretycznie rzecz biorąc, wspierać notowania eurodolara, a to poprzez powrót zaufania do wspólnej waluty, pozbawionej już balastu w postaci widma Grexitu. Ale nie wszystko jest takie proste.
Już po fakcie?
2015-07-13 Raport popołudniowy FMCMCzy na pewno? Tak, to prawda, że zawarto porozumienie. Grecja ma dostać nawet do 86 mld euro w formie pożyczek. To sporo, ale z drugiej strony sporo jest też punktów, w których rząd premiera Ciprasa musiał ustąpić. Co więcej, już na dniach mają się zacząć pierwsze z tzw. reform, których notorycznie domagają się zachodni wierzyciele.
Euro na krawędzi
2015-07-13 Poranny komentarz walutowyTrwający kilkanaście godzin szczyt przywódców państw strefy euro przyniósł w poniedziałkowy poranek przełom w negocjacjach w sprawie Grecji. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami liderom udało się osiągnąć porozumienie, co doprowadziło do rajdu walut z bloku europejskiego.
Status związku – to skomplikowane
2015-07-13 Komentarz poranny TMS BrokersNiedzielny szczyt liderów strefy euro ujawnił, że w relacjach Grecji z resztą bloku nic już nie zostało z wzajemnego zaufania, a niektóre kraje Eurolandu są otwarte na to, by Grecja spakowała się i na jakiś czas opuściła unię walutową. Mimo to dziś rano z Brukseli dobiegają sygnały, że strony osiągnęły porozumienie.
Wierzyciele nieufni wobec Grecji, ale porozumienie jest blisko
2015-07-13 Poranny Szkic Walutowy AFSPo całonocnych rozmowach przywódcy państw strefy euro doszli do porozumienia w sprawie dalszych działań w sprawie Grecji. Wraz z utrzymywaniem się pozytywnych tendencji na giełdzie w Chinach da to sprzyjającą mieszankę emocji, która powinna wspierać złotego i inne waluty emerging markets.
PLN stabilny, pomimo braku rozstrzygnięć ws. Grecji
2015-07-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego złotego, który kontynuuje ruch z piątku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,1740 PLN za euro, 3,7475 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9810 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,8054 PLN względem funta szterlinga.
Jutro nie umiera nigdy
2015-07-13 Raport poranny FMCMDyskusje są wieczne: Zaczynamy dwoma cytatami z filmów o Jamesie Bondzie, jakkolwiek ten drugi to już pewna parafraza. Wieczne miały w założeniu być diamenty, podczas gdy w negocjacjach wokół Grecji chodzi z jednej strony o wirtualne pieniądze (zera na kontach rozliczanych w euro), ...
Kilka pytań o Grecję i słowa szefowej FED
2015-07-10 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutPo południu rynkowy optymizm związany z rosnącymi szansami dotyczącymi zawarcia greckiego porozumienia w ten weekend, które pozwoliłoby uniknąć czarnego scenariusza dla tego kraju, został nieco skorygowany. Po pierwsze pojawiły się informacje o możliwej niesubordynacji kilku posłów Syrizy – tych najbardziej lewicowych – którzy mogą odrzucić rządowe propozycje reform.
Indeksy giełdowe wracają do życia
2015-07-10 Komentarz giełdowy XTBPo tym jak w ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z odwrotem inwestorów od aktywów ryzykownych – do których zaliczane są akcje – w związku z zamieszaniem wokół umowy pomocowej dla Grecji oraz potężnej korekty na chińskim rynku giełdowym, w ostatnich dniach mamy do czynienia z poprawą nastrojów i korektą ostatnich spadków.
Pokonując trendy
2015-07-10 Raport popołudniowy FMCMGłówna para do góry: Co widzimy, jeśli spojrzymy na wykres eurodolara – np. w interwale dziennym czy czterogodzinowym? Cóż, mniej więcej od połowy marca (tj. od minimów rzędu 1,0440-50) widać ogólny trend wzrostowy, znaczony dołkami z okolic 10 – 14 kwietnia, 29 maja oraz – last but not least – 7 lipca.
Porozumienie z Grecją na horyzoncie
2015-07-10 Rynki po południuNa europejskich parkietach giełdowych zapanowały optymistyczne nastroje, a euro jest dzisiaj jedną z najsilniejszych walut. Optymizm został wywołany przez najnowsze informacje dotyczące Grecji, gdzie na horyzoncie pojawiła się realna możliwość osiągnięcia porozumienia.
Tsipras się ugiął, rynek zakłada deal
2015-07-10 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutGrecja: Władze przedstawiły wczoraj szczegółowy pakiet reform do skierowanej jeszcze w środę prośby o trzeci bailout – jego szczegóły to nowe finansowanie w wysokości 53,5 mld EUR na 3 lata z ESM, dodatkowe 35 mld EUR na pakiet inwestycji w gospodarkę, a także kwestia restrukturyzacji ogromnego długu (Grecy chcieliby częściowego umorzenia).
Rynki odetchnęły ulgą
2015-07-10 Komentarz walutowyPrzesłana wczoraj wieczorem lista greckich propozycji warunków porozumienia wyłączyła obecną od kilku dni na większości rynków awersję do ryzyka. Ciekawy pozostaje fakt, że po przeprowadzonym w ostatnią niedzielę referendum w którym Grecy wyrazili niechęć w stosunku do polityki oszczędności zalecanej przez Eurogrupę, ...