Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Europejski wzrost nie zaskoczył
2017-10-31 Komentarz wieczorny TMS BrokersRozczarowanie – tą frazą można opisać najnowsze dane dotyczące presji cenowej w Eurolandzie, bowiem roczna stopa inflacji bazowej spadła w październiku do poziomu 0,9 proc. wobec 1,1 proc. zgłaszanych przez rynek.
Wtorkowa sesja bez fajerwerków
2017-10-31 Komentarz giełdowy XTBWtorkowa sesja była wyraźnie spokojniejsza. Niższa aktywność na warszawskim parkiecie jest spowodowana jutrzejszym świętem, z kolei dziś nie pracował niemiecka giełda. Ponadto wydaje się, że sytuacja w Hiszpanii spokojnieje, co sprzyja odbiciu na tamtejszym rynku akcyjnym, z kolei Wall Street czeka na publikacje wyników dużych spółek, w tym Apple oraz Facebooka.
Potencjał do spadku franka ograniczony
2017-10-31 Komentarz walutowy XTBMario Draghi podkreślał w zeszłym tygodniu, że jednym z powodów konieczności utrzymywania akomodacyjnej polityki monetarnej jest brak samonapędzającej się inflacji. Wczorajsze dane z Niemiec zdają się potwierdzać tę opinię, niemniej jednak to dzisiejszy wstępny odczyt inflacji dla całej strefy euro może wywrzeć większy wpływ na rynek wspólnej waluty.
W rytmie różnych publikacji
2017-10-31 Raport poranny FMCMLiczne dane: Kalendarium jest dziś dość obfite, choć częściowo już za nami. Na przykład w Japonii podano odczyt o produkcji przemysłowej za wrzesień (-1,1 proc. m/m, oczekiwano -1,5 proc.), a w Chinach indeksy PMI dla przemysłu i usług (oba wypadły trochę poniżej prognoz).
PLN bez większych zmian, oczekiwany spadek aktywności
2017-10-31 Komentarz do rynku złotego DM BOŚWtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie PLN pod odbicie na eurodolarze (aktualnie 1,1660 USD). Złoty kwotowany jest następująco: 4,2491 PLN za euro, 3,6516 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6662 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8238 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,445%.
Korekta nie wykroczyła poza nowy rejon
2017-10-30 Raport wieczorny FMCMEurodolar i jego sprawy: W tym tygodniu mamy kilka ważnych spraw dla eurodolara. Zaczynając od końca, przynajmniej jeśli mowa o chronologii: piątkowe payrollsy powinny pokazać, czy słabe dane wrześniowe były jednorazową wpadką, czy może początkiem jakiejś złej tendencji.
Czwartkowy wybór prezydenta Trumpa
2017-10-30 Komentarz wieczorny TMS BrokersNazwisko osoby powołanej na czteroletnią kadencję przewodniczącego Fed poznamy już w najbliższy czwartek – wynika nie tylko z pogłosek Politico, ale również zapewnień Białego Domu. Niezmiennie pewniakiem bukmacherów pozostaje Jerome Powell, który obecnie może pochwalić się szansą na poziomie 79 proc.
Europa i USA z niepokojem spoglądają na Chiny
2017-10-30 Komentarz giełdowy XTBPoniedziałkowa sesja w Europie w dalszym ciągu przebiegała pod dyktando giełdowych byków, które od czwartkowej decyzji Europejskiego Banku Centralnego pozostają w natarciu. Na plusie zobaczymy niemiecki indeks DAX (+0,1%), włoski FTSE MIB (+0,3%), a także europejski indeks blue chipów Eurostoxx50 (+0,2%).
Dolar delikatnie koryguje wcześniejsze zwyżki
2017-10-30 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: Biały Dom zapowiedział, że decyzja dotycząca nowego szefa FED zostanie podjęta w nadchodzącym tygodniu. Według mediów największe szanse na nominację ma obecny wiceprezes, Jerome Powell.
Niepodległość wbrew woli ludu
2017-10-30 Komentarz poranny TMS BrokersKatalonia pozostaje tematem politycznym Europy, ale dla EUR to wciąż drugorzędna sprawa. Tuż przed weekendem dolar został wytrącony z równowagi przez nasilenie spekulacji odnośnie wyboru przyszłego prezesa Fed. Tydzień zaczynamy od inflacji z Niemiec i USA, a dalej uwaga na Boj, Fed, BoE i raporcie NFP.
Euro traci pod ciężarem EBC i Hiszpanii
2017-10-30 Komentarz walutowy XTBEuro w relacji do dolara w piątek było najtańsze od ponad 3 miesięcy. Kurs 1,16 to i tak sporo biorąc pod uwagę, że na początku roku było to mniej niż 1,04, ale widać, że podejście inwestorów w ostatnim czasie uległo zmianie. Rodzi to również konsekwencje dla notowań złotego.
Fundamenty wspierają dolara
2017-10-30 Poranny Szkic walutowy AFSDecyzja Europejskiego Banku Centralnego o wydłużeniu programu skupu obligacji na kolejne 9 miesięcy 2018 r. przy umacniających się fundamentach gospodarki USA, a więc i oczekiwaniach na podwyżki Fed, stawia euro na słabszej pozycji w relacji do dolara. Spodziewamy się przeceny wspólnej waluty przed końcem roku. W ślad za nią straci również złoty.
Podwyższona zmienność na PLN
2017-10-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabego EUR/USD, co podtrzymuje presję podażową na walutach EM. Złoty wyceniany jest następująco: 4,2457 PLN za euro, 3,6561 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6665 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8039 PLN w relacji do funta szterlinga.
Korekta, ale czas dolara trwa
2017-10-30 Raport poranny FMCMZaczynamy tydzień: Jutro – z powodu Święta Reformacji – nie będzie handlu w Niemczech, ale dziś poznamy dwa ważne odczyty z tego kraju. Po pierwsze, o ósmej rano pojawi się publikacja na temat sprzedaży detalicznej za wrzesień, prognozy to +0,7 proc. m/m oraz +3 proc. r/r. Po drugie, o 14:00 poznamy inflację CPI i HICP.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia
2017-10-27 Komentarz tygodniowy TMS BrokersW tym tygodniu rynki pozostaną pod wpływem banków centralnych. Decyzje będą podejmowane w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii, ale podwyżki oczekuje się tylko w tym ostatnim przypadku. Decyzja Fed raczej przejdzie bez echa, za to po raporcie rynku z pracy oczekuje się silnego odbicia zatrudnienia. Dane ze strefy euro powinny pokazać siłę ożywienia przy słabości inflacji.
Byki kontynuują natarcie
2017-10-27 Komentarz giełdowy XTBDziś mieliśmy do czynienia z kontynuacją euforii na rynkach akcji, które otrzymały wczoraj silny impuls ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Pomimo, że decyzja banku wpisała się w oczekiwania rynkowe to kilka kosmetycznych zabiegów w przekazie Mario Draghiego spowodowało, że rynek odczytał stanowisko EBC jako dość gołębie.
Saudyjskie plany w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
2017-10-27 Komentarz surowcowy DM BOŚW bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej zbliżyły się do technicznego oporu w postaci lokalnych szczytów z końcówki września br. Ówczesne dzienne maksimum, usytuowane w okolicach 52,80 USD za baryłkę (w przypadku ropy WTI) zostało wczoraj przetestowane, ale nie pokonane.
On znowu to zrobił!
2017-10-27 Komentarz poranny TMS BrokersJak z oczekiwanej decyzji zrobić niespodziankę? Zapytajcie Mario Draghiego. Kilka kosmetycznych zmian w przekazie uczyniło z ogłoszenia redukcji skupu aktywów gołębią decyzję. Euro traci, gdyż odpada kolejny bank centralny, co do którego były większe oczekiwania normalizacji polityki.
Draghi psuje nastroje na złotym
2017-10-27 Komentarz walutowy XTBPomimo faktu, że władze Europejskiego Banku Centralnego wpasowały się w rynkowy konsensus podczas wczorajszego posiedzenia, notowania wspólnej waluty zdecydowanie straciły na sile, a w ślad za nimi polski złoty. Choć Draghi wykonał wczoraj kolejny mały krok w kierunku wychodzenia z ekspansywnej polityki pieniężnej, to droga do bardziej znaczącej normalizacji pozostaje wciąż bardzo długa.
Coraz bliżej procedowania ustawy podatkowej w USA
2017-10-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA: W czwartek po południu Izba Reprezentantów przyjęła ostateczny projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej, co otwiera teraz drogę do procedowania ustawy podatkowej. Przewaga w głosowaniu była jednak niewielka (216-212), co pokazuje że większość może być krucha.