Wall Street sprostało oczekiwaniom

Wall Street sprostało oczekiwaniom
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2018-01-16 (17:45)

Wall Street wraca na rynki finansowe po przedłużonym weekendzie otwierając się na głównych indeksach na nowych historycznych szczytach. Najbliższe tygodnie są o tyle ważne, że mamy do czynienia z publikacją wyników wszystkich amerykańskich spółek giełdowych. Tydzień rozpoczyna się generalnie dobrze, choć nie koniecznie można to powiedzieć o akcji w Niemczech.

Wczorajsza sesja na rynkach finansowych na świecie obyła się bez udziału Stanów Zjednoczonych ze względu na obchody dnia Martina Luthera Kinga. Pomimo tzw. święta bankowego działały kontrakty terminowe, które wraz z dobrymi nastrojami na innych rynkach, w szczególności azjatyckich, pięły się dalej w górę wyznaczając nowe historyczne szczyty. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo dobrym rozpoczęciem sesji. Indeks Dow Jones Industrial Average otwiera się powyżej 26 tys. punktów, natomiast S&P 500 powyżej 2800 punktów. Ten pierwszy zaliczył ogromny wzrost na poziomie 1000 punktów od ostatniego zamknięcia od zeszłego roku. Jak widać amerykańskim inwestorom nie straszne oczekiwania wyższych stóp procentowych, które wpływają na wyższe rentowności, które mogą stanowić zagrożenie przede wszystkim dla spółek dywidendowych. Akcje rosną nie tylko ze względu na tzw. efekt stycznia, ale również ogromne oczekiwania, co do wyników finansowych za IV kwartał zeszłego roku. Duża ilość analityków z Wall Street zrewidowała swoje prognozy na lepsze, co wskazuje na dużą wiarę a dalsze wzrosty na rynkach. Niemniej jest to jednak pole do ewentualnego rozczarowania. Niemniej, patrząc na wyniki finansowe jednego z finansowych gigantów, na razie nie widać powodów do narzekania. Citigroup opublikował swoje wyniki wskazując na dostosowany EPS na poziomie 1,28 USD za akcje w porównaniu do poziomu 1,19 USD na akcję, który był oczekiwany przez rynki. W tym wypadku posługujemy się EPS dostosowanym ze względu na to, że spółka tak naprawdę opublikowała gigantyczną stratę rzędu powyżej 18 mld USD. Jest to związane z niegotówkowymi kosztami związanymi z wdrożeniem reformy podatkowej. Decyzja Citigroup o zaliczeniu tego kosztu na koniec zeszłego roku przy obowiązywaniu starej ustawy daje pole do manewru kreatywnej rachunkowości. Inwestorzy pozytywnie przyjmują tę informację, co powoduje wzrost cen spółki powyżej 2,0%.

Z kolei w Europie, a w szczególności nad Daxem mamy do czynienia z pojawieniem się sporego zagrożenia. Pomimo toczących się negocjacji koalicyjnych pomiędzy liderami partii SPD oraz zrzeszenia CDU/CSU, lokalni przedstawiciele SPD odrzucają propozycję koalicyjną Angeli Merkel. Jednak sam lider tego ugrupowania wierzy, że uda się osiągnąć kompromis i pojednać wszystkie buntownicze obozy. W tym miejscu warto wskazać, że SPD jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem negocjacji wskazywało na chęć objęcia ministerstwa finansów, co mogłoby skutkować zakończeniem restrykcyjnej polityki fiskalnej stosowanej przez Niemcy w ostatnich latach. Dzisiaj DAX jednak zyskuje, pomimo wciąż mocnego euro, co jest związane z globalnymi dobrymi nastrojami.

WIG20 z kolei znajduje się w okolicach szczytów z 2017 roku korzystając z dobrych globalnych nastrojów oraz słabnącego amerykańskiego dolara, który jest jednym z wyznaczników siły naszego rynku. WIG20 rośnie dzisiaj na koniec sesji blisko 1,7%, naruszając dzisiaj lekko poziom 2600 punktów. Dzisiaj zyskują wszystkie spółki na WIG20 poza jedną KGHM, która traci nie tylko ze względu na słabsze ceny miedzi, ale również na tracącego dolara.

Źródło: Michał Stajniak, Analityk XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.