Giełdowe ekscesy z korzyścią dla jena

Giełdowe ekscesy z korzyścią dla jena
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-12-27 (13:52)

Kluczowe informacje z rynków: USA / BUDŻET: Mamy tzw. „częściowe” zamknięcie instytucji państwowych po tym jak w piątek, 22 grudnia wieczorem Senat nie przyjął wersji wydatków uchwalonej wcześniej przez Izbę Reprezentantów, jaka zakładała przeznaczenie 5 mld USD na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Zdominowany przez Demokratów Senat proponował 1,3 mld USD na „zabezpieczenie granic” – tyle samo, co w 2008 r. Trump nie podał, kiedy urzędy państwowe zostaną otwarte, dał do zrozumienia, że nie ustąpi w kwestii finansowania budowy muru. Niemniej impas może zostać przełamany po 3 stycznia, kiedy dojdzie do zmian w składzie Kongresu będących wynikiem listopadowych wyborów.

USA / FED: Pojawiły się spekulacje, że prezydent Trump szuka prawnych możliwości zwolnienia szefa FED, Jerome Powella. W poniedziałkowym wpisie na Twitterze dał do zrozumienia, że działania banku centralnego są „jedynym problemem” dla gospodarki. Niemniej już wczoraj (w środę) jego ton był nieco „łagodniejszy” – przyznał, że FED „podwyższa stopy procentowe zbyt szybko”, ale ma „pewność”, że FED „wkrótce do zrozumie”. Z kolei doradca ekonomiczny Białego Domu, Kevin Hasset, dał do zrozumienia, że prezydent nie będzie „nawet szukał” możliwości zwolnienia Powella.

USA / GIEŁDY / MNUCHIN: Na rynku pojawiła się informacja, że sekretarz Skarbu Mnuchin zwołał grupę kryzysową po gwałtownych spadkach na Wall Street w poniedziałek. Efektem jest mocne odbicie giełd w środę. Analogicznie spora zmienność dotknęła rynek ropy.

USA / DANE: Pojawiły się raporty wskazujące, że sprzedaż detaliczna w okresie poprzedzającym Święta wzrosła najmocniej od kilku lat (5,1 proc. r/r).

USA / CHINY / WOJNY HANDLOWE: W czwartek agencja Reuters podała, że Biały Dom rozważa wprowadzenie zakazu używania produktów Huawei i ZTE przez amerykańskie firmy. Tymczasem jeszcze przed Wigilią pojawiły się doniesienia, że Chiny zamierzają znieść cła w wielu kategoriach dóbr, w tym nowych technologii. Tamtejsze władze zapowiedziały też działania mające stymulować wzrost gospodarczy (m.in. poprzez niższe podatki). Z kolei strona amerykańska zgodziła się opóźnić wdrożenie wyższych stawek celnych na import wart 200 mld USD, co było planowane od stycznia. Jednocześnie na początku przyszłego miesiąca (7.01) amerykańscy negocjatorzy mają udać się na rozmowy do Pekinu.

Opinia: Niska płynność może zwiastować „rynkowe ekscesy”, ale chyba takich Świąt, jak te ostatnie, dawno na rynkach nie mieliśmy. Ograniczony aktywnością, oraz czasowo, handel na Wall Street w Wigilię 24 grudnia, upłynął pod znakiem silnej przeceny indeksów, co przełożyło się na skok awersji do ryzyka na FX (ucieczka w JPY i CHF, ale nie w USD, któremu zaszkodziły komentarze Trumpa wobec Powella), oraz silne ruchy na ropie naftowej (prowokujące przetasowania na walutach surowcowych). Z kolei 26 grudnia mocne odbicie indeksów giełdowych w USA (działania „plunge protection team”?) przyniosło wymazanie wcześniejszego ruchu na JPY i CHF. Jak to interpretować i co z tego, co wydarzyło się w ostatnich dniach jest tak naprawdę istotne?

Pomińmy zmienność na giełdach. Nie da się jednak ukryć, że perspektywy wyglądają źle, ale i też negatywne napięcie sięga zenitu. Warto zwrócić uwagę na wątek amerykańsko-chiński. Niewątpliwie Pekin w strategii negocjacyjnej chce być teraz tym, który daje (królikowi) marchewkę – to sugerują ostatnie doniesienia o planach zniesienia ceł na szereg produktów. Ta jednak chyba nie do końca smakuje – Amerykanie zgodzili się tylko odwlec w czasie wprowadzenie wyższych stawek celnych na część chińskiego importu od 1 stycznia, a casus firm Huawei i ZTE pokazuje, że w Białym Domu politykę przejęły „jastrzębie”. Teoretycznie pozytywne jest to, że strony zaczną rozmawiać nie tylko telefonicznie – 7 stycznia to amerykańska delegacja negocjatorów leci do Pekinu – chociaż może i tak być, że postępy będą „pozorne” i uzgodnione na niskim szczeblu.

Drugi temat to „wojna” pomiędzy Trumpem, a Powellem. Nie da się ukryć, że Trump myśli nieco innymi kategoriami, ale i też spora część generowanego wokół niego i przez niego samego „szumu” ma swoje cele polityczne. Niemniej jakiekolwiek interpretacje, jakoby prezydent mógł rzeczywiście pozbyć się szefa FED, a także swojego sekretarza Skarbu Mnuchina, można włożyć między bajki. W tych tematach liczy się przede wszystkim stabilizacja, to wie każdy polityk. Pomijam oczywiście to, że zwolnienie Powella byłoby prawnie niemożliwe, gdyż wymagałoby zgody zdecydowanej większości Kongresu. Na technicznych układach mamy pewien bałagan, ale taka jest specyfika okresu miedzy-świątecznego. Na koszyku dolara BOSSAUSD widać potwierdzenie znaczenia strefy wsparcia 81,50-81,85 pkt.

Z drugiej strony na dziennym układzie USDJPY widać, że dominuje trend spadkowy mimo wyraźnego odbicia w środę. Uwagę zwraca fakt, że nie udało się mocniej naruszyć oporu przy 111,37 (dołek z 26 października). Wsparcie to rejon 110,08-110,50.

Tymczasem na EURUSD dominuje bardziej pro-dolarowe nastawienie. Uwagę zwraca fakt, że utrzymujemy się poniżej spadkowej linii trendu rysowanej od 20 grudnia. Obecnie przebiega ona w okolicach 1,1405.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

2025-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.