Piątkowa słabość dolara

Piątkowa słabość dolara
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2018-12-28 (14:28)

Kluczowe informacje z rynków: USA / DANE: Opublikowane wczoraj po południu dane Conference Board nt. ufności konsumenckiej wskazały na spadek indeksu w grudniu do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Zamiast spodziewanych 133,7 pkt. mamy 128,1 pkt. Niepokojący jest mocny spadek subindeksu oczekiwań – do 99,1 pkt. z 112,3 pkt.

USA / ZAMKNIĘCIE RZĄDU: Nadal nie udało się wypracować porozumienia w kwestii finansowania instytucji państwowych. Tymczasem sondaże wskazują, że to Trump i Republikanie bardziej tracą na tym zamieszaniu, niż Demokraci. Lider Demokratów w Senacie przyznał, że obie partie są dalekie od znalezienia kompromisu, a Trump stwierdził, że kwestia budowy muru może stać sie jednym z kluczowych elementów jego kampanii wyborczej w 2020 r.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Jeremy Hunt, szef MSZ w rządzie premier May stwierdził w dzisiejszym wywiadzie dla radia BBC, że wierzy w to, że uda się przeprowadzić porozumienie przez parlament, jeżeli Unia Europejska zapewni, że tzw. backstop dla Irlandii Północnej będzie tymczasowy.

JAPONIA: Wstępne dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie wypadły lepiej (-1,1 proc. m/m wobec spodziewanych -1,5 proc. m/m), ale rozczarowały odczyty sprzedaży detalicznej (-1,0 proc. m/m wobec prognozowanych -0,4 proc. m/m). Dane nt. inflacji w grudniu w rejonie Tokio wypadły mieszanie (gorzej wypadła szersza miara rosnąc jedynie o 0,3 proc. r/r, ale bazowa bez żywności pokryła się z prognozami na poziomie 0,9 proc. r/r).

EUROSTREFA / ECB: Według sondażu przeprowadzonego wśród ekonomistów na zlecenie Financial Times, największe szanse na objęcie teki szefa ECB (kadencja Draghiego mija w październiku 2019 r.) ma obecny szef Banku Finlandii, Erkki Liikanen. Niemniej nieformalnie w odpowiedziach wskazywano, że lepszym kandydatem byłby obecny członek zarządu ECB, Benoit Coeure, ale jego szanse nie są duże z powodów proceduralnych.

Opinia: Piątkowy handel rozpoczyna się gorzej dla dolara, a utrzymująca się podwyższona zmienność na rynkach akcji nadal preferuje japońskiego jena. W stawce najsilniejszych walut nie znalazł się szwajcarski frank, którego wyprzedziły waluty skandynawskie. Warto mieć jednak na uwadze, że statystyczne porównania przy mniej płynnym rynku, oraz mającym swoją specyfikę okresie końcówki roku, mogą mieć ograniczone znaczenie.

Z publikowanych w ostatnich godzinach informacji warto pochylić się nad kilkoma. Po pierwsze – grudniowy indeks ufności konsumenckiej Conference Board. Słaby odczyt mocno kontrastuje z doniesieniami nt. przedświątecznej sprzedaży detalicznej, a mocny spadek subindeksu oczekiwań może być dowodem na to, że słowa „gospodarcze spowolnienie” dotarły także do świadomości przeciętnego Amerykanina. Druga sprawa to przepychanki związane z finansowaniem instytucji państwowych. Jeszcze przed Świętami zwracałem uwagę, że Trump w żadnym stopniu na tym nie wygra, gdyż w styczniu nowy Kongres i tak postawi na swoim – mylne może być też założenie prezydenta, że zrobi z tematu budowy muru jeden z istotnych fundamentów swojej kampanii w 2020 r. Mam wrażenie, że wcześniej będzie musiał się wykazać w innych, bardziej fundamentalnych sprawach. Jeżeli swoimi decyzjami (wojna handlowa z Chinami) doprowadzi do poważniejszego kryzysu gospodarczego, to będzie mógł zapomnieć o reelekcji.

Spójrzmy na wykresy. Takie zakończenie tygodnia na koszyku dolara BOSSA USD może zapowiadać trudniejszy okres na początku stycznia. Kluczowa będzie obrona potencjalnej linii wsparcia przy 81,25 pkt. Jednym z głównych motorów słabości dolara na układach G-10 pozostanie para USDJPY. Na wykresie widać wyraźnie, że rejon oporu przy 111,37 (dołek z 26 października b.r.) spełnił swoje zadanie. Niemniej dopóki nie dojdzie do złamania wsparcia przy 110,08-12, to nie można wykluczyć, że notowania spróbują jeszcze raz powrócić w/w okolice 111,37. Z kolei na układzie EURUSD doszło wczoraj do przełamania krótkoterminowej linii trendu spadkowego, co w efekcie pozwoliło na przetestowanie oporów ponad 1,1450. Takie zachowanie rynku sugeruje też większe prawdopodobieństwo podtrzymania zwyżek zapoczątkowanych jeszcze w listopadzie b.r.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

09:38 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

09:37 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.
To tylko turbulencje?

To tylko turbulencje?

2024-04-22 Poranny komentarz walutowy XTB
Ubiegły tydzień był dość wyboisty dla notowań złotego. W pewnym momencie dolar kosztował już nawet ponad 4,12 złotego. Sytuacja jednak uspokoiła się – czy było to tylko jednorazowa zmienność? Na rynku dzieje się naprawdę sporo. Mamy napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie, oddalającą się perspektywę obniżek stóp procentowych w USA, startujący dość nerwowo sezon wyników kwartalnych w USA. Tworzy to dość ciekawy kontekst dla rynku złotego, na którym nie brakuje też wpływu lokalnych czynników.
nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.