Powiew optymizmu z Chin

Powiew optymizmu z Chin
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-04-17 (12:53)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Opublikowane dzisiaj nad ranem dane przebiły oczekiwania ekonomistów. Dynamika PKB w I kwartale wyniosła 1,4 proc. k/k i 6,4 proc. r/r (szacowano 1,4 proc. k/k i 6,3 proc. r/r), stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc., ...

... produkcja przemysłowa rosła w tempie najwyższym od blisko 5 lat (8,5 proc. r/r), sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 8,7 proc. r/r. Tylko dynamika inwestycji w miastach wypadła zgodnie z szacunkami (6,3 proc. r/r).

NOWA ZELANDIA / DANE: Inflacja CPI w I kwartale b.r wyhamowała do 0,1 proc. k/k i 1,5 proc. r/r, to dane wyraźnie poniżej oczekiwań rynku na poziomie 0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r. Szanse na podwyżkę stóp na posiedzeniu RBNZ w maju wzrosły do 80 proc.

EUROSTREFA / ECB: Wczoraj napływały różne plotki oparte o źródła w Europejskim Banku Centralnym. Według jednych decydenci ECB mieliby wyrażać obawy, co do szans na odbicie gospodarki w II półroczu, według drugich podobno nie ma woli do procedowania pomysłu zróżnicowania kryteriów dla przechowywanych nadwyżek środków z banków komercyjnych w banku centralnym, które obecnie są objęte ujemną stopą. To, że temat ten na razie nie będzie dyskutowany potwierdził po południu członek ECB, Ewald Nowotny.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rzecznik Partii Pracy próbował dementować wczorajsze słowa Jeremy’ego Corbyna, jakoby ponadpartyjne negocjacje z torysami nt. Brexitu miały utknąć w martwym punkcie i być może lepszym rozwiązaniem będzie powrót do idei głosowań indykatywnych w Izbie Gmin (informację taką podał dziennik The Guardian).

WIELKA BRYTANIA / DANE: Marcowa inflacja CPI wypadła nieco poniżej szacunków. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,2 proc. (szacowano 0,3 proc. wobec 0,5 proc. w lutym), a w relacji rocznej o 1,9 proc. (spodziewano się podbicia do 2,0 proc.). W przypadku danych bazowych odczyt wyniósł 0,2 proc. m/m i 1,8 proc. r/r przy prognozie 0,3 proc. m/m i 1,9 proc. r/r.

Opinia: O ile wtorek był „dolarowy”, to środa wygląda zgoła inaczej. To niewątpliwie zasługa pozytywnych danych z chińskiej gospodarki, które zdają się wskazywać, że przynajmniej Chińczycy na jakiś czas nie będą musieli odmieniać słowa „spowolnienie” przez wszystkie przypadki, tak jak to robią inni. Oczywiście, należy zaznaczyć, że to w dużej mierze zasługa tamtejszych władz, które zaserwowały kolejny pakiet stymulacyjny, co pozwoliło zrównoważyć przedłużający się proces negocjacji nowej umowy handlowej z USA i negatywny wpływ cały czas trwającej wojny celnej. Inni nie mają tak szybkiego procesu decyzyjnego (cóż, takie uroki demokracji i wolnego rynku – przepraszam za sarkazm), ale nie oznacza to bynajmniej, że lepsze nastroje nie rozleją się szerzej po rynku. Na to od początku miesiąca liczą rynkowi optymiści, którym udało się przestawić rynki na tryb risk-on, chociaż nie jest on tak wyraźny, jakby mógł. Obecnie kluczowe jest to, czy uda się wyrwać rynki z marazmu, a do tego potrzebne będą lepsze dane makroekonomiczne, ale spoza USA. Casus Amerykanów został obecnie związany przez FED – lepsze dane makro nie mają większego znaczenia dla dolara, gdyż nie zmienią nastawienia na „jastrzębie”, ale mogą pomóc rynkom akcji. Tyle, że słabsze odczyty mogą teoretycznie przybliżać nas do cięcia stóp, więc teoretycznie też nie będą złe dla rynków akcji. Ale dla dolara już tak. Najbardziej niekomfortowa sytuacja to taka w której dane z USA byłyby fatalne, gdyż to podcięłoby nastroje na rynkach akcji (pojawiłyby się obawy, czy FED aby jest gotowy na radykalne działania), a przy wyraźnym trybie risk-off, dolar nie musiałby być słaby. Skupmy się, zatem na tym, co poza USA. Dzisiejsze dane z Chin podbiły nastroje w Azji, na czym skorzystał dolar australijski. Na wykresie AUDUSD widoczne jest wyłamanie spadkowej linii trendu rysowanej od grudnia ub.r.

Na przeciwnym biegunie znalazł się dolar nowozelandzki, któremu zaszkodził słaby odczyt inflacji CPI za I kwartał. Wydawało się jednak, że szef RBNZ przygotował wczoraj rynek na takie dane, ale rynek wykorzystał je do podbicia oczekiwań na majową obniżkę stóp procentowych. W efekcie NZDUSD wypadł dzisiaj dołem przez ważne wsparcia przy 0,6690-0,6710, ale szybka kontra popytu sprawiła, że ostatecznie wykres nie wygląda aż tak źle. Szanse na ruch w stronę 0,68 znacząco jednak się obniżyły, dryf na południe jest bardziej prawdopodobny.

Lepsze dane z Chin pomogły nieco notowaniom euro na którym zaciążyły wczoraj spekulacje nt. ECB, z których zaczął wyłaniać się obraz mieszanki niepewności z brakiem decyzyjności. Kluczowe dane tego tygodnia jednak dopiero przed nami – mam na myśli jutrzejsze szacunki indeksów PMI. Jeżeli będą lepsze od prognoz, to może to wyzwolić rajd na euro, który może być „podbity” przez niższą płynność przed Świętami. W każdym razie układ techniczny na EURUSD wygląda nieźle – powróciliśmy w okolice 1,1320, po tym jak udało się wybronić wsparcia przy 1,1270-80. Wyraźniejsze wybicie ponad 1,1320 może teoretycznie dać miejsce na ruch nawet w stronę 1,1400-1,1450.

Pod presją informacji około-Brexitowych pozostaje funt – to „zasługa” spekulacji, jakoby rozmowy torysów z laburzystami utknęły w martwym punkcie, co oddala szanse na wyjście z UE bez konieczności przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja, które najprawdopodobniej jeszcze bardziej skomplikują sytuację polityczną na Wyspach i nasilą obawy, że Brexitu nie uda się przeprowadzić w terminie wyznaczonym przez UE (do końca października). Funtowi nie pomogły też informacje nt. marcowej inflacji CPI, gdyż nie budują one presji na Bank Anglii (czy w tym roku będzie w ogóle podwyżka stóp?).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

12:57 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.
Czy Trump zwolni szefa Fed?

Czy Trump zwolni szefa Fed?

06:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

EBC tnie stopy. Cła mogą mieć skutek dezinflacyjny

2025-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj EBC zgodnie z szerokimi oczekiwaniami rynku obniżył koszt pieniądza w strefie euro o 25 punktów bazowych. Decyzja była jednogłośna. Pojawiły się głosy o redukcję w wysokości 50 pb ale nie uzyskały one poparcia. Kurs EUR/USD był niewrażliwy na te doniesienia i poruszał się w wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomami 1,1380 a 1,1350. Kolejne cięcie EBC wynikało w dużej mierze ze wzrostu niepewności gospodarczej, którą wywołuje polityka Donalda Trumpa.
Próba odreagowania spadków

Próba odreagowania spadków

2025-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Rynki finansowe poruszają się obecnie po grząskim gruncie, na który wpływają napięcia geopolityczne i wskaźniki ekonomiczne. Wall Street doświadczyło wczoraj znacznego spadku, spowodowanego wyprzedażą akcji technologicznych po wprowadzeniu przez Donalda Trumpa ograniczeń dotyczących sprzedaży chipów do Chin. Nasdaq spadł o 3,1%, S&P 500 o 2,25%, a Dow Jones o 1,7%. Mimo to kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie są notowane nieznacznie wyżej, co wskazuje na potencjalne ożywienie.
Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

Powell pozostaje wciąż “jastrzębi”. Dziś decyzja EBC

2025-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego stanowi kluczowy punkt tygodnia na rynkach finansowych, jednak oczekiwania co do niespodzianek ze strony EBC są ograniczone. Po krótkim okresie niepewności co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych, rynki niemal w pełni zdyskontowały taki scenariusz. Tradycyjnie EBC nie ulega presji krótkoterminowych wydarzeń i zmienia swoje nastawienie stopniowo.
Perspektywy przełomu jednak nie widać?

Perspektywy przełomu jednak nie widać?

2025-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Jak na razie nic nie wskazuje na to, aby Amerykanie i Chińczycy mieli zasiąść do stołu rozmów, aby rozładować wzajemny impas w polityce handlowej. Każdego dnia dowiadujemy się raczej o kolejnych działaniach wymierzonych w przeciwnika, choć nie są one tak "eskalujące" jak te z ubiegłego tygodnia. Dzisiaj agencje piszą o 245 proc cłach Trumpa na wybrane chińskie produkty - chodzi głównie o igły i strzykawki, oraz zaostrzenie eksportu zaawansowanych chipów przez Nvidię (wcześniej ustalono, że układy H20 miały jednak nie podlegać kontroli sprzedaży do Chin).
Rynek walutowy nie wykazuje paniki

Rynek walutowy nie wykazuje paniki

2025-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Od „Dnia Wyzwolenia” w USA, który miał miejsce 2 kwietnia, sytuacja geopolityczna i gospodarcza uległa dynamicznym zmianom. Wprowadzenie ceł, ich częściowe zawieszenie, rozpoczęcie negocjacji bez widocznych perspektyw na przełom, a także zapowiedzi kolejnych barier handlowych – wszystko to znalazło odzwierciedlenie na rynkach finansowych.
Bezpieczne waluty zyskują na wartości

Bezpieczne waluty zyskują na wartości

2025-04-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Frank w stosunku do dolara jest mocniejszy niż w chwili, kiedy SNB zdecydował się na uwolnienie swojej waluty w 2015 roku. Jen również zyskuje w stosunku do amerykańskiej waluty, z różnicą między długimi i krótkimi pozycjami w historii. Choć złoto nie jest walutą, to jest bezpieczną przystanią i notuje kolejne historyczne szczyty. Czy dolar stracił swój status bezpiecznej waluty? Wojna handlowa nie jest zakończona, nawet jeśli doszło do pewnego zawieszenia ceł i pewnych odstępstw.
Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

Dolar uwierzy w słabość Trumpa?

2025-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ostatnie ruchy Donalda Trumpa - zastosowanie wyłączeń w nałożonych już cłach na Chiny - rynki potraktowały jako sygnał, że "genialna" strategia handlowa Białego Domu zaczyna się sypać i dalszej eskalacji nie będzie, raczej szukanie dróg do deeskalacji. W efekcie mamy odbicie na giełdach i kryptowalutach, oraz stabilizację na amerykańskim długu po silnej wyprzedaży z zeszłego tygodnia, oraz na dolarze.
Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

Rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny czas

2025-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Choć dopiero mamy połowę kwietnia, rynek akcji ma za sobą bardzo intensywny miesiąc. Do głównych czynników spowalniających wzrost należy zaliczyć hamujące inwestycje w sektorze AI, ograniczenia fiskalne oraz egzekwowanie przepisów imigracyjnych, Również istotna jest rola działań DOGE. Wprowadzenie ceł jest ostatnim z głównych zagrożeń. Wśród inwestorów panuje niski poziom zaufania. W ostatnim czasie widoczne było jednak pozycjonowanie rynku sugerujące oczekiwanie “ulgi”.