Powiew optymizmu z Chin

Powiew optymizmu z Chin
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-04-17 (12:53)

Kluczowe informacje z rynków: CHINY / DANE: Opublikowane dzisiaj nad ranem dane przebiły oczekiwania ekonomistów. Dynamika PKB w I kwartale wyniosła 1,4 proc. k/k i 6,4 proc. r/r (szacowano 1,4 proc. k/k i 6,3 proc. r/r), stopa bezrobocia w marcu spadła do 5,2 proc. z 5,3 proc., ...

... produkcja przemysłowa rosła w tempie najwyższym od blisko 5 lat (8,5 proc. r/r), sprzedaż detaliczna przyspieszyła do 8,7 proc. r/r. Tylko dynamika inwestycji w miastach wypadła zgodnie z szacunkami (6,3 proc. r/r).

NOWA ZELANDIA / DANE: Inflacja CPI w I kwartale b.r wyhamowała do 0,1 proc. k/k i 1,5 proc. r/r, to dane wyraźnie poniżej oczekiwań rynku na poziomie 0,3 proc. k/k i 1,7 proc. r/r. Szanse na podwyżkę stóp na posiedzeniu RBNZ w maju wzrosły do 80 proc.

EUROSTREFA / ECB: Wczoraj napływały różne plotki oparte o źródła w Europejskim Banku Centralnym. Według jednych decydenci ECB mieliby wyrażać obawy, co do szans na odbicie gospodarki w II półroczu, według drugich podobno nie ma woli do procedowania pomysłu zróżnicowania kryteriów dla przechowywanych nadwyżek środków z banków komercyjnych w banku centralnym, które obecnie są objęte ujemną stopą. To, że temat ten na razie nie będzie dyskutowany potwierdził po południu członek ECB, Ewald Nowotny.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rzecznik Partii Pracy próbował dementować wczorajsze słowa Jeremy’ego Corbyna, jakoby ponadpartyjne negocjacje z torysami nt. Brexitu miały utknąć w martwym punkcie i być może lepszym rozwiązaniem będzie powrót do idei głosowań indykatywnych w Izbie Gmin (informację taką podał dziennik The Guardian).

WIELKA BRYTANIA / DANE: Marcowa inflacja CPI wypadła nieco poniżej szacunków. W ujęciu m/m ceny wzrosły o 0,2 proc. (szacowano 0,3 proc. wobec 0,5 proc. w lutym), a w relacji rocznej o 1,9 proc. (spodziewano się podbicia do 2,0 proc.). W przypadku danych bazowych odczyt wyniósł 0,2 proc. m/m i 1,8 proc. r/r przy prognozie 0,3 proc. m/m i 1,9 proc. r/r.

Opinia: O ile wtorek był „dolarowy”, to środa wygląda zgoła inaczej. To niewątpliwie zasługa pozytywnych danych z chińskiej gospodarki, które zdają się wskazywać, że przynajmniej Chińczycy na jakiś czas nie będą musieli odmieniać słowa „spowolnienie” przez wszystkie przypadki, tak jak to robią inni. Oczywiście, należy zaznaczyć, że to w dużej mierze zasługa tamtejszych władz, które zaserwowały kolejny pakiet stymulacyjny, co pozwoliło zrównoważyć przedłużający się proces negocjacji nowej umowy handlowej z USA i negatywny wpływ cały czas trwającej wojny celnej. Inni nie mają tak szybkiego procesu decyzyjnego (cóż, takie uroki demokracji i wolnego rynku – przepraszam za sarkazm), ale nie oznacza to bynajmniej, że lepsze nastroje nie rozleją się szerzej po rynku. Na to od początku miesiąca liczą rynkowi optymiści, którym udało się przestawić rynki na tryb risk-on, chociaż nie jest on tak wyraźny, jakby mógł. Obecnie kluczowe jest to, czy uda się wyrwać rynki z marazmu, a do tego potrzebne będą lepsze dane makroekonomiczne, ale spoza USA. Casus Amerykanów został obecnie związany przez FED – lepsze dane makro nie mają większego znaczenia dla dolara, gdyż nie zmienią nastawienia na „jastrzębie”, ale mogą pomóc rynkom akcji. Tyle, że słabsze odczyty mogą teoretycznie przybliżać nas do cięcia stóp, więc teoretycznie też nie będą złe dla rynków akcji. Ale dla dolara już tak. Najbardziej niekomfortowa sytuacja to taka w której dane z USA byłyby fatalne, gdyż to podcięłoby nastroje na rynkach akcji (pojawiłyby się obawy, czy FED aby jest gotowy na radykalne działania), a przy wyraźnym trybie risk-off, dolar nie musiałby być słaby. Skupmy się, zatem na tym, co poza USA. Dzisiejsze dane z Chin podbiły nastroje w Azji, na czym skorzystał dolar australijski. Na wykresie AUDUSD widoczne jest wyłamanie spadkowej linii trendu rysowanej od grudnia ub.r.

Na przeciwnym biegunie znalazł się dolar nowozelandzki, któremu zaszkodził słaby odczyt inflacji CPI za I kwartał. Wydawało się jednak, że szef RBNZ przygotował wczoraj rynek na takie dane, ale rynek wykorzystał je do podbicia oczekiwań na majową obniżkę stóp procentowych. W efekcie NZDUSD wypadł dzisiaj dołem przez ważne wsparcia przy 0,6690-0,6710, ale szybka kontra popytu sprawiła, że ostatecznie wykres nie wygląda aż tak źle. Szanse na ruch w stronę 0,68 znacząco jednak się obniżyły, dryf na południe jest bardziej prawdopodobny.

Lepsze dane z Chin pomogły nieco notowaniom euro na którym zaciążyły wczoraj spekulacje nt. ECB, z których zaczął wyłaniać się obraz mieszanki niepewności z brakiem decyzyjności. Kluczowe dane tego tygodnia jednak dopiero przed nami – mam na myśli jutrzejsze szacunki indeksów PMI. Jeżeli będą lepsze od prognoz, to może to wyzwolić rajd na euro, który może być „podbity” przez niższą płynność przed Świętami. W każdym razie układ techniczny na EURUSD wygląda nieźle – powróciliśmy w okolice 1,1320, po tym jak udało się wybronić wsparcia przy 1,1270-80. Wyraźniejsze wybicie ponad 1,1320 może teoretycznie dać miejsce na ruch nawet w stronę 1,1400-1,1450.

Pod presją informacji około-Brexitowych pozostaje funt – to „zasługa” spekulacji, jakoby rozmowy torysów z laburzystami utknęły w martwym punkcie, co oddala szanse na wyjście z UE bez konieczności przeprowadzenia wyborów do Parlamentu Europejskiego w końcu maja, które najprawdopodobniej jeszcze bardziej skomplikują sytuację polityczną na Wyspach i nasilą obawy, że Brexitu nie uda się przeprowadzić w terminie wyznaczonym przez UE (do końca października). Funtowi nie pomogły też informacje nt. marcowej inflacji CPI, gdyż nie budują one presji na Bank Anglii (czy w tym roku będzie w ogóle podwyżka stóp?).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

nerwowy poranek, ale nic poza tym

nerwowy poranek, ale nic poza tym

2024-04-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacje o poranku o tym, że Izrael zaatakował cele w Iranie zmroziły rynki - reakcją była ponownie ucieczka od ryzyka, ale finalnie napięcie szybko ustąpiło. Kolejne doniesienia wskazały na wybuchy w pobliżu kluczowej bazy wojskowej w Isfahan, a operacja miałaby zostać przeprowadzona z użyciem dronów. Niemniej sam Iran szybko zdementował doniesienia, jakoby miała to być operacja izraelska, dając do zrozumienia, że nie było żadnych poważnych zniszczeń.
Dolar zaczął słabnąć

Dolar zaczął słabnąć

2024-04-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartkowy ranek przynosi kontynuację widocznej w środę korekty wcześniejszych zwyżek dolara. Gorzej wypadają jeszcze niektóre waluty rynków wschodzących, które kosmetycznie tracą, ale na głównych majors widać odreagowanie. Podobnie jak wczoraj na uwagę zasługuje siła walut Antypodów, korony szwedzkiej, czy też funta - a więc tych walut, które zwyczajowo są wrażliwe na wahania globalnego ryzyka.
Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

Czy EURUSD spadnie do 1,0450?

2024-04-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj inwestorzy ponownie redukowali ryzyko. Amerykańskie akcje kontynuowały spadki. Ponownie słabo radziły sobie spółki technologiczne. To wszystko pokłosie niepewności co do obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, słabych raportów poszczególnych spółek i utrzymujących się napięć na Bliskim Wschodzie. Indeks Sp500 tracił czwartą sesję z rzędu. Rentowności amerykańskich obligacji spadły wczoraj po wtorkowym wzroście wywołanym „jastrzębim” tonem przewodniczącego Fed Jerome Powella. Dolar lekko stracił. Wczoraj opublikowano Beżową Księgę.
Powell przyznał, że z inflacją jest problem

Powell przyznał, że z inflacją jest problem

2024-04-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj po południu agencje zacytowały słowa szefa FED, który dał do zrozumienia, że myślenie o obniżkach stóp procentowych może nie być wskazane w sytuacji, kiedy ostatnie dane pokazały brak postępów na drodze spadku inflacji w stronę celu. Powell tak naprawdę potwierdził to czego rynek spodziewał się już od pewnego czasu - scenariusz "higher for longer" dla stóp procentowych w USA jest jak najbardziej prawdopodobny.
Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

Fed pozostaje na restrykcyjnym kursie

2024-04-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Można wyciągnąć wnioski, że Fed wykorzystuje każdą nadarzającą się okazję do tego, żeby komunikować rynkowi swoje mocno restrykcyjne nastawienie. Wczoraj taki sygnał wysłał Jerome Powell podczas The Washington Forum. W podobnym tonie wypowiadali się również inni przedstawiciele Rezerwy Federalnej. Wyniki indeksów z Wall Street były mieszane. Zmienność była umiarkowana.
Co stoi za spadkami polskiego złotego?

Co stoi za spadkami polskiego złotego?

2024-04-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty nie ma lekko. Na przestrzeni ostatniego tygodnia nasza rodzima waluta osłabiła się względem franka o 3,5%, dolara o 3,3%, funta o 2,9%, a w przypadku euro o 2,2%. Tylko wczoraj para EURPLN odnotowała największy wzrost intraday od czasów nieoczekiwanej obniżki stóp procentowych w Polsce we wrześniu 2023 roku. Za wyprzedażami stoi kilka czynników, ale najważniejszym z nich wydaje się zmiana tła gospodarczo-geopolitycznego.
Festiwal pretekstów...

Festiwal pretekstów...

2024-04-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Doniesienia z Izraela, jakie zaczęły spływać wczoraj po południu zaprzeczyły rynkowej narracji o deeskalacji napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael, jaki miał miejsce w weekend. Izraelskie władze wbrew intencjom USA i krajów zachodnich nie zeszły z agresywnego tonu związanego z możliwą odpowiedzią na ruch Iranu.
Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

Jak głęboka będzie korekta na giełdach?

2024-04-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wyprzedaży na amerykańskim rynku akcji. Rentowności obligacji skarbowych USA wzrosły po lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej, które potwierdzają pogląd, że Fed nie będzie spieszyć się z obniżkami stóp procentowych. Utrzymujące się napięcia geopolityczne spowodowały, że „indeks strachu” VIX ponownie wzrósł powyżej 19 pkt. Dolar zyskał a kurs EUR/USD dziś rano jest blisko poziomu 1,06. Złoto po początkowym spadku odzyskało wigor. Ropa zakończyła dzień na minusie.
Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

Geopolityka wysuwa się na pierwszy plan

2024-04-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek obserwowaliśmy odwrót inwestorów od ryzyka. To w głównej mierze pokłosie napięć geopolitycznych. Zmienność na rynku wzrosła. Indeksy z Wall Street zdecydowanie obrały kierunek południowy. SP500 stracił 1,5 proc. a Nasdaq Composite 1,6 proc., Dow Jones znalazł się pod kreską 1,2 proc. Indeks „strachu” VIX wzrósł na moment do poziomu powyżej 19 pkt. i obecnie utrzymuje się powyżej 17 pkt. Złoto po wyznaczeniu nowego rekordu na poziomie 2430 USD spadło gwałtownie o 100 USD.
Eskalacja, czy deeskalacja?

Eskalacja, czy deeskalacja?

2024-04-15 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przeprowadzony podczas weekendu odwet Iranu na Izraelu był jednak bezprecedensowy - mamy złamanie kolejnego "tabu" na Bliskim Wschodzie, kiedy to blisko dwa tygodnie temu izraelskie rakiety uderzyły w ambasadę Iranu na terenie Syrii. Zmasowana operacja z użyciem dronów była jednak bardziej pokazem siły militarnej Iranu, co druga strona potraktowała podobnie (chociaż konieczne było wsparcie ze strony USA). W przeciwieństwie do ataku Hamasu w październiku, tym razem operacja była spodziewana przez służby.