Jak długo inwestorzy mogą negować złe informacje?

Dzisiejsza sesja z pewnością nie należy do najlepszych. Niemniej patrząc na cały bieżący tydzień, sytuacja wygląda naprawdę bardzo dobrze, w szczególności patrząc na wszelkie informacje napływające do inwestorów. Pomimo największego kryzysu od lat, najważniejsze indeksy nie znajdują się wcale zbyt daleko od historycznych szczytów. Czy coś jest w stanie zastopować tę pogoń?
Indeks S&P 500 znajduje się niecałe 15% od historycznych szczytów. To oczywiście dosyć sporo. Z drugiej strony większość odbicia z ostatnich dwóch miesięcy napędzana była spółkami technologicznymi. Wystarczy spojrzeć na takie spółki jak Facebook czy Amazon, które znajdują się na historycznych szczytach. Indeks technologiczny Nasdaq znajduje się zaledwie kilka procent od historycznych szczytów, a dla przykładu kapitalizacja Amazona, która wynosi od 1,25 biliona dolarów jest większa niż wszystkich spółek z niemieckiego indeksu DAX, w którego skład wchodzi aż 30 komponentów. To pokazuje skalę, jak mocno napompowany jest obecny rynek. Dzisiejsze odczyty indeksów PMI okazały się być lepsze od oczekiwań, w szczególności w Stanach Zjednoczonych. Warto jednak zauważyć, że indeksy za maj pozostają znacząco poniżej 50 punktów, co oznacza mocną recesję w tym kwartale. Sam Markit, który przygotowuje indeksy PMI wskazuje, że w tempie annualizowanym PKB w II kwartale w USA spadnie o 37%! To gigantyczna liczba. Oczywiście w drugiej części roku powinniśmy oczekiwać poprawy. Niemniej powrót do szczytów PKB sprzed epidemii może zająć nawet dwa lata.
Obawy o gospodarkę to nie wszystko. Na nowo rozgrzewa się konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami. Trump oskarża Chiny o dezinformacje oraz propagandę związaną z koronawirusem, która miała na celu osłabienie USA oraz Europy. Co ciekawe, atak Trumpa nastąpił po tym jak Senat przegłosował prawo, które może zezwolić na usunięcie chińskich spółek z notowań na amerykańskich rynkach. Z pewnością byłby to ogromny cios dla rynków, który w tym momencie jest w zasadzie niedoceniany. Z technicznego punktu widzenia S&P 500, czyli najważniejszy amerykański rynek może być przeceniony. Jak wskazuje Bloomberg indeks ten znajduje się ok. 10% ponad 50 dniową średnią. Taki wynik ostatni raz był notowany w 2009 roku. Jeżeli historia miałaby się powtórzyć, jest szansa na to, że obecnie S&P 500 wpadnie w trend boczny. Na godzinę 17:00 spadki w Europie były ograniczone do 1%. Najwięcej tracił niemiecki DAX. Na Wall Street spora wyprzedaż miała miejsce na Nasdaq i wynosiła ok. 0,5%.
Pewnego rodzaju przewartościowania można doszukiwać się również na polskim rynku. Najlepiej radzący sobie sektor, czyli sektor gier komputerowych jest wyżej o ok. 25% w porównaniu do końca lutego, kiedy rozpoczęła się silna wyprzedaż na całym świecie. Dzisiaj notowania spółki CD Projekt przekroczyły poziom 400 złotych za jedną akcję! Mimo wszystko WIG20 tracił dzisiejszego dnia i zesja zakończyła się ok. 0,6% spadkiem. Indeks zakończył jednak notowania znacząco powyżej 1600 punktów.
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
WIG20 liderem w Europie
2021-01-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym nie przyniosła znaczących ruchów na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel poniżej piątkowego zamknięcia, jednak tuż po godzinie 9:00 inicjatywę przejęli kupujący. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zamknąć się 0,46% na plusie, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,12%.
Kolejne oznaki wybuchu inflacji
2021-01-15 Komentarz giełdowy XTBOczywiście nie można jeszcze mówić o tym, że mamy do czynienia z wybuchem takiej inflacji z którym borykały się kraje np. w latach 70. Inflacja w większości krajów na świecie znajduje się poniżej celów inflacyjnych, które często wynoszą ok. 2%. Niemniej w obecnych czasach, kiedy banki centralne dostarczają gigantyczną ilość gotówki na rynki, ...
Niezdecydowanie na rynku akcji
2021-01-12 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na rynek akcji. Wczoraj obserwowaliśmy korektę spadkową na większości pakietów w Europie, z kolei wtorek przyniósł mniejsze ruchy na głównych indeksach giełdowych. Ostatecznie niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 straciły 0,15%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,7% niżej.
Republikańska rewolucja i demokratyczny ład
2021-01-07 Komentarz giełdowy XTBWczorajsze zamieszki w Kapitolu przejdą z pewnością do historii. Zwolennicy Trumpa, którzy nie mogli pogodzić się z jego przegraną dopuścili się wtargnięcia na teren amerykańskiego Konresu. Sama sytuacja nie miała dużego wpływu na rynki, ale już wyniki wyborów uzupełniających w Georgii mają spory wpływ na to, co dzieje się na giełdach oraz na pozostałych rynkach.
Niepewność w drugą sesję nowego roku
2021-01-05 Komentarz giełdowy XTBNa rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków. Rynki wydają się czekać na bardzo ważne wiadomości ze Stanów Zjednoczonych.
Noworoczna chciwość na rynku
2021-01-04 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj pierwsza sesja giełdowa w nowym roku i z pewnością przynajmniej część inwestorów będzie brała ten dzień jako pozytywny wyznacznik dla całego miesiąca, a być może nawet całego roku. Warto jednak pamiętać, że efekt stycznia często ma miejsce jedynie początkiem miesiąca i w dużej mierze jest powiązany z wcześniejszą optymalizacją podatkową. Czy mizerne wyniki globalnych indeksów będą wyznacznikiem dla GPW w kolejnych dniach?
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji przed Nowym Rokiem
2020-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji rozpoczęła się od wzrostów, które w kolejnych godzinach handlu zostały zniwelowane. Pod koniec dnia główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się w rejonach poziomu odniesienia. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki indeks giełdowy DAX traci 0,25%, podczas gdy francuski CAC40 jest notowany 0,1% niżej, a np. włoski FTSE MIB rośnie 0,15%.
Rekordy na rynku akcji w USA i nowe maksima na DAX
2020-12-29 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. Obserwowany wczoraj, jak i dziś w godzinach porannych optymizm był wynikiem kilku czynników. Po pierwsze rozpoczął się masowy proces szczepienia ludności przeciwko koronawirusowi, co daje nadzieję na szybsze odmrażanie gospodarki i ożywienie w 2021 roku. Po drugie Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie umowy handlowej.
Amerykański pakiet stymulacyjny pomaga rynkom
2020-12-28 Komentarz giełdowy XTBW poświąteczny poniedziałek na światowych giełdach panuje optymizm. Rynki akcyjne pozytywnie reagują na dwie kluczowe kwestie, które właściwie zostały już wyjaśnione - pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych oraz porozumienie handlowe między UE a Wielką Brytanią. Choć dzisiejszą sesję na rynkach można opisać jako spokojną, inwestorzy mogą być zadowoleni z solidnych wzrostów.
Dobre nastroje na rynku akcji przed świętami
2020-12-23 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja w Europie rozpoczęła się w dobrych strojach, a w miarę przebiegu sesji indeksy giełdowe na Starym Kontynencie powoli odrabiają przecenę z początku tygodnia. Zmienność jest jednak zdecydowanie niższa niż podczas poniedziałkowej, czy wtorkowej sesji. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki indeks giełdowy DAX rośnie 1,2%, z kolei francuski CAC40 dodaje dokładnie 1%, a londyński FTSE100 jest notowany 0,4% wyżej.