Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-05-02 (20:02)

Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?

Porównanie giełdy do wahadła może od dawna nie było tak właściwe jak właśnie teraz, gdy wszystkie niemalże spółki, które jeszcze kilka miesięcy temu cieszyły się rosnącym popytem i wyceną akcji, dziś napotykają problemy, a niektóre jak amerykański Teladoc są po nawet 90% spadkach. Przecena nie ominęła nawet gigantów jak Amazon czy Apple. Kluczowa jednak pozostanie identyfikacja, w jakiej fazie obecnie znajduje się rynek i czy ‘najgorsze’ dopiero ma nadejść?

Inwestorzy wydają się obecnie już niemal w pełni wyceniać zapowiadaną od miesięcy przez FED podwyżkę stóp oraz program QT, który jest odwrotnością prowadzonego od wybuchu pandemii programu QE. Nie jest jednak wciąż pewne, czy FED będzie decydował się na sprzedaż wartych niemal 9 bln USD aktywów na rynku czy przeprowadzi QT poprzez brak reinwestycji jak miało to miejsce w przeszłości. Pierwszy przypadek mógłby pogrążyć Wall Street na dłużej, drugi jest mniej niebezpieczny dla wycen rynku akcji i może uspokoić byki.

Warto wspomnieć, że choć inflacja w USA jest dziś największa od ponad 30 lat, polityka monetarna wciąż pozostaje ‘luźna’, a stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach. Mimo to giełda wycenia przyszłość, a ta wydaje się dziś bardzo niepewna, co znajduje odzwierciedlenia w spadających wycenach. Dziś publikowane dane PMI z amerykańskiej gospodarki były zdecydowanie poniżej oczekiwań, zatrudnienia spadły do poziomów z sierpnia 2021 roku, co może stanowić kolejny alarmowy sygnał dla FED, na którego fali Rezerwa Federalna może poluzować nieco stanowisko w zakresie polityki monetarnej i dać bykom ‘zielone światło’. Jednocześnie jednak podwyżka o 50 punktów bazowych jak i kolejne cykle podwyżek w tym roku wciąż pozostają bazowym, niemal pewnym scenariuszem. Dzisiejszy odczyt danych PMI z polskiej gospodarki również nie wypadł dobrze. Odnotowano odpływ klientów zagranicznych, słabo wypadł też portfel zamówień, któremu ciążą inflacja i rynkowa niepewność wstrzymująca popyt.

Warto dodać, że choć krótkoterminowe okoliczności mogą nie sprzyjać bykom a początek roku był jednym z najgorszych w całej historii Wall Street fundamentalne czynniki wzrostowe dla spółek takich jak Apple czy Microsoft nie uległy znaczącej zmianie. Do tej pory w długiej perspektywie kupujący zawsze przeważali nad sprzedającymi, a gospodarka światowa była w stanie dźwignąć się z tarapatów. Znaczna część spółek technologicznych notowana była jednak ‘z premią’ wobec rozdmuchanych oczekiwań wokół wykładniczo rosnących zysków tych firm, które mogą znacznie spowolnić w obliczu inflacji i recesji dotykających portfele konsumentów. To zmusza rynki do ponownego znalezienia ‘uczciwej’ wyceny biznesów.

Dzisiejsze otwarcie na Wall Street zdecydowanie nie było udane, kupujący wyraźnie wstrzymują się do środy, by poznać ostateczne stanowisko FED. S&P500 utrzymuje się poniżej granicy 4 200 punktów często przytaczanej Wall Street jako kluczowa strefa popytowa, NASDAQ spada poniżej 0,5%, minimalnie lepiej radzi sobie Dow Jones. Sesja europejska dziś ponownie zdecydowanie nie była udana, po spadkach w piątek jak dotąd próżno szukać oznak odreagowania. Niemiecki DAX stracił 0,7%. Jeszcze gorzej radził sobie polski WIG20, który zniżkował prawie 1,7%. Wycena indeksu zmierza w kierunku dołków przy 1 800 pkt z dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Ciężko znaleźć dziś walory, które znajdują się na zdecydowanym plusie. Za oceanem zyskują spółki z przemysłu obronnego General Dynamics i Textron, potężny spadek o 40% z zeszłego tygodnia próbują odrobić walory Teladoc, spółki z sektora medycyny zdalnej. Informacje o zwiększeniu zaangażowania w walory firmy przekazał zarządzany przez Cathie Wood fundusz ArkInvest, który błyszczał w czasie pocovidowej hossy. W tym tygodniu poznamy też wyniki finansowe kolejnych dużych amerykańskich firm m.in. Pfizera i AMD. Na polskim parkiecie niewielki wzrost notują walory PlayWay mimo raportu kwartalnego zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków. Wzrostową passę kontynuują walory Boryszew, który zachęcił inwestorów rekordowo wysoką dywidendą. Wciąż słabo wypada sektor bankowy, tracą walory Alior, Pekao i PKO BP.

Złoto nie zdołało utrzymać się powyżej 1900 USD i wraz z rynkiem akcji rozpoczęło tydzień od spadków. Uncja na kontraktach terminowych notowana jest przy 1860 USD, traci też srebro. Spadają ceny ropy WTI, której cena zbliża się już do 100 USD. Gaz ziemny z kolei radzi sobie dobrze i wciąż notowany jest zdecydowanie powyżej 7 USD mimo kończącego się sezonu grzewczego.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.