Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość
Data dodania: 2022-05-02 (20:02) Komentarz giełdowy XTB

Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?

Porównanie giełdy do wahadła może od dawna nie było tak właściwe jak właśnie teraz, gdy wszystkie niemalże spółki, które jeszcze kilka miesięcy temu cieszyły się rosnącym popytem i wyceną akcji, dziś napotykają problemy, a niektóre jak amerykański Teladoc są po nawet 90% spadkach. Przecena nie ominęła nawet gigantów jak Amazon czy Apple. Kluczowa jednak pozostanie identyfikacja, w jakiej fazie obecnie znajduje się rynek i czy ‘najgorsze’ dopiero ma nadejść?

Inwestorzy wydają się obecnie już niemal w pełni wyceniać zapowiadaną od miesięcy przez FED podwyżkę stóp oraz program QT, który jest odwrotnością prowadzonego od wybuchu pandemii programu QE. Nie jest jednak wciąż pewne, czy FED będzie decydował się na sprzedaż wartych niemal 9 bln USD aktywów na rynku czy przeprowadzi QT poprzez brak reinwestycji jak miało to miejsce w przeszłości. Pierwszy przypadek mógłby pogrążyć Wall Street na dłużej, drugi jest mniej niebezpieczny dla wycen rynku akcji i może uspokoić byki.

Warto wspomnieć, że choć inflacja w USA jest dziś największa od ponad 30 lat, polityka monetarna wciąż pozostaje ‘luźna’, a stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach. Mimo to giełda wycenia przyszłość, a ta wydaje się dziś bardzo niepewna, co znajduje odzwierciedlenia w spadających wycenach. Dziś publikowane dane PMI z amerykańskiej gospodarki były zdecydowanie poniżej oczekiwań, zatrudnienia spadły do poziomów z sierpnia 2021 roku, co może stanowić kolejny alarmowy sygnał dla FED, na którego fali Rezerwa Federalna może poluzować nieco stanowisko w zakresie polityki monetarnej i dać bykom ‘zielone światło’. Jednocześnie jednak podwyżka o 50 punktów bazowych jak i kolejne cykle podwyżek w tym roku wciąż pozostają bazowym, niemal pewnym scenariuszem. Dzisiejszy odczyt danych PMI z polskiej gospodarki również nie wypadł dobrze. Odnotowano odpływ klientów zagranicznych, słabo wypadł też portfel zamówień, któremu ciążą inflacja i rynkowa niepewność wstrzymująca popyt.

Warto dodać, że choć krótkoterminowe okoliczności mogą nie sprzyjać bykom a początek roku był jednym z najgorszych w całej historii Wall Street fundamentalne czynniki wzrostowe dla spółek takich jak Apple czy Microsoft nie uległy znaczącej zmianie. Do tej pory w długiej perspektywie kupujący zawsze przeważali nad sprzedającymi, a gospodarka światowa była w stanie dźwignąć się z tarapatów. Znaczna część spółek technologicznych notowana była jednak ‘z premią’ wobec rozdmuchanych oczekiwań wokół wykładniczo rosnących zysków tych firm, które mogą znacznie spowolnić w obliczu inflacji i recesji dotykających portfele konsumentów. To zmusza rynki do ponownego znalezienia ‘uczciwej’ wyceny biznesów.

Dzisiejsze otwarcie na Wall Street zdecydowanie nie było udane, kupujący wyraźnie wstrzymują się do środy, by poznać ostateczne stanowisko FED. S&P500 utrzymuje się poniżej granicy 4 200 punktów często przytaczanej Wall Street jako kluczowa strefa popytowa, NASDAQ spada poniżej 0,5%, minimalnie lepiej radzi sobie Dow Jones. Sesja europejska dziś ponownie zdecydowanie nie była udana, po spadkach w piątek jak dotąd próżno szukać oznak odreagowania. Niemiecki DAX stracił 0,7%. Jeszcze gorzej radził sobie polski WIG20, który zniżkował prawie 1,7%. Wycena indeksu zmierza w kierunku dołków przy 1 800 pkt z dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Ciężko znaleźć dziś walory, które znajdują się na zdecydowanym plusie. Za oceanem zyskują spółki z przemysłu obronnego General Dynamics i Textron, potężny spadek o 40% z zeszłego tygodnia próbują odrobić walory Teladoc, spółki z sektora medycyny zdalnej. Informacje o zwiększeniu zaangażowania w walory firmy przekazał zarządzany przez Cathie Wood fundusz ArkInvest, który błyszczał w czasie pocovidowej hossy. W tym tygodniu poznamy też wyniki finansowe kolejnych dużych amerykańskich firm m.in. Pfizera i AMD. Na polskim parkiecie niewielki wzrost notują walory PlayWay mimo raportu kwartalnego zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków. Wzrostową passę kontynuują walory Boryszew, który zachęcił inwestorów rekordowo wysoką dywidendą. Wciąż słabo wypada sektor bankowy, tracą walory Alior, Pekao i PKO BP.

Złoto nie zdołało utrzymać się powyżej 1900 USD i wraz z rynkiem akcji rozpoczęło tydzień od spadków. Uncja na kontraktach terminowych notowana jest przy 1860 USD, traci też srebro. Spadają ceny ropy WTI, której cena zbliża się już do 100 USD. Gaz ziemny z kolei radzi sobie dobrze i wciąż notowany jest zdecydowanie powyżej 7 USD mimo kończącego się sezonu grzewczego.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.