Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość

Rynki z niepokojem patrzą w przyszłość
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-05-02 (20:02)

Wydarzeniem, na które czeka w tym tygodniu cały rynek, jest zaplanowane na środę posiedzenie FED, na którym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie podwyżki stóp procentowych oraz redukcji bilansu. Zacieśnianie polityki monetarnej w kontekście negatywnego odczytu wzrostu PKB z amerykańskiej gospodarki, niepokojów politycznych i problemów z łańcuchami dostaw sprawia, że inwestorów niepokoi scenariusz możliwej recesji, przez co niechętnie angażują się w nowe transakcje na rynkach finansowych i sprzedają akcje na początku tygodnia. Czy momentum w najbliższych dniach może przechylić się na korzyść byków?

Porównanie giełdy do wahadła może od dawna nie było tak właściwe jak właśnie teraz, gdy wszystkie niemalże spółki, które jeszcze kilka miesięcy temu cieszyły się rosnącym popytem i wyceną akcji, dziś napotykają problemy, a niektóre jak amerykański Teladoc są po nawet 90% spadkach. Przecena nie ominęła nawet gigantów jak Amazon czy Apple. Kluczowa jednak pozostanie identyfikacja, w jakiej fazie obecnie znajduje się rynek i czy ‘najgorsze’ dopiero ma nadejść?

Inwestorzy wydają się obecnie już niemal w pełni wyceniać zapowiadaną od miesięcy przez FED podwyżkę stóp oraz program QT, który jest odwrotnością prowadzonego od wybuchu pandemii programu QE. Nie jest jednak wciąż pewne, czy FED będzie decydował się na sprzedaż wartych niemal 9 bln USD aktywów na rynku czy przeprowadzi QT poprzez brak reinwestycji jak miało to miejsce w przeszłości. Pierwszy przypadek mógłby pogrążyć Wall Street na dłużej, drugi jest mniej niebezpieczny dla wycen rynku akcji i może uspokoić byki.

Warto wspomnieć, że choć inflacja w USA jest dziś największa od ponad 30 lat, polityka monetarna wciąż pozostaje ‘luźna’, a stopy procentowe są na bardzo niskich poziomach. Mimo to giełda wycenia przyszłość, a ta wydaje się dziś bardzo niepewna, co znajduje odzwierciedlenia w spadających wycenach. Dziś publikowane dane PMI z amerykańskiej gospodarki były zdecydowanie poniżej oczekiwań, zatrudnienia spadły do poziomów z sierpnia 2021 roku, co może stanowić kolejny alarmowy sygnał dla FED, na którego fali Rezerwa Federalna może poluzować nieco stanowisko w zakresie polityki monetarnej i dać bykom ‘zielone światło’. Jednocześnie jednak podwyżka o 50 punktów bazowych jak i kolejne cykle podwyżek w tym roku wciąż pozostają bazowym, niemal pewnym scenariuszem. Dzisiejszy odczyt danych PMI z polskiej gospodarki również nie wypadł dobrze. Odnotowano odpływ klientów zagranicznych, słabo wypadł też portfel zamówień, któremu ciążą inflacja i rynkowa niepewność wstrzymująca popyt.

Warto dodać, że choć krótkoterminowe okoliczności mogą nie sprzyjać bykom a początek roku był jednym z najgorszych w całej historii Wall Street fundamentalne czynniki wzrostowe dla spółek takich jak Apple czy Microsoft nie uległy znaczącej zmianie. Do tej pory w długiej perspektywie kupujący zawsze przeważali nad sprzedającymi, a gospodarka światowa była w stanie dźwignąć się z tarapatów. Znaczna część spółek technologicznych notowana była jednak ‘z premią’ wobec rozdmuchanych oczekiwań wokół wykładniczo rosnących zysków tych firm, które mogą znacznie spowolnić w obliczu inflacji i recesji dotykających portfele konsumentów. To zmusza rynki do ponownego znalezienia ‘uczciwej’ wyceny biznesów.

Dzisiejsze otwarcie na Wall Street zdecydowanie nie było udane, kupujący wyraźnie wstrzymują się do środy, by poznać ostateczne stanowisko FED. S&P500 utrzymuje się poniżej granicy 4 200 punktów często przytaczanej Wall Street jako kluczowa strefa popytowa, NASDAQ spada poniżej 0,5%, minimalnie lepiej radzi sobie Dow Jones. Sesja europejska dziś ponownie zdecydowanie nie była udana, po spadkach w piątek jak dotąd próżno szukać oznak odreagowania. Niemiecki DAX stracił 0,7%. Jeszcze gorzej radził sobie polski WIG20, który zniżkował prawie 1,7%. Wycena indeksu zmierza w kierunku dołków przy 1 800 pkt z dnia inwazji Rosji na Ukrainę.

Ciężko znaleźć dziś walory, które znajdują się na zdecydowanym plusie. Za oceanem zyskują spółki z przemysłu obronnego General Dynamics i Textron, potężny spadek o 40% z zeszłego tygodnia próbują odrobić walory Teladoc, spółki z sektora medycyny zdalnej. Informacje o zwiększeniu zaangażowania w walory firmy przekazał zarządzany przez Cathie Wood fundusz ArkInvest, który błyszczał w czasie pocovidowej hossy. W tym tygodniu poznamy też wyniki finansowe kolejnych dużych amerykańskich firm m.in. Pfizera i AMD. Na polskim parkiecie niewielki wzrost notują walory PlayWay mimo raportu kwartalnego zdecydowanie powyżej oczekiwań analityków. Wzrostową passę kontynuują walory Boryszew, który zachęcił inwestorów rekordowo wysoką dywidendą. Wciąż słabo wypada sektor bankowy, tracą walory Alior, Pekao i PKO BP.

Złoto nie zdołało utrzymać się powyżej 1900 USD i wraz z rynkiem akcji rozpoczęło tydzień od spadków. Uncja na kontraktach terminowych notowana jest przy 1860 USD, traci też srebro. Spadają ceny ropy WTI, której cena zbliża się już do 100 USD. Gaz ziemny z kolei radzi sobie dobrze i wciąż notowany jest zdecydowanie powyżej 7 USD mimo kończącego się sezonu grzewczego.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.