Dzień notowań wokół decyzji FED

Dzień notowań wokół decyzji FED
Data dodania: 2022-05-04 (21:03) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsze zmagania na rynku przebiegają w mieszanych nastrojach w obliczu zaplanowanej konferencji FED, na którą inwestorzy z całego świata niecierpliwie czekają od tygodni. Środowa sesja ma szansę na długo zapisać się w historii giełdy, ponieważ decyzja Rezerwy Federalnej może nadać kierunek rynkowi akcji na najbliższe miesiące. Jakie 'karty' rozda rynkowi FED? Początek 2022 roku był najgorszy dla amerykańskich indeksów od 1939 roku, więc istnieje szansa, że coraz więcej inwestorów dołączać będzie do grupy szukających okazji.

Jednak wątpliwości czy warto szukać ich właśnie teraz rozwieje decyzja Rezerwy Federalnej. Od wybuchu wojny na Ukrainie to właśnie konferencja FED była podstawowym ‘straszakiem’ dla rynku akcji, który obawia się decyzji w sprawie zdecydowanej redukcji bilansu i podwyżki stóp nawet o 75 punktów bazowych. Paradoksalnie jednak akcje mogą ‘skorzystać’ na niepokojących sygnałach wysyłanych przez amerykańską gospodarkę.

Dziś poznaliśmy dane o imporcie i eksporcie USA, odczyt był zdecydowanie słabszy od oczekiwań rynków. To potencjalnie może być kolejnym mocnym sygnałem dla FED, który może bać się utrzymywać bardzo jastrzębią narrację w obawie przed recesją i rosnącym w siłę dolarem (który nie pomaga ekspansji amerykańskiej gospodarki), przez co nie zdecyduje się na radykalne ruchy. Szef FED Powell zapowiadał wielokrotnie, że bankierzy będą ‘elastyczni’ jeśli zidentyfikują czynniki mogące wpływać na kondycję gospodarki, stąd też przede wszystkim kupujący chcieliby, aby Rezerwa Federalna dała rynkom chwile wytchnienia. Rynek kolejny raz pokazuje, że ma tendencję do koncentrowania się na jednym wydarzeniu. Do niedawna był to atak Rosji na Ukrainę, a od jakiegoś czasu rolę tą spełnia FED.

Bazowy scenariusz zakłada podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych (największą od ponad 20 lat) oraz nieco łagodniejsze rozpoczęcie programu redukcji bilansu, które miało już w historii miejsce, w 2016 roku. Kluczowe dla inwestorów będą jednak przewidywania FED na przyszłość, ponieważ to ona jest najważniejsza dla rynków kapitałowych. Inwestorzy będą wrażliwi na zapowiedzi kolejnych cyklów podwyżek, szczegóły planowanej redukcji bilansu (QT) oraz komentarze bankierów w sprawie komplikującej się sytuacji gospodarczej.

Widmo recesji jest też możliwym scenariuszem dla Chin, które zmagają się z problemami wywołanymi przez antycovidową politykę rządu oznaczającą zamykanie znacznej części gospodarki, nawet w przemysłowych i strategicznych regionach jak Szanghaj czy obecnie Pekin. Polityka ta wpływa na problemy w łańcuchach dostaw i osłabia gospodarki krajów eksportujących, ale przede wszystkim importujących z Chin towary. Część głosów wskazuje, że Chiny może spotkać scenariusz Japonii, której dynamiczny wzrost gospodarczy zakończył się długą recesją. Kryzys Japonii również podobnie do Chin rozpoczął się od problemów na rynku nieruchomości. Scenariusz recesji staje się też coraz bardziej możliwy w dotkniętej wojną na Ukrainie Europie, na co wskazał dziś CEO JP Morgan, Jamie Dimon.

Rosną dziś ceny akcji spółek surowcowych związanych z rynkami ropy i gazu. Zyskują Exxon Mobil, Chevron oraz Occidental Petroleum - spółka którą skupował w ostatnim czasie fundusz Warrena Buffeta. Rosną też ceny akcji Cheniere Energy, głównego strategicznego dostawcy LNG dla Europy, spółka oddaje jednak część wzrostów po otwarciu rynku. Nieźle radzi sobie sektor bankowy, Wells Fargo i Bank of America rosną blisko 2% w obliczu dzisiejszej decyzji w sprawie stóp procentowych. Wzrost stóp wpłynie prawdopodobnie na rosnące marże sektora bankowego, który w środowisku niskich stóp procentowych oferował ‘tanie kredyty’, czerpiąc z nich bardzo ograniczone korzyści. Akcje Apple radzą sobie po otwarciu wyraźnie lepiej na tle pozostałych gigantów - Amazona i Microsoftu.

Obserwujemy przecenę akcji giganta przewozów osób Uber, który przedstawił względnie udany kwartalny raport w wyniku zwolnienia obostrzeń COVID oraz powrotu kierowców, ale odnotował znaczne straty z inwestycji i przejęć. Jeszcze większą wyprzedaż notuje dziś Lyft, działający w branży przewozu osób, towarów oraz dzierżawy samochodów, skuterów i hulajnóg. Na polskim rynku przecenę obserwujemy na walorach Bumech, które spadają mimo publikacji udanych wyników. Zyskują z kolei walory Orlen i JSW, a kolejną sesję dynamiczne wzrosty obserwujemy na akcjach spółki Boryszew, która informowała ostatnio o rekordowej dywidendzie.

Metale szlachetne dziś znajdują się ponownie pod presją, choć każdy bardziej gołębi sygnał na konferencji FED może wpłynąć również na ceny metali. Złoto notowane jest w okolicach 1870 USD, srebro wciąż poniżej 23 USD, traci dziś 0,7%. Obserwujemy kolejny dzień wzrostów cen surowców. Ropa zyskuje dziś prawie 3% na kontraktach terminowych w obliczu zbliżającego się embarga na rosyjski surowiec ze strony UE. Gaz ziemny znajduje się na szczytach wszech czasów, cena surowca przekroczyła granicę 8,40 USD.

Decyzja FED zaplanowana jest na 20:00 polskiego czasu, konferencja zacznie się o 20:30. Wtedy możemy oczekiwać podwyższonej zmienności na rynku akcji. DAX notowany jest obecnie na niewielkim 0,1% plusie i w ciągu sesji odrobił straty. Najsłabiej wypada WIG20, który mierzy się z popytowym wsparciem z 24 lutego, w okolicach 1810 pkt gdy zniżkował w efekcie paniki wywołanej inwazją Rosji na Ukrainę. Amerykańskie indeksy zaczęły dzień notowań od lekkich wzrostów, jednak podaż daje o sobie wyraźnie znać i część inwestorów opuszcza rynek w obawie przed bardziej jastrzębią narracją ze strony Rezerwy Federalnej. S&P 500 notowane jest na niewielkim 0,3% minusie, Dow Jones zyskuje z kolei na blisko 0,1% plusie. Najsłabiej wypada NASDAQ, który traci blisko 1% i notowany jest już ponad 15% poniżej szczytów z 2021 roku.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?
Pogrom kupujących przed weekendem

Pogrom kupujących przed weekendem

2022-06-10 Komentarz giełdowy XTB
Podaż i popyt od dłuższego czasu toczyły między sobą walkę, z której któraś ze stron musiała wyjść zwycięsko. Byki próbowały swoich sił, lecz kolejny raz zostały zmuszone do kapitulacji przez aktywną podaż. Dziś obserwujemy prawdziwy pogrom na giełdowych indeksach. Czy to dopiero początek mocniejszego ruchu na południe? Jeszcze kilka dni temu prognoza wydana przez analityków Bank of America wieszcząca S&P500 w okolicach 3200 punktów pachniała czarnowidztwem. Jednak w obliczu słabych danych o galopującej inflacji i fatalnym sentymencie konsumentów wycena ta, choć wciąż abstrakcyjna wydaje się możliwa.