Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

Czy inflacja uzasadni niższe podwyżki w USA?

2022-12-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj bardzo ważny dzień dla rynków finansowych, choć jutro jest jeszcze ważniejszy. Niemniej dzisiaj poznamy odczyt inflacji CPI za listopad w USA, który może zdeterminować dalsze działania ze strony Rezerwy Federalnej. Chociaż sama decyzja dotyczące wysokości podwyżki w USA jest niemal pewna, to jednak wciąż nie jest pewne jak wysoko stopy procentowe mogą zajść i co Fed planuje w stosunku do dalszego programu redukcji bilansu.
Wtorkowe emocje z amerykańską inflacją

Wtorkowe emocje z amerykańską inflacją

2022-12-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W poniedziałek na rynkach finansowych przeważał apetyt na ryzyko. Indeksy z Wall Street przybrały kolor zielony. SP500 zyskał ponad 1,4 proc. Dow Jones urósł o 1,58 proc. a Nasdaq zamknął dzień wyżej o 1,26 proc. Dziś oczy inwestorów skierowane są na publikację amerykańskiej inflacji CPI, która pomoże w ustaleniu ścieżki stóp Fed w najbliższych miesiącach. EURUSD cały czas znajduje się w newralgicznym, pod kątem technicznym, miejscu. Przełamanie poziomu 1,06 jest dziś prawdopodobne.

Umiarkowane odbicie dolara

Umiarkowane odbicie dolara

2022-12-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek dane o inflacji producenckiej za listopad nie były takie, jakie rynki chciałyby widzieć. Presja cenowa zaczyna maleć, ale odbywa się to wolno, co może rodzić obawy, iż FED nie będzie chciał szybko zrezygnować z zacieśniania polityki monetarnej. Na razie nie są one jednak duże - w piątek indeksy na Wall Street nieco potaniały, niewielki ruch w gorę odnotował dolar. Dzisiaj rano amerykańska waluta nieco zyskuje, ale zmiany są kosmetyczne.
Ok. 10 proc. wzrost cen amerykańskiego gazu ziemnego dziś rano

Ok. 10 proc. wzrost cen amerykańskiego gazu ziemnego dziś rano

2022-12-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne amerykańskie indeksy spadły w piątek w okolice swoich tygodniowych minimów (S&P 500 -0,73 proc., DJIA –0,9 proc., Nasdaq Composite –0,7 proc.). Tendencja spadkowa dominowała dziś rano również na rynkach akcji Azji i Oceanii. Najsilniej – o 2,2 proc. – spadał ze swojego osiągniętego w piątek ponad 3 miesięcznego maksimum Hang Seng. Spadków uniknęły jedynie główne indeksy giełd na Filipinach i w Indonezji. Niewielkie spadki dominowały dziś rano również na europejskich rynkach akcji (DAX –0,53 proc., CAC 40 -0,53 proc. ok. godz. 9:40). Swój najwyższy poziom w historii osiągnął dziś turecki XU100.
Kluczowy tydzień dla głównych rynków

Kluczowy tydzień dla głównych rynków

2022-12-12 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu należy spodziewać się podwyższonej zmienności. Przed nami trzy kluczowe decyzje banków centralnych. O poziomie stóp procentowych zdecydują Fed, EBC i BoE. Decyzję Rezerwy Federalnej poznamy w środę, z kolei Europejski Bank Centralny i Bank Anglii wydadzą swoje komunikaty w czwartek. Wcześniej, we wtorek zaprezentowane zostaną dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, które będą uważnie śledzone przez inwestorów w kontekście decyzji Fed.
Czy EURUSD przekroczy opór przy 1,0600?

Czy EURUSD przekroczy opór przy 1,0600?

2022-12-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten tydzień rozpoczął się dobrze dla amerykańskiej waluty, która umocniła się w poniedziałek i wtorek w ujęciu do innych głównych walut. Druga część tygodnia przynosi jednak zmianę sentymentu i spadki USD. Kurs głównej pary na rynku Forex odbił się w poniedziałek od strefy oporowej w rejonach 1,0600, a dziś o poranku poziom ten został przetestowany ponownie. Jeśli doszłoby do jego złamania, to dolar mógłby znaleźć się w tarapatach, ponieważ kolejny ważny opór znajduje się dopiero 200 pipsów wyżej.
RPP ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku

RPP ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku

2022-12-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła ostatnią decyzję w tym roku i nie zaskoczyła. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane niemal przez każdego uczestnika rynku i jasno komunikowane przez większość członków Rady w ostatnich tygodniach. Złoty pozostaje stabilny i pojawiają się pytania, czy zakończył się już cykl podwyżek i kiedy będzie można oczekiwać ruchu w drugą stronę, czyli obniżek? Być może odpowiedzi na te pytania uzyskamy podczas konferencji prasowej NBP. Zapowiedziana jest ona na dzisiaj, 8 grudnia o godzinie 15:00.
Nowe cykliczne minima cen kontraktów na ropę naftową

Nowe cykliczne minima cen kontraktów na ropę naftową

2022-12-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły wczoraj do najniższego poziomu od 2 tygodni (S&P 500 -1,44 proc., DJIA -1,03 proc.). Ponad tymi minimami utrzymywał się jeszcze Nasdaq Composite (-2 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś również przeważała tendencja spadkowa. Najsilniej – o 3,22 proc. – spadł dziś Hang Seng. Niewielkie wzrosty notowały jedynie główne indeksy giełd na Filipinach i w Nowej Zelandii.

Główne indeksy giełd w Europie notowały dziś rano przeważnie niewielkie zmiany (DAX -0,11 proc., CAC 40 +0,03 proc. ok. godz. 9:55).
Dolar nie chce czekać?

Dolar nie chce czekać?

2022-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie wczoraj nie pojawiły się kolejne "kontrowersyjne" dane z USA, ale mimo tego dolar ostatecznie zyskał. Dzisiaj rano ta tendencja została przyhamowana. Dlaczego jednak nie widzimy istotniejszej korekty, skoro kolejne istotne publikacje zaczną napływać dopiero od piątku (inflacja PPI)? Wydaje się, że ma to związek ze słabszymi nastrojami na rynkach akcji - te reagują nerwowo, gdyż perspektywy makro nie są dla nich korzystne - gospodarka i tak spowolni, a dodatkowo FED może mocniej docisnąć śrubę, jeżeli inflacja będzie za wolno spadać.
Dolar próbuje odzyskać siły

Dolar próbuje odzyskać siły

2022-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek nowego tygodnia handlowego przyniósł umocnienie amerykańskiej waluty. EURUSD odbił się dynamicznie od oporu przy poziomie 1,0600, a wczoraj ruch w dół (choć przy mniejszej zmienności) był kontynuowany. W środę sentyment jest mieszany, kurs EURUSD oscyluje w rejonach poziomu 1,0480, jednak po obronie wspomnianego poziomu 1,0600, niewykluczone jest pogłębienie spadków. W przypadku realizacji takiego scenariusza, kluczowym krótkoterminowym wsparciem do obserwacji pozostaje strefa przy 1,0240.
RPP w kalendarzu

RPP w kalendarzu

2022-12-07 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi dalszą presję podażową wokół eurodolara. Brak jest jednak istotniejszych zmian na PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6901 PLN za euro, 4,4886 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7555 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4360 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,6% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wszystko zależy od inflacji

Wszystko zależy od inflacji

2022-12-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydawało się, że końcówka roku będzie należała do kupujących. Fed dał jasny sygnał, że stopy procentowe będą podnoszone wolniej, ze względu na wystarczający poziom zacieśnienia, który miał miejsce w ostatnich miesiącach. Jednak dane gospodarcze z USA wypadają nadzwyczaj dobrze, co może sugerować, że inflacja mogła nie powiedzieć jeszcze ostatniego słowa. Wydaje się, że najbliższy odczyt inflacji w USA nie tylko zdeterminuje decyzję Fedu, ale również wskaże kierunek dla większości rynków finansowych.
Wizja recesji w USA lekko się oddala

Wizja recesji w USA lekko się oddala

2022-12-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport ISM dla usług Stanów Zjednoczonych zaskoczył dobrym wynikiem. Z kolei piątkowy raport z rynku pracy USA również był lepszy od oczekiwań. Nadal sygnały, że gospodarka amerykańska się ochładza, pozostają nieuchwytne. Dolar amerykański zyskał a indeksy z Wall Street zakończyły dzień kolorem czerwonym.
W piątek USD po solidnym raporcie NFP zdołał umocnić się jedynie na chwilę. Wczorajsza aprecjacja po ISM dla usług (56,5 pkt, oczekiwano 53,5 pkt.) wydaje się być bardziej trwała.
Dolar dalej opada w dół

Dolar dalej opada w dół

2022-12-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Dane Departamentu Pracy USA, jakie poznaliśmy w piątek po południu nie były słabe i mogą mieć znaczenie dla FED - aż 263 tys. nowych etatów poza rolnictwem jest dowodem na to, że rynek pracy nadal pozostaje relatywnie silny. Rynek chyba woli to jednak zweryfikować przy okazji publikacji komunikatu i nowych projekcji makro ze strony FED, co będzie mieć miejsce 14 grudnia.
Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

Tanieje gaz ziemny na NYMEX-ie

2022-12-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Piątek przyniósł niewielkie zmiany wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,12 proc., DJIA +0,1 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano na giełdach Azji i Oceanii zwracał uwagę silny – 4,51 proc. – wzrost Hang Senga, który wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy. Na rynkach akcji w Europie brak było na początku nowego tygodnia jakiejś wyraźniejszej tendencji (DAX -0,36 proc., CAC 40 –0,25 proc.).
Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

Czy Fed przejmie się rynkiem pracy?

2022-12-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad okazały się być naprawdę imponujące. Mocny przyrost zatrudnienia przy potężnym wzroście dynamiki płac. To dobre dane z perspektywy gospodarki, ale z pewnością nie są zbyt optymistyczne pod względem ograniczenia inflacji. Fed od dłuższego czasu zmienił retorykę w stosunku do potrzeby mocnych podwyżek, dlatego ostatnie dane będą dla Fedu obciążeniem. Czy jednak na pewno?
Walka o pivot

Walka o pivot

2022-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynki przefiltrowały wczorajsze słowa szefa FED na swój sposób - Jerome Powell potwierdził, że rozsądnym byłoby przejście do umiarkowanego tempa podwyżek stóp procentowych, co kończy agresywny cykl posunięć o 75 punktów bazowych. Podwyżka stóp 14 grudnia o 50 punktów baz. jest już w pełni wyceniona i inwestorów będzie interesować to, co zobaczymy później.
Dolar por presją po słowach Powella

Dolar por presją po słowach Powella

2022-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, które to dostarczyło ogromnej zmienności na rynku. Jerome Powell zapowiedział niższe tempo podwyżek stóp procentowych, czego od dłuższego czasu oczekiwali inwestorzy. Co prawda wielu uczestników rynku już od początku października wierzyło w tzw. pivot Fed czyli zmianę w polityce banku centralnego, niemniej wczorajsze potwierdzenie tej tezy przez Powella przyniosło euforię na rynku akcji i cofnięcie na dolarze amerykańskim.
Złoty mocniejszy po Powellu

Złoty mocniejszy po Powellu

2022-12-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi wyższe zakresu handlu na eurodolarze oraz zauważalnie mocniejszego PLN po wczorajszym wystąpieniu Powella. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6717 PLN za euro, 4,4750 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7401 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4119 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,581% w przypadku obligacji 10-letnich.
Wydarzeniem ostatnich godzin na światowych rynkach było bez wątpienia wystąpienie Powella w USA.
Czy Powell potwierdzi pivot?

Czy Powell potwierdzi pivot?

2022-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Postawione pytanie może brzmieć absurdalnie biorąc pod uwagę to, że szef FED wielokrotnie w ostatnich miesiącach gasił aspiracje "gołębi", nieraz dość brutalnie, jak podczas sympozjum w Jackson Hole w końcu sierpnia. Dzisiaj Jerome Powell będzie przemawiał w Brooking Institution, a tematem będą sprawy dotyczące inflacji, oraz perspektyw dla rynku pracy i gospodarki w ogóle. Od 4 grudnia (niedziela) decydenci w FED mają tak zwany okres ciszy, kiedy to nie powinni wypowiadać się na tematy związane z polityką monetarną z racji posiedzenia zaplanowanego na 14 grudnia.