Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Program na Wielki Tydzień
2015-03-30 Poranny komentarz walutowyPo w miarę spokojnym ubiegłym tygodniu, pod względem publikacji makroekonomiczny, najbliższe dni obfitują w wiele interesujących wydarzeń. Wielki Tydzień rozpoczniemy od danych o inflacji w Niemczech oraz Stanach Zjednoczonych. W ciągu kolejnych dni poznamy finalne odczyty PMI, protokół z posiedzenia EBC, a także dane o zapasach ropy.
Coraz mniej czasu dla Grecji i wzrosty na parkietach
2015-03-30 Rynki o porankuWydarzeniem weekendu były rozmowy przedstawicieli międzynarodowych pożyczkodawców z Grecją. Rozmowy upłynęły ponoć w dobrej atmosferze i były owocne, ale do ostatecznego porozumienia nadal nie doszło. Greckie reformy mają się skupić na lepszej egzekucji należności podatkowych, a także na walce z korupcją.
Spokojny start ciekawego tygodnia
2015-03-30 Komentarz poranny TMS BrokersRozpoczynający się tydzień jest skrócony dla niektórych rynków, ale katalizatorów zmienności będzie równie sporo, jak to zwykle bywa na starcie miesiąca. Kulminacja wydarzeń nastąpi jednak w drugiej części tygodnia i pierwsze godziny handlu po weekendzie przynoszą niewiele emocji.
Yellen podtrzymuje: pierwsza podwyżka stóp w tym roku
2015-03-30 Poranny Szkic walutowy AFSJ. Yellen nie pozostawia wątpliwości – podwyżki stóp procentowych rozpoczną się w tym roku. Bez reakcji na rynku. Przed nami tydzień ważnych publikacji makroekonomicznych. Kluczowe w piątek – raporty z rynku pracy w USA.
PLN wyhamował zwyżki
2015-03-30 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPoczątek nowego tygodnia na rynku walutowym przynosi próbę kontynuacji lekkiego osłabienia złotego z piątku. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0990 PLN za euro, 3,7762 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9116 PLN w relacji do franka szwajcarskiego oraz 5,5924 PLN wobec funta szterlinga.
Kwestia nadal nie rozwiązana
2015-03-30 Raport poranny FMCMPoniżej 1,09: Pod koniec ubiegłego tygodnia zastanawialiśmy się nad kwestią kontynuacji zwyżki na głównej parze walutowej. Zwyżki – czyli trwającej mniej więcej od 13 marca korekty notowań, w wyniku której chwilami notowano już podejścia nawet w okolice 1,1050.
Kwestia dalszych wzrostów eurodolara
2015-03-28 Raport tygodniowy FMCMSprawa poziomu 1,10: Kwestia, o której wspomnieliśmy w tytule raportu, nie została jeszcze rozwiązana. Dziś rano wydawało się, że korekta na eurodolarze – korekta wzrostowa – zmierza ku końcowi. Zaznaczaliśmy jednak, że jest to w dużej mierze kwestia tego, czy faktycznie zostanie przebita linia, którą uznaliśmy za wyznaczającą trend wzrostowy.
Zwrot, który potrzebuje katalizatora
2015-03-28 Komentarz tygodniowy TMS BrokersOczyszczanie rynku walutowego z ekstremalnie dużych pozycji długich w USD wydaje się zakończone, ale powrót do starego porządku (kupuj dolara, zostaw całą resztę) nie będzie taki łatwy. Chociaż naszym zdaniem USD dalej powinien być najsilniejszą walutą w gronie G10, to popyt potrzebuje przekonującej zachęty ze strony danych makro.
Powrót dolara zatrzymany
2015-03-27 Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade BrokersPiątek przynosi ograniczoną zmienność na rynku walutowym. W pierwszej części dnia widzieliśmy kontynuację czwartkowego umocnienia dolara. Jednak w godzinach popołudniowych dolar tracił i nieco słabsze dane o PKB były tu jedynie pretekstem. W przyszłym tygodniu amerykańska waluta będzie jednak miała szansę wrócić do łask inwestorów.
Byki dolarowe mogą mieć solidne podstawy do działania
2015-03-27 Komentarz walutowy Saxo BankWczoraj USD gwałtownie się umocnił we wszystkich parach z poziomu najnowszych lokalnych minimów z początku sesji europejskiej. Jest to oznaka możliwego zakończenia konsolidacji USD, mimo iż potwierdzenie tej tezy uzyskamy dopiero po publikacji istotnych danych amerykańskich w przyszłym tygodniu.
Dolar wraca do łask
2015-03-27 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutSłabość euro na większości ustawień (wyjątek to EUR/NOK, gdzie widać wpływ korekty na rynku ropy), a także wyraźne umocnienie się dolara – tak wyglądał początek piątkowych notowań na rynku. Poprawa sentymentu wokół amerykańskiej waluty to efekt pozycjonowania się rynku przed kluczowymi danymi w przyszłym tygodniu (sugerowaliśmy taki scenariusz wcześniej).
Zmienność na rynku ropy
2015-03-27 Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade BrokersWczoraj w związku z eskalacją konfliktu Jemenie mogliśmy zauważyć dużą zmienność na rynkach finansowych. Napięcia w tym regionie świata zawsze skupiają na sobie uwagę, gdyż mogą mieć bezpośrednio odzwierciedlenie w podaży ropy na rynkach międzynarodowych.
Do samego końca dnia
2015-03-27 Komentarz poranny TMS BrokersInwestorzy z Europy uwalnianie myśli od służbowych obowiązków na czas weekendu rozpoczną później niż zwykle, gdyż piątkowe kalendarium zamyka wieczorne wystąpienie prezes Fed Yellen. Poza tym rynek zdaje się otrząsać z wstępnego szoku wywołanego sytuacją na Bliskim Wschodzie, a USD odzyskuje równowagę.
Wiosną chciwość zdominuje strach
2015-03-27 Poranny Szkic Walutowy AFSDobre nastroje skutkujące wzrostem apetytu na ryzyko, a dominujące przez większą część tygodnia, nieco osłabły. Rynki korygują ostatnie fale. Jest to jednak tendencja krótkoterminowa. Spodziewamy się, że wiosna będzie okresem z dominującą rolą chciwości nad strachem. Będzie to również czas dobry dla gospodarki, zarówno Europy, jak i USA.
Wyhamowanie trendu wzrostowego na PLN
2015-03-27 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi lokalną stabilizację po wczorajszym wyhamowaniu trendów spadkowych na parach. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,0810 PLN za euro, 3,7547 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8901 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5656 PLN w relacji do funta szterlinga.
Ostatni dzień tygodnia
2015-03-27 Raport poranny FMCMPoniżej 1,09: Mamy ostatni dzień tygodnia roboczego, rzecz jasna. Ale to nas właśnie interesuje. Piątkowy poranek sugeruje, że korekta na EUR/USD dobiega końca – nawet jeśli powoli i nie bez walki ze strony graczy nastawionych na mocne euro. Pokazywały to ostatnie dni, znaczone wyjściami na północ nawet do 1,1050. A mimo tego dziś rano notujemy relatywnie skromną wartość 1,0880.
Ryzyka dla naftowych walut
2015-03-26 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutObserwowany dzisiaj rano mocny wyskok cen ropy w odpowiedzi na interwencję militarną w Jemenie, został w kolejnych godzinach skorygowany – taki scenariusz sugerowaliśmy w raporcie surowcowym. Dla ropy WTI, która za chwilę będzie zmagać się z barierą 50 USD/brk mocne wsparcie to okolice 48,70 USD/brk.
Niezłe dane z USA i napięcia na Bliskim Wschodzie
2015-03-26 Popołudniowy komentarz walutowy X-Trade BrokersPoranne ruchy na wielu parach i rynkach zostały jednak mocno zredukowane w kolejnych godzinach. Inwestorzy ochłonęli po informacjach z Bliskiego Wschodu i po tygodniowy danych z rynku pracy w USA powrócili do kupowania amerykańskiego dolara.
Zmagania o linię 1,10
2015-03-26 Raport popołudniowy FMCMWokół ważnej linii: Widać było dzisiaj na EUR/USD wychodzenie wysoko ponad charakterystyczny poziom 1,10 – chwilami nawet do 1,1050 i wyżej. To oznacza testowanie szczytów wyższych niż wczorajsze i przedwczorajsze. Z drugiej strony, schodzenie do 1,0960 w godzinach popołudniowych pokazuje, że nie jest tak łatwo wybić się naprawdę wysoko.
Co pokażą Grecy?
2015-03-26 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutWedług zapewnień przedstawicieli greckiego rządu rozszerzony pakiet reform względem propozycji z końca lutego, powinien zostać przedstawiony najpóźniej na początku przyszłego tygodnia. Grecy liczą, że zostanie on szybko zaakceptowany przez Komisję Europejską, tak aby mógł stać się elementem do wypracowania ostatecznego porozumienia w kwietniu.