USD potrzebuje wsparcia ze strony FOMC

USD potrzebuje wsparcia ze strony FOMC
Komentarz walutowy Saxo Bank
Data dodania: 2015-04-28 (16:22)

USD pozostaje słabszy w parach walutowych w efekcie oczekiwań związanych z jutrzejszym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Powszechnie przyjmuje się, że Fed odpowiada rynkowa ocena przyszłej trajektorii stóp Fed, tj. że w ciągu najbliższych 12 miesięcy podwyżka stóp wyniesie jedynie ok. 50 punktów bazowych.

Trudno zakładać jeszcze bardziej umiarkowany scenariusz, jednak równie trudno jest brać pod uwagę jakikolwiek dramatycznie agresywny obrót spraw po ostatniej serii słabych danych (w szczególności w przypadku, gdyby jutrzejszy odczyt PKB okazał się wyjątkowo słaby). W takiej sytuacji bierny komunikat oznaczałby, że wszystko zależy od pozycjonowania na rynku i przekonania co do trendu kursu USD. Podejrzewam, że USD ostatecznie się umocni, natomiast znaczna niepewność wiąże się z pytaniem, czy nastąpi to jutro, czy też dopiero za tydzień lub później. 

W nocy odbyło się wystąpienie prezesa Reserve Bank of Australia, Glenna Stevensa, i biorąc pod uwagę nocną akcję w parach z AUD, można by sądzić, że mówił interesujące rzeczy. Niestety, w wystąpieniu skupił się na zagrożeniach dla australijskiego systemu finansowego, a samo wystąpienie miało miejsce podczas „Szczytu Bankowości i Majątku” i nie zawierało żadnych istotnych wskazówek co do przyszłej polityki pieniężnej.
Umocnienie się pary AUD/NZD powyżej poziomu 1,0300 wydaje się interesujące, jednak do czasu posiedzenia Reserve Bank of New Zealand w ten czwartek nic jeszcze nie jest przesądzone.

Odporność EUR w parze EUR/USD i wczorajsze gwałtowne umocnienie w parze EUR/CHF mogą w znacznym stopniu być wynikiem ostatnich doniesień z Grecji. Premier Tsipras z jednej strony zagroził rozpisaniem narodowego referendum w przypadku, gdyby wierzyciele Grecji nie poszli na ustępstwa w zasadniczych kwestiach, z drugiej strony jednak oświadczył, że spodziewa się osiągnięcia porozumienia do 9 maja.

Według agencji Reuters,  dzień po tym, jak agencja ratingowa Fitch obniżyła rating kredytowy Japonii, japoński minister gospodarki, Amari, zapowiedział, że rząd planuje wdrożenie „zdecydowanej dyscypliny fiskalnej w celu podtrzymania zaufania rynku”. Na czym może polegać ten plan? Sytuacja finansowa Japonii pozostaje chaotyczna, a następna podwyżka VAT została przesunięta w czasie do końca przyszłego roku. Wszelkie działania oszczędnościowe natychmiast zrujnowałyby i tak już delikatną japońską gospodarkę.

Trudno zbyt wiele wywnioskować po parze AUD/USD, która znajduje się lekko powyżej ostatniego maksimum, ponieważ pozostaje nam do pokonania spory obszar przedziału do poziomu 0,7940, a także czekamy na posiedzenie FOMC (ponadto 100-dniowa średnia ruchoma, która pojawia się wówczas, gdy 200-dniowa średnia ruchoma zbytnio się oddali, plasuje się w okolicach maksimów z ubiegłej nocy, tj. rejonów 0,7880+).

AUD/USD – wykres dzienny

Akcja w parze AUD/NZD nabiera tempa przed posiedzeniem RBNZ, które odbędzie się jutrzejszej nocy (lub w czwartek w przypadku azjatyckich stref czasowych). Niedźwiedzie dążące do parytetu zostały wypchnięte ze swoich pozycji w miarę, jak rynek zaczyna dostrzegać potencjał dalszych umiarkowanych wytycznych ze strony RBNZ.

Ruch powyżej istotnego obszaru 1,0300 byłby interesujący pod względem technicznym, mimo iż pełne potwierdzenie otrzymamy w przypadku łagodnej retoryki RBNZ. Ruch w rejony 1,0500+ sugerowałby koniec lokalnej bessy trwającej od końca 2014 r.

AUD/NZD – wykres dzienny

Podsumowanie w koszyku G-10:
USD: waluta znajduje się w defensywie przed posiedzeniem FOMC. W zależności od retoryki Fed, zarówno pozytywne, jak i negatywne reakcje mogą być szeroko zakrojone.

EUR: wczorajsza próba odnotowania nowych maksimów zakończyła się niepowodzeniem i kolejny ruch wiadomy będzie dopiero po posiedzeniu FOMC. Wszystko zależy od oporu na poziomie 1,1000/25 lub od tego, czy niedźwiedzie ponownie wejdą do gry.

JPY: długie pozycje w JPY w takich parach, jak EUR/JPY, wydają się interesujące, jednak mogą być uzależnione od ewentualnej walki USD i od tego, czy JPY w dalszym ciągu będzie odzwierciedlać ruchy USD jako niższa beta. Wyjątkowo słaby odczyt handlu detalicznego jest wynikiem podwyżki VAT w kwietniu ubiegłego roku.

GBP: przewiduje się, że dzisiejszy odczyt brytyjskiego PKB w I kwartale będzie mocny, przez co rośnie liczba długich pozycji w parze GBP/USD; niepewność związana z wyborami poszła w odstawkę, a ponadto zakłada się, że jutrzejszy odczyt PKB w Stanach Zjednoczonych będzie słaby, a następujący po nim komunikat FOMC nie wniesie nic nowego. Istnieje potencjał dalszego wzrostu z punktu widzenia rozpiętości stóp procentowych, w szczególności w przypadku, gdyby Fed jutro okazała się wyjątkowo ostrożna, mimo iż z każdym kolejnym umocnieniem jestem coraz bardziej sceptyczny.

CHF: para EUR/CHF kontynuuje rajd w reakcji na wczorajsze zmniejszenie spreadów w UE i spadek rentowności greckich obligacji. W przypadku, gdyby w nadchodzących dniach/tygodniach doszło do nowego porozumienia w sprawie Grecji, istnieje jeszcze większy potencjał do umocnienia. Pierwszą przeszkodą na drodze umocnienia jest poziom 1,0425. Przy okazji, wsparcie w parze USD/CHF nadal plasuje się na poziomie 0,9500.

AUD: waluta pozostaje odporna i stopniowo się umacnia przed jutrzejszym posiedzeniem FOMC oraz w efekcie wzrostu cen rudy żelaza. Największy potencjał ma para AUD/NZD, ale również i para AUD/USD być może przełamie górną granicę przedziału powyżej poziomu 0,7900. Kluczowa pod tym względem będzie akcja po posiedzeniu FOMC.

NZD: w środę wieczorem/w czwartek rano, w zależności od strefy czasowej, odbędzie się kluczowe posiedzenie RBNZ; w przypadku złagodzenia wytycznych istnieje potencjał dalszych spadków.

SEK: jutro odbędzie się posiedzenie Riksbank, z którym wiąże się znaczne ryzyko luki bez względu na wynik. Bank chciałby uniknąć jakichkolwiek reakcji skutkujących umocnieniem SEK, co miało miejsce po posiedzeniu w lutym, jednak może to być konieczne.

NOK: para EUR/NOK traci na wartości, jednak do testu minimów przedziału może być konieczne zdecydowane umocnienie cen ropy.

Najważniejsze dane ekonomiczne
Japonia: sprzedaż detaliczna w marcu wykazała -1,9% m/m w porównaniu z przewidywanym wynikiem +0,6%
Japonia: handel detaliczny w marcu wykazał -9,7% r/r w porównaniu z przewidywanym wynikiem -7,5%
Japonia: wskaźnik zaufania małych przedsiębiorstw w kwietniu wyniósł 47,4 w porównaniu z przewidywanym 49,0 oraz z odnotowanym w marcu 49,8 

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)
Wielka Brytania: szacunkowy PKB w I kw. (08:30) 
Kanada: wystąpienie Poloza z Bank of Canada (12:45) 
Stany Zjednoczone: indeks cen domów S&P CaseShiller w lutym (13:00)
Stany Zjednoczone: wskaźnik zaufania konsumentów w kwietniu (14:00) 
Stany Zjednoczone: indeks sektora wytwórczego Rezerwy Federalnej z Richmond w kwietniu (14:00)
Strefa euro: wystąpienie Weidmanna z EBC (17:30) 
Nowa Zelandia: bilans handlowy w marcu (22:45) 
Nowa Zelandia: prognoza aktywności i zaufania przedsiębiorców ANZ w kwietniu (01:00)

Źródło: John J Hardy, Saxo Bank
Saxo Bank
Komentarz dostarczył:
Saxo Bank
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

12:07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.
Jen na fali po wyborze premiera

Jen na fali po wyborze premiera

10:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na rynku walutowym przynosi skok zmienności na jenie japońskim, euro oraz aktywach powiązanych z rynkiem chińskim. Zmiany premiera Japonii, dalsze cięcia stóp procentowych w Państwie Środka oraz spadek inflacji w Europie to tylko kilka czynników, z którymi muszą zmagać się obecnie inwestorzy. Jen japoński gwałtownie zyskał na wartości tuż przed godziną 09:00 po tym jak Shigeru Ishiba wygrał wewnętrzne głosowanie na lidera Liberalnej Partii Demokratycznej w Japonii i tym samym zostanie nominowany na nowego premiera w Japonii.
Dolar wraca do spadków?

Dolar wraca do spadków?

2024-09-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Obserwowane wczoraj po południu umocnienie dolara mogło być przejściowe. Argument w postaci ryzyka geopolitycznego traci na znaczeniu po tym, jak doniesienia wskazują, że obie strony (Izrael i Hezbollah) mogą zaakceptować czasowe zawieszenie broni w Libanie pod naciskiem amerykańskiej dyplomacji. Z kolei wątek 50 punktowej obniżki stóp przez FED dalej pozostaje kluczowy - szanse na taki ruch przekroczyły już 60 proc. Pośród walut G-10 słabiej od dolara wypadają dzisiaj tylko japoński jen (opublikowane zapiski z lipcowego posiedzenia Banku Japonii pokazały niechęć do podwyżek stóp procentowych), oraz korona norweska.
Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

Rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie

2024-09-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane wczoraj dane dotyczące indeksu zaufania amerykańskich konsumentów mocno rozczarowały. Wskaźnik liczony przez Conference Board spadł we wrześniu do 98,7 pkt., wyraźnie poniżej oczekiwanych 104 pkt. To doprowadziło do przesunięcia oczekiwań rynku w stronę bardziej zdecydowanych działań FED - szanse na kolejny ruch o 50 punktów baz. na posiedzeniu 7 listopada zbliżyły się do 60 proc. Bardziej agresywna wycena tradycyjnie uderza w dolara, a wczoraj rynki żyły też chińskim stimulusem (największym od czasów pandemii).
Chiński juan przebija psychologiczną barierę

Chiński juan przebija psychologiczną barierę

2024-09-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Po raz pierwszy od maja 2023 roku juan wybił się w stosunku do dolara amerykańskiego poniżej strefy 7.0000. Rynek cały czas liczy na to, że ostatnie działania Ludowego Banku Chin przyspieszą zwrot na rynku i ożywią słabnącą gospodarkę światowego mocarstwa handlowego. Kolejny dzień, kolejna obniżka stóp procentowych w Chinach.
Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

Euro może mieć problem z dalszym umocnieniem

2024-09-24 Komentarz poranny Oanda TMS Brokers
Wczorajsze poranne publikacje danych ze Starego Kontynentu spowodowało osłabienie euro. Zaczęło się od słabych wskaźników PMI dla Francji, potem mocno rozczarował przemysł Niemiec a na koniec oczekiwań nie spełniły indeksy dla całej strefy euro. Słaba aktywność gospodarcza będzie obniżać inflację i tym samym rośnie presja, że EBC może zacząć mocniej łagodzić swoją politykę pieniężną jednocześnie chcąc uchronić gospodarkę przez recesją. Spadek EUR/USD poniżej 1,11 był jednak krótkotrwały. Na koniec dnia główna para walutowa zdołała odrobić część tej przeceny.
Mocne wsparcie z Chin

Mocne wsparcie z Chin

2024-09-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińskie władze przedstawiły dzisiaj szeroko zakrojony program działań mających wesprzeć rynek nieruchomości, oraz tamtejszą gospodarkę. Po tym jak wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył o 10 punktów baz. stopę procentową dla 14-dniowych operacji reverse repo, tak samo zrobił teraz dla operacji 7-dniowych. Ale najważniejszym elementem jest dzisiaj cięcie stopy RRR (rezerw obowiązkowych dla banków) aż o 50 punktów baz. i zapowiedź dalszych obniżek RRR, oraz głównych stóp MLF i LPR.
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji

2024-09-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ludowy Bank Chin zaskoczył po raz kolejny i tym razem zdecydował się na kompleksowy pakiet środków stymulacyjnych, które mają wesprzeć gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze w ostatnich miesiącach. Z kolei bankierzy w USA sygnalizują możliwość kolejnej dużej obniżki w tym roku, co prowadzi do dalszych wzrostów złota oraz wspiera inwestorów akcyjnych. W Australii mamy jednak problem z podwyższoną inflacją, co prowadzi do utrzymania stóp procentowych bez zmian.
EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

2024-09-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.