Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

Pallad najtańszy od 2019 roku, pszenica najtańsza od 1,5 roku

2023-03-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po silniejszym spadku we wtorek środowa sesja na amerykańskim rynku akcji przyniosła niewielkie ruchy (S&P 500 +0,14 proc., DJIA -0,18 proc., Nasdaq Composite +0,4 proc.). Dziś rano ok. godz. 9:30 cena kontraktów na S&P 500 spadała o 0,23 proc. Na giełdach Azji i Oceanii brak było dziś jakiejś wyraźniejszej tendencji: najsilniej – o 0,74 proc. – rósł filipiński PSEi, największy spadek – o 0,72 proc. – notował indyjski SENSEX 30.
Na europejskich rynkach akcji lekko przeważały dziś niewielkie spadki (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,33 proc. ok. godz. 9:30).
RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

RPP utrzymuje status quo. Uwaga skupiona na konferencji!

2023-03-08 Market News XTB
Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w Polsce w marcu pozostały utrzymane na niezmienionym poziomie. W zasadzie nikt nie spodziewał się zmian, choć z pewnością marcowe posiedzenie mogło należeć do ciekawszych. Jest to związane z dostępnością nowych projekcji makroekonomicznych, które pomimo możliwego wzrostu inflacji w lutym do wyższego niż obecnie poziomu, mogą pokazać szybsze schodzenie inflacji do celu. To z kolei będzie kluczowe przy dywagacjach na temat pierwszej obniżki stóp, być może w tym roku.

FED doprowadzi do recesji?

FED doprowadzi do recesji?

2023-03-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
"Jastrzębie" komentarze Jerome Powella przed Komisją Bankową Kongresu nieco zaskoczyły rynki. Niemniej szef FED po prostu musiał pokazać swoją determinację do doprowadzenia inflacji w stronę celu - taki jest przecież mandat banku centralnego. Nie musi to bynajmniej oznaczać, że w marcu zobaczymy podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów baz., jak to wycenia obecnie rynek dając temu scenariuszowi 70 proc. szans (model CME FED Watch).
Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

Powell psuje nastroje na rynku akcji i umacnia dolara

2023-03-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Wydarzeniem wczorajszej sesji było wystąpienie prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu. Jerome Powell zaprezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych z działań przez Fed. Stanowisko szefa rezerwy Federalnej było jednak bardziej jastrzębie niż spodziewały się tego rynki, co doprowadziło do cofnięcia na rynku akcji i umocnienia amerykańskiej waluty. Inwestorzy zwrócili uwagę przede wszystkim na zdanie, w którym Powell powiedział, że Fed jest w stanie przyspieszyć tempo podwyżek stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba.
USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

USD/JPY najwyżej od połowy grudnia

2023-03-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wczorajszym odebranym jako „jastrzębie” wystąpieniu przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella główne indeksy amerykańskiego rynku akcji spadły (S&P 500 -1,53 proc.. DJIA -1,72 proc., Nasdaq Composite -1,25 proc.). Dziś ok. godz. 9:55 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,13 proc. Na giełdach Azji i Oceanii również dominowały dziś zniżki. Najsilniejsza nastąpiła w przypadku Hang Senga (-2,35 proc.). W Europie trudno mówić o jakiejś wyraźnej tendencji na rynkach akcji (DAX +0,1 proc., CAC 40 -0,1 proc.).
Czy Powell umocni dolara?

Czy Powell umocni dolara?

2023-03-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, niemniej we wtorek rano dolar nieco odbija po tym, jak w poniedziałek po południu był nieco słabszy. Zmiany są jednak niewielkie. Najgorzej zachowuje się dolar australijski, który traci do USD aż 0,65 proc. Wprawdzie RBA podniósł dzisiaj stopy procentowe o 25 punktów baz. do 3,60 proc. (jak oczekiwano), ale komunikat był już mniej "jastrzębi" - decydenci nie definiują już dalszych podwyżek stóp procentowych, jako konieczność, a potrzebę, dając jednocześnie do zrozumienia, że ich szybki wzrost może redukować szanse na tzw. miękkie lądowanie gospodarki.
W oczekiwaniu na Powella

W oczekiwaniu na Powella

2023-03-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas poniedziałkowej sesji mogliśmy obserwować mniejszą zmienność, a to z racji wyczekiwania na dzisiejsze przemówienie prezesa Fed. O godzinie 16:00 Jerome Powell wystąpi przed Komisją Bankową Senatu. Szef Rezerwy Federalnej będzie prezentował raport dotyczący stanu gospodarki i podjętych przez Fed kroków oraz tego, jak będzie się kształtowała polityka monetarna banku w przyszłości.
Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

Niewielkie zmiany cen w oczekiwaniu na wystąpienie przewodniczącego FED

2023-03-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku akcji w USA przyniosła niewielkie zmiany wartości głównych indeksów (S&P 500 +0,07 proc., DJIA +0,12 proc., Nasdaq Composite -0,11 proc.). Dziś ok. godz. 9:35 cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,16 proc. Dziś o godz. 16-tej przewodniczący Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA. Na giełdach Azji i Oceanii lekko przeważały dziś niewielkie zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy - +0,92 proc. – notował tajlandzki SET Index.
Pozycjonowanie pod Powella

Pozycjonowanie pod Powella

2023-03-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek przynosi mieszane otwarcie dla dolara. Widać, że inwestorzy zaczynają już ustawiać się pod wystąpienie szefa FED w Kongresie - jutro i w środę będzie on "zeznawał" w Kongresie prezentując półroczny raport nt. stanu gospodarki i perspektyw polityki monetarnej. Czy powróci wątek dezinflacji i w jakim stopniu? Jakby pod to rentowności amerykańskich obligacji wyraźniej cofają się w dół (w przypadku 10-letnich zeszliśmy poniżej 4,00 proc.), a indeksy na Wall Street zaliczyły w piątek mocne odbicie.
Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

Ceny gazu w Europie najniższe od sierpnia 2021

2023-03-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zwyżkowały w piątek drugi dzień z rzędu wychodząc na najwyższe poziomy od 8 sesji (S&P 500 +1,61 proc., DJIA +1,17 proc., Nasdaq Composite +1,97 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii dziś rano przeważały zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o 1,3 proc. – notował filipiński PSEi.
Podobnie była w Europie (DAX +0,21 proc., CAC 40 +0,46 proc.). Swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś rano główne indeksy giełdowe w Czechach, Włoszech, Hiszpanii, Francji oraz na Łotwie.
Czekamy na Powella, RPP i NFP!

Czekamy na Powella, RPP i NFP!

2023-03-06 Poranny komentarz walutowy XTB
Nadchodzący tydzień zapowiada się naprawdę interesująco. Czekają nas trzy ważne wydarzenia z perspektywy polskiego inwestora. Będziemy mogli usłyszeć Powella, który będzie się tłumaczył przed Kongresem z prowadzonej polityki, następnie poznamy najnowszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej na temat wysokości stóp procentowych, a w piątek poznamy dane z amerykańskiego rynku za luty, które będą ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji przez Fed za nieco ponad 2 tygodnie.
Dolar coraz wyżej?

Dolar coraz wyżej?

2023-03-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek rano dolar koryguje się na szerokim rynku, co próbuje się tłumaczyć wczorajszym komentarzem Raphaela Bostica z FED (bez prawa głosu w FOMC w tym roku), którego zdaniem FED zakończy cykl podwyżek i będzie gotów przejść w tryb wait & see najpóźniej w drugiej połowie lata. To jednak bardziej pretekst, gdyż Bostic zwyczajowo był bardziej "centrowy", niż "jastrzębi".
Dolar czeka na dane ISM z USA

Dolar czeka na dane ISM z USA

2023-03-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować umocnienie amerykańskiej waluty, co można wiązać z jastrzębiami wypowiedziami członków Fed. Bostic powiedział, że jego zdaniem Rezerwa Federalna zakończy proces podwyżek stóp procentowych dopiero w drugiej połowie lata, po czym przejdzie w tryb oczekiwania i będzie przyglądać się sytuacji rynkowej w celu podjęcia dalszych kroków. Jastrzębio brzmiał też Waller, który przyznał, że docelowy poziom stóp procentowych przekroczy poziom 5,4%.
Rentowności powyżej 4,00 proc.

Rentowności powyżej 4,00 proc.

2023-03-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rentowności 10-letnich obligacji rządu USA wybiły barierę 4,00 proc. i jest to główny temat dnia, który jednocześnie tłumaczy powrót silnego dolara na szerokim rynku. Po "jastrzębich" komentarzach Neel'a Kashkari'ego z FED, który nie odrzucił możliwości poparcia wniosku o podwyżkę stóp o 50 punktów baz. w marcu i dał do zrozumienia, że ich docelowy poziom w tym roku może być wyższy od 5,4 proc. wycenianych do tej pory przez rynki, oczekiwania przesunęły się na 5,50-5,75 proc. w perspektywie do lipca.
EBC chce mocniej podnosić stopy

EBC chce mocniej podnosić stopy

2023-03-02 Komentarz walutowy XTB
Decyzję EBC poznamy dopiero za dwa tygodnie, a decyzję Fed za trzy tygodnie. Niemniej na ten moment rynek jest ponownie bardziej przekonany o mocniejszym jastrzębim nastawieniu ze strony Rezerwy Federalnej. Rentowności przebijają psychologiczną barierę, a dolar wydaje się odzyskiwać blask. Czy nie ma już szansy na mocniejsze euro? Co dalej z inflacją?
Silne euro i rajd złotego

Silne euro i rajd złotego

2023-03-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po wyższych od oczekiwań danych inflacyjnych z USA otrzymaliśmy wyniki z Europy, które również wskazują na uporczywość inflacji. Dane o dynamice wzrostu cen z Francji, Hiszpanii czy Niemiec wskazują, że dzisiejsza publikacja z całej strefy euro może również okazać się wyższa. Dotyczy to zarówna wskaźnika zasadniczego jak i bazowego. W związku z tym euro ponownie może otrzymać wsparcie. Od poniedziałku widać odreagowanie na głównej parze walutowej. Kurs EUR/USD zdołał urosnąć z poziomu 1,0530 i zbliżyć się do 1,07. Wczoraj otrzymaliśmy silny rajd aprecjacyjny złotego i innych walut naszego regionu.
Wyraźnie mocniejszy złoty

Wyraźnie mocniejszy złoty

2023-03-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi lekką korektę ostatnich zwyżek – eurodolar cofa się do 1,063 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,6727 PLN za euro, 4,3927 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6581 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2642 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,54% w przypadku obligacji 10-letnich. Ostatnie godziny obrotu na globalnych rynkach przyniosły lekkie skorygowanie nastrojów.
Mocne dane z Chin

Mocne dane z Chin

2023-03-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa i zarazem pierwszy dzień marca przynosi wyraźniejsze osłabienie dolara na szerokim rynku. To wynik poprawy sentymentu po bardzo dobrych danych z Chin, które jak widać są pewnym zaskoczeniem - rynki skupiły się ostatnio na negatywnych aspektach geopolitycznych, tymczasem gospodarka Państwa Środka realizuje scenariusz post-pandemicznego ożywienia.
Chińskie ożywienie

Chińskie ożywienie

2023-03-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Lutowe wskaźniki PMI dla Chin, które poznaliśmy dziś w nocy, sugerują, że gospodarka azjatycka mocno rozpoczęła rok. Widać znaczne wzrosty w produkcji. Oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu „wzbił” się do poziomu 52,6 pkt. pokonując tym samym oczekiwania rynkowe. To również najwyższy wynik od 2012 roku. Dobre dane to odzwierciedlenie wznowienia aktywności po styczniowym święcie chińskiego Nowego Roku oraz efekty ponownego otwarcia gospodarki po pandemii. Widać normalizację łańcuchów dostaw.
Złoty odzyskuje siłę

Złoty odzyskuje siłę

2023-03-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj o poranku poznaliśmy najnowsze dane dotyczące nastrojów przedsiębiorców w Polsce i zaskakująco okazały się one być lepsze od oczekiwań. Z drugiej strony indeks PMI wciąż wskazuje na dalsze pogorszenie sytuacji i uzasadnia ostatnie rozczarowanie twardymi danymi gospodarczymi dotyczącymi produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej. Na rynkach trwa jednak umiarkowana euforia związana z powrotem wyceny otwierania chińskiej gospodarki.