Europa da się lubić

Europa da się lubić
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-11-23 (20:09)

Obchody Dnia Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych oraz Japonii skutecznie pozbawiły rynków dodatkowego zastrzyku kapitału, aczkolwiek w trakcie czwartkowej sesji uczestnicy rynku nie mogli narzekać na zmienność na rynku walutowym. Z obrotu odpadła dość pokaźna część surowców, co pozwoliło inwestorom na bardziej selektywne posunięcia.

Miano antybohatera notowań niewątpliwie zyskują grudniowe kontrakty na gaz ziemny (-2,1 proc.), które na przestrzeni dnia zdołały się osunąć w okolice poziomu 2,90 USD/MMBtu.

Lekkie podbicie zmienności euro (0,3 proc.) zagwarantowały najświeższe wskazania indeksów PMI dla francuskiego (57,5 pkt) oraz niemieckiego (62,5 pkt) sektora przemysłowego, które wyraźnie zaskoczyły dość nisko zawieszone oczekiwania ankietowanych uczestników rynku. Napływ tak satysfakcjonujących rezultatów to przede wszystkim pokłosie wyraźnie podbitego subindeksu kosztowego czy pokaźnego wzrostu zatrudnienia, który w przypadku Francji plasuje się w okolicach szesnastoletnich maksimów. Uwagę zwracają stabilne tendencje w zakresie świeżo złożonych zamówień. W związku z powyższym nie było zagadką, że oczekiwania wobec indeksów PMI dla strefy euro wypadną powyżej mediany prognoz. W tym przypadku uwagę zwracał wysoki odczyt wskaźnika dla sektorów przemysłowych państw Eurolandu, który plasując się na poziomie 60,0 pkt (konsensus: 58,2 pkt) znalazł się na maksimach z początku minionej dekady.

Na szczycie koszyka G10 ponownie znajdują się waluty skandynawskie, którym przewodzi szwedzka korona (0,5 proc.). W lekkim odwrocie znalazł się dolar kanadyjski (-0,1 proc.) będący pod presją wysoko zawieszonych oczekiwań wobec wyraźnie słabszych danych dotyczących wrześniowej sprzedaży detalicznej (0,1 proc. m/m, konsensus: 1,0 proc.). Publikacja najnowszych rachunków narodowych nie wpłynęła na wycenę funta szterlinga (-0,2 proc.), który pozwala parze GBP/USD na balansowanie wokół poziomu 1,3300. Najświeższe dane potwierdziły wstępnie podane tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki w minionym kwartale (0,4 proc. kw./kw.) oraz rzuciły światło na problem słabszej dynamiki inwestycji w środki trwałe (0,2 proc. kw./kw., poprzednio: 0,6 proc.) czy silniejszej ujemnej kontrybucji eksportu netto.

W trakcie czwartkowej sesji nastąpiła publikacja minutek z ostatniego posiedzenia Rady Prezesów ECB, gdzie w dalszej mierze obserwuje się obawy związane z szybkim zacieśnianiem warunków monetarnych w sytuacji jasno ustalonej daty końca QE. Z obozu jastrzębi docierają wyraźne głosy o możliwość formułowania oczekiwań przez uczestników rynku związanych ze sztucznym przedłużaniem prowadzonego skupu aktywów. W cieniu powyższego dokumentu znalazł się równie nierewolucyjny protokół z narady RPP, którego wydźwięk nie pozostawia złudzeń o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie przez cały 2018 rok.

Dzisiejsze notowania na niemieckiej giełdzie można określić mianem roller coastera, który skutkował powrotem w okolice punktu wyjścia. Najsilniej rosnącym komponentem indeksu DAX (-0,1 proc.) był ThyssenKrupp (4,0 proc.) mający zdecydowanie lepsze perspektywy wyników za bieżący rok obrotowy. Wczorajsza publikacja straty przez Alitalię nie przyczyniła się do załamania walorów Lufthansy (1,2 proc.), która może mieć przed sobą dość szybką procedurę antymonopolową związaną z przejęciem schedy po upadłym Air Berlin. Perspektywa zmiany terminu porozumienia ze spółką Akorn istotnie przyczyniła się do zepchnięcia Freseniusa (-1,1 proc.) na dno frankfurckiego parkietu. Nieco słabszą zniżkę odnotowało RWE (-0,9 proc.), które usilnie wymazywało swój wczorajszy ruch po przychylnej nocie analitycznej UBS (0,0 proc.).

Apetyt na wzrosty londyńskiego indeksu FTSE 100 (0,0 proc.) wyraźnie podbijały spółki z branży deweloperskiej, które odrabiały swoje straty po niezbyt przychylnej wypowiedzi Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda. Dodatkowym motorem wzrostu dla Berkeley (2,0 proc.) czy Taylor Wimpey (1,9 proc.) był dokument wypuszczony przez Deutsche Bank (-0,4 proc.), gdzie instytucja zaleciła kupno przecenionych walorów. Na szczycie zestawienia znalazł się Mediclinic (3,2 proc.) za sprawą pozyskania pakietu 30 tys. akcji przez dyrektora finansowego spółki. Kolosalną przecenę ma za sobą Centrica (-15,5 proc.) targana obawami o tegoroczne wyniki.

Udany początek sesji odnotował między innymi Eurocash (1,9 proc.) niesiony doniesieniami o pomyślne bardziej stopniowego wprowadzenia zakazu handlu w niedziele. Finalnie zwyżkę lidera dystrybucji hurtowej branży FMCG przebiło Pekao (2,7 proc.), które stało się beneficjentem noty Komisji Nadzoru Finansowego o braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu w sprawie nabycia akcji Pioneer Pekao TFI. Nadzorca był zdecydowanie mniej łaskawy dla mBanku (-0,6 proc.) mającego perspektywę zwiększenia bufora kapitałowego o 0,75 proc. z racji na klasyfikację instytucji jako istotną z punktu widzenia ryzyka systematycznego. Listę spółek indeksu WIG 20 (0,6 proc.) zamknął KGHM za sprawą zmiany ceny docelowej przez analityków mBanku do poziomu 103,08 PLN za walor (obecnie: 112,70 PLN).

Dzisiejsza sesja na rynku metali szlachetnych nie należała do spektakularnych. Na koniec dnia srebro oraz platyna tracą po 0,4 proc., przy czym złoto (-0,1 proc.) schodzi w okolicę 1 291 USD za uncję. Na rynku ropy obserwuje się skromne wzrosty. Obecnie baryłka West Texas Intermediate wraca nad poziom 58,40 USD, notując tym samym ruch rzędu 0,7 proc.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.