Frankowicze zadowoleni z poniedziałkowych notowań

Frankowicze zadowoleni z poniedziałkowych notowań
Komentarz wieczorny TMS Brokers
Data dodania: 2017-11-27 (22:15)

Poniedziałek był dość łaskawy dla osób posiadających zobowiązania we franku szwajcarskim. Na przestrzeni dnia obserwowano nie tylko stopniowe umocnienie złotego, ale przede wszystkim próbę wyraźnego przebicia przez EUR/CHF listopadowych szczytów w okolicach poziomu 1,1720.

Czynnikiem podbijającym powrót franka do łask były najświeższe doniesienia z Pjongjangu, zgodnie z którymi reżim Kima szykuje się do kolejnego popisu siły.

W depeszy japońskiego rządu nie znalazła się żadna wzmianka dotycząca potencjalnego terminu testu balistycznego rakiet zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych czy o obecności dodatkowych anomalii na Półwyspie Koreańskim. Niemniej jednak powyższe pogłoski zostały poważnie przyjęte przez inwestorów, którzy zdecydowali się na częściowy transfer kapitału ku bezpiecznym przystaniom. W czołówce walut koszyka G10 znajduje się japoński jen (0,5 proc.), który wyraźnie odstaje odrabiającemu straty szwajcarskiemu frankowi (-0,2 proc.). Przetasowanie sentymentu obserwuje się również na rynku metali szlachetnych, gdzie prym wiodą pallad (0,8 proc.) oraz platyna (0,6 proc.). Nieco mniejszy ruch ku wyższym poziomom ma za sobą złoto (0,5 proc.), które wraca w okolice poziomu 1 295 USD za uncję.

Niezbyt optymistyczne nastroje na światowym rynku ropy wyraźnie odbijają się na wycenie norweskiej korony (-0,2 proc.) oraz kanadyjskiego dolara (-0,4 proc.) – obecnie baryłka West Texas Intermediate notuje skok w okolice 58,20 USD, wymazując częściowo swoją przecenę do 1,3 proc. Dość nisko znalazło się również euro (-0,3 proc.), które pozwala parze EUR/USD na ponowny test wsparcia przy okrągłym 1,1900. Zdecydowanie bardziej ciekawą sesję ma za sobą lider Emerging Markets. W tym przypadku mowa o południowoafrykańskim randzie (3,1 proc.) wyłamującemu się z ratingowych reperkusji. Można domniemywać, iż tak pokaźne umocnienie względem amerykańskiego odpowiednika to efekt „zaledwie” groźby Moody’s o perspektywach ścięcia oceny wiarygodności kredytowej RPA do poziomu śmieciowego. W przypadku złotego należy mówić o próbie obrony ostatnio notowanych poziomów, bowiem EUR/PLN balansuje w okolicach 4,2080, USD/PLN wraca do 3,5350, GBP/PLN wykonuje ruch powrotny do 4,7110, a CHF/PLN odbija się od 3,5870 do 3,6030.

Na początku tygodnia europejskie giełdy zapłonęły czerwienią. Z prospadkowych nastrojów wyłamały się madrycki IBEX 35 (0,1 proc.) oraz WIG 20 (0,7 proc.), który próbował zakończyć sesję nad okrągłym poziomem 2 500 pkt. W Warszawie miano lidera zyskał PKN Orlen (2,8 proc.) próbujący zatrzeć rozczarowanie po piątkowych notowaniach. W centrum uwagi znalazły się spółki z sektora bankowego będące beneficjentami mniej restrykcyjnych regulacji Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie wypłaty dywidendy. Na fali komentarza Marka Chrzanowskiego, przewodniczącego KNF, znalazły się Alior (2,5 proc.) oraz Bank Pekao (2,3 proc.), których oferta produktowa powinna istotnie się różnić z racji na możliwość zaburzenia zasad konkurencji w sektorze. Na samym dnie znalazło się wracające ku niższym poziomom PGE (-2,7 proc.), które przejęło aktywa ciepłownicze EDF Polska. Wyraźne przetasowania na rynku metali przemysłowych odbiły się na walorach KGHM Polskiej Miedzi (-1,4 proc.). Dodatkowy cios w sentyment inwestorów wymierzył Vestor decydujący się na ścięcie ceny docelowej do poziomu 134 PLN (obecnie: 112,20 PLN).

Poniedziałek we Frankfurcie został zdominowany powrotem indeksu DAX (-0,5 proc.) w okolice okrągłego poziomu 13 000 pkt. Na czele zestawienia pojawił się Fresenius SE (1,1 proc.), co należy traktować jako pokłosie najnowszych osiągnięć Fresenius Medical Care (0,2 proc.). Pomiędzy spółkami znalazła się między innymi Lufthansa (0,5 proc.) planująca lekką zmianę modelu świadczonych usług. W dolnej części stawki znalazł się między innymi BASF (-1,8 proc.) planujący zwiększenie cen dodatków do oleju smarowego. Chemicznemu gigantowi nie pomogła najnowsza nota analityczna Bernstein, gdzie efekty synergii związane z porozumieniem z DEA wyceniono na poziomie 115 mln EUR. Finalnie listę niemieckich spółek zamknął Deutsche Bank, którego walory na przestrzeni dnia potaniały o 2,1 proc.

Na Wyspach swoje pięć minut miało GlaxoSmithKline, którego lek przeciwdziałający efektom wirusa HIV wchodzi już w trzeci etap testów. Pierwsze wyniki GSK powinno opublikować dopiero w 2019 roku – wynika z noty opublikowanej w witrynie spółki. Pomyślne komentarze Redburn istotnie wpłynęły na wycenę spółki EasyJet, której 1,5 proc. wzrost mogą zakłócić głośne debaty nad pokaźną różnicą w wynagradzaniu pracy kobiet oraz mężczyzn. Wyraźna przecena miedzi (-1,2 proc.) wpłynęła na wycenę akcji Anglo American (-2,1 proc.) oraz Antofagasty (-3,4 proc.). Zakładnikiem noty analitycznej stał się Micro Focus, który ze zniżką rzędu 3,7 proc. zamknął listę komponentów indeksu FTSE 100 (-0,4 proc.).

Na rynku surowców energetycznych swoje pięć minut mają styczniowe kontrakty na gaz ziemny (3,4 proc.). W kontrze do ich potężnej zwyżki stoi najbardziej z przecenionych płodów rolnych – w tym przypadku mowa o marcowych kontraktach na pszenicę, które na przestrzeni dnia tracą 5,6 proc. Na rynku kryptowalut uwagę inwestorów zwraca Bitcoin zyskujący względem dolara aż 15,6 proc. Na podstawie obserwowanych tendencji można domniemywać, iż jeszcze w tym tygodniu para BTC/USD wyraźnie naruszy okrągły poziom 10 000.

Źródło: Kornel Kot, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD w dół przez PMI

EURUSD w dół przez PMI

10:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował się obniżyć 14-dniową stopę dla operacji reverse repo o 10 punktów baz. do 1,85 proc., co nieco poprawiło sentyment na chińskich giełdach. Ogólnie jednak nastroje w Azji były mieszane. Uwagę zwracają słabe dane flash PMI z Australii za wrzesień, choć nie powinny one jeszcze teraz mieć znaczenia dla RBA. Niemniej choć formalnie rynek zakłada, że australijscy decydenci podtrzymają jutro "jastrzębie" stanowisko w polityce monetarnej, to jednak czas na ewentualną jego zmianę jest coraz bliżej.
Jen w dół po informacjach z BOJ

Jen w dół po informacjach z BOJ

2024-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Decydenci w Japonii pozostawili dzisiaj stopy procentowe bez zmian (0,25 proc.), co nie było szczególnym zaskoczeniem. Tym samym większą uwagę skoncentrowała na sobie wypowiedź szefa BOJ. Kazuo Ueda powtórzył, że bank centralny pozostaje na ścieżce podwyżek stóp procentowych. Napomniał też o rosnących płacach, które mogą przełożyć się na podbicie inflacji. Mimo tego BOJ wstrzymuje się na razie z dyskusją o podwyżkach ze względu na utrzymującą się niepewność w środowisku makro i na rynkach.
Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

Gołębia decyzja BoJ w jastrzębim wydaniu

2024-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
BOJ utrzymał krótkoterminową stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,25%, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, zachowując obecnie ostrożne podejście do zacieśniania polityki pieniężnej. Z drugiej jednak strony nieco bardziej jastrzębi wydźwięk komentarzy gubernatora Kazuo Uedy, tworzy podłoże pod przyszłe podwyżki stóp w Japonii. Ueda utrzymał jastrzębie stanowisko w sprawie planowanej polityki monetarnej w Japonii. Bankier zakomunikował, że ostatnie dane potwierdzają, że gospodarka rozwija się zgodnie z prognozami, co sugeruje, że BoJ zamierza podwyższać stopy procentowe.
BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

BoJ oraz BoE pozostają w trybie wyczekiwania

2024-09-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po Rezerwie Federalnej przyszedł czas na Bank Japonii oraz Bank Anglii. Obydwie instytucje powstrzymały się ze zmianą parametrów swojej polityki monetarnej. Ten pierwszy nie zaserwował niespodzianki rynkowi. Główna stopa pozostała na poziomie 0,25 proc. Z kolei głosowanie w BoE wyniosło 8 do 1, co oznacza, że za obniżką optowała jedynie Swati Dhingra. Para USD/JPY jest nieco niżej a GBP/USD wyżej, ale należy pamiętać, że to po części efekt słabego dolara amerykańskiego.
„Gołębi” Powell osłabia dolara

„Gołębi” Powell osłabia dolara

2024-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 50 pb, a z „dot-plotu" wynika, że zostaną one zredukowane o kolejne 50 punktów do końca 2024 roku. Optymistyczna rewizja prognoz makroekonomicznych w USA dodatkowo wspiera scenariusz „miękkiego lądowania”, co osłabia dolara oraz wzmacnia Wall Street. W 2025 roku stopy mają spaść o dalsze 100 pb, czyli do przedziału 3,25-3,50% (poprzednio prognozy wskazywały na medianę 4.1%.).
Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

Powell luzuje politykę monetarną mocniej ale swoją decyzją nie wprowadza paniki

2024-09-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed obniżył stopy procentowe mocniej ale jednocześnie nie wystraszył rynku obawami o recesję. Powell kilkukrotnie podkreślał siłę gospodarki USA, wskazywał na wciąż mocny rynek pracy, który sukcesywnie ulega schłodzeniu. Nie ogłoszono również zwycięstwa w walce z inflacją i jednocześnie zaznaczono, że ruch o 50 punktów bazowych w dół nie powinien być traktowany jako wyznacznik przyszłego tempa luzowania monetarnego. Amerykański bank centralny rozegrał wręcz wzorowo, ściął stopy mocniej jednocześnie nie wzbudzając w uczestnikach rynku poczucia niepewności.
Obniżka Fed wspiera PLN

Obniżka Fed wspiera PLN

2024-09-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie podwyższonej zmienności rynkowej po wczorajszym cięciu stóp przez Fed o 50pb. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2662 PLN za euro, 3,8364 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,5189 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0673 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,306% w przypadku obligacji 10-letnich.
Najważniejszy dzień w roku

Najważniejszy dzień w roku

2024-09-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Rynek z dnia na dzień jest coraz bardziej niepewny co do decyzji Fed-u. Ankieta Bloomberga przedstawia ruch o 25 punktów bazowych w dół. Wycena kontraktów Fed Funds Futures wskazuje, że implikowane prawdopodobieństwo cięcia na poziomie 50 pb wynosi blisko 70 proc. To mocne nastawienie rynkowe na agresywniejszy ruch, które dokonało się w ostatnich kilku dniach, nie wynikało ani z nowych publikacji makro ani z wypowiedzi przedstawicieli Fed (tu mamy okres blackout-u). To jedynie czyste spekulacje, które mogły po prostu „pójść” za daleko. Dziś wszystko zostanie zweryfikowane.
Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

Fed obniży stopy. Pytanie o ile?

2024-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dzisiaj o godzinie 20:00 czasu polskiego opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Na 100% dzisiejsza decyzja przyniesie nam obniżkę stóp procentowych, ale wciąż pojawia się pytanie, czy będzie to standardowa obniżka o 25 punktów bazowych, czy mocniejsza obniżka o 50 punktów bazowych ze względu na dużą słabość rynku pracy. Okazuje się, że nie ważne jest tak bardzo to, jak duża będzie ta obniżka, a właśnie ocena tego, co dzieje się z gospodarką i jakie prognozy zaprezentuje Fed. Jednocześnie scenariuszem bazowym wydaje się obniżka o 25 i utrzymanie zdania o silnej amerykańskiej gospodarce. Czy Fed jednak nie spóźni się po raz kolejny?
Blisko 70 procent...

Blisko 70 procent...

2024-09-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Na tyle rynek szacuje prawdopodobieństwo mocniejszej obniżki stóp przez FED (o 50 punktów baz.) na kończącym się jutro dwudniowym posiedzeniu - są to wyliczenia LSEG na bazie kontraktów terminowych. Oczekiwania są duże, być może nie całkiem uzasadnione (zdecydowana większość ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów widzi ruch o 25 punktów baz.). Te rozdźwięki powodują, że trudno będzie przewidzieć reakcję rynków po jutrzejszym posiedzeniu - zwłaszcza, że to nie tylko komunikat, ale i też projekcje makro i konferencja Jerome Powella.