Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin

Rosja największym dostawcą ropy naftowej do Chin
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2024-01-22 (10:06)

Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od presji spadkowej. Ceny ropy gatunku Brent spadły do okolic 78 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy naftowej WTI zniżkują do rejonu 73 USD za baryłkę. Mimo utrzymujących się niepokojów geopolitycznych, notowania ropy naftowej wciąż pozostają pod presją obaw związanych ze wzrostem gospodarczym. Te dwa główne czynniki mają obecnie największe przełożenie na notowania ropy naftowej.

Wśród kwestii geopolitycznych, na pierwszy plan obecnie wybiła się informacja o wstrzymaniu eksportu paliw z jednego z kluczowych rosyjskich terminali morskich na Bałtyku, czego przyczyną jest atak dronowy ukraińskich wojsk. Niemniej, póki co rynek odbiera tę informację z dużym dystansem, ponieważ przez ostatnie dwa lata rola rosyjskiej ropy naftowej w globalnym handlu istotnie się zmieniła. Kraje zachodnie mocno obcięły import ropy z Rosji, a niektóre wstrzymały go całkowicie – co doprowadziło do przerzucenia środka ciężkości na Wschód. Ze względu na konkurencyjne ceny rosyjskiej ropy naftowej, dużo surowca w poprzednim roku importowały takie państwa jak Chiny czy Indie.

Opublikowane w minioną sobotę dane z Państwa Środka pokazały, że w 2023 roku Rosja stała się największym dostawcą ropy naftowej do Chin. W poprzednim roku kraj ten dostarczył Chinom rekordowe 107,02 mln ton surowca, co oznacza około 2,14 mln baryłek dziennie. Tym samym, Rosja wyprzedziła dotychczasowego wieloletniego lidera dostaw ropy do Chin, czyli Arabię Saudyjską oraz innych kluczowych eksporterów, takich jak Irak.

ZŁOTO

Rynek złota w wyczekiwaniu na nowe dane.

Poprzedni tydzień na rynku złota był czasem przewagi strony podażowej – notowania kruszcu w tym czasie spadły o 1%, co jest największą tygodniową zniżką od sześciu tygodni. Kruszec jednak pozostaje wyraźnie powyżej psychologicznej bariery 2000 USD za uncję – dzisiaj jego cena oscyluje w rejonie 2020 USD za uncję.

Obecnie na rynku złota trwa wyczekiwanie na nowe dane i informacje, które mogą nakreślić plan dalszych działań Rezerwy Federalnej. Przedstawiciele tej instytucji w poprzednim tygodniu jasno dali do zrozumienia, że nie będą spieszyć się z obniżkami stóp procentowych, o ile nie będą tego uzasadniać dane. Według członków Fed, potrzeba więcej danych dot. inflacji, aby ocenić, czy jej spadek jest trwały.

W rezultacie, prawdopodobieństwo marcowej obniżki stóp procentowych w USA istotnie spadło. Jeszcze 2 tygodnie temu było ono szacowane na ponad 70%, obecnie nie przekracza 50%. W tym tygodniu informacjami, które z pewnością mogą przełożyć się na retorykę Fed, będą wstępne odczyty PMI, jak również dane dotyczące PKB oraz wydatków Amerykanów. Wszystkie te informacje mają się pojawić się w drugiej połowie tygodnia – do tego czasu, na rynku złota może być spokojnie.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dla kogo małe samochody?

Dla kogo małe samochody?

2025-02-28 Materiał zewnętrzny
Małe samochody miejskie cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Doceniają je przede wszystkim kierowcy, którzy preferują praktyczne rozwiązania transportowe w dużych miastach. W artykule wyjaśniamy, jakie zalety mają tego rodzaju samochody i dla kogo są one polecane.
Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

Walentynki nigdy nie były tak drogie? Ceny kawy, czekolady i złota najwyższe w historii

2025-02-13 Market News XTB
Podobnie jak inne święta Walentynki to czas obdarowywania swoich bliskich. Jeśli jednak dawno jednak nie kupowaliście czekolady, złotego wisiorka czy nie zapraszaliście nikogo na kawę, ceny tych produktów i usług mogą Was sporo zdziwić. Ceny surowców potrzebnych do przygotowania tych wszystkich prezentów sięgają historycznych szczytów, dlatego można jasno stwierdzić, że obecne Walentynki będą nie tylko droższe niż rok temu, ale również najdroższe w historii.
Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

Najlepsze telefony z eSIM do kupienia w 2025 roku

2025-01-24 Poradnik konsumenta
Wyobraź sobie: jesteś na egzotycznej wyspie, popijasz koktajl kokosowy i nagle przypominasz sobie, że zapomniałeś kupić lokalną kartę SIM. Wcześniej wiązałoby się to z panicznym bieganiem po wszystkich stoiskach w poszukiwaniu pożądanego kawałka plastiku. Ale teraz? Teraz wystarczy pstryknąć palcami (dobrze, może stuknąć w ekran parę razy) i voilà – jesteś online!
Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.