GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2024-10-18 (18:21)

Wall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).

Popyt na notowane na Wall Street firmy Państwa Środka zaczął rozpędzać się już w czasie obrotu pozagiełdowego, po tym jak względnie optymistyczne dane makroekonomiczne z Chin zostały dodatkowo wsparte prowzrostowymi deklaracjami po stronie Xi Jinpinga oraz PBOC. W swoim przemówieniu chiński lider podkreślił potrzebę przyspieszenia rozwoju wysokich technologii oraz w pewnym sensie osiągnięcia przez Chiny stanu technologicznej autarkii. PBOC z kolei wystartowało z programem pożyczek o łącznej wartości 300 mld juanów na wykup własnych akcji przez chińskie spółki, fundując tym samym kolejny zastrzyk płynności drugiej gospodarce świata.

Optymizm z kolei nie słabnie na rynkach europejskich. Pomimo dość klasycznej postawy Christine Lagarde na wczorajszej konferencji EBC (tj. podkreślania braku predefiniowanej ścieżki dostosowań polityki monetarnej), wielu uczestników rynku odebrało zapowiedzi stopniowej odbudowy kondycji gospodarki UE jako wystarczająco gołębie, aby oddać bykom kontrolę na giełdach. Niemiecki DAX zyskuje dzisiaj 0.4%, francuski CAC40 dodaje 0.37%, a włoski FTSE MIB rośnie o 0.36%. Traci natomiast brytyjski FTSE 100 (-0.43%), pomimo zaskakująco dobrych odczytów sprzedaży detalicznej we wrześniu (+0.3% vs oczekiwane -0.4% m/m; +3.9% vs oczekiwane 3.2% r/r).

Warszawski parkiet kończy tydzień próbą podniesienia się po wczorajszej wyprzedaży. Indeks WIG20 zamyka sesję z zyskiem 0.85%, wracając powyżej poziom 2300. Zyskom pośród blue chipów przewodzi Mbank (MBK.PL: +3.3%), a zaraz po nim Pekao (PEO.PL: +2.5%), KGHM (KHG.PL: +2.1%) oraz PZU (PZU.PL: +2%). Straty notuje przede wszystkim JSW (JSW.PL: -1.3%) oraz LPP (LPP.PL: -1.05%).

Niemniej to nie duże spółki stanowiły dzisiaj centrum uwagi na GPW. Piątkowa sesja potoczyła się gorzko dla debiutującej wczoraj Żabki (ZAB.PL: -2.65%), której akcje już na otwarciu zeszły poniżej ceny z IPO (tj. 21.50 zł). Niedługo potem kurs się osunął, a próba powrotu do pierwotnej wyceny zatrzymała się na poziomie 21.36 zł, po okresie dużej zmienności podczas ostatniej godziny sesji.

Dzisiejsze wyjście Comarchu z mWIG40 i idące za nim przetasowania w składach indeksów, napędzają kursy przesuwanych spółek. Wchodząca na miejsce Comarchu Celon Pharma (CLN.PL) zamyka sesję z zyskiem 8.75%. Jeszcze większy optymizm widoczny jest na akcjach Tarczyńskiego (TAR.PL), które wraz z wejściem do sWIG80 poszybowały dzisiaj w górę o blisko 24%.

Sesję na zielono kończą również spółki energetyczne, które zostały objęte dofinansowaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska na kwotę 617.67 mln zł na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Enea (ENA.PL) zyskuje dzisiaj 1%, Energa (ENG.PL) dodaje 0.9%, a PGE (PGE.PL) kończy tydzień ze wzrostem rzędu 0.85%.

Źródło: Aleksander Jabłoński, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.
Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

Odreagowanie na amerykańskim rynku, choć daleko do pełnego spokoju

2025-04-22 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś w większości spadki, które stanowią odbicie wczorajszych nastrojów inwestorów na Wall Street. Niemiecki DAX spada o -0,4%, CAC40 traci -0,1%, szwajcarski SMI spada o -1%. Spadki na europejskich indeksach nieco wyhamowały po otwarciu sesji w USA, choć dalej pozostają na minusie. Na tle Starego Kontynentu pozytywnie wyróżnia się polska giełda, która notuje ponad 1% wzrosty. Najlepiej radzi sobie mWIG40, który rośnie dziś o 1,6%.
Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.