GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż

GPW nadrabia wczorajszą wyprzedaż
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2024-10-18 (18:21)

Wall Street spędza piątkową sesję dość niepewnie, będąc niejako przytłumione rosnącą siłą dolara. S&P 500 i Nasdaq podtrzymują wzrosty (kolejno +0.3% oraz +0.66%), słabną natomiast Dow Jones oraz Russell 2000 (kolejno -0.2% oraz -0.13%). Rynek akcji w Stanach płynie dzisiaj na fali euforii wokół chińskich spółek. Wzrosty notuje przede wszystkim Alibaba (BABA.US: +2.2%), Baidu (BIDU.US: +3.3%), JD.com (JD.US: +3.3%) oraz NetEase (NTES.US: +4.4%).

Popyt na notowane na Wall Street firmy Państwa Środka zaczął rozpędzać się już w czasie obrotu pozagiełdowego, po tym jak względnie optymistyczne dane makroekonomiczne z Chin zostały dodatkowo wsparte prowzrostowymi deklaracjami po stronie Xi Jinpinga oraz PBOC. W swoim przemówieniu chiński lider podkreślił potrzebę przyspieszenia rozwoju wysokich technologii oraz w pewnym sensie osiągnięcia przez Chiny stanu technologicznej autarkii. PBOC z kolei wystartowało z programem pożyczek o łącznej wartości 300 mld juanów na wykup własnych akcji przez chińskie spółki, fundując tym samym kolejny zastrzyk płynności drugiej gospodarce świata.

Optymizm z kolei nie słabnie na rynkach europejskich. Pomimo dość klasycznej postawy Christine Lagarde na wczorajszej konferencji EBC (tj. podkreślania braku predefiniowanej ścieżki dostosowań polityki monetarnej), wielu uczestników rynku odebrało zapowiedzi stopniowej odbudowy kondycji gospodarki UE jako wystarczająco gołębie, aby oddać bykom kontrolę na giełdach. Niemiecki DAX zyskuje dzisiaj 0.4%, francuski CAC40 dodaje 0.37%, a włoski FTSE MIB rośnie o 0.36%. Traci natomiast brytyjski FTSE 100 (-0.43%), pomimo zaskakująco dobrych odczytów sprzedaży detalicznej we wrześniu (+0.3% vs oczekiwane -0.4% m/m; +3.9% vs oczekiwane 3.2% r/r).

Warszawski parkiet kończy tydzień próbą podniesienia się po wczorajszej wyprzedaży. Indeks WIG20 zamyka sesję z zyskiem 0.85%, wracając powyżej poziom 2300. Zyskom pośród blue chipów przewodzi Mbank (MBK.PL: +3.3%), a zaraz po nim Pekao (PEO.PL: +2.5%), KGHM (KHG.PL: +2.1%) oraz PZU (PZU.PL: +2%). Straty notuje przede wszystkim JSW (JSW.PL: -1.3%) oraz LPP (LPP.PL: -1.05%).

Niemniej to nie duże spółki stanowiły dzisiaj centrum uwagi na GPW. Piątkowa sesja potoczyła się gorzko dla debiutującej wczoraj Żabki (ZAB.PL: -2.65%), której akcje już na otwarciu zeszły poniżej ceny z IPO (tj. 21.50 zł). Niedługo potem kurs się osunął, a próba powrotu do pierwotnej wyceny zatrzymała się na poziomie 21.36 zł, po okresie dużej zmienności podczas ostatniej godziny sesji.

Dzisiejsze wyjście Comarchu z mWIG40 i idące za nim przetasowania w składach indeksów, napędzają kursy przesuwanych spółek. Wchodząca na miejsce Comarchu Celon Pharma (CLN.PL) zamyka sesję z zyskiem 8.75%. Jeszcze większy optymizm widoczny jest na akcjach Tarczyńskiego (TAR.PL), które wraz z wejściem do sWIG80 poszybowały dzisiaj w górę o blisko 24%.

Sesję na zielono kończą również spółki energetyczne, które zostały objęte dofinansowaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska na kwotę 617.67 mln zł na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Enea (ENA.PL) zyskuje dzisiaj 1%, Energa (ENG.PL) dodaje 0.9%, a PGE (PGE.PL) kończy tydzień ze wzrostem rzędu 0.85%.

Źródło: Aleksander Jabłoński, Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

mWIG40 opiera się spadkom na GPW. Rynek wyczekuje wyników SAP

2024-10-21 Komentarz giełdowy XTB
Rynki wchodzą w nowy tydzień z dużą rezerwą, wyczekując szeregu publikacji wyników finansowych spółek na Starym, jak i Nowym Kontynencie. Kalendarz w USA jest wyjątkowo gęsty, a kluczowi pozostają przedstawiciele Magnificent Seven - już w środę poznamy wyniki Tesli, której akcje wciąż pozostają w stagnacji spowodowanej mieszanym odbiorem ostatnio zapowiedzianych produktów.
Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

Ostra reakcja na rynku producentów półprzewodników

2024-10-15 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskim rynku dominuje dziś czerwień. Przecenom przewodzi dziś francuski indeks CAC40, który traci prawie 1%. Spadki notuje także szwajcarski SMI (-0,3%), brytyjski FTSE 100 (-0,4%) i włoski IT40 (-0,4%). Jedynie niemiecki DAX utrzymuje się blisko ceny zamknięcia z wczorajszej sesji. Pozytywnego sentymentu nie przyniosło także otwarcie amerykańskiego rynku, gdzie ponad -1% spadek odnotowuje indeks Nasdaq 100.
Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

Globalny entuzjazm omija GPW. Wall Street na fali półprzewodników.

2024-10-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street rozpoczyna tydzień w byczym nastroju. Obawy o wahające się nastroje inwestorów w związku z nikłą dynamiką gospodarczą w Chinach (niższe od oczekiwań CPI, PPI oraz bilans handlowy) zostały szybko wymazane przez entuzjazm na spółkach półprzewodnikowych (NVIDIA +2.3%, ASML: +3.25% , ARM: +5.6%, AMAT: +3.8%) i echo piątkowych wyników głównych amerykańskich banków.
Mocne przeceny na chińskim rynku

Mocne przeceny na chińskim rynku

2024-10-08 Komentarz giełdowy XTB
Po trwającym prawie miesiąc rajdzie na chińskim rynku akcji, który spowodował wzrost indesku Hang Seng o ponad 35%, dziś przyszła kolej na realizację zysków. Notowania indeksu tąpnęły o ponad 10%, co stanowi najgorszą sesję na chińskiej giełdzie od 2008 r. U podstaw tak mocnych przecen stoją z jednej strony zbudowane na ostatnich wzrostach mocne oczekiwania, jak i brak wyraźnego sygnału o polepszeniu się prognoz dla chińskiej gospodarki.
Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

Zmieszane rynki w obliczu eskalacji konfliktu na Bliskim Wchodzie

2024-10-01 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu, Wall Street spędza sesję na czerwono. Za gorszym sentymentem inwestorów stoją głównie słabsze dane ISM oraz niepokój związany z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie. Amerykańskie indeksy został pociągnięte w dół głownie za sprawą oświadczenia rzecznika Białego Domu, sugerującego, iż Iran przygotowuje odpowiedź na ostatnie działania militarne Izraela. Najwięcej traci Nasdaq (-2%), zaraz po nim lider wzrostów z ostatnich dni, Russell 2000 (-1.9%), następnie S&P500 (-1.15%), a na końcu Dow Jones (-0.6%).
Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

Europejskie samochody i polskie banki na czele korekty

2024-09-30 Komentarz giełdowy XTB
Po rozgrzanym końcu zeszłego tygodnia, światowe rynki spędzają poniedziałek pod znakiem korekty. Na Wall Street wciąż dominują mieszane nastroje: największe zyski notuje Nasdaq (+0.13%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (+0.05%). Na czerwono natomiast Dow Jones (-0.22%) oraz S&P500 (-0.04%). Ambiwalentny pozostaje również dolar, który zyskuje względem jena, ale deprecjonuje względem euro, po tym jak prezeska EBC Christine Lagarde wypowiedziała się o kondycji gospodarki UE bez zdecydowanego pesymizmu.
Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

Temat popytu na sztuczną inteligencję znów powraca

2024-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Rynek europejski zanotował dziś mocne odbicie, po wczorajszej mieszanej sesji. CAC40 wzrósł dziś o 2%, niemiecki DAX zyskał 1,3%, szwajcarski SMI wzrósł 0,2%, a brytyjski FTSE 100 pozostał w okolicy wczorajszej ceny zamknięcia. Mocne wahania widzieliśmy dziś na polskim parkiecie, gdzie medialne doniesienia w szczytowym momencie zepchnęły notowania Cyfrowego Polsatu na poziom o -10% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Test dla polskiego gamedevu

Test dla polskiego gamedevu

2024-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przyniosła korektę po wczorajszym dynamicznym wzroście indeksów po decyzji Fedu. Spadki na rynku europejskim i amerykańskim stanowią w głównej mierze realizację zysków, a przy materializującym się scenariuszu miękkiego lądowania gospodarki USA raczej stanowią tymczasową korektę przed dalszymi wzrostami. Warto jednak ze szczególną uwagą obserwować dane, na co może wskazać dzisiejsze wystąpienie członka Fedu Wallera, który z jednej strony przedstawił gołębi scenariusz dla dalszych decyzji w sprawie stóp procentowych, natomiast z drugiej podkreślił potencjalne ryzyko ochłodzenia się gospodarki.
Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

Rynki w cieniu kluczowej decyzji FED

2024-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z niecierpliwością oczekują zaplanowanej na 20:00 decyzji FED, która z niemal 100% prawdopodobieństwem rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych w USA. Rynek wciąż nie ma jednak pewności dotyczącej tego, o ile zostanie obniżona stopa procentowa. Komunikacja Fedu była dosyć jasna w ostatnich tygodniach z wyraźnym sygnałem przekazanym przez Powella w trakcie konferencji w Jackson Hole. Zdaniem Powella nadszedł odpowiedni moment, aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. Wciąż jednak nie wiadomo jak silny będzie to ruch.
Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

Rynki podzielone w wycenie obniżek stóp w USA

2024-09-17 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja obfitowała w dane makroekonomiczne z USA, które pomimo całkiem optymistycznego wydźwięku nie uregulowały oczekiwań wobec jutrzejszej decyzji Rezerwy Federalnej. Zarówno dane ze sprzedaży detalicznej, jak i przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwano (wzrost o kolejno 0.1% i 0.8% m/m przy spadkowych prognozach), co kontrastuje z sierpniowymi obawami o recesję oraz z zarzutami, że polityka Fed zaczyna dusić amerykańską gospodarkę. Rynek pozostaje jednak podzielony w kwestii wyceny nadchodzącej obniżki, dając niemal równe szanse standardowym 25 pb oraz zdecydowanym 50 pb.