Słaba końcówka sesji na GPW, WIG20 bez rekordu

Słaba końcówka sesji na GPW, WIG20 bez rekordu
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-10 (17:30)

Wbrew oczekiwaniom dzisiejsza sesja nie zakończyła się historycznym rekordem indeksu WIG20. Przez większą część dnia na giełdzie utrzymywały się wzrosty, które zostały skutecznie stłumione w końcówce notowań.

Wczorajsza udana sesja w USA, na której indeksy Dow Jones oraz S&P500 ustanowiły nowe rekordy, wpłynęła na dobry otwarcie notowań w Warszawie. Indeks WIG wzrósł na otwarciu o 0,49%, a WIG20 o 0,58%.

Po dobrym początku indeksy zaczęły się osuwać, w czym pomagało zachowanie innych giełd europejskich, które notowały zniżki. W pewnym momencie indeksy dotarły aż do poziomów z wczorajszego zamknięcia, wszystko to odbywało się jednak przy małym obrocie.

Sytuacja zaczęła się poprawiać po godzinie 11, kiedy na giełdzie znowu zaczęli przeważać kupujący. Indeksy zaczęły odrabiać straty z poprzednich godzin, wracając tym samym do poziomów z porannego otwarcia. Wzrostom na GPW nie pomagały inne europejskie giełdy, które nadal były na minusach.

W dniu dzisiejszym odbył się przetarg obligacji dziesięcioletnich. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje za kwotę 1,8 mld złotych. Popyt wyniósł prawie 5,1 mld złotych, natomiast średnia dochodowość 5,699%. Wyniki przetargu nie wpłynęły jednak na kurs złotego oraz sesję w Warszawie.

Druga część dnia była znacznie mniej ciekawa. Rynek nie mógł się zdecydować, w którą stronę pójść. Na giełdzie zapanował marazm, a indeksy zaczęły poruszać się w trendzie bocznym. Popyt cały czas przeważał, ale widoczne było oczekiwanie inwestorów na rozwój zdarzeń na Wall Street. Sytuacji na GPW nie pomagały inne giełdy w zachodniej Europie, które notowały spadki związane z przecenami w sektorze finansowym.

Po wczorajszej rekordach, zgodnie z przewidywaniami notowania w USA rozpoczęły się od lekkich spadków. Wśród inwestorów na warszawskim parkiecie widoczna była duża nerwowość, co spowodowało bardzo słabą końcówkę dnia na giełdzie w Warszawie. Pod koniec sesji wyraźnie dominowała podaż, która skutecznie zniwelowała cały dzisiejszy wzrost.

O godzinie 16 opublikowane zostały dane dotyczące zapasów w hurtowniach. Okazało, że zapasy w sierpniu wzrosły o 0,1% wobec prognozowanego wzrostu o 0,2%. Raport nie przełożył się jednak na zachowanie indeksów w Warszawie.

Nerwowość inwestorów pod koniec sesji spowodowała, że ostatecznie główne indeksy giełdowe zakończyły dzień na minusach. Indeks WIG spadł na zamknięciu o 0,16%, a WIG20 o 0,63%.

W całym tym zamieszaniu w końcówce najlepiej radziły sobie spółki małe i średnie, indeks mWIG40 na zamknięciu wzrósł o 0,71%, natomiast sWIG80 wzrósł o 0,18%.

Największe wzrosty zanotowały dzisiaj akcje spółek POLNA (17%), RELPOL (11,8%)
oraz KAREN (11,5%).

Dzisiejszej sesji towarzyszyły duże obroty, które były trochę mniejsze od wczorajszych i wyniosły ponad 2,1 mld złotych.

Wygląda na to, że atak na rekord na WIG20 zostanie nieco odłożony w czasie, choć nasza giełda zachowuje się ostatnio nieprzewidywalnie, tak więc wszystko jest możliwe.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.