Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20

Recesyjne obawy Wall Street powstrzymały optymizm WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-04 (19:55)

WIG20 walczył dziś o przebicie się powyżej wczorajszych poziomów ale ostatecznie zakończył sesję poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Na sentymentach inwestorów zaważyło słabe otwarcie na amerykańskiej giełdzie, gdzie byki wobec słabszych odczytów makro przestraszyli się recesji. Dzisiejsza sesja może zwiastować, że dane makro mogą niebawem przestać być na Wall Street interpretowane w myśl niedawno panującej 'pivotowej' zasady 'źle znaczy dobrze'. Czy temat możliwe recesji zdominuje prasę finansową w II kwartale roku?

Trzy największe indeksy giełdowe w USA S&P500, Dow Jones i Nasdaq zareagowały wyprzedażami wobec danych makro poniżej oczekiwań analityków. Raport JOLTS z rynku pracy za luty pokazał 9,9 mln przy oczekiwaniach na poziomie 10,5 ml; wskaźnik miejsc pracy zaczyna spadać. Choć odczyt za luty okazał się właściwie zgodny z linią komunikacji Fed, którego celem od początku cyklu było osłabienie napiętego i 'proinflacyjneg' rynku pracy - tak nagły spadek nie spodobał się giełdzie.

Inwestorzy obawiają się, że słabnący rynek pracy może oznaczać słabszego, amerykańskiego konsumenta cow takim układzie musiałoby odbić się na marżach i przychodach firm. Niepokojace dane przedstawiła niedawno Tesla, gdzie choć dostawy okazały się rekordowe, przychody nie pobiły szacunków mimo rekordowych obniżek na modele samochodów. Oprócz słabszych danych JOLTS, także zamówienia z amerykańskich fabryk spadły w tempie 0,7% miesięcznie przy oczekiwaniach na poziomie 0,5%.

Na słabość dolara, niższe rentowności i cofnięcie rynku akcji wzrostami zareagowało złoto, windując wyżej akcje spółek wydobywczych. Zyskują Barrick Gold i AngloGold Ashanti. S&P500 pogłębia spadki i traci już ponad 0,5% przy 0,29% wyprzedaży Nasdaq. Nastrojom za oceanem wciąż ciążą banki, których odbicie było rachityczne. Najbardziej zagrożony i budzący niepewność, regionalny bank First Republic cofa się dziś o blisko 6% sygnalizujac, że koniec problemów sektora finansowego może nie być tak blisko, jak chciałyby tego byki. To, w połączeniu ze słabnącymi danymi makro może sprawić, że dezinflacja z pożądanego scenariusza stanie się kulą u nogi i zacznie być postrzegana jako zwiastun recesji. Nie wydaje się prawdopodobne by nawet w perspektywie rosnących cen ropy, Fed zaryzykował szybkie cięcia stóp.

Na polskim parkiecie blisko 14% zniżkowały akcje MoBruku ponieważ główny akcjonariusz wyraził chęć sprzedaży posiadanych w firmie udziałów. Grupa Pracuj przedstawiła rozczarowująco niewielki zysk netto, któy wyniósł 13,4 mln zł wobec 39,5 mln zł oczekiwań. Co więcej, firma spodziewa się spowolnienia z powodu niepewności gospodarczej i geopolitycznej co podkresla tylko, że 'wojenne demony' jeszcze niecałkiem opuściły GPW. Mimo pozytywnych szacunków wzrostu przychodów o 37% w I kw. Livechat Software nie zdołał utrzymać wzrostów. Podobnie sesje na czerwono zakończył WIG-Banki choć Alior i mBank zdołały utrzymać częśc wzrostów. Podstawowym zadaniem dla WIG20 jest teraz trwałe przebicie sie powyżej 1800 pkt, które mogłoby dać nadzieję na test styczniowych szczytów. Wobec słabości byków w USA sporo wzrostów oddał także DAX, indeks cofnął się poniżej 15 620 pkt i zamknął sesję na 0,25% plusie.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.