Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę

Allegro przewodzi wzrostom. Byki windują WIG20 o 3% w górę
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-03-30 (19:54)

Dzisiejsza sesja przynosi wzrosty na europejskim i amerykańskim rynku akcji. Ożywienie kupujących dotarło także na polski parkiet. Indeks WIG20 ma za sobą jedną z najlepszych sesji w 2023 roku, wzrósł dziś o 3,14%. Sentyment wsparły niemal 14% wzrosty Allegro, które zaskoczyło wynikami. Bardzo udaną sesję ma za sobą także segment WIG-Banki, który zyskał dziś ponad 2,4%. Pomogły głębokie poziomy wyprzedania z ostatnich tygodni oraz ogólny spadek obaw o kondycję sektora finansowego.

Rynki zachowują się czasami kapryśnie i giełdowe tematy, które dominują przez wiele tygodni mają tendencję do 'umierania śmiercią naturalną'. Inwestorzy spostrzegli, że upadek SVB i przejęcie Credit Suisse nie spowodowało natychmiastowej śmierci kolejnych instytucji. Wobec tego odbierają tą sytuację jako znak, że najgorsze za nami. A taki wariant oznaczałby, że może być już tylko lepiej. Co spowodowało wzrost europejskiego i amerykańskiego rynku akcji?

Przede wszystkim odczyty inflacji z europejskich gospodarek, w tym Niemiec ostatecznie potwierdziły trwający, dezinflacyjny trend. Inflacja w Niemczech wyniosła 7,4% wobec 8,7% poprzednio i była tylko o 0,1% wyższa od oczekiwanej. W efekcie DAX zyskał dziś 1,26%, a wyprzedawane w ostatnim czasie akcje Commerzbanku i Deutsche banku wzrosły odpowiednio o ponad 3,7% i 2,4% bijąc średnią benchmarku. Zaskakująco udane wyniki szwedzkiego H&M pokazały, że konsumentom w Europie daleko jest do recesyjnej słabości. Fima zaraportowała 540 mln SEK zysku netto wobec oczekiwanej ponad 1 mld SEK straty. Wyniki stały się katalizatorem poprawy nastrojów w branży tekstylnej i modowej. Świetną sesję za sobą ma m.in. Adidas i Puma.

Za oceanem dane makro również wypadły pro wzrostowo. Odczyt pokazał, że wniosko o zasiłek dla bezrobotnych wzrosły powyżej oczekiwań. Po serii świetnych odczytów z rynku pracy, inwestorzy mogą czytać to jako pierwsze oznaki 'dezinflacyjnej' slabości za oceanem. To presja płącowa i wysokie zatrudnienie odpowiadają obecnie za bardzo dużą część inflacyjnej presji ponieważ sytuacja w łańcuchu dostaw poprawiła się znacznie.

Ciężko mówić o porównywalnej z 2021 czy 2020 rokiem nierównowadze między popytem a podażą. Amerykańskie PKB zostało zrewidowane nieznacznie w dół do 2,6% z 2,7% poprzednio co w połączeniu z niższymi wydatkami konsumentów również może stanowić sygnał dla Fed sygnał, że gospodarka się schładza. Rewizja bazowej inflacji PCE okazała się tylko 0,1% wyższa od poprzedniej 4,3%. W efekcie amerykański rynek akcji przedłużył dziś wzrosty. Nasdaq zyskuje blisko 1% wobec nieco słabszego ok. 0,5% wyniki S&P 500. Obawy wokół banków osłabły ale nie odeszły zupełnie, Janet Yellen zasugerowała dziś potrzebę przyjrzenia się systemom regulacyjnym.

Polski rynek akcji nie miał dziś zbyt wielu powodó do narzekań. Inwestorom spodobała się inforamcja o zwolnieniach pracowników z Allegro, które wg. PAP Biznes zredukowało zatrudnienie o kilkadziesiąt etatów w Czechach. Wciąż nie jest pewne czy fala ta dotrze do Polski. Redukcja zatrudnienia to mniejsze koszty działalności, a te zdecydowanie podobają się giełdzie. Allegro pobiło oczekiwania w zakresie wartości transakcji w sklepach e-commerce, choć branża w ostatnim czasie znalazła się pod być może przejaskrawionym ostrzałem analityków.

Duże zakupy Polaków mimo rekordowej inflacji stanowią pozytywny sygnał dla giełdy ale niekoniecznie dla rozwoju presji cenowej w gospodarce, która wydaje się niepokojąco zakorzeniać. Allegro szacuje, że w I kwartale 2023 przychody wzrosną o 20-22% rocznie, a skorygowana EBITDA zwiększy się o nawet 23%. Wyniki za IV kw. okazały sie powyżej oczekiwań analityków pod względem EBITDA ale zysk netto nie sprostał oczekiwaniom, wyniósł 179,5 mln zł wobec prawie 260 mln w oczekiwaniach.Świetnie radziły sobie także walory Bumech, które po rekordowym 2022 roku zamierza wypłacić wysoką dywidendę. Pamiętajmy jednak, że plany mogą okazać zweryfikowane przez perspektywę zbliżającego się windfall tax.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.