Nieufni inwestorzy i słabnący złoty

Nieufni inwestorzy i słabnący złoty
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2007-08-14 (12:02)

Pierwsza sesja nowego tygodnia okazała się bardzo pomyślna dla obozu byków na większości europejskich parkietów. Główne indeksy zanotowały znaczące wzrosty, przyczyną odreagowania ostatnich znacznych spadków było przekonanie części z graczy o zażegnaniu przez Banki Centralne problemu związanego z rynkiem ryzykowanych kredytów subprime, oraz oczywiście chęć złapania dołka.

Banki Centralne wpompowały na rynek w ubiegłym tygodniu ponad 300 miliardów USD, w celu zwiększenia płynności i zapobiegnięcia wystąpienia krachu na rynkach finansowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że była to największa tego typu interwencja od czasu ataku na WTC w 2001 r.
Europejskie parkiety rosły więc w siłę i tak angielski FTSE 250 zanotował wzrost o 2,56 proc, francuski CAC40 o 2,21 proc, a nasz rodzimy WIG20 przewodził stawce kończąc dzień 2,8 proc. aprecjacją.
Do dynamicznego odreagowania przyczyniło się także zachowanie rynku towarowego, gdzie na wartości zyskiwała zarówno ropa jak i miedź, co pomagało oczywiście spółkom surowcowym, KGHM zyskał na wartości 4,8 proc., z kolei akcje PKN ORLEN zakończyły notowania na 3,77 proc. plusie. Spadki obserwowaliśmy na rynku złota, gdzie w piątek po nieudanym ataku na opór przy cenie 676 USD inwestorzy zdecydowali się zrealizować zyski. Złocie nie pomaga także wzmacniający się amerykański dolar, dolar i złoto są bowiem ujemnie skorelowane.

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskim rozpoczęła się od dodatniego otwarcia, było to związane z bardzo dobrym zachowaniem giełd europejskich, oraz informacją z banku inwestycyjnego Goldman Sachs o zasileniu swoich funduszy hedgingowych kwotą 3 mld USD. Kolejne godziny przyniosły jednak spadek wartości głównych indeksów i ostatecznie zarówno przemysłowy DOW JONES jak i S&P 500 zakończyły sesję na minimalnych minusach. Widać zatem, że chętnych do kupna akcji nie ma zbyt wielu, echo ubiegło tygodniowej paniki jeszcze nie ucichło. Indeksom przeszkadzał także wciąż wzmacniający się dolar, oraz zyskujący jen.

Spadki na rynku EUR/USD pociągnęły za sobą notowania polskiego złotego. Krajowa waluta straciła wyraźnie zarówno do euro jak i do dolara. Złotemu nie pomógł także wczorajszy odczyt z godz. 14:00 odnośnie bilansu płatniczego za czerwiec, figura -1182 mln euro okazała się sporo gorszym odczytem od prognozowanych -803 mln euro. W dniu dzisiejszym obserwujemy dalszą dynamiczną wyprzedaż złotego, w chwili obecnej kurs EUR/PLN testuje poziom 3,7850 i będzie zapewne zmierzał do najbliższego psychologicznego poziomu 3,80. Nie najlepiej wygląda także sytuacja na rynku USD/PLN, gdzie dolar zyskuje z godziny na godzinę i cena dotarła już do poziomu 2,7880, podczas gdy jeszcze wczorajszego poranka kurs oscylował w okolicy 2,7450.

W dniu dzisiejszym dla rynku złotego bardzo ważne będą dane z godz. 14:00 odnośnie inflacji CPI, prognozy mówią o 2,4 proc. wzroście cen, odczyt powyżej prognoz powinien umocnić krajową walutę.

Źródło: Tomasz Mączka, X-Trade Brokers Dom Maklerski
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.