Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Nieufni inwestorzy i słabnący złoty

Nieufni inwestorzy i słabnący złoty
Data dodania: 2007-08-14 (12:02) X-Trade Brokers - Puls Rynku

Pierwsza sesja nowego tygodnia okazała się bardzo pomyślna dla obozu byków na większości europejskich parkietów. Główne indeksy zanotowały znaczące wzrosty, przyczyną odreagowania ostatnich znacznych spadków było przekonanie części z graczy o zażegnaniu przez Banki Centralne problemu związanego z rynkiem ryzykowanych kredytów subprime, oraz oczywiście chęć złapania dołka.

Banki Centralne wpompowały na rynek w ubiegłym tygodniu ponad 300 miliardów USD, w celu zwiększenia płynności i zapobiegnięcia wystąpienia krachu na rynkach finansowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że była to największa tego typu interwencja od czasu ataku na WTC w 2001 r.
Europejskie parkiety rosły więc w siłę i tak angielski FTSE 250 zanotował wzrost o 2,56 proc, francuski CAC40 o 2,21 proc, a nasz rodzimy WIG20 przewodził stawce kończąc dzień 2,8 proc. aprecjacją.
Do dynamicznego odreagowania przyczyniło się także zachowanie rynku towarowego, gdzie na wartości zyskiwała zarówno ropa jak i miedź, co pomagało oczywiście spółkom surowcowym, KGHM zyskał na wartości 4,8 proc., z kolei akcje PKN ORLEN zakończyły notowania na 3,77 proc. plusie. Spadki obserwowaliśmy na rynku złota, gdzie w piątek po nieudanym ataku na opór przy cenie 676 USD inwestorzy zdecydowali się zrealizować zyski. Złocie nie pomaga także wzmacniający się amerykański dolar, dolar i złoto są bowiem ujemnie skorelowane.

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskim rozpoczęła się od dodatniego otwarcia, było to związane z bardzo dobrym zachowaniem giełd europejskich, oraz informacją z banku inwestycyjnego Goldman Sachs o zasileniu swoich funduszy hedgingowych kwotą 3 mld USD. Kolejne godziny przyniosły jednak spadek wartości głównych indeksów i ostatecznie zarówno przemysłowy DOW JONES jak i S&P 500 zakończyły sesję na minimalnych minusach. Widać zatem, że chętnych do kupna akcji nie ma zbyt wielu, echo ubiegło tygodniowej paniki jeszcze nie ucichło. Indeksom przeszkadzał także wciąż wzmacniający się dolar, oraz zyskujący jen.

Spadki na rynku EUR/USD pociągnęły za sobą notowania polskiego złotego. Krajowa waluta straciła wyraźnie zarówno do euro jak i do dolara. Złotemu nie pomógł także wczorajszy odczyt z godz. 14:00 odnośnie bilansu płatniczego za czerwiec, figura -1182 mln euro okazała się sporo gorszym odczytem od prognozowanych -803 mln euro. W dniu dzisiejszym obserwujemy dalszą dynamiczną wyprzedaż złotego, w chwili obecnej kurs EUR/PLN testuje poziom 3,7850 i będzie zapewne zmierzał do najbliższego psychologicznego poziomu 3,80. Nie najlepiej wygląda także sytuacja na rynku USD/PLN, gdzie dolar zyskuje z godziny na godzinę i cena dotarła już do poziomu 2,7880, podczas gdy jeszcze wczorajszego poranka kurs oscylował w okolicy 2,7450.

W dniu dzisiejszym dla rynku złotego bardzo ważne będą dane z godz. 14:00 odnośnie inflacji CPI, prognozy mówią o 2,4 proc. wzroście cen, odczyt powyżej prognoz powinien umocnić krajową walutę.

Źródło: Tomasz Mączka, X-Trade Brokers Dom Maklerski
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?