Uspokojenie na rynkach

Uspokojenie na rynkach
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2008-01-25 (09:36)

Od dłuższego czasu rynek walutowy zdominowany jest przez wydarzenia na światowych giełdach. W trakcie gwałtownych wyprzedaży akcji, mimo serii bardzo złych danych z gospodarki amerykańskiej, dolar pozostawał mocny ze względu na presję na eurjpy, eurchf, gbpjpy, etc.

Zaskakująca obniżka stóp procentowych przez FED oraz oczekiwania na kolejną obniżkę na najbliższym posiedzeniu zdołały chwilowo uspokoić rynki. Giełdy bardzo silnie odbiły, rentowności obligacji wzrosły a jen i frank znalazły się pod presją. Dolar zaczął ponownie się osłabiać. W dniu dzisiejszym, z braku istotnych danych, waluty powinny poruszać się w rytm giełd. Spodziewamy się kontynuacji presji na jena, mimo ostatnich danych wskazujących, że inflacja staje się problemem również w Japonii. Dolar powinien być sprzedawany do euro m.in. ze względu na konsekwetnie neutralno-jastrzębią retorykę ECB. W takim otoczeniu złotówka powinna być dość stabilna z tendencją do powolnego osuwania się w kierunku wsparć.

EURPLN

W związku z poprawą na światowych rynkach złotówka odreagowała ostatnią przecenę. W chwili obecnej kurs eurpln znajduje się w pobliżu wsparcia przy 3,60. Ze względu na utrzymującą się ogólną atmosferą niepewności sądzimy, że kurs może pozostawać przez dłuższy czas w szerokim zakresie. Strefą wsparcia jest obecnie 3,58-3,60 gdzie powinien uaktywniać się popyt na waluty. Silnym oporem pozostaje strefa 3,65-3,67, a najbliższym 3,625-3,63. Dopiero trwała poprawa na rynkach pozwoli złotówce powrócić do trendu wzrostowego.

EURUSD

Sytuacja techniczna na EURUSD pozostaje nierozstrzygnięta w średnim terminie. EURUSD znajduje się w szerokiej konsolidacji między 1,435-1,44 a 1,49-1,495. W krótkim terminie trend jest wzrostowy i można się spodziewać przetestowania wyższych poziomów. Najbliszy opór znajduje się przy 1,48 i rynek wyraźnie wyhamował pod tym poziomem. Przebicie powyżej 1,4820 będzie sygnałem do dalszej przeceny dolara w kierunku poprzednich szczytów. Oczekiwania na kolejne agresywne posunięcia FED powinny wzmóc presję na dolara.

USDJPY

Jen znalazł się pod presją ze względu na silne odreagowanie na giełdach. Technicznie trend jest w krótkim terminie wzrostowy i spodziewamy się przetestowania poziomu 108 i dalej ewentualnie 108,60 gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego. Najbliższym wsparciem jest poziom 107. Duża zmienność na giełdach przekłada się na dużą zmienność na jenie, co utrudnia stosowanie stop lossów. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być zajmowanie pozycji opcyjnych.

GBPUSD

Funt silnie odreagował ostatnią przecenę. Funtowi pomagają nieco lepsze od oczekiwań dane z gospodarki brytyjskiej oraz spadek wartości jena. Obecnie (1,9828) GBPUSD znajduje się na istotnym oporze wynikającym z linii trendu po szczytach z listopada i grudnia. Trend krótkoterminowy jest wzrostowy, ale opór może powstrzymać dalsze istotne wzrosty dzisiaj. Widzimy możliwość przetestowania strefy 1,9850.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).
Nowe rekordy na Wall Street

Nowe rekordy na Wall Street

2024-05-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacyjny raport z USA, który został zaprezentowany wczoraj, osłabił dolara amerykańskiego oraz spowodował spadek rentowności amerykańskich obligacji i jednoczesny wzrost indeksów giełdowych, zarówno tych z Wall Street jak i Europy. W kwietniu dynamika wzrostu cen lekko spowolniła, choć nadal inflacja znajduje się powyżej celu Rezerwy Federalnej. Tak czy inaczej wzrosły „zakłady” rynku na obniżki stóp procentowych we wrześniu oraz grudniu tego roku.
Koniec wzrostu inflacji w USA?

Koniec wzrostu inflacji w USA?

2024-05-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy w tym roku nie zaskoczyły. Co ważniejsze, nie zaskoczyły odczytami w górę, co jest ważnym sygnałem dla Rezerwy Federalnej, choć jednocześnie niezmieniającym reguł gry. Inflacja w USA w dalszym ciągu pozostaje wysoko i wiele sygnałów wskazuje na to, że może ona dać o sobie jeszcze znać w tym roku. W takim razie, czy Fed powinien w dalszym ciągu szykować się do obniżek, czy wręcz przeciwnie utrzymywać status quo przez dłuższy czas, być może do końca tego roku.