Inflacja powyżej 4%, stopy powyżej 6%?

Inflacja powyżej 4%, stopy powyżej 6%?
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-01-15 (15:08)

Dane o inflacji za grudzień nie zaskoczyły - zgodnie z oczekiwaniami rynku ceny konsumenta wzrosły w relacji rocznej o 4% (dane szczegółowe wskazują iż było to niemal 4,05%). Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na tę wielkość z pewnej perspektywy na pewno daje ona do myślenia.

Jeszcze cztery miesiące temu mieliśmy bowiem inflację na poziomie 1,7% i pojawiały się nawet opinie, iż podwyżki stóp nie będą potrzebne. Ostatnie dane, ich struktura i próba oceny sytuacji w roku 2008 wskazuje, iż jest inaczej.

Wzrost cen w grudniu mógł być wyższy, gdyby nie wyhamowanie wzrostu cen w przypadku żywności. Wzrost w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe wyniósł tylko 0,3% m/m i był najniższy od czterech miesięcy. Niepokoją natomiast wzrosty cen w innych kategoriach. W ostatnim miesiącu roku drożały przede wszystkim usługi, zarówno zdrowotne jak i te mające zapewnić nam rozrywkę i wypoczynek. Świadczy to, że silny popyt ze strony gospodarstw domowych, stymulowany wzrostem wynagrodzeń oraz nowym zadłużeniem pozwala dostawcom usług na podnoszenie cen. Co ciekawe, o 0,3% m/m wzrosły również ceny w kategorii łączność – jest to pierwszy wzrost od roku.

Jeśli chodzi o inflację w pierwszym kwartale bieżącego roku decydujący efekt będzie miał wpływ podwyżek, które w tym roku mogą mieć większe znaczenie niż rok wcześniej. Wiadomo, iż niektóre podwyżki – jak w przypadku cen gazu czy energii, zostały opóźnione i mogą rzutować na inflację przez całe pierwsze półrocze. Obecnie oczekuję, iż w styczniu i lutym inflacja wyniesie 4,0-4,1% r/r, zaś w marcu obniży się do 3,8-3,9%, choć należy pamiętać, że towarzyszyć temu będzie wyższa baza roku poprzedniego niż w przypadku inflacji za grudzień.

Tradycyjnie trudniej określić, jaka inflacja czeka nas w drugiej połowie roku, gdyż duże ryzyko prognostyczne niosą zmiany cen paliw i żywności. Zakładam jednak, że wysokie ceny ropy i produktów żywnościowych, które obserwujemy na rynkach światowych nie przełożyły się jeszcze w pełni na ceny krajowe. Skłaniałbym się więc ku scenariuszowi, w którym inflacja przez cały rok pozostanie powyżej górnej granicy przedziału wahań wokół celu inflacyjnego, czyli powyżej 3,5%.

Niezależnie od tego jak dokładnie ukształtują się ceny żywności i paliw, wzrastać będzie inflacja bazowa. Inflacja netto, która jeszcze w listopadzie wynosiła tylko 1,5% r/r, w grudniu – według moich szacunków – wzrosła do 1,7% r/r, zaś w styczniu wzrośnie do 1,9% r/r. Ta tendencja wzrostowa utrzyma się w zasadzie przez cały rok i tak jak grudzień 2008 może być miesiącem kiedy CPI będzie najniższy, tak inflacja bazowa w tym miesiącu może być najwyższa i wynieść niemal 3% r/r. Razem z inflacją bazową rosnąć będą stopy procentowe i chyba wspominiane przez niektórych członków RPP 6% należy przyjąć za minimalny zasięg cyklu.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.