Czy ceny wyhamowały?

Czy ceny wyhamowały?
X-Trade Brokers Daily
Data dodania: 2008-01-15 (09:32)

Pierwszy odczyt danych, który rozpoczyna w tym tygodniu maraton wskaźników inflacji nie wypadł obiecująco. Ceny producenta w Wielkiej Brytanii – bo o tym wskaźniku mowa, wzrosły w grudniu zgodnie z oczekiwaniami o 0,5% m/m, jednak uwzględniając listopadową korektę wzrost cen wyniósł aż 5% w skali roku, czyli więcej niż oczekiwał rynek.

Dziś podane będą w tym kraju ceny konsumenta, co może przesądzić o perspektywie (lub jej braku) na kolejne obniżki stóp przez Bank Anglii – rynek oczekuje wzrostu cen o 0,5% m/m w ostatnim miesiącu minionego roku. Dla rynków finansowych kluczowymi będą jednak dane o cenach producenta w USA. Rynek oczekuje, że po szokującym wzroście w listopadzie (o 3,2% m/m), w grudniu ceny wzrastały jednie o 0,2% m/m, co przełożyłoby się na spadek rocznej dynamiki do 7,1%. Dodatkowo w USA podane zostaną dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Inwestorzy oczekują, iż w grudniu nie zmieniła się ona w relacji do listopada (po wyeliminowaniu wahań sezonowych), kiedy wzrosła o 1,2% m/m.

Dane o inflacji podane zostaną również w Polsce. Oczekujemy, iż w grudniu roczny wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł do 4,1% r/r z 3,6% r/r w listopadzie. Scenariusz ten zakłada czwarty kolejny miesiąc dość wyraźnego wzrostu cen żywności i powolnego przekładania się presji inflacyjnej na inne kategorie, choć tym razem założony został nieznaczny spadek cen paliw, na co wskazywały dane ze stacji benzynowych.

Waluty – Blisko rekordów

Zaczęło się od prognoz kilku największych banków odnośnie tego, że na koniec wakacji w tym roku główna stopa Fed będzie nie wyższa niż 3%. Słabe dane i wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke, niejako potwierdziły te oczekiwania co sprowokowało kolejną falę wyprzedaży dolara. Falę, która zbliżyła nas już do listopadowych rekordów. Wczoraj kurs EURUSD przełamał poziom 1,49 dochodząc do 1,4907. Jeszcze bliżej rekordowego poziomu znalazł się frank. Kurs USDCHF obniżył się do 1,0890, zaledwie 2 pipsy powyżej szczytu z końca listopada 2007. Umacniał się też jen. USDJPY z poziomu 108,90 obniżył się do 107,36. W drugiej części dnia dolarowi pomogła poprawa sentymentu na giełdzie wynikająca ze znacznie lepszych od oczekiwanych wyników spółki IBM. Dolar zyskiwał przede wszystkim wobec jena, w pewnym momencie kurs USDJPY dochodził już do poziomu 108,30. Frank i euro traciły bardzo nieznacznie.

Na tej sytuacji w dalszym ciągu zyskuje złoty, który mimo wzrostu EURUSD nie stracił wobec euro, a już na otwarciu zyskał niemal 2 grosze wobec dolara. W dalszej części sesji notowaliśmy dalsze umocnienie, z kulminacją pod koniec sesji, kiedy kurs USDPLN wyraźnie spadł poniżej poziomu 2,40 dochodząc do poziomu 2,3930. Kurs EURPLN obniżył się do poziomu 3,5650. Złotemu pomaga niewątpliwie odmienna perspektywa stóp procentowych niż na rynkach bazowych. Dziś oprócz sytuacji na EURUSD na polską walutę wpływ będą miały także dane dotyczące inflacji.

Surowce – Zwrot w notowaniach ropy

Po prawie dwóch tygodniach spadków, wczoraj ponownie wzrastały ceny ropy, na co wskazywało już wcześniej 61,8% zniesienie wcześniejszej fali wzrostowej, wyznaczające dość mocne wsparcie. W rezultacie ceny „czarnego złota” wzrosły o ok. 2% z poziomu 91 USD do 92,78 USD za baryłkę typu Brent. Notowaniom ropy z pewnością pomogła poprawa sentymentu na rynkach akcji, która może mieć w najbliższym czasie kluczowe znaczenie dla rozwoju sytuacji w przypadku tego surowca.

Kolejne rekordy odnotowały złoto i platyna i miało to miejsce w pierwszej części dnia kiedy kurs EURUSD przekroczył poziom 1,49. Cena uncji złota wzrosła do poziomu 913,95 USD, zaś uncji platyny do niemal 1590 USD. W dalszej części dnia, nieznaczne umocnienie dolara przyniosło uspokojenie na tych rynkach. W najbliższym czasie notowania kruszców, podobnie jak dolara, zależeć będą od danych o inflacji. Jednak - wbrew niektórym opiniom, mówiącym iż kruszce są zabezpieczeniem przed inflacją – wyższa inflacja oznaczałaby na tych rynkach korektę cen.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.