Impulsy z USA zdecydują o losach GPW

Impulsy z USA zdecydują o losach GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-15 (09:31)

Poniedziałkowa sesja na GPW, zakończona spadkiem indeksu WIG20 o 0,86 proc., WIG o 1,5 proc., a mWIG40 o 2,18 proc., w sytuacji gdy na czołowych parkietach europejskich oraz na Wall Street utrzymywały się dobre nastroje, mogła mocno rozczarować.

Wskazuje ona bowiem na dużą słabość rodzimego rynku. Słabość, która ma tylko jedno, logiczne uzasadnienie. W dalszym ciągu stroną podażową są fundusze inwestycyjne, zmuszone do wyprzedaży akcji, przez klientów umarzających jednostki.

Jednostronna aktywność funduszy sprawia, że utrudnione jest prognozowanie otwarcia wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie, w sytuacji gdy obserwowana wczoraj poprawa klimatu inwestycyjnego w Europie i USA, mogłaby prowokować wzrosty. Nawet pomimo nienajlepszej dzisiejszej sesji na azjatyckich parkietach (Nikkei -1,6 proc.; Hang Seng -1,3 proc.).

O tym jednak, jak dzisiejsza sesja zakończy się na GPW, nie będą już decydowały fundusze, ale impulsy płynące z USA.

Publikowany dziś raport o inflacji PPI w grudniu, który zostanie uzupełniony danymi o sprzedaży detalicznej oraz publikacją w czasie sesji, zapewne słabych, wyników kwartalnych Citigroup, może wyznaczyć kierunek indeksom na Wall Street przynajmniej na najbliższy tydzień. A co się z tym wiąże, może również stać się impulsem dla większości indeksów na świecie,.

Rynek szacuje, że w grudniu inflacja PPI w USA wzrośnie o 0,2 proc. w relacji miesięcznej i 7,4 proc. w relacji rocznej, po tym gdy w listopadzie wzrost wyniósł odpowiednio 3,2 proc. i 7,2 proc. Wzrost inflacji bazowej PPI szacuje się natomiast na poziomie 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 2 proc. rok do roku, wobec odpowiednio 0,4 proc. i 2 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja PPI nie jest tak istotna jak jutrzejsze dane o inflacji CPI, które w sposób bezpośredni mają wpływ na oczekiwania odnośnie przyszłych kroków Fed. Dzisiejsze dane mogą jednak zostać potraktowane jako zapowiedź tego, co jutro „pokaże” CPI (prognoza: 0,2 proc. m/m i 4,1 proc. r/r).

Dlatego też wyraźnie wyższe od oczekiwań dane, postawią pod dużym znakiem zapytania możliwość obniżki stóp procentowych przez Fed o 50 punktów bazowych na styczniowym posiedzeniu i dalszych obniżek w przyszłości, tym samym stanowiąc istotny impuls podażowy dla światowych rynków akcji.

Ten impuls będzie tym większy, jeżeli dodatkowo zostanie on wzmocniony słabszymi od prognoz danymi o grudniowej sprzedaży detalicznej w USA (prognoza: 0,1 proc. m/m).

Dane w odwrotnej konfiguracji, czyli niższe od prognoz odczyty PPI i wyższa sprzedaż, będą natomiast poważną przesłanką do oczekiwania przedłużenia korekty na amerykańskim rynku akcji, co musiałoby również sprowokować podobną korektę w Warszawie.

We wtorek zostaną opublikowane również grudniowe dane o inflacji CPI w Polsce. Historycznie raport ten nie ma silnego i bezpośredniego przełożenia na rynek akcji w Warszawie. Może jednak stanowić czynnik uzupełniający inne impulsy.

Rynek prognozuje, że roczny wskaźnik CPI wzrośnie w grudniu z 3,6 proc. do 4 proc. Takie dane są już w cenach. Wyższa inflacja, jako że może zwiększać oczekiwania na silniejsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, będzie szkodzić akcjom.

Niższa inflacja, zwłaszcza gdyby była wyraźnie niższa od prognoz, będzie zachęcać do zakupów. W obu jednak przypadkach impuls płynąc z tych danych, będzie uzupełniał inne impulsy, a nie kreowały nowe trendy.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?