Impulsy z USA zdecydują o losach GPW

Impulsy z USA zdecydują o losach GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-15 (09:31)

Poniedziałkowa sesja na GPW, zakończona spadkiem indeksu WIG20 o 0,86 proc., WIG o 1,5 proc., a mWIG40 o 2,18 proc., w sytuacji gdy na czołowych parkietach europejskich oraz na Wall Street utrzymywały się dobre nastroje, mogła mocno rozczarować.

Wskazuje ona bowiem na dużą słabość rodzimego rynku. Słabość, która ma tylko jedno, logiczne uzasadnienie. W dalszym ciągu stroną podażową są fundusze inwestycyjne, zmuszone do wyprzedaży akcji, przez klientów umarzających jednostki.

Jednostronna aktywność funduszy sprawia, że utrudnione jest prognozowanie otwarcia wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie, w sytuacji gdy obserwowana wczoraj poprawa klimatu inwestycyjnego w Europie i USA, mogłaby prowokować wzrosty. Nawet pomimo nienajlepszej dzisiejszej sesji na azjatyckich parkietach (Nikkei -1,6 proc.; Hang Seng -1,3 proc.).

O tym jednak, jak dzisiejsza sesja zakończy się na GPW, nie będą już decydowały fundusze, ale impulsy płynące z USA.

Publikowany dziś raport o inflacji PPI w grudniu, który zostanie uzupełniony danymi o sprzedaży detalicznej oraz publikacją w czasie sesji, zapewne słabych, wyników kwartalnych Citigroup, może wyznaczyć kierunek indeksom na Wall Street przynajmniej na najbliższy tydzień. A co się z tym wiąże, może również stać się impulsem dla większości indeksów na świecie,.

Rynek szacuje, że w grudniu inflacja PPI w USA wzrośnie o 0,2 proc. w relacji miesięcznej i 7,4 proc. w relacji rocznej, po tym gdy w listopadzie wzrost wyniósł odpowiednio 3,2 proc. i 7,2 proc. Wzrost inflacji bazowej PPI szacuje się natomiast na poziomie 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i 2 proc. rok do roku, wobec odpowiednio 0,4 proc. i 2 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja PPI nie jest tak istotna jak jutrzejsze dane o inflacji CPI, które w sposób bezpośredni mają wpływ na oczekiwania odnośnie przyszłych kroków Fed. Dzisiejsze dane mogą jednak zostać potraktowane jako zapowiedź tego, co jutro „pokaże” CPI (prognoza: 0,2 proc. m/m i 4,1 proc. r/r).

Dlatego też wyraźnie wyższe od oczekiwań dane, postawią pod dużym znakiem zapytania możliwość obniżki stóp procentowych przez Fed o 50 punktów bazowych na styczniowym posiedzeniu i dalszych obniżek w przyszłości, tym samym stanowiąc istotny impuls podażowy dla światowych rynków akcji.

Ten impuls będzie tym większy, jeżeli dodatkowo zostanie on wzmocniony słabszymi od prognoz danymi o grudniowej sprzedaży detalicznej w USA (prognoza: 0,1 proc. m/m).

Dane w odwrotnej konfiguracji, czyli niższe od prognoz odczyty PPI i wyższa sprzedaż, będą natomiast poważną przesłanką do oczekiwania przedłużenia korekty na amerykańskim rynku akcji, co musiałoby również sprowokować podobną korektę w Warszawie.

We wtorek zostaną opublikowane również grudniowe dane o inflacji CPI w Polsce. Historycznie raport ten nie ma silnego i bezpośredniego przełożenia na rynek akcji w Warszawie. Może jednak stanowić czynnik uzupełniający inne impulsy.

Rynek prognozuje, że roczny wskaźnik CPI wzrośnie w grudniu z 3,6 proc. do 4 proc. Takie dane są już w cenach. Wyższa inflacja, jako że może zwiększać oczekiwania na silniejsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, będzie szkodzić akcjom.

Niższa inflacja, zwłaszcza gdyby była wyraźnie niższa od prognoz, będzie zachęcać do zakupów. W obu jednak przypadkach impuls płynąc z tych danych, będzie uzupełniał inne impulsy, a nie kreowały nowe trendy.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.