Sytuacja na GPW zła, ale w poniedziałek możliwe odbicie

Sytuacja na GPW zła, ale w poniedziałek możliwe odbicie
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-14 (09:40)

Tydzień na warszawskiej giełdzie ma szanse rozpocząć się od odbicia. Wyprzedany rynek, na który nie docierają nowe podażowe impulsy, może w poniedziałek, po niższym otwarciu, prowokować nieśmiałe kupno przecenionych w ostatnich dniach akcji. Zwłaszcza, że publikowane dziś raport makroekonomiczne nie tworzą szczególnie dużego zagrożenia dla ewentualnego odbicia.

Losy całego giełdowego tygodnia, zarówno na GPW, jak i na innych światowych parkietach, prawdopodobnie rozstrzygną się we wtorek i środę, kiedy zostaną opublikowane dane o grudniowej inflacji w USA. Wówczas też zostanie zweryfikowana teza, o agresywnych obniżkach stóp procentowych przez Fed.

Jej zaprzeczenie, będzie kolejnym ciosem dla rynków akcji na świecie. Potwierdzenie natomiast, jeżeli tylko zostanie ono skorelowane z popytowymi doniesieniami z amerykańskich spółek, publikujących wyniki kwartalne (to warunek konieczny), może być źródłem kilkudniowego odbicie na warszawskiej giełdzie.

Ostatni tydzień, nie zapisze się dobrze w pamięci inwestorów, Indeks WIG20, który zakończył go na poziomie 3210,63 pkt., stracił w sumie 5,5 proc. Prawdopodobnie tylko niewielkim pocieszeniem może być fakt, że bywały gorsze tygodnie.

Taki tydzień miał miejsce w połowie maja 2006 roku, gdy w ciągu 5 dni indeks dużych spółek stracił 8,1 proc. Wówczas była to największa tygodniowa przeceną od końca 2001 roku. W dotychczasowej historii warszawskiej giełdy, większe tygodniowe spadki występowały 33 razy, na przestrzeni ponad 860 tygodni. Największe ich nagromadzenie było w czasie załamania w 1994 roku. Od marca do czerwca 1994 roku, aż osiem z czternastu tygodni kończyło się przeceną większą niż 8,1%. Wtedy największy tygodniowy spadek wyniósł 25,5%.

Silne spadki na GPW z ostatniego tygodnia w sposób naturalny prowadzą do dalszego pogorszenia sytuacji technicznej na wykresach głównych indeksów. Wymowne jest zwłaszcza przełamanie kilkuletniej linii hossy przez WIG. To, jak i inne, równie silne sygnały sprzedaży wygenerowane w ostatnich tygodniach, nie wróżą najlepiej rynkowi akcji.

Skrajny pesymizm jest jednak też nieuzasadniony. Życie uczy, że im bardziej dynamiczna fala wyprzedaży, tym szybciej się kończy. Dlatego już teraz można postawić prognozę, że kolejny tydzień podobnej wyprzedaży na GPW, może być tym ostatnim. Zwłaszcza, jeżeli wzorem sierpnia 2007 roku, wyprzedaż przyjmie paniczny charakter.

Panika to jeden z pewniejszych sygnałów zapowiadających prawdopodobny koniec przeceny. Oczywiście w ramach aktualnego impulsu spadkowego. Nie da się bowiem wykluczyć, że po miesiącu lub dwóch korekty, rynek wróci do trendu spadkowego.

Znacznie bardziej wyniszczający dla giełdy byłby scenariusz powolnej i systematycznej wyprzedaży, często przerywanej korektami. Taki trend spadkowy mógłby trwać miesiące, prowadząc do skrajnego zniechęcenia inwestorów.

Obecnie nic nie wskazuje na powolne i wyczerpujące spadki. Jeżeli przyjąć, że w dużej mierze stroną podażową są fundusze, zmuszone umorzeniami jednostek do sprzedaży akcji, to dynamiczne spadki, wywołane kumulacją umorzeń, wydają się bardziej prawdopodobne.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?