Rynek (znów) zignorował dane

Rynek (znów) zignorował dane
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-05-16 (10:00)

Opublikowane wczoraj dane z amerykańskiej gospodarki rozczarowały. Nie znalazło to jednak przełożenia na rynki, gdzie obserwowaliśmy umacniającego się dolara oraz rosnące ceny akcji. Rynek nie zareagował też na lepsze dane z Japonii, mimo iż mogą one teoretycznie ograniczyć nieco zapędy BoJ.

Jeśli chodzi o dane z USA, to jednak dzisiejsze publikacje będą bardziej istotne, szczególnie w kontekście oceny polityki pieniężnej.

Produkcja, NY Fed w dół, rynek nie reaguje

Rozczarowaniem okazały się nie tylko dane o PKB w strefie euro (o czym pisaliśmy już wczoraj po publikacjach z Francji i Niemiec, okazało się, iż również we Włoszech, -0,5% q/q, trudno mówić o perspektywach na ożywienie), ale także USA. Produkcja była w kwietniu o 0,5% w relacji do marca, w wyniku roczna dynamika spadła poniżej 2% i była na poziomie zbliżonym do stycznia, kiedy to z kolei była najniższa od lutego 2010. Do tego, dane z rejonu Nowego Jorku sugerują, iż w maju nie jest lepiej. Wskaźnik nowojorskiego Fed obniżył się trzeci miesiąc z rzędu, osiągając poziom -1,4 pkt. Sytuacja w USA jest wciąż znacznie lepsza niż w Europe, ale jest jasnym, iż nie możemy mówić o specjalnie szybkim wzroście.

Dane powinny być odebrane jako negatywne dla rynków akcji i dolara. Jest to bowiem kolejny sygnał, iż wzrost w USA w drugim kwartale spowolnił (negatywne dla cen akcji). Może też być argumentem dla gołębi w Fed, aby odsunąć ograniczanie QE3 (negatywne dla USD). Z tego punktu widzenia jednak to dzisiejsze dane będą miały większe znaczenie. Przed nami tygodniowe dane z rynku pracy (ostatnia publikacja pokazała najniższą od 5 lat liczbę wniosków o zasiłek) oraz dane o inflacji za kwiecień. Inflacja w ostatnim czasie spada, co część gołębi będzie chciała wykorzystać do obrony QE. Warto jednak podkreślić, iż jak na razie spadek inflacji wynika z niższych cen energii, inflacja bazowa zaś pozostaje w okolicach 2%.

PKB Japonii ostro w górę

Dane o wzroście w Japonii są dość zmienne i to może być argument za powściągliwością w wyciąganiu wniosków z dzisiejszej publikacji. Z tym zastrzeżeniem trudno jednak nie odnotować, iż wzrost na poziomie 0,9% q/q jest imponujący (w poprzednim kwartale wyniósł on 0,3%, konsensus zakładał 0,7%). Słaby jen z pewnością nie zaszkodził w osiągnięciu takiego rezultatu i można być niemal pewnym, iż krótkoterminowe efekty polityki BoJ będą dla Japonii pozytywne (w konsekwencji słabej waluty Japonia odbierze po prostu część wzrostu innym eksporterom). Zasadniczym pytaniem jest, czy uda się wygenerować wzrost w dłuższym terminie, ale nie odpowiemy na nie przez być może kilka kolejnych lat, dlatego też inwestorzy nie zaprzątają sobie tym głowy. Dane powinny być pozytywnie odebrane przez jena. Oznaczają one, iż a) Bank Japonii może zaprzestać dalszego zwiększania ekspansji oraz b) japońscy inwestorzy mogą transferować środki do kraju, inwestując je na lokalnym rynku akcji (co zresztą od początku roku robią). Reakcja na parze USDJPY była jednak bardzo krótkotrwała i notowania nadal pozostają powyżej poziomu 102, nie sygnalizując zamiaru jakiejkolwiek korekty.

Inflacja w Polsce na poziomie 0,8% przez dłuższą zimę

Inflacja w kwietniu wyniosła w Polsce 0,8%, zgodnie z naszą prognozą i nieco powyżej oczekiwań rynku. Wyższa inflacja to efekt długiej zimy, w wyniku której przesunięto wprowadzanie wiosennych kolekcji w sklepach i dopiero w kwietniu odnotowaliśmy większe wzrosty cen odzieży i obuwia. Co ciekawe, dane pokazały bardzo niewielki wzrost cen żywności, mimo iż takowy był odnotowywany na targowiskach. Spadkowi inflacji pomagały niższe ceny paliw, choć naszym zdaniem, w kwietniu w inflacji odwzorowanie znalazła tylko część obserwowanego na stacjach spadku, a to przełoży się kolejny spadek w maju. W efekcie inflacja za maj ma szansę być jeszcze niższa i prawdopodobnie najniższa w tym roku. Dane nie zmieniają istotnie perspektyw dla kolejnych ruchów RPP. Obniżka w czerwcu cały czas jest możliwa i zapewne zależeć będzie od kolejnych danych – produkcji i sprzedaży za kwiecień, a także europejskich wskaźników PMI.

Na wykresach:

WIG20 (kontrakt), D1 – kontrakt na WIG20 dotarł do kluczowej strefy oporu wyznaczonej przez poziomy 2391 i 2417 pkt., a także przez górne ograniczenie formacji klina rozszerzającego się, w ramach której obserwowaliśmy tegoroczny trend spadkowy; rozpoczęte pod koniec kwietnia wzrosty stanowią największy ruch w tym kierunku w tym roku i to dobry sygnał dla byków; powinny one być wspierane także przez rynki globalne, gdzie ciągle panują świetne nastroje, choć w nieco dłuższej perspektywie jest to bardziej zagrożeniem (wzrosty w USA i Europie mają coraz mniej wspólnego z fundamentami); gdyby kontrakt pokonał obecny opór wzrosty mogłyby dotrzeć powyżej poziomu 2500 pkt.; na razie jednak strefa powinna być postrzegana bardziej jako miejsce, w którym na rynek wracać mogą sprzedający

AUDUSD, D1 – o wyjściu dołem z wielomiesięcznej konsolidacji na parze AUDUSD pisaliśmy w ubiegły piątek, wskazując, iż najpewniej oznacza to perspektywę spadku przynajmniej do 0,97214; od tego czasu sprzedający rzeczywiście zdecydowanie dominowali na AU i opisywane wsparcie jest już całkiem blisko; warto jednak odnotować, iż docelowy zasięg wybicia znajduje się pomiędzy 0,958 a 0,972; jeśli nie dojdzie do większych spadków na rynkach akcji, para AUDUSD może wykorzystać tę strefę jako wsparcie

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku: