AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?
Poradnik konsumenta
Data dodania: 2024-01-24 (10:30)

Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?

Obecne zastosowania AI w bankowości

Sztuczna inteligencja nie zawsze musi być tak „oczywista” i wyeksponowana, jak w ChatGPT. Czasem odpowiednie algorytmy są wręcz schowane przed wzrokiem użytkowników, a ich rolą jest dyskretne działanie w tle, np. podczas weryfikacji logowania czy analizowania nawyków konsumenckich.

Innym, dość oczywistym przykładem zastosowania AI w sektorze usług bankowych, jest tworzenie inteligentnych asystentów – zarówno tych, którzy komunikują się z klientami z poziomu komunikatora dostępnego w aplikacji, jak i chatbotów działających na infolinii.

To rozwiązanie, które wykorzystuje uczenie maszynowe, a jego prawidłowe wdrożenie skraca też czas niezbędny do połączenia z konsultantem, który odpowie na nurtujące Cię pytania lub np. szerzej omówi warunki kredytu albo leasingu dla firm.

Ocena ryzyka, scoring i automatyzacja

Na rynku można już znaleźć takie usługi, jak np. ZestFinance – to wyspecjalizowany software, który wykorzystuje algorytmy SI w analizowaniu zdolności kredytowej. Zastanawiasz się, dlaczego po zalogowaniu do aplikacji bank proponuje Ci konkretną kwotę pożyczki, np. 44 tysiące złotych, a nie 80 czy 100 tysięcy?

To np. właśnie dzięki sztucznej inteligencji, która skalkulowała, że Twoje obecne przychody i miesięczne wydatki pozwolą Ci łatwo spłacić dokładnie taką kwotę. Banki działające w Polsce potrafią też poszerzyć taką analizę np. o dane z BIK-u, by jeszcze dokładniej sprawdzić Twoją historię i oszacować prawdopodobieństwo, że spłacisz proponowane zobowiązanie w terminie.

Świetny przykład wdrożenia AI w bankowości, to automatyzacja rutynowych, powtarzalnych zadań (RPA). Dzięki niej można szybko zarządzać dokumentacją klientów i zaoszczędzić czas. Znacznie przyspiesza to np.:
• weryfikację tożsamości klientów,
• analizowanie historii konta,
• zarządzanie dokumentacją firm i przedsiębiorstw.

Instytucje bankowe już dziś starają się personalizować oferty pod oczekiwania poszczególnych grup docelowych. Pomagają w tym narzędzia korzystające z AI, np. Crayon’s MAYA czy Strands. Wybrane instytucje rozwijają też swoje własne aplikacje tego typu. Późniejszą pracę z danymi można zautomatyzować, korzystając z promptów, czyli odpowiednio napisanych poleceń, jakie wydaje się sztucznej inteligencji. Sporo użytecznych informacji na ten temat znajdziesz na stronie firmove.pl.

W jakim kierunku może ewoluować przyszłość AI w bankowości?

Dalsza integracja sztucznej inteligencji z aplikacjami, które można pobrać na urządzenia mobilne lub z interfejsem webowym (dostępnym po zalogowaniu z poziomu komputera PC) jest już w zasadzie przesądzona. Rozwój uczenia maszynowego, rosnąca moc obliczeniowa oraz coraz lepsze „rozumienie” ludzkich zachowań przez AI otwierają zupełnie nowe możliwości.

Instytucje bankowe będą mogły szybciej oszacować realne potrzeby klientów oraz dokładniej personalizować oferty, dzięki czemu będą mogły zwielokrotnić swoje zyski. Wartością dodaną – z której skorzystają zarówno banki, jak i ich klienci – będzie też znaczący wzrost poziomu bezpieczeństwa transakcji.

Po stronie atutów tej technologii trzeba wskazać też na możliwość szybkiego łączenia ze sobą wielu różnych produktów i usług, które do tej pory wymagały współpracy pracowników banku z wielu różnych działów. AI zoptymalizuje ich działania i przejmie część obowiązków. Dzięki temu pracownicy będą mogli skupić się na swoich kluczowych zadaniach oraz zyskają jeszcze więcej czasu, który będą mogli poświęcić na obsługę kluczowych klientów.

Źródło: Poradnik konsumenta
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.