Dzień funta

Dzień funta
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2019-01-15 (12:15)

Kluczowe informacje z rynków: USA / CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE / PAKIET STYMULACYJNY: Donald Trump wyraził nadzieję, że USA „będą w stanie dojść do porozumienia z Chinami”. Tymczasem pojawiają się kolejne informacje sugerujące, że chińskie władze przygotowują bardziej znaczący pakiet stymulacyjny – zdaniem tamtejszego resortu finansów cięcia podatków mogą być większe.

„Planiści” z NDRC dodali, że polityka monetarna i fiskalna powinna być dobrze dopasowana do cykliczności gospodarki.Z kolei przedstawiciel Ludowego Banku Centralnego przyznał, że celem jest zapewnienie adekwatnego poziomu płynności na rynku – był to komentarz do wchodzącej dzisiaj w życie obniżki stopy rezerw obowiązkowych (RRR) dla banków. Jednocześnie zapewniono, że priorytetem pozostanie stabilizacja kursu juana.

USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Donald Trump ma spotkać się dzisiaj po raz kolejny z przedstawicielami Kongresu, chociaż nie podano z kim konkretnie. Prasa spekuluje, że Biały Dom liczy na „zmiękczenie” postawy bardziej umiarkowanego skrzydła Demokratów, oraz plotkuje na temat budującego się ponadpartyjnego obozu Senatorów, którzy chcą kompromisu w celu zakończenia częściowego paraliżu instytucji państwowych (Washington Post).

USA / FED: Wiceprezes FED Richard Clarida stwierdził w wywiadzie dla Fox Business, że gospodarka pozostaje w dobrej kondycji, ale FED powinien pozostać „bardzo ostrożny” w tym roku.

WIELKA BRYTANIA / BREXIT: The Sun poinformował o telefonicznej rozmowie premier May z niemiecką kanclerz Merkel, która miała rzekomo przedstawić nowe „koncesje” w temacie tzw. backstopu dla Irlandii Północnej, gdyby dzisiejsze głosowanie (po godz. 20:00) nad porozumieniem ws. Brexitu w Izbie Gmin było przegrane . Te informacje zostały później zdementowane przez rzecznika niemieckiego rządu. Implikowana krótkoterminowa zmienność overnight dla funta skoczyła dziś do najwyższego poziomu od wyborów parlamentarnych w czerwcu 2017 r.

NIEMCY / POLITYKA / DANE: Bloomberg podał wczoraj powołując się na anonimowe źródło w CDU, że partia liczy się z tym, że jeszcze w tym roku może dojść do rozpisania przedterminowych wyborów, jeżeli dojdzie do rozpadu tzw. GroKo (Wielkiej Koalicji) CDU/CSU-SPD. Testem dla socjaldemokratów mają być wybory do Parlamentu Europejskiego, oraz w lokalne w Bremie – to wszystko zaplanowane jest na maj. Niewykluczony jest też scenariusz w którym CDU/CSU pozostanie jako rząd mniejszościowy. Osią sporu pomiędzy CDU, a SPD zaczyna być też kwestia obniżki podatków w kontekście widocznego spowolnienia gospodarki. Według opublikowanych dzisiaj o godz. 10:00 danych, dynamika PKB w 2018 r. była najmniejsza od 5 lat (1,5 proc.), chociaż dane były zgodne z szacunkami analityków. Eksport wzrósł o 2,4 proc. r/r, a import o 3,4 proc. r/r.

Opinia: Trzeba przyznać, że Chińczycy nauczyli się jak należy komunikować się z rynkami finansowymi. Po tym jak wczoraj rano inwestorzy martwili się słabymi danymi nt. grudniowego bilansu handlowego i zaczynała przebijać pewna „bezsilność”, gdyż ostatnie rozmowy handlowe z USA w sumie nie przyniosły (oficjalnie) żadnych konkretów poza zapewnieniami o woli ich kontynuacji, dzisiaj zapodano „mocną pigułkę” pozytywnych informacji. Ale… nie zmieniło to za bardzo faktu, że dolar na wielu relacjach nadal kontynuuje zapoczątkowane wczoraj odbicie. Zdaje się, że inwestorzy myślą tak – dobrze, że Chiny chcą stymulować gospodarkę, gdyż to zmniejszy ryzyko jej „twardego lądowania”, ale to dopiero wyraźna odwilż w relacjach handlowych z USA jest tzw. game-changer dla obecnej sytuacji. W tym kontekście komentarz Trumpa brzmi nieźle, ale to wciąż zbyt mało.

Dobrze to widać po kursie euro, który nadal się osuwa. Inwestorzy spoglądają na Niemcy, gdzie wzrost gospodarczy w ubiegłym roku był najsłabszy od 5 lat, a według spekulacji relacje w Wielkiej Koalicji (CDU/CSU-SPD) są coraz trudniejsze. Słaby rząd na trudne czasy? Nie brzmi to dobrze.
Dzisiaj kluczowym tematem będzie oczywiście głosowanie nad porozumieniem ws. Brexitu, które może rozpocząć się po godz. 20:00. W oczekiwaniu na te informacje funt od piątku pozycjonuje się wysoko, gdyż inwestorzy zdają się już kalkulować, że przegrane głosowanie nie będzie większym dramatem (gdyż wiadomo o tym od co najmniej 1,5 miesiąca), a politycy zrobią wszystko, aby uniknąć chaotycznego Brexitu po 29 marca. Tyle, że to w jaki sposób zostanie to osiągnięte nie jest wcale takie proste i być może inwestorzy na rynku funta patrzą obecnie przez nazbyt „różowe” okulary w krótkim terminie. Co się teraz liczy? Na pewno liczba głosów, jaka będzie przeciw porozumieniu. Mniej, niż 100 może pozwolić May na próbę wynegocjowania kolejnych „zapewnień” ze strony Unii Europejskiej, chociaż ta na razie zarzeka się, że wszystko zostało już ustalone. Prasa spekuluje jednak o licznie bliższej 150, a być może nawet ponad 200, co wydaje się być najbardziej realne. W takiej sytuacji May będzie miała 3 dni na przedstawienie planu „B” – czy poprosi o wniosek o przesunięcie, lub odwołanie Brexitu, skoro sama twierdziła jeszcze wczoraj, że nie popiera tego „niedemokratycznego” rozwiązania? Być może, zatem „umyje” ręce i przerzuci problem na parlament, który teraz będzie musiał przejąć inicjatywę (sam się tego przecież domagał). Wniosek o przesunięcie w czasie Brexitu np. o 3 miesiące nie będzie taki prosty, gdyż wymaga uzasadnienia i zgody ze strony Unii Europejskiej – a takowe trudno będzie znaleźć. Pozostanie, zatem użycie Art. 50 TL i „zatrzymanie” procesu Brexitu, co teoretycznie może oznaczać i powrót do tego procesu, ale i też dążenie do jego odrzucenia – jeżeli zapadnie decyzja o przeprowadzeniu drugiego referendum, co nie jest wykluczone patrząc na sondaże wskazujące przewagę zwolenników opcji pozostania w UE. Teoretycznie, są to dobre informacje dla funta, ale… do poparcia tego scenariusza w parlamencie potrzebne będą głosy polityków rządzącej Partii Konserwatywnej, gdyż opozycja (Partia Pracy, Szkocka Partia Narodowa, Liberalni Demokraci i DUP) ma zbyt mało głosów.

Teoretycznie poparcia powinna udzielić frakcja pro-europejska w PK, ale problemem jest przyjęta w ostatnich dniach taktyka Jeremy’ego Corbyna (lidera laburzystów), która może być nawet trudna do akceptacji dla reszty opozycji. Otóż to Partia Pracy próbuje na Brexicie zbić polityczny kapitał, proponując najpierw głosowanie nad wotum zaufania dla rządu May, potem nad ustawą o przedterminowych wyborach, a na końcu zajęciem się tematami Brexitu. Taktyka jest policzona na polityczne rozbicie Partii Konserwatywnej od środka, a ta może zostać na lata strącona w „polityczny niebyt”. To pokazuje, że niezależnie od tego która opcja zostanie wybrana, torysów może czekać „polityczne samobójstwo” – chaotyczny Brexit, lub przedterminowe wybory. Tu nie ma prostych rozwiązań i na rynku funta możemy być tym samym świadkami ciekawych zwrotów akcji w krótkim terminie.

Spójrzmy na wykresy. Najpierw EURUSD. Zejście poniżej poziomu 1,1450 wygląda na wyraźne, co powoduje, że rośnie prawdopodobieństwo realizacji scenariusza zejścia nawet w dolne ograniczenie kanału wzrostowego przy 1,1340 w ciągu kolejnych, kilkunastu dni.

Drugi wykres to GBPUSD, który dzisiaj wieczorem będzie przyciągać największą uwagę. Dwie dzienne świece doji pokazują, że rynek nie jest zdecydowany. Rynek jest po zwyżkach z ostatnich dni, a rejon 1,2935-55 to już dawne, ale nadal istotne opory. Tym samym w krótkim terminie większe prawdopodobieństwo zdaje się tkwić w korekcie spadkowej, która może być też gwałtowna. Teoretycznie ważnym wsparciem jest rejon 1,28, ale czy wytrzyma? Jego złamanie będzie sygnałem, że w grze mogą znaleźć nawet kluczowe okolice 1,2660. Teoretycznie sensownie może wyglądać strategia „podkupowania dołków” po dużym ruchu, ale czy będzie ona praktycznym rozwiązaniem na kolejne? Na to nie ma łatwej odpowiedzi, biorąc pod uwagę dużą komplikację tematu Brexitu (patrz akapit powyżej dotyczący relacji politycznych).

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Obniżki w USA oddalają się

Obniżki w USA oddalają się

09:49 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajszy raport PKB w USA był tym, czego Rezerwa Federalna nie chciała zobaczyć. Niższy wzrost gospodarczy oraz wyraźnie inflacyjne dane. Raport ten doprowadził do wyraźnego spadku oczekiwań na obniżki stóp procentowych w tym roku i dzisiejszy raport o miesięcznej inflacji PCE może teoretycznie doprowadzić do tego, że Powell będzie zmuszony w przyszłym tygodniu do przeprowadzenia „jastrzębiego” pivotu. PKB w USA wzrósł za I kwartał 2024 roku na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym. To znacznie poniżej oczekiwanego poziomu 2,4% oraz poniżej poziomu z IV kwartału 2023 roku na poziomie 3,4%.
Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.