Waluty w kontekście PMI

Punkty programu: Dziś główne punkty programu to odczyty indeksów PMI dla sektora usług różnych państw. Za nami już publikacja dla Indii, wypadła nieźle: 52,2 pkt. Następne odczyty będą napływać: o 9:15 (Hiszpania), 9:45 (Włochy), 9:50 (Francja), 9:55 (Niemcy), 10:00 (Strefa Euro) oraz o 10:30 (Wielka Brytania). Tyle, jeśli chodzi o Europę: ponieważ o 15:45 opublikowany zostanie jeszcze PMI dla usług w USA. O 16:00 ujrzymy indeks ISM dla tego samego sektora w Stanach.
Eurodolar krąży przy 1,1430-35. Na razie wahania są wąskie. 31 stycznia mieliśmy wybicie do 1,1510-15, potem euro straciło trochę na wartości, zyskał zatem dolar. Warto dodać, że odbyło się spotkanie Trumpa, prezydenta USA, z p. J. Powellem, szefem Rezerwy Federalnej. Był to nieformalny, nieoficjalny obiad: ale oczywiście rozmawiać mogli, o czym tylko chcieli. Skądinąd wiemy, nie jest to żadną tajemnicą, iż zdaniem Trumpa Fed nie powinien zacieśniać stóp w tym roku. I rzeczywiście, na ostatnim posiedzeniu Rezerwa nabrała bardziej gołębiego nastawienia, jakkolwiek Powell zapewniał, iż powodem nie są żadne naciski polityczne.
Bank Australii nie zmienił stóp procentowych, utrzymując nad ranem naszego czasu poziom 1,50 proc. jako główny poziom odsetek. Philip Lowe, szef Banku, przyznał, iż w drugiej połowie roku światowy wzrost gospodarczy spowolnił, a do tego powiększyły się czynniki ryzyka - ale zarazem nie tragizował: ogólny obraz sytuacji ekonomicznej na naszym globie jest jego zdaniem niezły. Zasadniczo Lowe liczy na to, iż Australia osiągnie 3-procentowy wzrost gospodarczy w tym roku i nieco mniejszy w przyszłym, a to z powodu zmniejszenia dynamiki eksportu. Para AUD/USD, dodajmy, podbiła rano z okolic 0,6735 do 0,7265. W istocie jednak 31 stycznia była wyżej, po prostu przez kilka dni mieliśmy korektę pro-dolarową.
Na złotym
Nie było wczoraj żadnych danych makro z Polski, nie bardzo mamy jakieś dziś. Tym niemniej jutro poznamy decyzję RPP na temat stóp procentowych. Sama decyzja nie jest istotna, w tym sensie, że nikt nie oczekuje zmiany, zawsze jednak warto zerknąć o 16:00 na sprawozdanie z obrad.
USD/PLN w ostatnim dniu stycznia opadł do 3,7070, ale od tego czasu złoty stracił cztery grosze, wznosząc się do 3,7460. Na EUR/PLN mamy 4,2830, wykres znów swobodnie krąży w rejonie starej konsolidacji.
Źródło: Tomasz Witczak, FMC Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Financial Markets Center Management
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czekamy na ustalenia amerykańsko-chińskie
2019-02-15 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Kongres zaakceptował wczoraj ustawę umożliwiającą dalsze finansowanie instytucji państwowych po 15 lutego i skierował ją do podpisu prezydenta. Jest ona wynikiem kompromisu osiągniętego przez polityków w poniedziałek i zakłada, że na budowę muru z Meksykiem przeznaczone zostanie zaledwie 1,375 mld USD wobec 5,7 mld USD pierwotnie oczekiwanych przez Trumpa.
Zbyt brzydkie, by były prawdziwe
2019-02-15 Komentarz poranny TMS BrokersFatalne dane o sprzedaży detalicznej z USA wywołały popłoch na rynkach finansowych, gdyż poddają w wątpliwość odporność gospodarki USA na globalne spowolnienie. Był to większy szok dla aktywów ryzykownych niż dolara, a przy braku wyraźnych postępów w negocjacjach USA-Chiny, na koniec tygodnia inwestorzy są zostawieni z bagażem niepewności.
Suma wszystkich strachów
2019-02-15 Poranny komentarz walutowy XTBStany Zjednoczone, Chiny oraz Wielka Brytania - te kraje w ciągu ostatnich godzin przyciągnęły największą uwagę uczestników rynku. Niestety, informacje stamtąd płynące nie należały do optymistycznych, co może odgrywać rolę podczas ostatniej sesji w tym tygodniu, ale i również w kolejnych dniach.
Podtrzymanie presji podażowej na PLN
2019-02-15 Komentarz do rynku złotego DM BOŚPiątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi próbę lekkiego odbicia na wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3293 PLN za euro, 3,8361 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,81413 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9094 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,709% w przypadku obligacji 10-letnich.
Zatrzymany marsz USDPLN
2019-02-14 Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walutW ciągu dnia dolar nie zdołał pobić maksimum przy 3,8584, jakie zostało ustanowione przed godz. 10:00 rano. Kolejne godziny przynoszą cofnięcie w dół. Patrząc czysto technicznie zejście poniżej strefy 3,8325-3,8400 może dać szanse na zejście w okolice wczorajszego dołka przy 3,8114. Niemniej fundamentalnie potrzebna będzie globalna zmiana wobec dolara wyrażona chociażby w zachowaniu się EURUSD.
Bez miłości do euro i złotego
2019-02-14 Komentarz poranny TMS BrokersRynki dalej chcą wierzyć w postęp w rozmowach handlowych między USA i Chinami, ale znaleźliśmy się w punkcie, gdzie już potrzeba konkretów, aby wzmocnić apetyt na ryzyko. Azja pokazała pierwsze oznaki ostrożnej stabilizacji, podczas gdy Europa raczej skupi się na danych makro. Euro i złoty pozostają pod presją.
Mocarstwa grają na czas
2019-02-14 Poranny komentarz walutowy XTBDopiero dziś w Pekinie rozpoczynają się negocjacje na wysokim szczeblu, ale już wiadomo, że porozumienia handlowego na razie nie będzie. Nie będzie jednak też nowych ceł, więc rynki przyjmują tę informację z zadowoleniem. Czeka nas gra na czas.
PKB Polski, PKB Eurolandu
2019-02-14 Raport poranny FMCMW programie makroekonomicznym na dziś mamy dość sporo odczytów, a w tym parę takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara. I tak np. o 7:30 mamy bezrobocie we Francji, zaś o 8:00 PKB Niemiec (za IV kw. 2018). O godzinie 11:00 pojawi się publikacja nt. dynamiki PKB Strefy Euro, natomiast o 14:30 napłyną dane z USA o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i wnioskach o zasiłek.
Słabo z przemysłem Strefy Euro
2019-02-13 Raport wieczorny FMCMWzmocnienie dolara kosztem euro: Tak właśnie się stało: eurodolar poszedł dziś w dół. Nad ranem rozgrywano poziomy rzędu ok. 1,1340, a wieczorem mamy 1,1280-85. Czy w takim razie nasze założenie, że dojdzie do odbicia w głąb starego, dobrego trendu bocznego - było błędne? Niezupełnie.
Przerwanie ciągu wzrostów wartości USD
2019-02-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walutKluczowe informacje z rynków: Stany Zjednoczone/Chiny: Prezydent USA, Donald Trump, zasugerował, że osiągnięcie porozumienia handlowego z Chinami jest możliwe już niebawem. Jednocześnie zaznaczył on, że obie strony nie przywiązują się zbytnio do deadlinu ustalonego na 1 marca i dopuszczają przesunięcie tego terminu, jeśli będzie taka konieczność w celu osiągnięcia ostatecznego, pełnego porozumienia w sprawach handlowych.