Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kiedy się powiedziało B, trzeba powiedzieć A

Kiedy się powiedziało B, trzeba powiedzieć A

2021-01-14 Komentarz poranny TMS Brokers
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych, ale w komunikacie zasygnalizowano, że NBP może dokonywać interwencji na rynku walutowym "w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę". Bank centralny NBP przestrzega kupujących złotego, że może zrobić cos, co już zrobił. Nie miał innego wyjścia, ale też nie zobowiązuje się do niczego. Słabość złotego powinna być przejściowa.
Rekordowa nadwyżka Chin

Rekordowa nadwyżka Chin

2021-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Jakiekolwiek tarcia nie miałyby oficjalnie miejsca pomiędzy USA a Chinami, nie przeszkadzają one Pekinowi w rozszerzaniu globalnej dominacji. Rekordowa nadwyżka handlowa osiągnięta w grudniu z pewnością w tym pomoże. Na rynkach Fed przywraca szampańskie nastroje, a RPP mimo braku obniżki osłabia złotego.

Już po wszystkim?

Już po wszystkim?

2021-01-13 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Po wtorkowym osłabieniu dolara, które przerwało trzydniowe wzrosty tej waluty na szerokim rynku, środa przynosi mieszane wskazania i niewielkie zmiany. Widoczna jest nieznaczna korekta na rentownościach US-Treasuries, która może mieć związek z kolejnymi wypowiedziami członków FED, jakie napłynęły wczoraj.
Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej

Kontynuacja zwyżek notowań ropy naftowej

2021-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Mimo obaw związanych z nową falą zakażeń koronawirusem, wśród globalnych inwestorów nadal można zauważyć duży apetyt na ryzyko. W rezultacie, ruch wzrostowy na rynku ropy naftowej trwa w najlepsze. Ceny ropy WTI wyraźnie przekraczają już 53 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent rozpoczęły dzisiejszą sesję od wspięcia się powyżej 57 USD za baryłkę.
Zakończyła się passa umocnienia dolara

Zakończyła się passa umocnienia dolara

2021-01-13 Komentarz poranny TMS Brokers
Jak tylko wyhamował rajd rentowności obligacji skarbowych USA, zakończyła się passa umocnienia dolara. Nie obyło się bez pomocy przedstawicieli Fed, który ostudzili oczekiwania na przyspieszone ograniczanie QE. Spekulacje odnośnie kierunku polityki monetarnej krążą wokół Rady Polityki Pieniężnej, która dziś podejmuje decyzję.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

2021-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Kadencja prezydenta Trumpa kończy się za tydzień. Jednak w Kongresie właśnie toczy się postępowanie w kwestii usunięcia go z urzędu przed czasem. Ma ono charakter bardziej symboliczny i nie wpływa istotnie na rynki. Złoty czeka dziś na decyzję RPP. Wczoraj Kongres większością głosów wezwał wiceprezydenta Pence do rozpoczęcia procedury usunięcia Trumpa z urzędu.
RPP w kalendarzu, PLN bez większych zmian

RPP w kalendarzu, PLN bez większych zmian

2021-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi wyhamowanie wzrostu dolara (spadku EUR/USD) oraz relatywnie stabilnego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5184 PLN za euro, 3,70 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1839 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0706 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,216% w przypadku obligacji 10-letnich.
Niezdecydowanie na rynku akcji

Niezdecydowanie na rynku akcji

2021-01-12 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na rynek akcji. Wczoraj obserwowaliśmy korektę spadkową na większości pakietów w Europie, z kolei wtorek przyniósł mniejsze ruchy na głównych indeksach giełdowych. Ostatecznie niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 straciły 0,15%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,7% niżej.
Duża chęć powrotu do utartego schematu

Duża chęć powrotu do utartego schematu

2021-01-12 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Przerwana została seria zwyżek dolara, chociaż rentowności amerykańskich treasuries pozostały na wysokich poziomach. Członkowie FED zaczynają zabierać zdanie w temacie dalszych zakupów aktywów w ramach programu QE. Robert Kaplan nieoczekiwanie przyznał, że za kilka miesięcy można by rozważyć dyskusję nt. stopniowego wygaszania tego programu, oczywiście, jeżeli sytuacja gospodarcza na to pozwoli.
Obawy o chiński popyt na miedź

Obawy o chiński popyt na miedź

2021-01-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Nowy rok rozpoczął się na rynku miedzi od kilku mocno wzrostowych sesji, jednak poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźne pogorszenie nastrojów. Wczoraj cena miedzi w Stanach Zjednoczonych zniżkowała o 3%, niwelując niemal w całości ubiegłotygodniową zwyżkę. Chociaż niewątpliwie korekta wzrostowa na rynku amerykańskiego dolara, a także pierwszy od ponad miesiąca wzrost zapasów miedzi w magazynach monitorowanych przez LME, sprzyjały spadkom notowań miedzi, to główny impuls do przeceny przyszedł z Chin.
Punkt docelowy bez zmian

Punkt docelowy bez zmian

2021-01-12 Komentarz poranny TMS Brokers
Zamieszanie polityczne w Waszyngtonie nie powinno być większego wpływu na rynki, ale przy braku ciekawszych tematów służy jako powód do odwrócenia uwagi od koronawirusa. Jako że wstępny pęd ku ryzykownym aktywom został zatrzymany, inwestorzy dokonują przegrupowania, prawdopodobnie przed następnym ruchem.
Rynek długu widzi inflację

Rynek długu widzi inflację

2021-01-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Od marca banki centralne na świecie argumentowały, że ekstremalnie ekspansywna polityka pieniężna jest konieczna aby przeciwdziałać ryzyku deflacji spowodowanej recesyjnym szokiem. Deflacji nie ma, są za to pęczniejące bańki spekulacyjne. Rynek długu zaczyna jednak powoli dostrzegać igiełkę w postaci inflacji – na razie w USA.
Stare, nowe preteksty...

Stare, nowe preteksty...

2021-01-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczynamy od kontynuacji umocnienia dolara - pretekstem są nadal rosnące (choć już nieznacznie) rentowności amerykańskich obligacji, oraz rosnące obawy związane z utrzymującą się wysoką dynamiką zakażeń COVID-19. W pierwszym przypadku ma to związek z zapowiedzią nowego prezydenta elekta, ...
Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie

Stabilizacja notowań złota po gwałtownej przecenie

2021-01-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa sesja wystawiła na próbę siłę kupujących na rynku złota. Mimo prób obrony wsparcia w okolicach 1890 USD za uncję, ostatecznie zakończyły się one fiaskiem, a notowania złota runęły w dół do okolic 1847 USD za uncję na koniec piątkowej sesji. Dzisiejsza sesja także rozpoczęła się od zniżki, a ceny złota chwilowo zeszły nawet poniżej 1820 USD za uncję, do najniższego poziomu od ponad miesiąca.
Pieniądz kipi z każdej strony

Pieniądz kipi z każdej strony

2021-01-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek roku na rynkach okazał się bardzo dynamiczny. Zamieszanie polityczne w USA, lawina danych, niekoniecznie najlepszych, szaleństwo na rynku kryptowalut. Jedno nie uległo zmianie – wypychane z kont bankowych oszczędności dosłownie kipią na rynku. Rok 2021 raczej nie będzie nudny.
Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

Mocny początek roku podsyca spekulacje związane z supercyklem

2021-01-11 Komentarz Saxo Bank
Przewidujemy, że ogólna hossa na rynkach towarowych, w wyniku której indeks towarowy Bloomberg w ostatnim kwartale zyskał aż 10%, będzie trwać również w 2021 r. W efekcie licznych pozytywnych impulsów spowodowanych spadkiem podaży rynek światowy został zalany gotówką, co nasiliło spekulacje na wszystkich rynkach i zwiększyło popyt na zabezpieczenie przed inflacją.
Biliony monet

Biliony monet

2021-01-11 Komentarz poranny TMS Brokers
Zapowiedzi kolejnych bilonów dolarów na fiskalne wsparcie gospodarki USA pobudza wyobraźnię inwestorów, ale też podbija rentowności długu. To w połączeniu z politycznymi zawirowaniami po szturmie Kapitolu (wezwania do impeachmentu Trumpa) przystopowały rajd ryzyka i wyprzedaż USD. Ale kluczem pozostaje stanowisko Fed.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

2021-01-08 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Rynki finansowe żyją wyceną lepszej przyszłości, a przejęcie przez Demokratów kontroli nad Senatem USA wzmacnia nadzieję na duży pakiet fiskalny. Optymizm inwestorów będzie jednak musiał zmierzyć się z ponurą rzeczywistością danych z końcówki poprzedniego roku, gdzie wzrost liczby zachorowań na COVID-19 będzie odbijał się na takich wskaźnikach aktywności gospodarczej, jak sprzedaż detaliczna z USA, czy PKB Wielkiej Brytanii.
Bieżący kalendarz bez większego znaczenia

Bieżący kalendarz bez większego znaczenia

2021-01-08 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Widoczna wczoraj sytuacja, kiedy to wzrosty dolara utrzymują się przy jednoczesnym apetycie na ryzyko widocznym w zwyżkach cen akcji, czy też surowców, ma też miejsce dzisiaj, chociaż zmiany nie są duże. Najsłabsza jest korona szwedzka, która traci 0,34 proc. wobec USD, oraz euro zniżkujące o 0,31 proc.
Obniżony popyt na ropę naftową na skutek kolejnych restrykcji

Obniżony popyt na ropę naftową na skutek kolejnych restrykcji

2021-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwszy tydzień nowego roku na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki, jednak od wtorku na rynku tym wyraźnie dominuje strona popytowa. Ceny ropy gatunku WTI przebiły w górę poziom 51 USD za baryłkę, zaś notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 54,80 USD za baryłkę. Na fali obecnego rynkowego optymizmu i nastawienia risk-on, ruch ten może wynieść ceny ropy krótkoterminowo jeszcze nawet o kilka dolarów w górę.