Sprzedaż nowych domów w USA spadła o 21,2 proc.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła o 21,2 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-09-27 (18:30)

WYDARZENIE DNIA: W sierpniu nabywców znalazło 795 tys. nowych domów zbudowanych w USA - o 30 tys. mniej niż sądzili analitycy. To o 8,3 proc. mniej niż w lipcu. Dane są więc rozczarowujące. Spadek liczby sprzedanych domów w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku wynosi 21,2 proc.

Zmniejszyła się za to liczba wystawionych na sprzedaż - jest ich 529 tys. wobec 568 tys. przed rokiem i 537 tys. przed miesiącem, co jest o tyle naturalne, że po prostu coraz mniej nowych domów się buduje (liczba budów rozpoczętych spadła o 19 proc. w sierpniu). Średnia cena domów spadła natomiast o 7,5 proc. (rok do roku) i był to najsilniejszy spadek odnotowany od 1970 roku. Inne dane z dnia są bardziej pocieszające - PKB w USA wzrósł w II kwartale o 3,8 proc., a liczba osób ubiegających się w ubiegłym tygodniu o zasiłek dla bezrobotnych spadła do 298 tys.

SYTUACJA NA GPW

Znów notowania zaczęły się nieźle, bo od sporej zwyżki, na co pozwoliło zachowanie giełd światowych. Szybko jednak okazało się, że wzrost ogranicza się głównie do spółek z WIG20, który zyskiwał ok. 1,5 proc., a w dodatku nie towarzyszą mu zwiększone obroty. Można się domyślać, że zdany na krajowych inwestorów rynek, cierpi na dopływ środków do funduszy inwestycyjnych.

Inwestorzy w miarę upływu czasu i stabilizacji indeksów tracili pewność siebie. W końcówce podaż przycisnęła, zwłaszcza że dane z USA o sprzedaży nowych domów mogły srogo rozczarować. Co bardziej niepokojące - dzięki tej spadkowej końcówce oglądaliśmy wyraźny wzrost obrotów, które przekroczyły 1,5 mld PLN. Żeby jednak nie demonizować - giełdowe indeksy zaledwie straciły to, co zyskały wczoraj. Choć zaprzepaszczono szansę na wzrost cen.

Dziś podrożały akcje 142. spółek, potaniały 148.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie indeksy wzrosły drugi dzień z rzędu dzięki spekulacjom na temat przejęć w sektorze bankowym. Dotyczą one norweskiego Nordea Banku, którego 20-procentowym pakietem interesuje się szwedzki SEB. Ta informacja wpłynęła pozytywnie na cały sektor finansowy, który przewodzi dzisiejszym wzrostom. O godz. 16.00 niemiecki DAX zyskiwał 0,5 proc., francuski CAC 0,8 proc., a brytyjski FTSE był wyżej o 1,1 proc., na co złożyło się również lekko pozytywne otwarcie giełd amerykańskich. Więcej emocji na rynkach europejskich może być jutro w związku z ważnymi publikacjami makro oraz faktem, że jutrzejsza sesja kończy kwartał i fundusze inwestycyjne będą dbały o jak najwyższą wycenę spółek na jej zamknięciu.

WALUTY

Euro spróbowało sięgnąć dziś po nowy rekord i kosztowało 1,4188 USD, ale dane o słabszej sprzedaży domów w USA wywołały realizację zysków i powrót do 1,415 USD. Reakcja nieco zastanawiająca, zważywszy na fakt, że przed dwoma dniami dane o słabnącej sprzedaży domów na rynku wtórnym w niczym nie przeszkodziły w śrubowaniu rekordów euro do dolara, a wręcz interpretowano je na niekorzyść amerykańskiej waluty, sądząc że są jedną z wielu danych, które zmuszą Fed do obniżenia stóp. Inwestorom niewiele jednak brakuje do realizacji zysków z mocnego euro i za pretekst mogą im posłużyć każde dane odbiegające od prognoz, a te dzisiejsze takie właśnie były.

W skali dnia jen osłabił się o 0,2 proc. do dolara i o 0,4 proc. do euro.

Złoty był mocny przez cały dzień, ale dane z USA osłabiły także naszą walutę. Kurs dolara wzrósł po południu do 2,669 PLN, euro niemal nie zmieniło ceny (3,776 PLN), podobnie jak frank (2,276 PLN).

SUROWCE

Po otwarciu dziś rano 0,5 proc. wyżej, ropa na londyńskiej giełdzie podrożała w ciągu dnia o dalsze 0,7 proc. i baryłka typu brent kosztuje obecnie 78,50 USD. Presję na dalszy wzrost cen ropy wywierają spadające zapasy w Stanach oraz zagrożenie huraganem w okolicach Meksyku, który jest trzecim największym dostawcą ropy na rynek amerykański.

Cena miedzi na londyńskiej giełdzie dalej waha się w okolicach poziomu 8.000 USD za tonę. Dziś rano podskoczyła o ponad jeden procent i obecnie kosztuje 8.060 USD, co może zachęcić fundusze hedgingowe do zajmowania długich pozycji, a w rezultacie wywindować cenę miedzi znacznie wyżej.

Złoto podrożało dziś o niespełna jeden procent w wyniku kolejnego rekordu na eurodolarze. O godz. 16.00 cena uncji tego kruszcu wynosiła 734 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.