Kolejne słabe dane makro, dolar pod presją

Kolejne słabe dane makro, dolar pod presją
Codzienny Puls Rynku IDM SA
Data dodania: 2007-09-27 (09:50)

Giełdy kontynuowały wczoraj wzrosty, tym razem dzięki informacjom, że Warren Bufet jest zainteresowany mniejszościowym pakietem w banku inwestycyjnym Bear Stearns oraz niższym rentownościom obligacji, będących wynikiem dobrego popytu na aukcji 2-latek. Złoto konsoliduje się w zakresie 726-736 USD i chyba czeka na sygnał ze strony dolara.

Dolar natomiast drugi dzień z rzędu nie zareagował negatywnie na bardzo słabe dane makro – zamówienia przemysłowe – co na razie potwierdza naszą tezę, że rynek jest w krótkim terminie wykupiony. Krótkie pozycje w USD są bardzo duże. Pojawiają się także pewne obawy o samą kondycję gospodarki strefy euro. Okazuje się, że efekty sierpniowych wydarzeń są większe niż oczekiwano, ECB jest pod presją aby nie podwyższać dalej stóp procentowych a kurs euro zagraża eksporterom. Mimo to większość inwestorów jest przekonanych, że każda korekta na EURUSD będzie krótkotrwała i najwyraźniej nie chcą otwierać pozycji wiedząc, że i tak w długim terminie każdy dołek powinien być wykorzystywany do otwierania krótkich pozycji w USD. My nie podzielamy tej opinii i uważamy, że dolar może się jeszcze umocnić. To co się obecnie dzieje na rynkach wytłumaczalne jest tylko z punktu widzenia pro-cyklicznej polityki FED. Oczekiwanie wzrostu inflacji przyczyniło się do wzrostów cen akcji na giełdzie, wzrostu surowców i zwiększenia nachylenia krzywej rentowności. Pozwala to ignorować inwestorom potencjalny spadek zysków firm w trakcie pogorszenia koniunktury, kupowanie surowców, mimo zmniejszonego popytu oraz daje szanse na zatrzymanie spadku cen nieruchomości. Taka polityka w może być jednak korzystna tylko w krótkim terminie, FED na pewno zdaje sobie z tego sprawę, więc samo wywołanie oczekiwań inflacyjnych nie może być jego celem – w rzeczywistości jest zapewne wręcz przeciwnie – celem mogło być tylko przywrócenie optymizmu i zaufania. FED może zaniechać dalszych obniżek, jeśli sytuacja na rynkach się ustabilizuje. W związku z tym nie oczekujemy, aby FED długo utrzymywał obecne gołębie nastawienie i rynek będzie musiał w pewnym momencie dostosować swoje oczekiwania odnośnie obniżek i związku z tym zmniejszyć krótkie pozycje w USD.

EURPLN

Relatywna słabość złotego utrzymała się po decyzji, co sugeruje, że podłoże słabości jest nieco głębsze. Trudno jednak wskazać jakiś jeden wyraźny czynnik, wątpliwe by była to polityka, gdyż rynek od dawna jest zupełnie na nią znieczulony. Sytuacja na rynkach zagranicznych powinna sprzyjać umocnieniu naszej waluty, gdyż awersja do ryzyka spada, dolar jest cały czas słaby, giełdy rosną. Interesujące jest, że relatywnie słaby jest także forint i korona czeska, przyczyny także nie są do końca jasne. Osłabienie złotego można wyjaśnić spoglądając na wykres, okolice 3.76 to mniej więcej linia szyi wielkiej formacji głowy i ramion, która formuje się od połowy lipca. Odbicie zatem może mieć podłoże czysto techniczne. Możliwe, że nieco gorszy sentyment do złotego zwiastuje pogorszenie nastrojów na rynkach zagranicznych, nie widzimy jednak na razie sygnałów, które to potwierdzają, więc preferujemy powstrzymać się na razie od transakcji.

EURUSD

Dzisiejszy dzień jest pełen danych makro, które mogą wreszcie przeważyć szalę i spowodować albo wybicie powyżej 1,4160 lub korektę. W ostatnich dniach dolar przestał osłabiać się, reakcje na kiepskie dane makro były dość łagodne, wzrosty były wykorzystywane do realizacji zysków. Nie oznacza to wprawdzie, że korekta jest pewna, ale uprawdopodabnia ją. Aktualnie EURUSD zbliża się do linii trendu po ostatnich szczytach do strefy oporu zastanawialiśmy okolicy 1,4170, choć powyżej przy 1,4192 jest kolejna bariera w postaci 161.8% ostatniej korekty. Wybicie powinno spowodować przyśpieszenie wzrostów zastanawialiśmy utrzymanie się kursu powyżej widocznej linii trendu. Biorąc jednak pod uwagę okoliczności i zachowanie EURUSD w ostatnich dniach ryzyko fałszywego wybicia jest duże.

GBPUSD

Wczoraj GBPUSD kontynuował rano powolny ruch spadkowy w okolice ostatnich minimów, gdzie ponownie był dość chętnie kupowany. Dzisiejsze silne umocnienie funta było spowodowane lepszymi niż oczekiwano danymi na temat cenami domów. Ceny domów wzrosły o 0,7% w ujęciu miesiac do miesiąca i 9,0% licząc rok do roku. Sądzimy, że ten dobry sentyment do funta utrzyma się, dodatkowo oczekiwania na słabsze dane z USA na temat sprzedazy nowych domów będą pomocne dla GBPUSD w kontynuacji ruchu wzrostowego w okolice 2,0280, gdzie znajduje się opór wynikajacy z linii poprowadzonej po ostatnich maksimach. Silne wsparcie widzielibysmy na poziomie 2,0160.

USDJPY

Silne wsparcie na poziomie 114,00 okazało się dobrą okazją do zakupu USDJPY. Obecnie zbliżamy się do silnej strefy oporu wyznaczonej w rejonie 115,80-116,00. USDJPY może mieć spore problemy z pokonaniem tych poziomu, dlatego bardzo możliwy jest ruch korekcyjny w okolice 115,00. Wczoraj giełdy kontynuowały wzrosty, co wpłynęło również na kontynuacje osłabiania się jena. Miyako Suda powiedział, że niepewność związane z sytuacją na rynkach finansowych osłabła, w związku z czym sądzi, iż japońska gospodarka będzie się rozwijała zgodnie ze scenariuszem BoJ. Silną strefę wsparcia wyznacza rejon 114,80-115,20, gdzie przebiega średnia 100-okresowa i 200-okresowa na wykresie 4h.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

Minutki potwierdzają jastrzębie stanowisko FED

14:26 Poranny komentarz walutowy XTB
Opublikowany wczoraj zapis protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC potwierdził ostatnie komentarze bankierów amerykańskich sugerujące utrzymanie stóp na wyższych poziomach przez dłuższy okres czasu. Dolar w pierwszej reakcji zyskał na wartości, co miało związek z podważeniem przez bankierów obecnego stopnia zacieśnienia gospodarki w pokonaniu presji inflacyjnej. Wstępne cofnięcie na rynku ryzyka zostało jednak szybko wymazane, w czym pomogły lepsze od oczekiwań wyniki Nvidii, rynkowego króla sektora AI.
Coraz mniej wiary w FED...

Coraz mniej wiary w FED...

14:25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki spółki NVIDIA opublikowane po sesji na Wall Street zostały odebrane optymistycznie przez rynki - widać, że firma potrafi utrzymać wysokie marże - dodatkowym wsparciem okazała się też zapowiedź splitu akcji 1:10. W efekcie kontrakty na amerykańskie indeksy zapowiadają dzisiaj wyższe otwarcie, a zatem kontynuację hossy. NVIDIA nie popsuła więc sentymentu, ale rynki spoglądają też na przekaz, jaki idzie z FED.
Run na kryptowaluty

Run na kryptowaluty

2024-05-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
W tradycyjnej przestrzeni FX we wtorek rano jest relatywnie spokojnie - widać, że dolar czeka na nowe impulsy i zmiany są niewielkie. Najsilniejsze są dzisiaj korona norweska i japoński jen, choć ruch nie przekracza 0,2 proc. Mniejsze zmiany notuje dolar australijski, chociaż to on dzisiaj rano był potencjalnie w centrum uwagi - poznaliśmy zapiski z ostatniego posiedzenia RBA, jakie miało miejsce na początku maja.
Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

Dane CPI z Kanady w cieniu hossy na towarach i kryptowalutach

2024-05-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja na giełdach, podobnie jak i wczoraj nie będzie obfitować w kluczowe z punktu widzenia szerokiego rynku publikacje makro. Wyjątkiem może być tutaj raport CPI z Kanady, który najprawdopodobniej wpływać będzie jedynie na zmianę wyceny dolara kanadyjskiego na rynku walutowym. Inwestorzy natomiast z niecierpliwością oczekują na jutrzejszy raport kwartalny Nvidii, giełdowego króla technologii AI. Co więcej, niemałe poruszenie kreują potężne wzrosty obserwowane na rynku surowców oraz kryptowalut.
Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

Dobre nastroje na rynkach oraz kolejny rekord złota

2024-05-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek indeksy z Wall Street uległy niewielkiej zmienności i pozostały w obrębie historycznie maksymalnych poziomów. Dow Jones urósł o 0,3 proc. i przekroczył poziom 40 tys. pkt., SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem +0,1 proc. Jedynie technologiczny Nasdaq100 spadł o 0,1 proc. W Europie DAX został przeceniony o 0,2 proc. Kurs EURUSD praktycznie nie uległ zmianie. Podczas gdy amerykańskie akcje straciły na sile w ubiegły czwartek i piątek, w ciągu tygodnia mocno wzrosły.
Rynki potrzebują

Rynki potrzebują "gołębiego" przekazu z FED

2024-05-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek nie przynosi większych zmian na rynku FX, widać wyczekiwanie na informacje, jakie napłyną w dalszej części tygodnia - dla dolara liczyć się będą zapiski z ostatniego posiedzenia FED w środę, szacunki indeksów PMI za maj w czwartek, oraz dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu Michigan w piątek. Dzisiaj rano poznaliśmy decyzję Ludowego Banku Chin ws. stóp procentowych. Tak jak oczekiwano, decydenci w PBOC nie zmienili stóp procentowych, co powoduje, że rynek będzie koncentrował się na innych formach wsparcia tamtejszej gospodarki przez władze.
Złoty tak mocny jak w 2008?

Złoty tak mocny jak w 2008?

2024-05-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Niemal wszystko zdaje się sprzyjać złotemu – rekordy na Wall Street, przebudzenie rynków wschodzących, słabnący dolar, postawa RPP. Choć na ten moment nie widać istotnych zagrożeń, polska waluta staje się coraz bardziej przewartościowana. Możemy z pewnością mówić o okresie rekordów na rynkach finansowych. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy odnotowane zostały na Wall Street w reakcji na nieco lepsze dane o inflacji z USA, a także pojawienie się nowego modelu od OpenAI, który rozbudził na nowa hossę sztucznej inteligencji.
Mieszane dane z Chin

Mieszane dane z Chin

2024-05-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w piątek nad ranem dane z chińskiej gospodarki wypadły mieszanie - wyższa od oczekiwań była tylko dynamika produkcji przemysłowej (wzrosła w kwietniu o 6,7 proc. r/r), a pozostałe dane, jak sprzedaż detaliczna (2,3 proc. r/r), inwestycje (4,2 proc. r/r), czy też ceny nieruchomości (-3,1 proc. r/r) rozczarowały. Uwagę przykuwa ten ostatni odczyt, który pokazuje, że tamtejszy rynek zaczyna wchodzić w spiralę spadkową, która może być niebezpieczna dla tamtejszej gospodarki (ze względu na ogromne zalewarowanie tego sektora w ostatnich latach).
Wall Street w newralgicznym miejscu

Wall Street w newralgicznym miejscu

2024-05-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Czwartek przyniósł lekkie spadki indeksów z Wall Street po wcześniejszym wyznaczeniu nowych rekordowych poziomów. Kurs głównej pary walutowej po ustanowieniu lokalnego maksimum bliskiego 1,09 korygował się. Rentowności długu USA wzrosły. Wielu przedstawicieli Fed powtórzyło, że Fed będzie musiał uzbroić się w cierpliwość i utrzymać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas. Dziś kalendarz makro jest zapełniony umiarkowanie. Z Europy poznamy finalny wskaźnik HICP a ze Stanów Zjednoczonych indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.
Zagadkowe zachowanie się jena?

Zagadkowe zachowanie się jena?

2024-05-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta jest dzisiaj rano najsilniejszą pośród walut G-10 w zestawieniach z dolarem, chociaż opublikowane w nocy wstępne dane nt. PKB w I kwartale w Japonii są negatywnym zaskoczeniem. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. k/k i 2 proc. w ujęciu zanualizowanym, głównie za sprawą dalszego spadku dynamiki konsumpcji (o 0,7 proc. k/k), ale i i też wydatków kapitałowych (o 0,8 proc. k/k), czy też eksportu (aż o 5,0 proc. k/k).