Co po NFP?

Co po NFP?
Raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2021-09-03 (12:14)

Piątkowy ranek przynosi mieszane wskazania dla dolara przed ważnymi publikacjami Departamentu Pracy USA o godz. 14:30. Po ostatnich słabszych danych ADP mediana, co do NFP (nowych etatów poza sektorem rolniczym) obniżyła się do 725 tys., a do tego dochodzą jeszcze obawy związane z rozwojem wariantu Delta, który mógł chociażby bardziej uderzyć w usługi.

Zresztą dzisiaj o godz. 16:00 poznamy też indeks ISM dla tego sektora. W każdym razie zachowanie rynku z ostatnich dni pokazuje, że inwestorzy nie obawiają się tego, że dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy mogłyby stać się jakimś game-changerem dla dolara, stawiając jednocześnie "gołębi" w FED pod ścianą - tapering już na posiedzeniu 22 września. Z drugiej strony, skoro o tym, że dane mogą być słabsze mówi się od kilku dni, to w sytuacji, kiedy będą one rzeczywiście słabe, to czy dolar nie zaliczy krótkoterminowego odreagowania na zasadzie "kup plotki, sprzedaj fakty"? Być może warto będzie, zatem zwrócić uwagę na inne składowe dzisiejszego raportu, jak chociażby dynamikę wynagrodzeń - skoro część firm od miesięcy narzeka na brak rąk do pracy, to mogą się tu pojawić zaskoczenia.

W przestrzeni G-10 nadal silne pozostają waluty Antypodów, chociaż statystyki COVID-owe dla Australii i Nowej Zelandii pozostają słabe - premier Nowej Południowej Walii, gdzie notuje się najwięcej zakażeń, przyznał, że najbliższe dwa tygodnie mogą być jeszcze gorsze. Nieudolność w walce z pandemią zmusiła premiera Japonii (Suga) do poddania się do dymisji. Jen nie zareagował na tą informację, choć spekuluje się, że jego potencjalny następca, którego możemy poznać za kilka tygodni (Kishida), jest zwolennikiem wdrożenia gigantycznego pakietu wsparcia dla gospodarki. Ograniczony wpływ na nastroje w Azji miały też dane PMI Caixin z Chin - indeks dla sektora usług potwierdził wcześniejsze fatalne wskazania płynące z rządowego PMI spadając w sierpniu do 46,7 pkt. z 54,9 pkt. Większą uwagę rynków zwróciły informacje płynące z otoczenia chińskiego rządu o planach ułatwień dla inwestorów zagranicznych, w tym uruchomienia nowego rynku kontraktów na surowce kwotowane w juanie.

EURUSD - coraz bliżej 1,19

Notowania EURUSD systematycznie pną się w górę w ostatnich dniach. To efekt słabego dolara, który nie obawia się decyzji FED o taperingu na posiedzeniu 22 września, ale i też reakcji na komentarze członków EBC po wyraźnym skoku inflacji w sierpniu do 3,0 proc. r/r - głosy o konieczności podjęcia dyskusji nt. rekalibracji programu skupu aktywów PEPP. Chociaż tu warto zaznaczyć, że obóz "jastrzębi" podobnie jak w FED nie jest zbyt liczny.

Dzisiaj kluczowym tematem będzie odczyt danych Departamentu Pracy USA o godz. 14:30, ale nie zapominajmy też o ISM w usługach o godz. 16:00. Być może warto będzie potraktować łącznie te publikacje, gdyby słaby przyrost nowych etatów szedł chociażby w parze z gorszymi danymi Instytutu Zarządzania Podażą. Z drugiej strony rynek od kilku dni "grał" na słabe dane, wiec być może krótkoterminowa reakcja może być inna od oczekiwanej. Rejon 1,19 to opór, gdzie zbiegają się maksima z przełomu lipca i sierpnia, ale i też spadkowa linia trendu rysowana przez szczyty z maja i czerwca.

OKIEM ANALITYKA - co po NFP?

Dzisiejsza interpretacja rynków po danych Departamentu Pracy USA może nie powiedzieć nam wiele o dolarze w kolejnych tygodniach, a kalendarz amerykańskich danych na przyszły tydzień jest ubogi. Kluczem będzie posiedzenie FED zaplanowane na 22 września, przy czym biorąc pod uwagę tzw. ciszę medialną przed tym spotkaniem, to czasu na analizę ewentualnych komentarzy ze strony przedstawicieli tego gremium może nie być za dużo. Generalnie rynek zakłada, że to prezes ma kluczowe zdanie, to on niejako "narzuca" innym pewien tok myślenia. Tylko, że ostatnio to Powell zaczął wybrzmiewać nieco bardziej "gołębio" od reszty, która zaczyna widzieć sprawy nieco inaczej. Wątku taperingu w IV kwartale nie da się odsunąć, chociażby dlatego, że ta operacja powinna być przeprowadzana stopniowo - to zauważają nawet centrowo-gołębi przedstawiciele FED. Tym samym zaplanowane na 2-3 listopada posiedzenie FED może być takim game-changerem, jeżeli chodzi o politykę monetarną. Tyle, że w takiej sytuacji komunikat z 22 września powinien wybrzmieć już nieco inaczej i wyraźnie wskazać, że bank centralny jest przygotowany do normalizacji polityki. To może wpłynąć na postrzeganie dolara w końcu miesiąca.

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

EURUSD najniżej od 20 lutego

EURUSD najniżej od 20 lutego

2024-03-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień dostarczył w dużej mierze drugorzędne dane z amerykańskiej gospodarki. Dopiero jutrzejszy raport na temat wydatków Amerykanów może wzbudzić nieco więcej emocji, choć i tak nie powinniśmy oczekiwać tu większej niespodzianki, ponieważ już jakiś czas temu poznaliśmy odczyty CPI dla Stanów Zjednoczonych, które wypadły lekko wyżej. Wczoraj Indeksy giełdowe z Wall Street zyskały, a Dow Jones urósł aż o 1,2 proc. Dziś rano euro traci na skutek gorszych danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Kurs EUR/USD przełamuje w dół techniczne wsparcie na 1,08.
EURUSD poniżej 1,08

EURUSD poniżej 1,08

2024-03-28 Raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar zyskuje na szerokim rynku przed publikacją piątkowych danych o inflacji PCE Core za luty. Rynek po ostatnich wyższych odczytach CPI i PPI nie jest pewien tego, co zobaczy, a emocje podbijają kolejne wypowiedzi członków FED, którzy nie widzą konieczności pośpiechu w temacie obniżek stóp procentowych - choć akurat wypowiadający się na ten temat Christopher Waller miał zazwyczaj "jastrzębie" podejście.
Złoty pozostaje mocny

Złoty pozostaje mocny

2024-03-28 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty pozostaje mocny, nawet przy ostatnim mocnym wzroście ze strony amerykańskiego dolara. Oczywiście w przypadku naszej waluty istniały obawy, że ostatnie wydarzenia powiązane z NBP mogą wpłynąć negatywnie na naszą walutę, ale reakcja była w zasadzie ograniczona. Z pewnością bardzo ciekawa może być konferencja prasowa po posiedzeniu RPP, które będzie miało miejsce w dniach 3-4 kwietnia.
Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

Problemy z podażą na rynku kakao windują cenę do rekordowych poziomów

2024-03-27 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wtorkowa sesja przyniosła niewielkie zmiany głównej pary walutowej, która wczoraj lekko zniżkowała ale wciąż notowania oscylują pomiędzy poziomem 1,0850 a 1,08. Indeksy z Wall Street zamknęły dzień na umiarkowanych minusach. Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio 0,1 proc., 0,3 proc. oraz 0,4 proc. W Europie sesja wyglądała lepiej, DAX zyskał 0,7 proc. a CAC40 zwyżkował i osiągnął wynik na poziomie 0,4 proc. Złoty stracił względem euro oraz dolara amerykańskiego, ale zmiana ta jest symboliczna.
Dolar dalej czeka...

Dolar dalej czeka...

2024-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Widać, że rynek czeka na kolejne impulsy z USA - dzisiaj w kalendarzu mamy indeks zaufania konsumentów Conference Board o godz. 15:00. Słabsze dane (oczekuje się 106,9 pkt. w marcu) mogłoby przybliżyć szanse na cięcie stóp przez FED w czerwcu - rynek daje temu scenariuszowi ponad 70 proc.
Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

Czy USDPLN zaskoczy trwałym powrotem powyżej 4 PLN?

2024-03-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Polski złoty jest wciąż jedną z najmocniejszych globalnie walut, a masa inwestorów krajowych pyta, czy to dobry czas na inwestycje w dolary, czy euro. Na to pytanie nigdy nie ma jednak jednoznacznie dobrej odpowiedzi, ponieważ inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Inwestorzy muszą podejmować decyzje w środowisku notorycznie 'niewystarczających' danych i wyciągać z nich możliwie jak najpoprawniejsze i oryginalne wnioski.
Kosmetyczna korekta na Wall Street

Kosmetyczna korekta na Wall Street

2024-03-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Po rewelacyjnym, najlepszym tygodniu w 2024 roku dla rynku akcji na Wall Steet, wczoraj doświadczyliśmy lekkiej korekty notowań. Spadki na poziomie 0,3-0,4 proc. jak na razie nie wywołują paniki. Nastroje są wciąż dobre. Rynek otrzymał tydzień temu potwierdzenie, że Fed prawdopodobnie trzykrotnie w tym roku obniżki stopy procentowe i ten temat wciąż wspiera siłę „byków” na giełdzie. Rentowności amerykańskich obligacji lekko wzrosły na całej krzywej dochodowości, dolar amerykański uległ kosmetycznej deprecjacji a kurs EUR/USD urósł dziś rano do poziomu 1,0850.
Dolar czeka na kolejne impulsy

Dolar czeka na kolejne impulsy

2024-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przynosi konkretnego kierunku na parach związanych z dolarem, ale i również w kalendarzu makro nie jest nic konkretnego zaplanowane. To może pokazywać, że rynek wstrzymuje się z decyzjami do momentu pojawienia się jakichś konkretów. Dzisiaj agencje cytują słowa Raphaela Bostica z FED, który przyznał, że ostatnie dane o inflacji skłaniają go do zmiany wcześniejszych prognoz, co do zachowania się FED w tym roku - teraz prognozuje on tylko jedno cięcie stóp.
Przedświąteczny tydzień

Przedświąteczny tydzień

2024-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W miniony piątek dolar kontynuował umocnienie a kurs głównej pary walutowej spadł w okolice 1,08. Na Wall Street mieliśmy mieszaną sesję. Nasdaq Composite zyskał 0,2 proc., natomiast SP500 oraz Dow Jones straciły odpowiednio 0,1 proc. oraz 0,8 proc. W całym minionym tygodniu benchmarki zyskały jednak ponad 2 proc. co było pokłosiem tego, że Fed dał sygnał, że jest nadal stosunkowo „gołębi” i prawdopodobnie w tym roku obniży stopy procentowe trzy razy. Brakowało danych z USA.
Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

Czy dolar zapewni wsparcie dla Bitcoina?

2024-03-25 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich kilkunastu sesjach obserwowaliśmy raczej powrót popytu na amerykańskiego dolara. Żaden z banków centralnych, a nawet Bank Japonii nie przekonał do siebie inwestorów, dlatego jedyną alternatywą był amerykański dolar. Mocny dolar zaszkodził również Bitcoinowi, który jeszcze niedawno sięgnął nowych szczytów w okolicach 73 tysięcy dolarów, a w pewnym momencie testował 60 tysięcy dolarów. Czy jednak czeka nas korekta na dolarze, która może pomóc Bitcoinowi w ataku kolejnych rekordów?