Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA

Kolejne uwolnienie strategicznych rezerw ropy w USA
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2022-04-01 (12:57)

Notowania ropy naftowej zakończyły marzec spadkowym akcentem, a dzisiaj rano także poruszają się pod presją podaży. Ruch spadkowy wynika przede wszystkim z ogłoszonych przez Stany Zjednoczone planów kolejnego uwolnienia strategicznych rezerw ropy naftowej (Strategic Petroleum Reserve SPR) – i nie tylko. Joe Biden potwierdził wczoraj, że USA uwolnią 180 mln baryłek ropy naftowej z własnych rezerw strategicznych.

Ten proces ma przebiegać stopniowo: począwszy od 1 maja br., uwalniany ma być milion baryłek ropy dziennie przez kolejnych sześć miesięcy. Działanie to z nawiązką zastąpi braki w dostawach ropy naftowej, wynikające z wprowadzenia zakazu importu rosyjskiej ropy do USA – zwłaszcza że Stany Zjednoczone i tak jedynie w niewielkim stopniu polegały na dostawach z tego kraju.

To już trzecie uwolnienie rezerw ropy w USA w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Co więcej, Stany Zjednoczone prowadziły rozmowy także z Międzynarodową Agencją Energetyczną w sprawie skoordynowania analogicznych ruchów także w innych krajach. Przedstawiciele MAE spotykają się dziś, a to oznacza, że już w najbliższych dniach możemy się dowiedzieć, czy inne państwa dołączą do uwalniania rezerw ropy.

Jeszcze ciekawszy jest jednak fakt, że Joe Biden zapowiedział zmobilizowanie amerykańskich spółek z sektora łupkowego do wydobywania większych ilości ropy naftowej. O ile na ten w pełni sprywatyzowany sektor w USA władze dotychczas miewały ograniczony wpływ, to tym razem amerykański prezydent chce sprawić, by zwiększenie wydobycia się firmom po prostu opłacało. Wprowadzone mają być bowiem kary za niewykorzystane dzierżawy lub stojący odłogiem sprzęt wydobywczy (na zasadzie „use it or lose it”).

Faktem jest, że amerykańskie firmy łupkowe w ostatnich miesiącach skupiały się bardziej na wypracowywaniu zysków dla akcjonariuszy, w tym głównie większych dywidend – nie zaś na maksymalizowaniu produkcji. Wynikało to zresztą z ich wcześniejszych doświadczeń, bowiem nadmierne skupienie się na zwiększaniu wydobycia doprowadziło do problemów wielu firm z tego sektora (już nie wspominając o licznych bankructwach), więc spółki te nie chcą powrócić do tego scenariusza. Tym razem jednak Biden wezwał branżę łupkową w USA do działania „bazującego na patriotyzmie” i odpowiadania na bieżące potrzeby polityczne.

Ogólnie, decyzje Joe Bidena w kwestii polityki energetycznej USA wywołały mieszane uczucia. Z jednej strony, na świecie i w samych USA doprowadziły one do obniżenia cen ropy naftowej i mogą złagodzić sytuację w średnioterminowej perspektywie, a to jest ukłon w stronę konsumentów i wielu spółek z różnych branż gospodarki. Z drugiej strony, są to nadal działania w dużej mierze doraźne, które zapewne będą musiały być dostosowywane do szybko zmieniającej się sytuacji na globalnym rynku paliw.

MIEDŹ

Spadek cen miedzi po rozczarowujących danych z Chin.

Notowania miedzi znajdują się na drodze do neutralnego zakończenia bieżącego tygodnia. Cena tego metalu w USA rozpoczęły tydzień od zwyżki, jednak w jego drugiej połowie wzrosty zostały praktycznie całkowicie zniwelowane. Obecnie cena miedzi w USA oscyluje w okolicach 4,70 USD za funt.

Dzisiejsza presja spadkowa na rynku miedzi to w pewnym stopniu efekt rozczarowujących danych, które pojawiły się w Chinach. Odczyty indeksów PMI dla przemysłu i usług wg CFLP za marzec nie przekroczyły 50 pkt., co świadczy o hamowaniu aktywności obu sektorów w poprzednim miesiącu.

Chiny to największy konsument miedzi na świecie (kraj ten odpowiada za ponad połowę globalnego popytu na miedź), więc słabsze dane makro na ogół przekładają się na ceny tego metalu. Niemniej, na razie chodzi jedynie o perspektywę krótkoterminową – bowiem ceny miedzi mają lepsze perspektywy na kolejne miesiące, a średnioterminowy trend pozostaje wzrostowy.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.