Rynki wyceniają pokojowy scenariusz

Rynki wyceniają pokojowy scenariusz
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-03-29 (20:43)

Atmosfera na rynku jest dziś niemal euforyczna, rynek wydaje się szukać odpowiedniej wyceny aktywów w obliczu szans na rozejm. Kupujący przeważają na parkietach wszystkich największych giełd, spychając sprzedających do defensywy. Możliwość sukcesu w negocjacjach pokojowych między Rosją a Ukrainą wydaje się dziś być najbardziej realna od początku wybuchu konfliktu. Jednak czy na pewno argumenty po stronie byków są wystarczające, aby kontynuować zakupy?

Strony ukraińska i rosyjska weszły w kolejny trzydniowy cykl negocjacji, odbywający się ponownie w Turcji. Informacje płynące z obu stron wydają się być umiarkowanie pozytywne. Stanowi to rzeczywiście niespodziankę, ponieważ jeszcze w ostatnich dniach, Rosja wydawała się być odporna na wszelkie kompromisy. Tłumaczy to też euforyczną reakcję inwestorów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraiński MSZ pojawiła się dziś szansa na spotkanie na linii Zełeński-Putin, które z pewnością byłoby wydarzeniem angażującym uwagę rynków i przyciągającym spekulacje. Rosyjskie MSZ w ostatnim czasie informowało, że spotkanie takie jest możliwe jeśli rozmowy okażą się ,,konstruktywne". Rynki wydają się dziś marginalizować prawdopodobieństwo fiaska w negocjacjach, choć w dalszym ciągu jest ono możliwe.

Rosja wycofała część swoich roszczeń, w tym kuriozalną ,,denazyfikację" i ,,demilitaryzację" Ukrainy. Istnieje szansa, że Rosja pozwoli Ukrainie dołączyć do UE pod warunkiem zablokowania członkostwa w NATO. Pozytywne doniesienia nie zostały jednak ostatecznie potwierdzone przez Władimira Putina, który jeszcze jakiś czas temu informował, że Ukraina straciła szansę na zachowanie terytorialnej integralności. Potencjalnie może stanowić to istotny problem w negocjacjach, ponieważ Ukraina prawdopodobnie nie będzie chętna, by oddać Rosji swoje terytoria, tym bardziej w obliczu widocznej ,,słabości" agresywnego sąsiada. Jednocześnie ustąpienie pola Ukrainie w negocjacjach byłoby oznaką słabości, również militarnej czego Rosja zapewne chciałaby za wszelką cenę uniknąć.

Akcje firm zbrojeniowych Lockheed Martin i Northrop Grumman spadają podczas dzisiejszej sesji, co potencjalnie może świadczyć o wzroście realnych szans na zawieszenie działań militarnych i kontynuację negocjacji na linii Kijów-Moskwa. Rajd kontynuują akcję firm Tesla, Amazon, Costco i Shopify, które informowały ostatnio o podziale akcji, przez co ich cena stanie się przystępna dla większości inwestorów. Największe banki JP Morgan, Bank of America i Wells Fargo oddają część wzrostów po otwarciu, okazując krótkoterminowa słabość. Akcje spółek technologicznych Intel, Nvidia, Adobe czy Palantir próbują na dobre zażegnać spadki i znów znaleźć się na wzrostowej fali. Tracą z kolei walory spółek paliwowych Exxon Mobil i Chevron, podobnie sektor energetyczny nie jest dziś w dobrej kondycji, akcje jednego z wiodących dostawców energii w USA, Devon Corp i Dominion Energy tracą. Słabiej radzą sobie też giganci surowcowi Rio Tinto i BHP Billiton. Również polskie spółki surowcowe i energetyczne nie radzą sobie dobrze, akcje KGHM i JSW tracą ponad 3%.

Metale szlachetne dziś tracą w obliczu rozmów pokojowych oraz powrotu pozytywnego sentymentu na szerokim rynku. Sprzedający przejęli kontrolę również na surowcach energetycznych: gazie ziemnym i ropie, które tracą ponad 2% na kontraktach terminowych, wymazując część ,,wojennych wzrostów".

Odpowiedź na pytanie, czy kupującym wystarczy paliwa, by przełamać spadkowe trendy, jest niejednoznaczna. Rynki od czasu pandemii pokazały, że potrafią reagować w sposób nieefektywny. W ten sposób część informacji, które potencjalnie powinny skutkować wyprzedażą, mogą ostatecznie przynieść odwrotny efekt. Inflacja oraz zacieśnienie polityki monetarnej są realnym problemem, jednak mogą zwiększać apetyt inwestorów szukających sposobu na pomnożenie kapitału. Część informacji wygląda, jakby znajdowała się już w cenach aktywów, choć w dalszym ciągu zagrożeniem pozostaje zapowiedziana od maja redukcja bilansu przez FED. Tymczasem do ponownego oszacowania sił kupujących prawdopodobnie zmusić może sytuacja będąca zaskoczeniem dla rynków. Potencjalnie taką informacją mogłoby być włączenie się Białorusi do wojny, ponowna eskalacja na dużą skalę, zaognienie konfliktu na Tajwanie oraz pogłębiający się kryzys na linii Waszyngton - Pekin. Scenariusz taki aktualnie rynek wydaje się pomijać, skupiając uwagę wokół wojny na Ukrainie. Jest to zgodne z teorią, według której rynki mają tendencje do skupiania się na ,,głównym" temacie, lekceważąc pozostałe czynniki ryzyka.

Na sesji europejskiej dziś przewagę zyskała strona popytowa, nastroje były wyjątkowo dobre. Niemiecki DAX zyskuje ponad 2,3% i zbliża się tym samym do psychologicznego oporu przy poziomie 15 000 punktów. Ponad 1% zyskał też londyński FTSE. Warszawski WIG20 notowany jest o ponad 2,5% wyżej. Rynek amerykański otworzył się w euforycznym nastroju. Błyszczy technologiczny indeks NASDAQ, który krótko po otwarciu zaliczył 1% wzrost, jednak sprzedający próbują przejąć kontrolę i zdołali wymazać już połowę wzrostów. Główny indeks amerykański S&P 500 również zalicza dziś wzrosty, inwestorzy wyceniają go 0,4% wyżej. Podobnie radzi sobie przemysłowy Dow Jones, któremu ciążą dziś spółki energetyczne. Jednocześnie obserwujemy spadek euforycznych nastrojów z otwarcia rynku, co może przyczynić się do wyższej zmienności w kolejnych godzinach notowań.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jen traci przed decyzją BoJ

Jen traci przed decyzją BoJ

2024-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni pełny tydzień handlu w kwietniu dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że sytuacja rynkowa robi się senna, ponieważ paradoksalnie to właśnie sesje czwartkowa oraz piątkowa mogą zapewnić inwestorom największy skok zmienności. Na rynku akcyjnym uwaga zwraca się w kierunku wyników Alphabet oraz Microsoft, w przypadku rynku walutowego pełna uwaga kieruje się na parę USDJPY, która jutro będzie reagowała jednakowo na decyzję BoJ w sprawie stóp procentowych oraz raport o inflacji PCE w USA.
Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

Dobry I kwartał nie powstrzymał wyprzedaży akcji spółki Meta Platforms

2024-04-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na Wall Street była mało zmienna a indeksy giełdowe zakończyły sesję w okolicy punktu odniesienia. W handlu posesyjnym mocno spadły akcje Meta Platforms (ponad 15 proc.) mimo dobrych wyników za I kwartał. Otrzymaliśmy „jastrzębie” komentarze z EBC oraz BoE. Dziś rynek czeka na odczyt PKB z USA za I kwartał. Wczoraj mocno rosły rentowności 10-letnich niemieckich oraz brytyjskich obligacji rządowych. To pokłosie m.in. słow Joachima Nagela – wchodzącego w skład Rady Prezesów EBC oraz szefa Bundesbanku.
Co Japończycy zrobią z jenem?

Co Japończycy zrobią z jenem?

2024-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Reakcja rynków wpierw na wyniki Tesli we wtorek (były słabsze, a akcje poszły podczas wczorajszej sesji mocno w górę), a później wczoraj wieczorem po publikacji wyników przez Metę i IBM (były lepsze, a mamy silne spadki) może być jednak dowodem na to, że na Wall Street wciąż utrzymuje się duża niepewność i rośnie też polaryzacja nastrojów wśród inwestorów. W efekcie trudno jest ocenić, czy mamy szanse na kontynuację lepszego sentymentu widocznego od początku tygodnia, czy też za chwilę na rynki powróci emocjonalny rollercoaster, jaki mieliśmy wcześniej.
Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

Dolar odbija po wtorkowej wyprzedaży

2024-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Słabsze szacunki indeksów PMI w USA za kwiecień dały wczoraj impuls rynkom - inwestorzy potraktowali dane, jako "gołębie" licząc na to, że FED jednak zdecyduje się obniżyć stopy procentowe na jesieni - chociaż prawdopodobieństwo takiego scenariusza we wrześniu nadal nie przekracza 70 proc. Dodatkowego wsparcia dostały indeksy na Wall Street, które dobrze zachowywały się jeszcze w poniedziałek. Dolar we wtorek stracił na szerokim rynku, potwierdzając tym samym tygodniowe wskazania z indeksu dolara po ostatnim piątku.
Kim jest twórca Bitcoina?

Kim jest twórca Bitcoina?

2024-04-24 Ciekawostki walutowe
Pomimo tego, że Bitcoin od wielu lat funkcjonuje w przestrzeni finansowej, kryptowaluta wciąż owiana jest pewną dozą niepewności i tajemniczości. Co więcej, ta aura dotyczy również samego twórcy wirtualnego środka płatniczego. Co tak naprawdę wiemy o postaci, kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto? Zapraszamy do dzisiejszej publikacji!
Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

Czy wzrosty na EURUSD to jedynie korekta?

2024-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Usługi w Europie radzą sobie dobrze. Gorzej jest z przemysłem. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych wczoraj wstępnych wskaźników PMI. Te same dane dotyczące amerykańskiej gospodarki pokazały spadek w obydwu tych obszarach, co jest kolejnym dowodem na to, że amerykańska gospodarka spowalnia, mimo, że do tej pory była zadziwiająco odporna na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD urósł do poziomu 1,07, gdzie przebiega istotny opór techniczny.
Odbicie na indeksach

Odbicie na indeksach

2024-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Jesteśmy w okresie blackout-u, co oznacza, że na rynek nie „wypłyną” żadne komentarze ze strony przedstawicieli Fed-u. To również informacja, że na przyszły tydzień zaplanowane jest kolejne posiedzenie FOMC. Dziś w centrum uwagi znajdą się odczyty PMI dla Europy. Wskaźnik dla usług dla strefy euro zaskoczył wynikami za luty i marzec opuszczając obszar recesji (powyżej 50 pkt.). Oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji. Wczoraj indeksy giełdowe w USA oraz te na Starym Kontynencie odnotowały pozytywną sesję.
Japoński jen na 34-letnich minimach

Japoński jen na 34-letnich minimach

2024-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tygodnia nie był specjalnie udany dla japońskiej waluty. Jen w stosunku do dolara wybił się na nowe 34-letnie minima, tym samym uwydatniając zupełnie odmienne nastawienie dotyczące polityki monetarnej Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej. Jastrzębi zwrot dokonywany na przestrzeni ostatniego miesiąca, który mocno ograniczył spektrum potencjalnych obniżek stóp FED w tym roku, silnie działa na rentowności obligacji amerykańskich, a to bezpośrednio koreluje z silnym dolarem.
Studzenie emocji...

Studzenie emocji...

2024-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Weekend nie przyniósł informacji mogących prowadzić do jakiejś kolejnej eskalacji na Bliskim Wschodzie, wręcz odwrotnie - Iran dał do zrozumienia, że "sprawa jest załatwiona" - co może sugerować możliwą deeskalację w geopolityce w kolejnych dniach. To pozwoli skupić się rynkom na innych tematach, a konkretnie na dalszych perspektywach dla rynków akcji, gdyż to będzie mieć przełożenie na tzw. globalny sentyment.
Rynek czeka na piątkowe dane

Rynek czeka na piątkowe dane

2024-04-22 Komentarz poranny TMS Brokers
W piątek dominowały negatywne nastroje ze względu na utrzymujące się napięcia geopolityczne. Nie bez znaczenia było również ograniczanie przez rynki oczekiwań dotyczących obniżek stóp procentowych Fed w związku z ryzykiem inflacyjnym. Po kolejnych doniesieniach, że atak Izraela nie wywołał szybkiego odwetu ze strony Iranu sytuacja nieco się uspokoiła. Ostatecznie Nasdaq Composite stracił 2,1 proc. a SP500 spadł o 0,9 proc. Jedynie Dow Jones wyszedł na plus i zanotował wynik 0,6 proc. Złoty był nieco mocniejszy ale wciąż jest zdecydowanie słabszy niż przed tygodniem.