Kolejne 24-letnie maksimum kursu USD/JPY

Kolejne 24-letnie maksimum kursu USD/JPY
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2022-07-11 (10:34)

Piątkowa sesja zakończyła się niewielkimi zmianami wartości głównych indeksów rynku akcji w USA (S&P 500 -0,08 proc., DJIA -0,15 proc., Nasdaq Composite +0,12 proc.). Dziś rano ok. 9:35 kontrakty na S&P 500 spadały o 0,78 proc. Nowy tydzień otworzył się spadkami wartości głównych indeksów rynków akcji w Azji i Oceanii. Najsilniej – o 3,09 proc. – spadał Hang Seng, który osiągnął najniższy poziom od 2 tygodni. Jedynym wyjątkiem był Nikkei 225, który zyskał dziś 1,11 proc.

Spadała na początku poniedziałkowej sesji również większość głównych indeksów giełd w Europie (DAX -1,37 proc., CAC 40 -1,47 proc.).

Tendencja spadkował dominowała również na początku nowego tygodnia na GPW (WIG-20 1,4 proc. ok. 9:30). Ponad 4 proc. traciły dziś rano ceny akcji PGNiG i PGE. Wśród składników sWIG-u najniżej od przynajmniej roku były dziś ceny akcji Stalproduktu, Wieltonu i Pakabexu.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA lekko dziś rano spadały, ale nadal pozostawały nieznacznie poniżej rentowności tamtejszych 2 latek (3,073 proc. vs. 3,0924 proc.) generując „inwersję” krzywej rentowności.

O ponad 1 proc. spadały dziś rano ceny kontraktów na ropę naftową, ale utrzymywały się powyżej poziomu 100 USD za baryłkę naruszonego przez chwilę w minionym tygodniu. O ponad 5 proc. rosły dziś rano ceny kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie. Lekko taniały dziś miedź i metale szlachetne. Dla odmiany i wczoraj i dziś rano rosły ceny kontraktów na złoża.

Swój nowy najwyższy poziom od 1998 roku osiągnął dziś kurs amerykańskiego dolara względem japońskiego jena (USD/JPY 136,95 ok. godz. 9:15). W ciągu minionych 19 miesięcy kurs USD/JPY wzrósł o 32 proc. Ostatni raz tak wysoka 19-miesięczna dynamika kursu tej pary walutowej obserwowana była w grudniu 2013 oraz na przełomie lat 1996 i 1997.

Dolar był dziś również najwyżej w historii względem indyjskiej rupii. Kurs EUR/USD, który w piątek spadł przez chwilę poniżej poziomu 1,01, ale później drobił straty, dziś rano spadał o 0,48 proc. (1,0128).

Złoty lekko się osłabiał (EUR/PLN +0,17 proc., USD/PLN +0,66 proc.).

Bitcoin taniał dziś rano względem USA o 2,79 proc., ale utrzymywał się powyżej poziomu 20000 USD.

Źródło: Wojciech Białek, DM TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

RPP utrzyma stopy proc. a rynek będzie oceniał nowe projekcje

RPP utrzyma stopy proc. a rynek będzie oceniał nowe projekcje

10:35 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Giełda na Wall Street ponownie urosła. Inwestorzy reagowali na komentarze Powella, który brał udział w panelu dyskusyjnym w Sintrze podczas sympozjum EBC. Szef Rezerwy Federalnej wskazał, że ostatnie dane wskazują na kontynuację dezinflacyjnej ścieżki. Wczorajsza ankieta JOLTS zaskoczyła dobrym wynikiem. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły, a dolar amerykański stracił na wartości. Dziś sesja w USA jest skrócona, a jutro z okazji Dnia Niepodległości handel nie odbędzie się.
Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji RPP?

Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji RPP?

10:34 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na rynkach finansowych zapowiada się naprawdę ciekawie. Przed nami szereg odczytów makro najwyższej wagi, które z pewnością podniosą zmienność na giełdach. W godzinach porannych oraz popołudniowych uwaga zwróci się w kierunku danych PMI dla sektora usług z głównych gospodarek świata oraz decyzji RPP w sprawie stóp procentowych. W godzinach wieczornych handel podsumują minutki FOMC z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej.
Powell na sympozjum ekonomicznym w Sintrze

Powell na sympozjum ekonomicznym w Sintrze

2024-07-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż z perspektywy amerykańskiej polityki monetarnej kluczowe będzie sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole, to w Europie, a konkretnie w portugalskiej Sintrze rozpoczęło się sympozjum zorganizowane przez Europejski Bank Centralny. Chociaż w przypadku EBC raczej nie oczekuje się kolejnych rychłych zmian, to po ostatnich słabych danych z USA, potencjalnie mogłoby dojść do komunikacji zmiany kierunku ze strony Fed. Czy w obliczu ryzyka związanego z wyborami we Francji oraz rosnącym poparciem dla Trumpa w USA jest możliwa słabość dolara?
Rynek pracy w USA ponownie oceniany

Rynek pracy w USA ponownie oceniany

2024-07-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na wczorajszej sesji rentowności amerykańskich obligacji z długiego końca krzywej dochodowości ponownie rosły. Głównym czynnikiem były obawy o deficyt budżetowy, implikacje dla inflacji i wynik wyborów w USA. Akcje z Wall Street zdołały wczoraj zyskać. Technologiczny Nasdaq Composite urósł o 0,8 proc., SP500 o 0,3 proc. a Dow Jones jedynie o 0,1 proc. Kurs EUR/USD po porannych wzrostach w godzinach popołudniowych obniżył się. Ostatecznie notowania zamknęły się wyżej o 0,3 proc.
Złoty powrócił do przeceny

Złoty powrócił do przeceny

2024-07-02 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Po zwyżce polskiej waluty obserwowanej w poniedziałek rano nie ma już śladu. We wtorek rano za euro płaci się 4,3250 zł, a za dolara 4,0350 zł - to odpowiednio o 3 i 4 grosze więcej. Wpływ na to ma fakt wygaszenia pierwszej reakcji rynków na informacje z Francji - para EURUSD jest dzisiaj notowana w okolicach 1,0715. Przed nami II tura wyborów parlamentarnych (7 lipca) i dopiero ona wskaże, jaka będzie faktyczna pozycja Zjednoczenia Narodowego - im bliżej 289 posłów, tym większe będą spekulacje, co do ewentualnych transferów z innych ugrupowań.
Ruro w górę po wyborach

Ruro w górę po wyborach

2024-07-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki francuskich wyborów były zgodne z tym, co wskazywała większość sondaży z ostatnich tygodni - prawica Marie Le Pen zebrała najwięcej głosów po I turze, ale nie na tyle, aby rządzić samodzielnie. I ten fakt został przyjęty z ulgą przez rynki finansowe (przed samymi wyborami pojawił się sondaż Elabe dający ZN większość parlamentarną). Przed nami wprawdzie II tura (7 lipca), ale już teraz widać, że pozostałe partie są skłonne zawiązać sojusz mający na celu osłabienie pozycji Zjednoczenia Narodowego podczas tego głosowania.
Le Pen wygrywa, ale euro zyskuje

Le Pen wygrywa, ale euro zyskuje

2024-07-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Inflacja PCE dla Stanów Zjednoczonych w maju spadła zgodnie z oczekiwaniami. Reakcja ryku była mieszana a zmienność była umiarkowana. Rentowności amerykańskiego długu początkowo spadły po raporcie a następnie gwałtownie wzrosły. Dolar nieznacznie stracił podobnie jak indeksy z Wall Street. Inwestorzy ważyli również wynik pierwszej debaty prezydenckiej między prezydentem Bidenem a Donaldem Trumpem. Wg sondaży lepszy okazał się lider Republikanów.
Złoty zareagował na francuskie wybory

Złoty zareagował na francuskie wybory

2024-07-01 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
W poniedziałek rano EURUSD mocno poszedł w górę po tym, jak wczoraj zakończyła się we Francji pierwsza tura wyborów parlamentarnych. Jej wyniki w zasadzie powieliły, to na co wskazywały sondaże - prawicowe Zjednoczenie Narodowe wygrało wybory (33,2 proc. głosów), ale nie ma większości parlamentarnej. Przed nami druga tura (7 lipca), ale już teraz pozostałe partie zapowiedziały porozumienie mające osłabić ugrupowanie Marie Le Pen.
Le Pen wygrywa rynki… się cieszą?

Le Pen wygrywa rynki… się cieszą?

2024-07-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Tematem numer jeden na rynkach są wybory parlamentarne we Francji. Wygrywa w nich kontrowersyjne Zjednoczenie Narodowe, co rynki przyjmują z… ulgą? Już tłumaczę. Wybory we Francji są porażką centrowego ugrupowania prezydenta Macrona w niedawnych wyborach do europarlamentu. Przedterminowe wybory miały być próbą ratowania wizerunku prezydenta, który chciał… no właśnie, nie do końca wiadomo co osiągnąć, ale z pewnością wiadomo, jakie mogły być tego konsekwencje.
Dziś inflacja PCE a w niedzielę francuskie wybory

Dziś inflacja PCE a w niedzielę francuskie wybory

2024-06-28 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wall Street rosła wczoraj ale w sposób umiarkowany. Trzeci i ostateczny szacunek PKB USA za I kwartał został nieznacznie skorygowany w górę ale konsumpcja prywatna została zrewidowana mocno w dół z 2 proc. do 1,5 proc. Ta publikacja wzmogła obawy rynku o kondycję amerykańskiego konsumenta. Dolar lekko osłabił się a rentowności obligacji rządu USA spadły. Wczoraj doszło do debaty pomiędzy aktualnym a poprzednim prezydentem Stanów Zjednoczonych, gdzie wg sondaży lepiej wypadł Donald Trump. W najbliższą niedziele wybory odbędą się we Francji. Dziś uwaga rynku będzie skupiona na inflacji PCE a z krajowych danych poznamy wstępny odczyt CPI za czerwiec.