Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi

Rezygnacja Truss i zamieszanie na wyspach w giełdowym centrum uwagi
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-20 (20:46)

Uwagę inwestorów przykuła dzisiaj przede wszystkim rezygnacja Liz Truss ze stanowiska Premiera Wielkiej Brytanii, która była tym bardziej zaskakująca w świetle poprzednich deklaracji Truss. To jednak nie koniec chaosu panującego w brytyjskiej gospodarce. W ten weekend Partia Konserwatywna ma rozpocząć głosowanie w sprawie wyłonienia nowego Premiera. BoE zapowiedział, że rozpocznie program sprzedaży obligacji 1 listopada, jednak będą to papiery tylko o krótszej zapadalności.

Według przewodniczącego brytyjskiej komisji Partii Konserwatywnej, Wielka Brytania powinna poznać nowego premiera przed ogłoszeniem planu fiskalnego 31 października, kandydaturę zapowiedział już Boris Johnson wg. doniesień Times’a. Szersze wyjaśnienia dzisiejszej sytuacji Partia Konserwatywna ma przedstawić jeszcze dziś, w późniejszych godzinach.

Wnioski o zasiłek USA wyniosły 218 tys. wobec 230 tys. prognoz analityków i 228 tys. poprzednio, rynek pracy kolejny raz pokazał siłę. Sytuację komentował dziś Patrick Harker z filadelfijskiego Fed. W ostatnim czasie coraz częściej w wypowiedziach członków Rezerwy Federalnej pojawia się pewnego rodzaju niepewność wokół dalszej, restrykcyjnej polityki monetarnej w przyszłym bankierzy są zgodni, że jastrzębi kierunek powinien zostać utrzymany ‘jeszcze przez jakiś czas’. Według Harkera w 2023 Fed prawdopodobnie zatrzyma podwyżki, by ocenić wpływ dotychczasowej polityki monetarnej, stopa bezrobocia w USA wzrośnie i wyniesie 4,5%, wzrośnie też PKB, którego roczny wzrost wskaże 1,5%. Wall Street każdorazową wzmiankę o zatrzymaniu cyklu podwyżek odbiera gołębio, komentarze w tym tonie wspierają odreagowanie na indeksach i nadzieję na pivot w 2023. Harker zaznaczył jednak, że zmiana polityki Fed będzie możliwa wyłącznie jeśli bankierzy zobaczą zdecydowanie hamującą inflację, co jak do tej pory nie nastąpiło.

Niemiecki DAX wzrósł dziś o 0,12% na fali optymizmu po otwarciu w USA. Zyskał też WIG20, gdzie wzrosty przyspieszyły w końcówce sesji. Polski indeks blue chipów zamknął sesję na ponad 2% plusie. Rosły walory Orlenu i PGNiG. Blisko 25% wzrosły akcje producenta gier Simfabric, w którego akcjonariacie ujawnił się fundusz Agio Smart Money, jeszcze w ostatnim tygodniu akcje firmy po cenie 3 PLN za walor sprzedawał m.in. PlayWay. Napływ pozytywnych nastrojów wpłynął na notowania banków, blisko 3,7% zwyżkowały Pekao i Millenium, dokładnie tyle wzrósł dziś WIG Banki. Poprawa sentymentu do ryzyka widoczna jest też we wzrostach spółek z branży blockchain jak Coinbase czy Block.

Sesja za oceanem przebiega dziś w umiarkowanie pozytywnych nastrojach, choć indeksy wymazały część wzrostów z początku sesji. Technologiczny NASDAQ zyskuje blisko 0,4% mimo spadków walorów Tesli po słabszym raporcie kwartalnym. Dow Jones zyskuje 0,6% i utrzymuje się powyżej 30,000 punktów. S&P500 notowane jest 0,2% wyżej i niewykluczone, że byki w końcówce tygodnia będą chciały wzbić się na poziomy powyżej lokalnych szczytów z 5 października, w okolicach 3800 punktów. Zyskują walory producentów półprzewodników - ponad 10% szarżują akcje Lam Research, rośnie też AMD i Intel. Po udanym raporcie 8% w górę szybują akcje AT&T.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.