Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka

Sezon wyników na Wall Street poprawia sentyment do ryzyka
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-10-19 (20:56)

Sezon wyników na Wall Street nabiera tempa i jak do tej pory obfituje w pozytywne niespodzianki co napędza apetyt na ryzyko i poprawia atmosferę na giełdowych parkietach. Już sam start należał do udanych, gdy siłę konsumentów potwierdził zaskakująco udany raport Pepsico. Branża finansowa jak do tej pory również wygląda pozytywnie, wczoraj dobrze odebrany został przez rynek raport Goldman Sachs, a dziś wyobraźnię rozpalił świetny raport Netflixa.

Choć część analityków instytucjonalnych spodziewa się indeksowego ‘dołka’ w I kwartale przyszłego roku, część inwestorów postanowiła nie czekać i rozpocząć akumulację wcześniej. Czy pozytywny sentyment rzeczywiście wróci na rynek?

Współtwórca funduszu Oaktree, Howard Marks podkreślał, że o ile w rzeczywistości rzeczy zwykle mają tendencję do poruszania się w szerokim, niejednoznacznym zakresie, rynek determinują nieprzerwanie dwie emocje - chciwość i strach, a giełda zna niewiele odcieni bieli i czerni. Idąc za tym cykl można podzielić co do zasady na trzy fazy. W fazie pierwszej inwestorzy niemal jednogłośnie spodziewają się, że będzie coraz gorzej dopóki nie pojawia się kontrariańska grupa odważnych inwestorów, która zaczyna dostrzegać warunki sprzyjające poprawie i stawia na to pieniądze. W miarę jak szeregi tej grupy są zasilane na rynku zaczyna dominować przekonanie, że poprawa właściwie ma już miejsce i jest w toku. W miarę jak przekonanie to zaczyna przeważać inwestorzy skłonni są wierzyć, że będzie już tylko lepiej - powstaje nowa bańka spekulacyjna, a wyceny ponownie lądują na poziomach dalekich od equilibrium. Obserwując rynek w obecnej fazie wydaje się, że najbliżej nam do początku drugiej fazy w czasie której odważni inwestorzy przekonują się co do stopniowej poprawy sentymentu do ryzyka. Wciąż jednak rynek wydaje się bliższy fazie pierwszej niż fazie trzeciej. W końcu spadki w niepewnym otoczeniu makro i bezprecedensowych, geopolitycznych czynników ryzyka mogą wrócić. Takim zdarzeniem mogłyby być nieprzerwanie jastrzębi Fed, przełamanie nuklearnego tabu czy restrykcje handlowe na linii Waszyngton - Pekin.

Atmosfera między dwoma największymi gospodarkami świata jest wciąż podgrzana, Waszyngton poinformował, że rozważa udostępnienie udziału w produkcji amerykańskiego uzbrojenia Tajwanowi. Możemy domyślać się, że przyczyną ‘wtajemniczenia’ Tajwanu do amerykańskich programów Departamentu Obrony jest nie tylko rywalizacja z Chinami ale również dostęp do półprzewodników i mocy produkcyjnych, którego brakuje Amerykanom. Przypomnijmy, że docelowo Tajwan ma mieć też możliwość odpłatnego wypożyczania amerykańskiego uzbrojenia w ramach ustawy o ‘land lease’. Pekin pręży muskuły i poinformował dziś o wojennej gotowości sił zbrojnych, na ewentualną militarną konfrontację z Amerykanami. Na ostatnim szczycie Socjalistycznej Partii Chin, Xi Jinping podkreślił, że Pekin nie zrezygnuje z roszczeń do Tajwanu, zastrzegając możliwość użycia siły jeśli będzie to konieczne.

Napięcia rynku półprzewodników i negatywny stosunek Republikanów do kluczowej dla amerykańskiej dywersyfikacji strategicznych dostaw ustawy ‘CHIPS and Science Act’, forsowanej przez Demokratów tłumaczą słaby sentyment wokół amerykańskich producentów półprzewodników. Ustawa zakłada blisko 52 miliardy USD finansowania, mające stymulować rozwój amerykańskiego sektora chipów i wesprzeć krajowych producentów jak Intel, AMD czy Texas Instruments. Spółki w atmosferze niepewności mają wciąż wyraźny problem by podążyć na północ w ślad za indeksowymi średnimi.

Po udanym raporcie Netflixa, który zdołał odwrócić spadkowy trend subskrypcji z pierwszej połowy roku Wall Street wstrzymuje dziś oddech przed kwartalnym raportem Tesli, wokół której oczekiwania nie słabną mimo pogorszenia warunków rynkowych, sprostanie oczekiwaniom będzie dla firmy wyzwaniem, a dalszy los jej notowań zdaje się leżeć po stronie konsumentów samochodów. Największe techy pokazują dziś słabość, notowania Microsoftu, Amazon i Alphabet znajdują się pod kreską. Sesja przebiega nieco korzystniej dla Meta Platforms i Apple. Na fali zyskującego 14% Netflixa rosną dziś notowania Snap.

S&P500 traci dziś 0,1%, NASDAQ zyskuje 0,2%, a Dow Jones rośnie o 0,25%. Wydaje się, że odreagowanie może trwać dopóki nie nastąpi wydarzenie decydujące o definitywnym pogorszeniu rynkowych sentymentów. Trzeba przyznać, że coraz trudniej będzie niedźwiedziom przekonać byki do błędu, w miarę jak wyniki finansowe będą bić oczekiwania analityków, a jastrzębia presja Fedu będzie zbliżać się do apogeum. Dalsza część sezonu wyników wciąż nie jest jednak przesądzona, publikacje gigantów Doliny Krzemowej w przyszłym tygodniu rzucą więcej światła na przyszłe notowania indeksu NASDAQ. Tymczasem oczy Wall Street wyraźnie zwracają się w kierunku Tesli, elektrycznego perpetum mobile Elona Muska. Sprostanie oczekiwaniom nie będzie jednak proste, a ewentualne rozczarowanie może doprowadzić Wall Street do defensywnych refleksji.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.