Miedź i KGHM najtańsze od pół roku

Miedź i KGHM najtańsze od pół roku
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-05-24 (10:10)

Wczorajsza spadkowa sesja na rynku akcji w USA (S&P 500 -1,12 proc., DJIA -0,69 proc., Nasdaq 100 -1,28 proc.) schłodziła dziś rano nastroje inwestorów na giełdach Azji i Oceanii (Nikkei 225 -0,89 proc.) oraz Europy (DAX -1,44 proc., CAC 40 -1,75proc. ok. godz. 9:40). Francuski indeks, który w kwietniu osiągnął swój najwyższy poziom w historii, spadł dziś do najniższego poziomu od końca marca.

Również słabo rozpoczęła się środowa sesja na GPW (WIG-20 -1,24 proc. ok godz. 9:55). Ze zrozumiałych powodów – patrz zachowanie ceny miedzi – o ponad 3 proc. taniały dziś rano akcje KGHM. Ich cena osiągnęła najniższy poziom od pół roku. Najwyżej w historii był dla odmiany kurs akcji PZU. Poziom swych minimów z września-października atakował dziś rano kurs akcji Grupy Azoty wchodzących w skład mWIG-u 40. Wśród składowych sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły ceny akcji spółek Comp, Synektik i Decora.
Różnica pomiędzy rentownością 10-letnich (3,704 proc.) i 2-letnich (4,76 proc.) obligacji rządu Stanów Zjednoczonych nadal przekraczała 0,5 pkt. proc. Rentowność 10-latek polskiego rządu ciągle znajdowała się nieco ponad poziomem 6 proc.

Kurs EUR/USD balansował dziś ok. godz. 9:20 tuż powyżej swoich najniższych od ostatniej dekady marca br. poziomów (-0,01 proc. ok. godz. 9:20). Kurs USD/JPY był dziś rano tuż poniżej swoich ostatnich prawie półrocznych maksimów (+0,08 proc.). Tu ważny poziom oporu wyznaczany przez szczyty z pierwszej połowy marca i początku maja został przełamany w górę w miniony czwartek i obecnie powinien być postrzegany jako wsparcie.

Wczoraj kurs i dziś kurs EUR/PLN osiągnął swój najniższy od ponad roku poziom (-0,23 proc. ok. godz. 10:00). Dolar taniał względem złotego o 0,3 proc. Najwyżej od 2009 roku był dziś kurs euro względem szwedzkiej korony.

Kursowi Bitcoina względem amerykańskiego dolara znów wczoraj nie udała się próba powrotu ponad „linię szyi” domniemanej 2-miesięcznej formacji „głowy z ramionami” przełamanej w dół prawie 2 tygodnie temu. Dziś ok. godz. 9:15 kurs BTC/USD tracił 1,68 proc. Bardzo silne wsparcie na tym rynku wyznaczane jest w okolicach 25000 USD przez przełamane w górę w marcu br. szczyty kursu z sierpnia 2022 i lutego 2023. Wyznaczają one „linię szyi” formacji „odwróconej głowy z ramionami” rozciągającej się w strefie ok. 15000 USD-ok. 25000 USD, której teoretyczny średnioterminowy potencjał wzrostowy sięga okolic 40000 USD.

Ceny kontraktów na ropę naftową walczyły dziś rano z poziomem oporu wyznaczanym przez ich szczyt sprzed 2 tygodni (WTI +0,89 proc., Brent +0,68 proc. ok. godz. 9,30). Kurs kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub) na NYMEX-ie bronił poziomu wsparcia wyznaczanego przez szczyt ceny z drugiej połowy kwietnia br. (+0,96 proc. ok. godz. 9:30). Złoto i pallad próbowały dziś rano nie tanieć (odpowiednio -+0,07 proc. i +0,02 proc.). Natomiast ceny kontraktów na platynę i srebro spadały o odpowiednio 0,4 proc. i 0,57 proc. ok. godz. 9:35. Kontrakty na miedź na COMEX osiągnęły dziś najniższy poziom od końca listopada ub.r. (-1,55 proc.).

Źródło: Wojciech Białek, DM TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.