Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku

Brak porozumienia na linii Biden-McCarthy, kurs EURUSD bez kierunku
Poranny komentarz walutowy XTB
Data dodania: 2023-05-23 (12:55)

Głównym tematem na rynkach są w ostatnim czasie negocjacje w sprawie limitu długu w Stanach Zjednoczonych. Utrzymanie limitu mogłoby zagrozić wypłacalności USA, jednak jest to mało prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę, że limit zadłużenia był już podnoszony kilkadziesiąt razy w historii. Jak mówiła Janet Yellen nieprzekraczalny termin dla podniesienia limitu zadłużenia to 1 czerwca – później USA musiałby musiały ogłosić bankructwo, z powodu braku środków na obsługę długu.

Na razie jednak widać brak porozumienia na linii Biden-McCarthy. Wczoraj późnym wieczorem polskiego czasu prezydent USA odbył rozmowę z przewodniczącym Izby Reprezentantów, jednak nie doszli oni do konsensusu odnośnie podniesienia limitu długu publicznego, który wynosi obecnie 31,4 bln dolarów. Niemniej mimo braku porozumienia, na rynku nie było widać większej reakcji, być może dlatego, że obie strony jasno podkreśliły, że będą dążyć do porozumienia w celu uniknięcia niewypłacalności. Ponadto źródła zaznajomione ze sprawą donoszą, że negocjatorzy Białego Domu mieli pojawić się w siedzibie Kongresu dziś w nocy by podjąć kolejne rozmowy.

Poza limitem długu w USA, dziś inwestorzy skupiają się na odczytach makro. Przed południem zostały już opublikowane dane PMI dla sektora usług i przemysłu z Niemiec i Francji, z kolei po południu poznamy wskaźniki ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o dane z Europy, te były mieszane. Indeks przemysłowy we Francji wzrósł zgodnie z oczekiwaniami, a indeks dla usługowy spadł bardziej niż oczekiwano. Z kolei indeks dla przemysłu z Niemiec rozczarował i spadł zamiast się poprawić, podczas gdy wskaźnik dla usług nieoczekiwanie wzrósł. W obu krajach wskaźnik produkcyjny pozostał jednak poniżej progu 50 punktów, wskazując na trwającą recesję, podczas gdy sektor usług utrzymał się powyżej progu 50 punktów, wskazując na ekspansję. Dane z USA będą publikowane o 15:45, a poza tym w godzinach popołudniowych przemawiać będą także członkowie banków centralnych: EBC, BoE, i Fed.

Jeśli chodzi o sytuację na głównej parze walutowej, notowania EURUSD wyhamowały pod koniec minionego tygodnia spadki, a wczorajsza sesja zakończyła się mieszanie - świecą doji na interwale D1. Niemniej patrząc na wykres w szerszej perspektywie wciąż możemy mówić o trendzie wzorowym, a korekta spadkowa z którą mamy do czynienia od początku miesiąca nie wydaje się zagrażać głównej tendencji. Aktualnie jako najbliższe wsparcie należy rozważyć strefę przy 1,0740, która to wynika z wcześniejszych reakcji cenowych. Dopiero jej złamanie mógłby przyczynić się do większej przeceny na EURUSD. Z drugiej strony, kluczowym oporem w średnim terminie pozostaje strefa przy 1,10 USD i dopiero jej przełamanie mogłoby otworzyć drogę do kolejnej fali wzrostowej.

Patrząc z kolei na złotego, ten zaliczył wczoraj solidną sesje i to mimo braku zdecydowanego kierunku na EURUSD. Notowania EURPLN zareagowały na wysokości oporu przy 4,54 zł i runęły w dół, przez co istnieje szansa na atak ostatnich dołków przy 4,4760 zł. Spadki obserwowaliśmy także na USDPLN, który wrócił w okolice 4,16 zł. Jeśli obecny sentyment nie ulegnie zmianie, możliwy będzie atak na poziom 4,10 zł. Na parach CHFPLN i GBPLN także obserwujemy kontynuację wczorajszych spadków. W momencie przygotowywania tego komentarza za dolara zapłacimy 4,1620 zł, za euro 4,4970 zł, za funta 5,1620 zł, a za franka 4,6275 zł.

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.