Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu

Fed jest skłonny do „pauzy” w czerwcu
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-05-25 (14:32)

Wczoraj poznaliśmy protokół z majowego posiedzenia FOMC, na którym to podjęto decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W pewnym stopniu odzwierciedla on komentarze, które poznawaliśmy w ostatnim czasie od przedstawicieli Fed-u. Niektórzy z nich wyraźnie uważają, że jest jeszcze dużo do zrobienia, aby ograniczyć inflację. Z kolei kilku urzędników jest zdania, że Rezerwa Federalna do tej pory zrobiła już wystarczająco dużo. W tym momencie rynek w ok 30 proc. wycenia możliwy ruch w górę w kolejnym miesiącu oraz obniżki kosztu pieniądza w II połowie roku.

Czerwcowa „pauza” wydaje się w tym momencie nieco bardzie prawdopodobna, choć nie możemy być do końca jej pewni. „Zapiski” pokazują, że istnieje rozbieżność co do tego, czy będzie potrzeba dalszego zacieśniania monetarnego. „Niektórzy” członkowie uważali, że w oparciu o dotychczasowe doniesienia, powrót inflacji do celu "może być nadal niedopuszczalnie powolny", co oznaczałoby, że dodatkowe zaostrzenie polityki byłoby prawdopodobnie uzasadnione na przyszłych posiedzeniach. Czytamy również, że kilku uczestników było zdania, że jeśli gospodarka będzie ewoluować zgodnie z aktualnymi prognozami, wówczas zaostrzanie warunków monetarnych nie będzie konieczne. Teraz nasuwa się pytanie ilu przedstawicieli Fed stanowi grupa „niektórzy” a ilu to „kilku” i kto w związku z tym ma przewagę. Warto też zauważyć, że „wielu uczestników” wyraża potrzebę zachowania opcjonalności po tym posiedzeniu i warunkowania dalszych decyzji od napływających danych makro.

Przedstawiciele Fed-u ocenili, że inflacja pozostaje bardzo wysoka, choć stwierdzili, że ryzyko perspektyw dla gospodarki jest „ważone w dół”. W „minutkach” pojawia się stwierdzenie, że pracownicy Rezerwy Federalnej uważają, że skutki oczekiwanego dalszego zaostrzenia warunków udzielania kredytów bankowych, przy już napiętych warunkach finansowych, doprowadzą do łagodnej recesji rozpoczynającej się pod koniec tego roku, po której nastąpi umiarkowane ożywienie.

Protokół odzwierciedla pewnego rodzaju równowagę komentarzy Fed, które padały w ostatnich tygodniach. Jeśli chodzi o samego Powella – on osobiście skłania się ku pauzie. Tak również wynika z ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu oraz z jego wypowiedzi z minionego piątku.

Oczywiście nie brakuje mocno „jastrzębich” słów. James Bullard opowiada się za jeszcze dwoma podwyżkami w tym roku – choć on sam nie należy obecnie do grona głosujących. Z kolei posiadający aktualnie głos Kashkari oraz Waller sugerują, że przedwczesne jest deklarowanie, że cykl zacieśniania się zakończył.

Wydaje się jednak, że opcja pominięcia czerwcowego posiedzenia i ponowne rozważenie sytuacji w lipcu jest dominująca. Ci wszyscy, którzy opowiadają się za takim rozwiązaniem, zgadzają się, że polityka pieniężna działa z dużym opóźnieniem, zanim faktycznie wywrze wpływ na gospodarkę.

Od ostatniego posiedzenia, które skończyło się 3 maja, wycena rynkowa tego co zrobi Fed nieco się zmieniła. Na początku rynek zakładał, że stopy proc. osiągnęły swój szczyt a pierwsze cięcie kosztu pieniądza nastąpi we wrześniu. W tym momencie istnieje 30 proc. szans na to, że zobaczymy ruch o 25 bps. Obniżki wciąż są „w grze” ale już nie w takim stopniu jak kilka tygodni temu.

Wczoraj w godzinach wieczornych nie widać było większej reakcji na dolarze. Aprecjacja USD dziś rano jest kontynuowana i wpisuje się w średnioterminową tendencję. Główna para walutowa osiągnęła dziś nowe lokalne minima w okolicach 1,0720, co oznacza, że kurs jest najniżej od marca.

Do kolejnego posiedzenia FOMC otrzymamy serię danych za maj. Już jutro zaprezentowany zostanie raport na temat wydatków amerykanów. Rynek w szczególności będzie zwracał uwagę na preferowaną przez Fed miarę inflacji – PCE core. Prognozy wskazują stabilizację na poziomie 4,6 proc. rok do roku. Przyszły tydzień to raport NFP. Wskaźnik CPI poznamy dopiero za niespełna 3 tygodnie. Do tej pory z pewnością otrzymamy rozwiązanie sprawy limitu zadłużenia USA.

Źródło: Łukasz Zembik, (OANDA TMS Brokers)
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wyczekiwanie...

Wyczekiwanie...

2023-06-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środowy poranek nie przynosi większych zmian na rynku FX. Uwagę zwraca przyspieszenie spadków tureckiej liry - czyżby rynki uznały w końcu, że sytuacja jest kryzysowa? W przestrzeni G-10 mamy dalszy wzrost dolara australijskiego po słowach szefa RBA (Lowe), który nie wykluczył dalszych podwyżek stóp procentowych - to zrównoważyło nieco słabsze odczyt danych PKB za I kwartał z Australii i wpływ słabych danych z Chin o bilansie handlowym (nadwyżka zmalała w maju do 66 mld USD).
RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

RPP bez zmian. Australia zaskakuje, Kanada zdecyduje dziś

2023-06-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś o 15:00 czasu lokalnego odbędzie się konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostały wczoraj bez zmian, a komunikat również nie pokazał nic nowego. Dzisiejsze wystąpienie będzie głównym punktem zainteresowania rynku i możemy spodziewać się raczej gołębiego tonu, wspieranego przez niższą niż oczekiwano inflację za maj. Jeśli otrzymamy jakieś przesłanki możliwego cięcia stóp jeszcze w tym roku, złoty może stracić na wartości.
Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

Czy na konferencji RPP zasygnalizowane będą zmiany?

2023-06-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczoraj RPP zgodnie z oczekiwaniami zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. W komunikacie również trudno było doszukiwać się jakichkolwiek zmian, oprócz zwrócenia uwagi na spadkowy trend inflacji. Czy jednak inflacja spadła już wystarczająco dużo, aby można było zakomunikować możliwe zmiany w polityce na koniec roku? Czy jednak szef NBP poczeka na lipcowe projekcje inflacyjne przed jakimikolwiek deklaracjami?
Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

Dolar mocniejszy po NFP. Ropa droższa po decyzji OPEC+

2023-06-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Miesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy okazał się mieszany. Zmiana zatrudnienia wyniosła zdecydowanie więcej niż prognozy, z kolei wzrosła stopa bezrobocia i to zdecydowanie mocniej niż oczekiwano. Indeksy z Wall Street ostatecznie zamknęły dzień na plusie. Najlepiej poradził sobie Dow Jones, który ruszył „na północ” w momencie publikacji danych a następnie kontynuował zwyżki. Dolar jest silniejszy. Rynek daje w tym momencie ok 30 proc. szans na kolejną podwyżkę stóp o 25 pb w czerwcu przez Fed.
Czy RPP zaskoczy obniżką?

Czy RPP zaskoczy obniżką?

2023-06-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami skrócony tydzień na polskim rynku finansowym. Jednak już od jego początku inwestorzy nie mogą narzekać na nudę – czeka nas m.in. decyzja RPP. Czy tajemnicza publikacja NBP może zwiastować zaskoczenie obniżką stóp? W poniedziałek rano media społecznościowe obiegła informacja o komunikacie po czerwcowym posiedzeniu RPP, które… jeszcze przed nami.
Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

2023-06-05 Informacje rynkowe
Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?
Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

Dynamiczne zmiany oczekiwań dot. ruchów Fed

2023-06-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykański dolar pozostaje silny w relacji do pozostałych globalnych walut, jednak jego ruch w górę nieco przyhamował na fali niepewności dotyczącej kolejnych ruchów Fed. Sytuacja w Stanach Zjednoczonych obecnie dwutorowo wpływa na wycenę amerykańskiej waluty. Po pierwsze, przegłosowanie zmiany limitu zadłużenia USA przez Izbę Reprezentantów było pozytywnym akcentem, zwłaszcza że pojawiały się spory dotyczące wyglądu porozumienia.
Fed nie chce już podwyżek!

Fed nie chce już podwyżek!

2023-06-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynkach finansowych dzieje się sporo. Izba Reprezentantów przegłosowała zdecydowaną większością ustawę o limicie zadłużenia, która teraz została skierowana do Senatu. Wydaje się, że główne rynkowe ryzyko zostało zneutralizowane. Chociaż zniesienie limitu zadłużenia pozwoliłoby Fed na kolejną podwyżkę, to dwóch ważnych jastrzębi w FOMC wskazuje, że poparliby utrzymanie stóp bez zmian podczas najbliższego posiedzenia. Czy dane uzasadnią taką drogę?
Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

Jak nauczyć się tradingu? Dołącz do AvaTrade School

2023-05-31 Poradnik inwestora
Rynek Forex kusi szybkimi zarobkami. W praktyce do osiągnięcia zysku nie wystarczy jednak dobre przeczucie. Trzeba dysponować niemałą wiedzą i doświadczeniem. Dzięki platformie AvaTrade School masz szansę zdobyć je zupełnie za darmo. Zarejestruj się i zyskaj dostęp do 50 godzin nagrań edukacyjnych!
EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

EURUSD spada poniżej 1,07 USD, lira turecka w opałach

2023-05-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja na rynku finansowym przebiegała spokojnie, a to z racji świąt w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dziś inwestorzy z USA i UK wracają na rynek po długim weekendzie, dlatego też zmienność powinna być większa. Oprócz danych makro, inwestorzy w ostatnim czasie śledzą uważnie doniesienia dotyczące podniesienia limitu zadłużenia w USA. Porozumienie, które wypracowali prezydent Biden oraz przewodniczący przewodniczącego Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie jest dla wszystkich zadowalające, jednak głosowanie zaplanowane na środę powinno powinno przynieść pozytywny rezultat.