Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?
Informacje rynkowe
Data dodania: 2023-06-05 (08:38)

Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?

Dla części z nas gotówka jest nadal najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem płatności, jednak takie myślenie odchodzi do lamusa. Okazuje się, że już 7 na 10 Polaków preferuje płatności elektroniczne. To naprawdę sporo, szczególnie, że jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie osoby przed 50. rokiem życia, to ten odsetek będzie jeszcze większy.

Czym są cyfrowe płatności?

Cyfrowe płatności to takie, które dokonywane są przy użyciu internetu. Może to być zatem zarówno płatność kartą, telefonem, za pomocą komputera, e-portfela itd. Największą zaletą tego rodzaju transakcji jest ich szybkość, wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz nosić wypełnionego gotówką portfela, ani trzymać w domu dużych ilości gotówki. Elektroniczne pieniądze ukraść jest znacznie trudniej, szczególnie, jeśli stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach przez internet możesz płacić praktycznie za wszystko a odbiorcą twoich pieniędzy może być zarówno sklep online, jak i linia lotnicza, kino, czy legalny bukmacher.

Cyfrowe płatności to przede wszystkim wygoda

Jednak chyba największą zaletą dokonywania płatności drogą cyfrową jest wygoda. Często, aby to zrobić, wystarczy dosłownie jedno kliknięcie. Oczywiście ważne jest też to, na ile mamy zaufanie np. do jakiegoś sklepu online. Nadal część z nas woli płacić za zamówione rzeczy dopiero przy odbiorze. Ale jeżeli ufamy sprzedawcy, to na pewno o wiele łatwiej zapłacić mu za produkt kilkoma kliknięciami, niż iść do bankomatu i trzymać gotówkę w domu. Do tego najczęściej muszą to być wyliczone pieniądze.

Cyfrowy pieniądz wypiera ten wirtualny

Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek sklepu, żeby zauważyć, że zdecydowana większość z nas płaci kartą lub inną cyfrową metodą niż gotówką. Wielu irytuje się wręcz, gdy ktoś używa tradycyjnych pieniędzy. Używając karty czy smartfonu wystarczy przyłożyć ją do czytnika i cała operacja trwa kilka sekund, a nie minut, gdy np. kasjerka nie ma nam z czego wydać. I chyba naprawdę nikomu z czytających ten artykuł nie trzeba tego tłumaczyć.

Czy gotówka zniknie?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że gotówka zostanie w ogóle wycofana z obiegu. Już teraz rządy mocno ograniczają jej używanie szczególnie przy rozliczeniach między firmami. Przyczyna jest prosta, płatności elektroniczne łatwiej kontrolować. W ten sposób dużo trudniej jest uniknąć podatków. Wielu jednak zwraca uwagę, że gotówka daje pewną niezależność od rządu i nie chodzi tu tylko o oszustwa podatkowe. Osoby o takiej opinii twierdzą po prostu, że żadna władza nie powinna mieć aż takiej kontroli. Ciężko zatem przewidzieć, czy w najbliższym czasie gotówka rzeczywiście zniknie, szczególnie, że to właśnie ta metoda jest w stanie przetrwać nawet największe załamanie internetowych systemów płatności.

Co przyniesie przyszłość?

Chociaż trendy są oczywiste, płatności cyfrowe coraz bardziej wypierają te gotówkowe, to nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak to się wszystko skończy. Większość dzisiejszych pieniędzy jest w rzeczywistości tylko ciągiem cyfr zapisanym przez banki lub inne instytucje, które mają do tego przyznane przez rządy prawo. Nie znaczy to jednak, że gotówka całkowicie zniknie, bo, tak jak już pisaliśmy, nie znajduje się ona pod kontrolą rządu. Transakcje cyfrowe praktycznie zawsze zostawiają jakiś ślad, a większość ludzi, nawet jeśli nie mają złych zamiarów, po prostu nie chce być aż tak kontrolowana przez rządzących.

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

To ile tych obniżek w tym roku?

To ile tych obniżek w tym roku?

08:14 Poranny komentarz walutowy XTB
Rezerwa Federalna dosyć mocno zaskoczyła swoją wczorajszą decyzją, zmniejszając oczekiwania na ilość obniżek w tym roku. Dane makroekonomiczne w większości w ostatnich miesiącach wypadały dobrze, więc oczekiwano lekko jastrzębiego zwrotu. Fed jednak zaskoczył i pokazał, że oczekuje tylko jednej obniżki. Czy tak jest na pewno? Co dalej z dolarem? Warto na samym początku wspomnieć o tym, że przed decyzją Fed opublikowano inflację CPI za maj, dlatego bankierzy Fed nie mieli możliwości aktualizacji swoich prognoz w związku z niższym od oczekiwań odczytem.
Przed CPI i FED...

Przed CPI i FED...

2024-06-12 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj wzrosty dolara wyhamowały, a dzisiaj zaczyna on tanieć na szerokim rynku. Dzisiaj super-środa, która może wiele zmienić. Kluczowe będą dzisiaj dwa tematy - inflacja CPI za maj publikowana o godz. 14:30, oraz informacje z FED, które zaczną spływać o godz. 20:00. Wtedy poznamy komunikat i prognozy makroekonomiczne FED, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Po ostatnich danych Departamentu Pracy USA szanse na cięcie stóp we wrześniu spadły poniżej 50 proc., co dało pretekst do odreagowania dolara.
Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

Dzień podwyższonej zmienności na rynkach

2024-06-12 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś jest ten dzień, na który inwestorzy czekali od dłuższego czasu. Po południu poznamy raport inflacyjny z USA a wieczorem decyzję Rezerwy Federalnej wraz z najnowszymi prognozami, a Powell weźmie udział w konferencji prasowej po posiedzeniu. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostami SP500 oraz Nasdaq Composite o odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,9 proc. Dow Jones radził sobie gorzej i stracił 0,3 proc. Dolar lekko zyskiwał. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0725. Po dynamicznym wzroście rentowności amerykańskiego długu w miniony piątek na skutek raportu NFP, w tym tygodniu lekko się one obniżają. 2-latki wskazują poziom 4,85 proc.
Czy to koniec taniego dolara?

Czy to koniec taniego dolara?

2024-06-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Przed nami dwa ważne wydarzenia z perspektywy amerykańskiego dolara. Najpierw poznamy inflację CPI, która może wywołać ogromną zmienność na najważniejszej walucie na świecie. To jednak nie koniec atrakcji na dzisiaj, gdyż o godzinie 20:00 Fed opublikuje swoją decyzję na temat wysokości stóp procentowych. Chociaż szanse na jakikolwiek ruch są w zasadzie znikome, to jednak poznamy najnowsze projekcje, które mogą zmienić znacząco postrzeganie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.
Eurodolar nadal pod presją podaży

Eurodolar nadal pod presją podaży

2024-06-11 Raport DM BOŚ z rynku walut
O ile wczoraj wieczorem notowania eurodolara nadrobiły część zniżek z wcześniejszej części dnia, to nastroje wokół sytuacji w Unii Europejskiej pozostają pesymistyczne. Umocnienie pozycji prawicowych partii po wyborach do Parlamentu Europejskiego stwarza niepewność wokół perspektyw politycznych w Europie. Ryzyko geopolityczne pojawiło się także w związku z nieoczekiwanym ogłoszeniem przedterminowych wyborów we Francji po wygranej skrajnej prawicy w tym kraju.
Dolar wciąż w cenie

Dolar wciąż w cenie

2024-06-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek tego tygodnia był spokojny dla dolara, choć z pewnością niezbyt spokojny dla europejskiej waluty. Wydaje się jednak, że sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, choć nie należy zapominać o nadchodzącym ważnym wydarzeniu z perspektywy dolara – decyzji Fed. Chociaż wiadomo, że Fed nie obniży stóp procentowych, to jednak wyraźna deklaracja, że stopy mogą pozostać bez zmian w tym roku, może zagwarantować dolarowi dalsze perspektywy wzrostowe. Czy jest na to szansa?
Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

Rynek już patrzy na jutrzejszy Fed

2024-06-11 Komentarz poranny TMS Brokers
W ubiegłym tygodniu EBC obniżył stopy procentowe co nikogo za bardzo nie zaskoczyło. Z kolei RPP utrzymała parametry swojej polityki monetarnej i wsparła złotego. Teraz przychodzi kolej na Rezerwę Federalną, która jutro prawdopodobnie pozostawi koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie 5,25 – 5,5 proc. Uwaga będzie skupiona na nowych projekcjach makro a zmienność może wywołać publikacja nowego „dot chart”.
Poczekamy do środy?

Poczekamy do środy?

2024-06-10 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po tym jak dane Departamentu Pracy USA w miniony piątek mocno zaskoczyły rynki - NFP 272 tys. i dynamika płac 4,1 proc. r/r- część uczestników rynku zastanawia się na ile mogą być one tzw. game-changerem, czyli doprowadzić do sytuacji w której FED nie będzie miał zbytnio pola do cięcia stóp w tym roku. Nie brak głosów, że FED i tak poluzuje politykę, bo taka zaczyna być tendencja pośród największych banków centralnych, ale wydaje się, że rynki będą chciały zobaczyć więcej argumentów za tą tezą.
Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

Termin pierwszej obniżki stóp proc. w USA oddala się

2024-06-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dolar przed weekendem zyskał po silnym raporcie z rynku pracy. Wall Street zareagowała spadkami a rentowności długu rządu USA wzrosły. Spadły oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed w tym roku. Z kolei dziś rano euro traci na skutek wyników wyborów do Europarlamentu. Złoty znalazł się w piątek pod presją spadkową co wynikało głównie z czynników globalnych.
Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

Euro pod presją po wyborach do Parlamentu Europejskiego

2024-06-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego spowodował zamieszanie w lokalnej polityce. Wzrost siły prawicy, który spowodował, że francuski parlament został rozwiązany, tworzą niepewną podstawę pod przyszły kierunek rządów w Europie. Inwestorom taki obraz rynku wyraźnie się nie spodobał. Euro traci w stosunku dolara i notowane jest na najniższych poziomach od blisko miesiąca. Ruch ten odbija się również na polskim złotym. Za dolara amerykańskiego płacimy już obecnie 4,01 zł.