Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?
Informacje rynkowe
Data dodania: 2023-06-05 (08:38)

Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?

Dla części z nas gotówka jest nadal najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem płatności, jednak takie myślenie odchodzi do lamusa. Okazuje się, że już 7 na 10 Polaków preferuje płatności elektroniczne. To naprawdę sporo, szczególnie, że jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie osoby przed 50. rokiem życia, to ten odsetek będzie jeszcze większy.

Czym są cyfrowe płatności?

Cyfrowe płatności to takie, które dokonywane są przy użyciu internetu. Może to być zatem zarówno płatność kartą, telefonem, za pomocą komputera, e-portfela itd. Największą zaletą tego rodzaju transakcji jest ich szybkość, wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz nosić wypełnionego gotówką portfela, ani trzymać w domu dużych ilości gotówki. Elektroniczne pieniądze ukraść jest znacznie trudniej, szczególnie, jeśli stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach przez internet możesz płacić praktycznie za wszystko a odbiorcą twoich pieniędzy może być zarówno sklep online, jak i linia lotnicza, kino, czy legalny bukmacher.

Cyfrowe płatności to przede wszystkim wygoda

Jednak chyba największą zaletą dokonywania płatności drogą cyfrową jest wygoda. Często, aby to zrobić, wystarczy dosłownie jedno kliknięcie. Oczywiście ważne jest też to, na ile mamy zaufanie np. do jakiegoś sklepu online. Nadal część z nas woli płacić za zamówione rzeczy dopiero przy odbiorze. Ale jeżeli ufamy sprzedawcy, to na pewno o wiele łatwiej zapłacić mu za produkt kilkoma kliknięciami, niż iść do bankomatu i trzymać gotówkę w domu. Do tego najczęściej muszą to być wyliczone pieniądze.

Cyfrowy pieniądz wypiera ten wirtualny

Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek sklepu, żeby zauważyć, że zdecydowana większość z nas płaci kartą lub inną cyfrową metodą niż gotówką. Wielu irytuje się wręcz, gdy ktoś używa tradycyjnych pieniędzy. Używając karty czy smartfonu wystarczy przyłożyć ją do czytnika i cała operacja trwa kilka sekund, a nie minut, gdy np. kasjerka nie ma nam z czego wydać. I chyba naprawdę nikomu z czytających ten artykuł nie trzeba tego tłumaczyć.

Czy gotówka zniknie?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że gotówka zostanie w ogóle wycofana z obiegu. Już teraz rządy mocno ograniczają jej używanie szczególnie przy rozliczeniach między firmami. Przyczyna jest prosta, płatności elektroniczne łatwiej kontrolować. W ten sposób dużo trudniej jest uniknąć podatków. Wielu jednak zwraca uwagę, że gotówka daje pewną niezależność od rządu i nie chodzi tu tylko o oszustwa podatkowe. Osoby o takiej opinii twierdzą po prostu, że żadna władza nie powinna mieć aż takiej kontroli. Ciężko zatem przewidzieć, czy w najbliższym czasie gotówka rzeczywiście zniknie, szczególnie, że to właśnie ta metoda jest w stanie przetrwać nawet największe załamanie internetowych systemów płatności.

Co przyniesie przyszłość?

Chociaż trendy są oczywiste, płatności cyfrowe coraz bardziej wypierają te gotówkowe, to nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak to się wszystko skończy. Większość dzisiejszych pieniędzy jest w rzeczywistości tylko ciągiem cyfr zapisanym przez banki lub inne instytucje, które mają do tego przyznane przez rządy prawo. Nie znaczy to jednak, że gotówka całkowicie zniknie, bo, tak jak już pisaliśmy, nie znajduje się ona pod kontrolą rządu. Transakcje cyfrowe praktycznie zawsze zostawiają jakiś ślad, a większość ludzi, nawet jeśli nie mają złych zamiarów, po prostu nie chce być aż tak kontrolowana przez rządzących.

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.