Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?

Czy większość transakcji w Polsce jest realizowana cyfrowo?
Informacje rynkowe
Data dodania: 2023-06-05 (08:38)

Jak wszyscy dobrze wiemy, w kwestii płacenia doszło w ostatnich dziesięcioleciach do istnej rewolucji. Nie musimy już posiadać pieniędzy fizycznie, zdecydowana ich większość występuje tylko w wirtualnej formie. Czy zatem większość Polaków preferuje płatności cyfrowe?

Dla części z nas gotówka jest nadal najbezpieczniejszym i najpewniejszym sposobem płatności, jednak takie myślenie odchodzi do lamusa. Okazuje się, że już 7 na 10 Polaków preferuje płatności elektroniczne. To naprawdę sporo, szczególnie, że jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie osoby przed 50. rokiem życia, to ten odsetek będzie jeszcze większy.

Czym są cyfrowe płatności?

Cyfrowe płatności to takie, które dokonywane są przy użyciu internetu. Może to być zatem zarówno płatność kartą, telefonem, za pomocą komputera, e-portfela itd. Największą zaletą tego rodzaju transakcji jest ich szybkość, wygoda i bezpieczeństwo. Nie musisz nosić wypełnionego gotówką portfela, ani trzymać w domu dużych ilości gotówki. Elektroniczne pieniądze ukraść jest znacznie trudniej, szczególnie, jeśli stosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. W dzisiejszych czasach przez internet możesz płacić praktycznie za wszystko a odbiorcą twoich pieniędzy może być zarówno sklep online, jak i linia lotnicza, kino, czy legalny bukmacher.

Cyfrowe płatności to przede wszystkim wygoda

Jednak chyba największą zaletą dokonywania płatności drogą cyfrową jest wygoda. Często, aby to zrobić, wystarczy dosłownie jedno kliknięcie. Oczywiście ważne jest też to, na ile mamy zaufanie np. do jakiegoś sklepu online. Nadal część z nas woli płacić za zamówione rzeczy dopiero przy odbiorze. Ale jeżeli ufamy sprzedawcy, to na pewno o wiele łatwiej zapłacić mu za produkt kilkoma kliknięciami, niż iść do bankomatu i trzymać gotówkę w domu. Do tego najczęściej muszą to być wyliczone pieniądze.

Cyfrowy pieniądz wypiera ten wirtualny

Wystarczy przejść się do jakiegokolwiek sklepu, żeby zauważyć, że zdecydowana większość z nas płaci kartą lub inną cyfrową metodą niż gotówką. Wielu irytuje się wręcz, gdy ktoś używa tradycyjnych pieniędzy. Używając karty czy smartfonu wystarczy przyłożyć ją do czytnika i cała operacja trwa kilka sekund, a nie minut, gdy np. kasjerka nie ma nam z czego wydać. I chyba naprawdę nikomu z czytających ten artykuł nie trzeba tego tłumaczyć.

Czy gotówka zniknie?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że gotówka zostanie w ogóle wycofana z obiegu. Już teraz rządy mocno ograniczają jej używanie szczególnie przy rozliczeniach między firmami. Przyczyna jest prosta, płatności elektroniczne łatwiej kontrolować. W ten sposób dużo trudniej jest uniknąć podatków. Wielu jednak zwraca uwagę, że gotówka daje pewną niezależność od rządu i nie chodzi tu tylko o oszustwa podatkowe. Osoby o takiej opinii twierdzą po prostu, że żadna władza nie powinna mieć aż takiej kontroli. Ciężko zatem przewidzieć, czy w najbliższym czasie gotówka rzeczywiście zniknie, szczególnie, że to właśnie ta metoda jest w stanie przetrwać nawet największe załamanie internetowych systemów płatności.

Co przyniesie przyszłość?

Chociaż trendy są oczywiste, płatności cyfrowe coraz bardziej wypierają te gotówkowe, to nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć, jak to się wszystko skończy. Większość dzisiejszych pieniędzy jest w rzeczywistości tylko ciągiem cyfr zapisanym przez banki lub inne instytucje, które mają do tego przyznane przez rządy prawo. Nie znaczy to jednak, że gotówka całkowicie zniknie, bo, tak jak już pisaliśmy, nie znajduje się ona pod kontrolą rządu. Transakcje cyfrowe praktycznie zawsze zostawiają jakiś ślad, a większość ludzi, nawet jeśli nie mają złych zamiarów, po prostu nie chce być aż tak kontrolowana przez rządzących.

Źródło: Informacje rynkowe
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Czekamy na ECB

Czekamy na ECB

2023-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?