Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD

Kurs EUR/USD poniżej 1,07 USD
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-05-30 (11:55)

Z powodu obchodów w USA „Memorial Day” upamiętniającego obywateli USA, którzy zginęli w trakcie odbywania służby wojskowej, amerykańskie rynki były wczoraj zamknięte. Jutro odbędzie się w Kongresie głosowanie nad osiągniętym porozumieniem w sprawie limitu zadłużenia rządu federalnego Stanów Zjednoczonych. Limit maksymalnego zadłużenia ma zostać zawieszony do stycznia 2025, a potem podniesiony o wielkość długu nagromadzonego do tego czasu.

Kontrakty na S&P 500, które – spodziewając się zawarcia porozumienia – wzrosły w piątek do najwyższego poziomu od 9 miesięcy, dziś rano notowały minimalne zmiany (-0,02 proc. ok. godz. 9:20).

Na rynkach akcji Azji i Oceanii brak było dziś jakiejś dominującej tendencji. Japoński Nikkei, który wczoraj zaliczył na chwilę swój najwyższy od 1990 roku poziom, rósł dziś o 0,3 proc., ale pozostawał poniżej swoich wczorajszych maksimów. Na drugim biegunie był Hang Seng, który osiągnął dziś swój najniższy poziom od pół roku.

W Europie początek wtorkowej sesji również nie przyniósł jakichś rozstrzygających wydarzeń (DAX -+0,28 proc., CAC 40 -0,46 proc. ok. godz. 9:45). Najwyższy poziom od ponad roku osiągnął dziś węgierski BUX.
Na GPW WIG-20 spadał dziś ok. godz. 10:00 o 0,69 proc. Wśród składników sWIG-u 80 o ponad 13 proc. drożały dziś akcje Pekabex-u osiągając najwyższy poziom od ponad roku. Spółka podała wczoraj swoje wyniki za I kw. br. Swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś również ceny akcji spółek Decora, Vercom, Asseco Business Solutions Wawel i Boryszew.

Trzeci dzień z rzędu spadała dziś rano rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych, która w minionym tygodniu na fali obaw co do możliwości osiągnięci w USA porozumienia w sprawie limitu długu federalnego osiągnęła najwyższy poziom od marca. Rentowność 10-latek polskiego rządu, która w piątek zbliżała się do poziomu 6,2 proc. dziś rano wynosił 6,015 proc. i była najniżej od tygodnia.

Dziś rano spadający od pierwszego tygodnia maja kurs EUR/USD znalazł się poniżej poziomu 1,07 USD. To najniższy poziom kursu od marca br. Notowania USD/JPY, które ostatnio osiągnęły najwyższy poziom od pół roku, utrzymywały się powyżej poziomu 140 JPY. Kurs amerykańskiego dolara względem norweskiej korony kontynuuje swoją rozpoczętą w kwietniu 2021 hossę. Kurs USD/NOK osiągnął dziś swój najwyższy poziom od marca 2020.

Złoty notował dziś rano niewielkie zmiany (EUR/PLN –0,09 proc., USD/PLN +0,19 proc. ok. godz. 9:45).
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara próbował wczoraj zaatakować poziom 28000 USD, ale na razie ten szturm został odparty i dziś rano kurs BTC/USD wynosił ok. godz. 27765 USD (+0,33 proc.).

W poniedziałek „tradycyjnie” swe nowe 2-letnie minima zaliczyły ceny kontraktów na gaz ziemny notowanych w Wielkiej Brytanii i Holandii. Najtańsze od czerwca 2021 były również kontrakty na węgiel kamienny notowane w Rotterdamie. Kurs notowanych na NYMEX-ie kontraktów na gaz ziemny (Henry Hub), który ponad tydzień temu osiągnął najwyższy poziom od ponad 2 miesięcy, w ciągu minionego ponad tygodnia stracił prawie 10 proc. Dziś rano ok. godz. 9:05 cen była stabilna (-0,17 proc.). Ceny kontraktów na ropę naftową lekko dziś rano spadały (WTI -0,7 proc., Brent -0,49 proc. ok. godz. 9:05). Taniała dziś rano miedź (-0,69 proc. ok. godz. 9:05) oraz złoto (-0,26 proc.) i srebro (-0,55 proc.). Lekko zwyżkowały natomiast platyna (+0,21 proc.) i pallad (+1,24 proc.).

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kierunek nada FED

Kierunek nada FED

2023-09-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kluczowe wydarzenia są zaplanowane dopiero na dzisiejszy wieczór - o godz. 20:00 poznamy komunikat po posiedzeniu FED wraz z najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi, oraz wykresem oczekiwań członków tego gremium, co do kształtowania się stóp procentowych (tzw. dot-plot), a 30 minut później rozpocznie się konferencja prasowa Jerome Powella. Podwyżki stóp nikt nie oczekuje, kluczowe będzie dzisiaj to, na ile taki ruch byłby możliwy w listopadzie.
Uwaga inwestorów skierowana na FED

Uwaga inwestorów skierowana na FED

2023-09-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem dnia, a może i nawet tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie poziomu stóp procentowych. Decyzję poznamy o godzinie 20:00, a wraz z komunikatem zostaną zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz dot-plot, który pokaże oczekiwania członków FED co do kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Oczekuje się, że dziś stopy zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie i że w tym roku zobaczymy jeszcze jedną podwyżkę, prawdopodobnie w listopadzie.
Dalej relatywnie spokojnie...

Dalej relatywnie spokojnie...

2023-09-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł większych zmian na rynku walut, a wtorkowy ranek na razie wygląda nieco podobnie. Zauważalna jest niewielka presja na słabszego dolara, ale nie na szerokim rynku, a zmiany są niewielkie. Nadal widać wyczekiwanie na informacje, które zaczną spływać od jutra - jeszcze w nocy zobaczymy doniesienia z Ludowego Banku Chin, ale kluczem będzie wieczorny przekaz FED.
Dolar czeka na decyzję Fed

Dolar czeka na decyzję Fed

2023-09-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja nie przyniosła większych ruchów na rynku Forex, co było związane z niemal pustym kalendarzem makro, a także wyczekiwaniem na środową decyzję Fed. Dziś o poranku nastroje są podobne, zmienność na rynku walutowym jest niewielka, a dolar nieznacznie się osłabia. Widać wyraźnie, iż inwestorzy wyczekują na jutrzejszą sesję. Już w nocy poznamy decyzję Ludowego Banku Chin, z kolei wieczorem komunikat wyda Fed. Poza tym w najbliższych dniach poznamy decyzje Riksbanku, SNB, Boges Banku, BoE i BoJ, dlatego też większa zmienność przed nami.
Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

Decyzja Fed kluczowym wydarzeniem tygodnia!

2023-09-18 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynek powróciła zmienność. W piątek wobec rozliczania kontraktów terminowych obserwowaliśmy spore cofnięcie na rynku akcji, ale w tym tygodniu zmienność wcale nie musi być mniejsza. Czeka nas wiele decyzji banków centralnych, a wisienka zostanie zaserwowana zaraz na samym początku. Od dawna oczekiwana decyzja Rezerwy Federalnej będzie opublikowana w najbliższą środę o godzinie 20:00. To czy Fed stopy podniesie czy nie, nie ma większego znaczenia. Większe znaczenie ma retoryka, która zaserwuje nam najważniejszy bank centralny na świecie.
Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

Kurs euro nurkuje po decyzji EBC

2023-09-15 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. EBC zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50%, kredytu 4,75% i depozytu 4,00%. Wczorajsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025. Przewidywania dotyczące inflacji zostały podniesione dla 2023 i 2024 roku oraz obniżone dla 2025 roku, z kolei prognoza dotycząca wzrostu PKB została obniżona.
“Gołębia” podwyżka EBC

“Gołębia” podwyżka EBC

2023-09-15 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Europejski Bank Centralny zaskoczył mimo wszystko podwyżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Konsensus rynkowy wskazywał na brak zmian. Rynek jednak otrzymał sygnał, że wczorajszy ruch był prawdopodobnie ostatnim i to z tego powodu euro straciło na wartości a kurs EURUSD spadł w okolice 1,0630. Rentowności niemieckich 10 letnich obligacji obniżyły się zdecydowanie osiągając poziom poniżej 2,6 proc.
Reakcja rynkowa na pierwszy rzut oka mogła wydawać się niezrozumiała.
Czekamy na ECB

Czekamy na ECB

2023-09-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po "przecieku" jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, ...
Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

Cena kakao o krok od swego szczytu z 2011 roku

2023-09-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street po wczorajszej publikacji danych o CPI (roczna dynamika CPI drugi miesiąc z rzędu w górę do 3,7 proc., roczna dynamika bazowego CPI najniżej od prawie 2 lat na poziomie 4,3 proc.) brak było wczoraj jakiejś dominującej tendencji (S&P 500 +0,12 proc., DJIA -0,2 proc., Nasdaq 100 +0,38 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy notowały minimalne wzrosty (S&P 500 +0,15 proc.).
Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

Dane CPI z USA za nami, czas na EBC!

2023-09-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Wczorajsza sesja zainicjowała kluczowy dla rynków finansowych okres, w którym poznajemy najważniejsze odczyty makroekonomiczne oraz same decyzje banków centralnych w sprawie swojej polityki. Dane CPI za nami, a ich wydźwięk wydaje się mocno ograniczony (jeśli chodzi o okres krótkoterminowy), ale już bardziej istotny jeśli chodzi o dalsze (ewentualne) podwyżki FOMC. Dzisiaj napięcie na giełdach podniesie EBC, którego decyzja w sprawie stóp może być bardziej znacząca dla rynków niż samego FEDu w przyszłym tygodniu. Czego spodziewać się po rynkach w najbliższym czasie?